Reizen met Touringcars der S. B. M. iets geheel nieuws, maar Wel was hij de eenige weerbarstige niet. Getuige het debat tussen het dorpshoofd en Esje, de gepensioneerde sergeant van de mariniers. Een fel vechtertje was Es. Op vrij gepaste wijze bleef hij in het duel meester van het terrein. En dan Daan Zuiderduijn, de Sluisse vrachtrijder. Eens reed Daan in zijn wagen volgeladen met stukgoed huis waarts. Welgemoed leunde hij tegen een stapel turven, toen hem plotseling een sissende zweepslag trof, die kwam van de dorpsheer, welke meende, dat Daan aan zijn rijtuigje niet genoeg ruimte had gegeven in het passeren. Daan was opgevlogen. Gelijk met de schrik sloeg de woede in hem los. En de ene turf na de andere grijpende dirigeerde hij die met bekwame hand naar het rijtuig van zijn aanvaller. Zijn munitie was onuitputtelijk, zijn krombaangeschut wel gericht. En toen de tilbury wegratelde was het voor Daan eigenlijk nog te gauw uit. Ik sloeg destijds Daan's werpcapaci- teit even hoog aan als die van Kees. Maar in het huis van mijn grote vriend waren de dingen in de laatste tijd wel zeer veranderd. Het was er stil geworden. Behalve Kees en zijn vader was de hele familie weggetrok ken, heel ver weg. De smid tierde niet meer, al bleef hij ongelukkiglijk ver kleefd aan de drank. Kees bescharrel- de tussen de bedrijven door het huis houden. Zijn gezicht had een zorge lijke trek gekregen. Doch kwam ik in de buurt, dan verhelderde het. Soms als ik uit school kwam, rukte hij de huisdeur open om te zeggen: „Ik heb pannekoeken gebakken, kom je?" „Ja Kees, even aan Moe zeggen". In een wip was ik dan terug. En o, die ver rukkelijke pannekoeken van Kees, zoals ze op mijn bord dreven in de stroop! Kees ging dan door met bak ken. Niet altijd lukte het baksel, voor al wanneer het bedrijf hem even riep. Geen nood. Kees keerde dan eenvou dig de pan om. Een laaiende vlam. Pats! De pan stond alweer. Kees delfde opnieuw in de emmer met deeg en een nieuw model koek was al weer in wording. Kees pinkoogde dan eens naar mij. Maar zingen, dat deed hij niet meer. Al in een tijd niet. Toen op een morgen was hij plot seling weg. Ook zijn vader. Ze waren de overigen van het gezin nagereisd Gunstige berichten kwamen weldra van hen en eindelijk vatte ik moed om eens in de smidse te loeren. Op het middaguur. De nieuwe mensen zaten aan tafel. ZieDaar lag de hamer van Kees en daar was het blinkende handvat van de blaasbalg. Weer zag ik Kees, hoe gemakkelijk hij het omlaaghaalde onderwijl pokend in het vuur of spu wend daarin. Ik zag hem weer naar mij pinken, hoorde hem weer zingen. De puts met pek was er niet en rond de zware bankschroef lag niet het vijlsel te wachten tot ik het zou weg pikken met een magneet. Mijn kindergemoed zocht naar iets dat er niet meer was. De smidse leek mij koud. En toen ik als een diefje wegsloop, was ik niet ver van huilen. Ik had een vriend verloren, een grote vriend - Kees L. B. nu voel ik me toch weer te oud om opnieuw te gaan studeren. Waarom ik dan ook het bedrijf van Pons gekocht heb „Wanneer is Uw eerste boek klaar, mijnheer Wijnandse?" vroeg Qonnie. „Ik heb tenminste gehoord, dat U boeken gaat uitgeven". „Dat klopt," antwoordde de aange sprokene lachend. „En wat het eerste boek betreft, ik hoop het in de loop van October gereed te hebben voor de boekhandelaren. Ik