Ie ronde Mariha. lind te emigreren, nog een kans kan maken. Tenminste als hij de geschikt heid voor dat andere beroep heeft en zich dan op de Rijkswerkplaats om laat scholen tot een bouwvakarbeider of tot een werker geschikt voor de metaalindustrie, dan wel zich melden bij de Ned. Heidemaatschappij voor een oogstcolonne om zich hierdoor een stukje arbeidsverleden te verwerven, waarmede hij bewijst, dat hij in Nieuw Zeeland gedurende twee jaren in het beroep zal kunnen werken waarvoor dit land hem nodig heeft. Ik wil eindigen met U te vertellen hoe het afliep met ons mislukte bruids paar. De gemeenteraad bemoeide zich weer met het geval. De bruid had schijnbaar een zwakke plek in de mannenharten van de leden van deze raad geraakt, want zij gaven de bruid gelijk en namen haar man in gemeente dienst, waardoor de bruid in het dorp kon wonen. De enige partij die toen nog ongelukkig was, was de boer. Onze emigratie-attaché in Nieuw Zee land heeft kans gezien voor hem een oplossing te vinder, door een onge trouwde Nederlander bij hem te plaat sen. Deze werkt daar nu reeds i'/j jaar in grote vriendschap met de boer en leidt voor hem het bedrijf. Nieuw Zeeland is een land waar wij een goede naam moeten handhaven. van West Zeeuws-Vlaanderen voor amateurs Om half drie loste burgemeester Hoek- zema te Oostburg het startschot voor de eerste ronde van West Zeeuws- Vlaanderen, die Maandagmiddag tijdens tropische hitte werd verreden. Daarom is de overwinning van Eddy de Waal een prima prestatie, temeer daar deze van de aanvang af in de voorste ge lederen heeft gereden. Bij de doortocht te Caazand bevond hij zich in de tweede positie, te Retranchement in de derde. Te Eede, IJzendijke, Hoofd plaat, Breskens, Groede, Nieuwvliet de eerste. In Breskens raakte de Waal een gevaarlijke mededinger en sprinter kwijt, namelijk R. Verhelst uit Axel, die achter raakte door een lekke band. Naast de Waal reed Verhelst, die tweede werd, een prachtige koers. Mede dank zij hem bleven de uitlopers de reeds in Sluis ontstane voorsprong behouden. H. van Elshout uit Made was ook «en der uitblinkers, die zich goed in positie wist te houden bij de kop. Jammer, dat hij wegens pech moest opgeven. J. van Osta uit Fijnaert, die de derde plaats bezette, viel niet zo zeer op, niettemin leverde hij een goede prestatie. Te Groede in de voor laatste plaats, volgde hij in derde positie met 3 min. 4 sec. achterstand op de V/aal. Na weer in Oostburg te zijn aange komen, moest het Kroonwijk-parcours nog vier maal gereden worden (4 km.) De Waal had er reeds twee gedraaid, toen Verhelst het parcours opreed. Van Osta volgde met 3 min. achter stand. Hierna kwamen de renners zeer druppelsgewijs binnen. De Waal legde de 115 kilometer af in 3 uur 12 min. 17 sec., een goede prestatie, gezien de zeer slechte toe stand der meeste polderwegen als ge volg van de droogte, waarover het meisje. „En toen ik studeerde, was ik ook al van huis weg". „O ja, U hebt gestudeerd, hè?" Ze keek met een beetje meer ontzag naar hem op. „Mijn oudste broer - U zult hem hier nog wel eens ontmoeten - studeert ook, voor advocaat namelijk. Hij kon altijd goed leren. Maar ik was blij, toen ik van school kon gaan. Leren is niets voor een meisje. Ik be doel die lessen en zo. Ik vind het thuis, bij moeder veel prettiger. Vader wilde eerst hebben, dat ik ook ging doorleren, net als Qonnie, maar ik had er helemaal geen zin in. Stel je voor, ik als onderwijzeres! Ik geloof, dat ik net zo hard ging meedoen met het uithalen van allerhande kattekwaad als de leerlingen. Nee, ik zou geen goede paedagoge zijn. Zeg ik dat goed?" „Best," antwoordde hij lachend. „Zo en nu gaan we naar beneden een kopje thee drinken," besloot hij het gesprek. Ze schrok. „Lieve help, dat heb ik helemaal vergeten. Daarvoor kwam ik namelijk naar U toe, moet U weten. grootste deel van het parcours liep. De uitslag was dus als volgt 1. E. v. d. Waal, Groenendijk. 2. R. Verhelst, Axel. 3. J. van Osta, Fijnaert. 4. G. Saelens, Zelzaete (B.). 5. R. van de Veeken, St. Willebrord. 6. P. A. Oomen, Etten. 7. H. Glerum, St. Willebrord. 8. J. Rovers, Etten. 9. J. Vilvooye, Roosendaal. 10. J. Maas, Roosendaal. 11. P. v. Oosterhout, Lage Zwaluwe. 12. J. van Trijp, Zundert. 13. A. Dam, Roosendaal. 14. A. Borremans, Hooger- heide. 15. C. v. d. Borst, Etten. 16. P. Verwijmeren, Terheijden. 17. H. v. d. Kloot, Zundert. 18. L. Batenburg, Bosschenhoofd. 19. P. van Bragt, Wagenberg. 20. R. Calon, IJzendijke. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, sprak woorden van dank tot de organisatoren en renners, voor wat zij het sportminnende publiek hadden geboden, waarna hij in hotel „Du commerce" de prijzen uitreikte. Tijdens de ronde van West Z.-Vl. werd op het Kroonwijk-parcours te Oostburg een Course voor Nieuwelingen gereden over 60 km., waaraan 33 ren ners deelnamen. Ook bij deze course loste burgemeester Hoekzema het start schot. 15 renners konden deze, in de moordende hitte gereden course, niet uitrijden. A. van Sluijs uit Vlissingen legde de laatste 4 ronden met een 100 meter voorsprong af. Op het laatste moment, tijdens een felle sprint, werd hij ingehaald door P. de Jonge uit Made, die no. I werd en C. Keepers uit Roosendaal, die de tweede plaats bezette. Van Sluijs werd vierde. De winnaar reed de koers in 1 uur en 35 min. De totale uitslag is als volgt 1 P. de Jonge, Made; 2 C. Keepers, Roosendaal; 3 J. Hultermans, Wouw; 4 A. van Sluijs, Vlissingen; 5 O. van Quekelberghe, Groede; 6 J. v. Nispen, St. Willebrord; 7 J. Looijen, Steen bergen; 8 W. Damen, Oud Gastel; 9 M. v. d. Wegen, Steenbergen; 10 C. Schrauwen, Ossendrecht; 11 P. v. d. Lijke, Groede; 12 J. Rol, Alkmaar; 13 M. Willemstein, Vlissingen; 14 J. Westdorp, 's Heerenhoek; 15 F. Luijks, Halfweg; 16 D. Heling, Hoogerheide; 17 A. de Bruijn, Etten; 18 G. van Boven, Sluis. De zwemsport in Breskens is weer in opkomst en de vereniging „Schelde- stroom" probeert haar plaats tussen de Zeeuwse verenigingen weerte heroveren. Doch hiervoor zijn zwemmers nodig. Er zijn nog vele zwemmers en zwem sters in Breskens die nog geen lid zijn van onze vereniging. Zwemmers en zwemsters van Bres kens geeft U op als lid van „Schelde- stroom", wij hebben U nodig, opdat we onze plaats in de eerste rijen der Zeeuwse zwemsport weer kunnen her overen. Sportmensen van Breskens, bezoekt de zwem- en polowedstrijden van „Scheldestroom en ook U helpt mee Breskens op zwemgebied weer op de eerste plaats te brengen. ZWEMSPORT Zwemvereniging „Scheldestroom" In tegenstelling met andere jaren zwemt de zwemvereniging „Schelde stroom" dit jaar weer mee in de Zeeuwse Zwemcompetitie. De zwemmers en zwemsters komen nu weer geregeld op wedstrijden uit en ook aan de waterpolo-competitie wordt nu weer deelgenomen met 1 zevental, terwijl waarschijnlijk ook nog een tweede aan de competitie deel zal nemen. Dit jaar is „Scheldestroom" in verband met de slechte resultaten van de laatste jaren ingedeeld in de 2e klasse van de Zeeuwse waterpolo- competitie. Donderdag 26 Juni 1.1. werd de eerste wedstrijd gespeeld te Mid delburg tegen „Luctor et Emergo III", welke wedstrijd door „Scheldestroom" met 3O werd gewonnen. Het was een matige wedstrijd die echter door „Scheldestroom" op overtuigende wijze werd gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door H. Bondewel 1 x en E. Carels 2 x. Moeder zeiGa jij eens vragen, of mijnheer Wijnandse beneden komt theedrinken. Laten we maar gauw gaan". En weg was ze. Wijnandse zag het ranke figuurtje na. Een leuk kind. Hoe oud zou ze zijn? Achttien? Negentien? Vast niet ouder. Hij volgde haar naar de huis kamer, waar mevrouw de Rooy al met ongeduld zat te wachten. De Rooy was even binnengekomen en heette op zijn beurt Wijnandse welkom. „Ik ben nog aan het werk," zei hij, als wilde hij hiermede zijn werkkle ding veiontschuldigen. „Bloemisten hebben nu eenmaal geen vrije Zater dagmiddag," voegde hij er schertsend aan toe „'s Winters zult U zeker niet veel te doen hebben," informeerde Wijnandse belangstellend. „Toch wel," antwoordde de ander; „we hebben een waienhuisje, of, als U dat beter verstaat, een warme kas, waarin we kamerplanten kweken. Want," voegde hij er lachend aan toe, „'s wintert