verwacht er heel veel van, want het is van de hand van een onzer bekende schrijvers. Binnenkort ga ik er mee adverteren". „Het lijkt me wel een interessant bedrijf, zo'n drukkerij," meende De Rooy. „Dat is het ook. En als U wilt, moogt U gerust mijn zaak eens ko men bekijken". „Hé ja," zei Jo, dadelijk enthousiast; „ik heb nog nooit een drukkerij ge zien en ik begrijp er ook niets van, weet U?" „Noemt U maar een dag, dat U al len gelegenheid hebt, dan nodig ik U bij deze uit eens een kijkje te komen nemen". Dat de S.B.M. over goed materiaal beschikt, alsmede uitstekend personeel, blijkt steeds meer en meer, gezien de talrijke reizen die met deze bussen worden ondernomen. Gistermorgen werd door de Chr. Vrouwenvereniging te Breskens een uitstapje gemaakt naar Boulogne, (Fr.) Een dergelijke reis werd ook onder- nomen door de Vlassers van Eede en Aardenburg. Door verschillende inwoners van West Z.-Vlaanderen is een 3-daagse reis ge maakt naar Groningen: eveneens een 3-daagse reis naar Wieringen. Verder vertrok uit Biervliet een bus om het Vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn te bezichtigen. Rijks Landbouw Consulenten in W. Z.-Vlaanderen bijeen. De landelijke zomerbijeenkomst van de Rijkslandbouwconsulenten vindt dit maal plaats in W. Z.-Vlaanderen en wel gisteren en vandaag. Donderdag werd te Oostburg vergaderd, waar be halve twee Nederlandse sprekers ook een tweetal Belgische collega's een in leiding hielden. Inzonderheid had het grasland en het groenvoederonderzoek de belangstelling. Na afloop werd een rondrit door W. Z.-Vlaanderen gemaakt, terwijl de eerste dag besloten werd met een gezamenlijke maaltijd in Hotel „de Blanke Top" te Cadzand, gevolgd door een filmvertoning door de landbouwer J. van Dijke te Groede betreffende zijn eigen bedrijf. Vandaag wordt een bezoek gebracht aan het bedrijf van de heer van Dijke voornoemd, de Proefboerderij te Eekloo (B.) en de fabriek van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil. Exursie oud-leerlingen R.L.W.S- te Schoondijke. De Ver. van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Schoondijke maken op 12, 13 en 14 Juni een excursie naar N. Holland. De eerste dag wordt een bezoek ge bracht aan de bloemenveiling te Aal smeer, het K.I.-station te Broek in Waterland en het bekende veefokkers- bedrijf van de Gebrs. de Ruiter te Oosterblokker. De tweede dag wordt doorgebracht op het mechanisatiebedrijf te Oost- waardhoeve en de Prof. van Bemmelen- hoeve (modelproef boerderij). Ook de Afsluitdijk en een gemaal worden be zichtigd. De derde dag wordt een bezoek aan Amsterdam gebracht met rondvaart door de grachten. Besloten wordt met een kijkje in de studio van de N.C.R.V. te Hilversum. FILMNIEUWS „Soldaat Boam1' Luxor theater te Breskens vertoont Zondag a.s. Nils Poppe in de Zweedse succes-film „Soldaat Boem". De heer Boem is de uiterst punctuele stations chef. Wanneer de koningin van zijn hart zich als militair verpleegter aan meld, besluit hij zelf ook in het leger te gaan. Maar de trein brengt Agnes, een meisje dat van school is weggelo pen naar zijn station en fluistert hem gevaarlijke woorden in het oor. Toch „Nou, dat doen we zeker, hé moeder?" Mevrouw de Rooy verzekerde, dat ze ook graag eens een drukkerij van binnen wilde zien. De avond verliep verder gezellig. Toen het donker