moeten we ook eten!" (Wordt vervolgd). Duinen, zon en een zee om zo maar in te springen. Groepjes mensen ontvlucht aan hun suffe zon-geblakerde dorpjes of nog benau wender stadjes om op adem te komen in het heerlijke briesje, woelend over de stranden van Kadzand. En tussen dit alles een klein blond figuurtje, kalm langs de lijn van uitlopende golfjes zijn weg vervolgend, alsof het behoorlijk wist waarheen. De ganse kledij bestond uit hemdje en broekje, waar beneden zich de grappige beentjes rondden. Kleine voetjes lieten nauwe lijks te onderscheiden indrukken achter op het heldere zand. We groetten de jongedame. Een knikje was het antwoord en een blik uit kinderogen als pas opengebloeide veldbloempjes. Waar wilde de kleine heen Was ze weg- gedribbeld uit een der groepjes op het strand Toen kwam opeens een franse meneer op gewonden vertellen, dat hij de sportieve kleine over de ganse afstand van bijna Knocke tot hier had zien voor zich uitwandelen. Frans bleek de kleine niet te verstaan. Op de hollandse vraag „hoe heet je" kwam prompt en helder het antwoord: „Martha Marx." „Waar is mama „Aan zee". „Waar is papa „Thuis". „Waar is thuis?" „Weet ik niet". Een optrekken der kleine ronde schou dertjes verduidelijkte het antwoord. 't Werd enigszins netelig. Noch „thuis" noch Knocke bleken nader te ontwarren geografische eenheden. Slechts was er de herhaalde bewering van de driftige fransman, die de kleine potelinge had doende gezien. We maakten aanstalten dan maar met de kleine avonturierster naar Knocke te wande len om daar te trachten mammie te vinden of het „thuis van pappie," toen twee glunde rende politiemannen verschenen en aanstonds onze taak overnamen. Vol vertrouwen legde Martha haar handje ter weerszijde in de grote hand dezer ferme kerels en daar ging het schilderachtige groepje. Twee donker geüniformeerde ge stalten verdwenen al dra in de verte, waar tussen die bijna onzichtbare stip - de onder nemende Martha. Door de kijker konden we nog zien hoe een der mannen twee fietsen aansleepte door het rulle zand naar de" har dere zandstrook bij het water. De volgende dag wisten wij het. Langs de uitgestrekte strandboulevard van Knocke loeiden de luidsprekers over het verdwijnen der 4-jarige Martha Marx. Signalement zo en zo. Opgewonden groepjes bewogen zich langs de waterkant. Hier en daar werd de zee af getast. Totin de verte de rijzige gestal ten der Hollandse politiemannen zichtbaar werden. Tussen deze in, op een fiets, keek het blonde kopje van Martha uit een blauwe uniformjas met blinkende knopen. Na een wandeling van zo na 3 uur was de kleine moe geworden en had het wat koud gekre gen. Vandaar haar vreemdsoortig maar zeer gewaardeerde nieuwe costuum. 't Spel eindigde doordien een wanhopige mama haar opeens in de armen knelde. De luidsprekers staakten hun rumoer. Maar dien avond waren te Knocke op aller lippen de sportieve presta ties onzer kleine vriendin Martha Marx. L. B. FILMNIEUWS Politie.dossiur 301" Luxor theater te Breskens brengt U Zondag de verbijsterende geschie denis van een bende misdadigers in Amerika. Deze film is ongetwijfeld knap gespeeld en laat ons de cynische hardheid zien waarmee de eenmaal in „het vak" terechtgekomen gangster zich moet handhaven en anderen mee sleept in zijn uiteindelijk ondergang. Een film met opbouwende tendens. Hier nu eens geen verheerlijking van het gangsterdom. Interessant is het kijkje achter de schermen van het Amerikaanse Politieapparaat. Wie tegen een stootje kan zal een bezoek aan ons theater niet berouwen, een boeiende film van het keiharde soort. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. Plaatselijk Nieuws. Zuidzande Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam Maandag middag in voltallige vergadering bijeen. Tijdens de behandeling van de wij- zigingen der begroting over het dienst jaar 1951 deelde de voorzitter mede, dat, dank zij enkele meevallers, de begroting er zeer gunstig uitziet. In de gewone dienst is een batig slot van ruim f 4000,waarvan f 2500,ge reserveerd wordt voor de wederopbouw- rekening, f 500,voor brandblus- middelen en f 1000,voor bestratings- werken De kapitaaldienst geeft een overschot aan van f 10.000,dat geheel besteed zal worden aan de aflossing van de schuld, die nog op het gemeentelijk verenigingslokaal „Het plekje" rust. In de thans in uitvoering zijnde rio- lerings- en bestratingswerken zal van het Rijk een subsidie van f 11.952,50 verleend worden. De provincie heeft toegezegd 75 pCt. te zullen bijdragen in de omleggingskosten van de Prov. weg. Onder de ingekomen stukken was voorts nog de mededeling, dat kas en boeken van de gemeente-ontvanger waren gecontroleerd en in orde be vonden door het Verificatiebureau voor Nederlandse gemeenten. Adhaesie werd betuigd aan verschil lende moties tot behoud van de vrije veren over de Wester Schelde. De heer Goedegebuure (P. v. d. A.) sprak wel de gevoelens uit van de gehele raad, met een warm pleidooi voor het behoud van de vrije veren. De Classicale commissie voor ge zinsverzorging in West Z.-Vl. vroeg en verkreeg een subsidie voor de 202 verzorgingsdagen, die de gezinsverzorg sters in Zuidzande werkten. De ver leende bedragen zijn groot f 151,76 en f 155.99- De nieuwe Ned. Herv. kerktoren zal voorzien worden van een nachtverlich ting, na de overdracht. De vacantietoeslagen voor het ge- meentepersoneel werden geregeld tot totaal f 75,Ook de pensioengrond slagen voor het daarvoor in aanmer king komende gemeentepersoneel wer den vastgesteld. De huur van de woningwetwoningen in de Kamenkstraat werd vastgesteld op f 4,95 per week, exclusief de water leiding. De heer Cappon informeerde naar het ventverbod en vroeg er op toe te zien, dat ongure personen geweerd worden. De burgemeester deelde hierop mede, dat, wanneer de inwoners klach ten hebben over venters, men bij de politie moet zijn, opdat aan die per sonen in de toekomst de vergunning geweigerd kan worden. De heer Goedegebuure verzocht weer waarschuwingsborden te plaatsen voor het snelverkeer, bij de kleuterschool, daar vaak in de kom van het dorp te hard gereden wordt. De begroting 1951 werd volgens voorstel zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Ook de sluitingsuren van de café's kwamen nog eens ter sprake. Willen de caféhouders hierin verandering brengen, dan zal men een verzoek moeten indienen. Oostburg. Geslaagde sportmiddag. Ter gelegenheid van de kermis werd Zon dag in het Gem. Sportpark eer, welbezochte sportmiddag georganiseerd door de plaatse lijke sportcommissie. Medewerking hieraan verleenden de Vlissingse boksclub „D.O.S." en de turnvereniging „Achilles" eveneens uit Vlissingen. Als eerste kwam de boksclub „D.O.S" met een zeer interessante boksdemonstratie onder leiding van de heer H. Nieuwpoort, trainer der club en de heer A. Bleijenberg, verzor ger der club. Aan de demonstratie werd deelgenomen door de heren: Daan Cracau, Kees v. d. Gruiter, Hennie Nieuwpoort, Jan Korte, Jaap Visser, H. Dick, Hans Lubig, Jan Geervliet, Marinus Ritico en Jan v. d. Burg, waarvan velen reeds in interprovin ciale bokswedstrijden een naam hebben ver overd. Gedemonstreerd werd o.m. handschoen en schaduwboksen, terwijl de demonstranten voorts nog een aantal ronden van 2 minuten boksten. Door het publiek werd met grote belangstelling de voor Oostburg vrijwel on bekende bokssport gevolgd. Aan het einde der demonstratie vertolkte de heer Lastdra ger, voorzitter der plaatselijke sportcommissie, de dank van het publiek voor het gebodene. Uit deze demonstratie is o.m. gebleken, dat de bokssport als beschermende en verdedi gende sport veel aantrekkelijks heeft voor be oefenaren en publiek. Voetbal. Na de bovengenoemde boksdemonstratie kwamen de tweede klassers Axel en Goes in het veld. Na de gebruikelijke terrein verkenning, die ditmaal vrij kort duurde, trok Axel het initiatief aan zich. Goes be leefde herhaaldelijk angstige momenten, maar keeper en backhelft wisten erger te voorkomen, totdat na pl.m. 15 min. spelen de linksbinnen J. Deij van Axel prachtig scoorde 10. Het initiatief bleef aan de zijde van Axel, zonder verdere resultaten echter. Na bijna een half uur spelen scoorde de

De Schakel | 1952 | | pagina 2