weid, stelde mevrouw De Rooy voor, dat haar oudste doch ter wat piano zou gaan spelen. „Ja, doet U dat, juffrouw de Rooy," animeerde de gast; „ik mag graag muziek horen". Gonnie bloosde even, doch ze stond op en nam op de pianokruk plaats, waarna ze begon. De anderen luister den en na een schuchter begin raakte het meisje al spoedig op haar gemak en geruime tijd speelde ze lichte klas sieke stukken. Het was ruim elf uur, toen Wij nandse op stond. „Ik mag niet langer van Uw gast vrijheid gebruik maken," zei hij tegen de Rooy. „U zult er allen morgenocb- tend weer vroeg uit moeten en ik j eveneens". (Wordt vervolgd). gaat hij als modelsoldaat en of hij dit werkelijk is, dat kunt U wel zien aan de gezichten van de officieren die trachten hem te kunnen begrijpen. Ieder schot van Soldaat boem is een voltreffer. Van het begin tot het einde een schaterlach. Bespreekt tijdig Uw plaatsen om teleurstelling te voor komen. Grensoverschrij'ding bij' het Zwin De minister van Justitie heeft be paald, dat in de periode van 25 Mei tot 30 September a.s. tussen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds personen van Belgische en Nederlandse nationa liteit de Nederlandse grens mogen over schrijden tussen grenspaal 366 en 369 om zich te begeven in het gebied, dat aan de andere zijde wordt begrensd door het Afwateringskanaal Sluis RetranchementCadzand-haven. Deze personen moeten voorzien zijn van gel dige grensoverschrijdings-documenten. Het bedoelde gebied omvat het Zwin en enig bijgelegen terrein. Plaatselijk Nieuws. Breskens. Reis Ouden van Dagen. De ouden van dagen uit onze ge meente zullen op Zaterdag 21 Juni a.s. een uitstapje maken naar Schouwen en Duiveland met autobussen van de S.B.M. De deelnemers(gters) aan de tocht moe ten om 7 uur samenkomen aan de weegbrug (staande tegenover rijwiel en motorhandel P. Cruson), vanwaar wordt vertrokken naar de boot van 7.25 uur. De bewoners van N. Sluis zullen tijdig door één der autobussen worden afgehaald. Eten behoeft niet te worden meegenomen. Voor deelname aan deze reis zie men de adv. elders in dit blad. Aanbesteding. -Maandag j.l. werd in café Dui- ninck aanbesteed het herbouwen van een woning met berging voor de heer L. de Bliek alhier. Ingeschreven werd als volgt Timmerwerk W. Jacobs f 5795,— W. Burgers f 5421, Fa. Cruson-Brevet f 5200, J. v. Rosevelt f 5198,— Metselwerk Daansen &- Zn. f 5161. Fa. Gebr. Vergouwe f 4990,— Pleijte en de Winde f 4932, Massa Metsel- en Timmerwerk Fa. Gebr. Visser f 9765, Schilderwerk Basting Zn. f 968, Electrisch W. v. d. Walle f 468,- Brevet f 350, Fa. Schippers Nauta f 289, Smeed-, Lood- en Zinkwerk A. P. Leenhouts f 1281, Gebr. Rookus f 1219, Lood- en Zinkwerk Fa. Schippers €r Nauta f 993,— L. Izlboud f 968, Allen te Breskens. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. De eerste steenlegging. Gistermiddag had alhier voor genodigden en belangstellenden de eerste steenlegging plaats voor het bouwen van de nieuwe kerk voor de Vrij Evang. Gemeente. Onder de aanwezigen waren het Kerkbestuur, Burgemeester en Wethou ders, Gemeente-secretaris en Gemeente opzichter, alsmede de bouwers van de kerk. Deze plechtigheid begon met het zingen van Ps. 84 1. Daarna werd de eerste steen gelegd door de secretaris ouderling de heer van Wijck, die hier bij een toepasselijke toespraak hield. Hierna nam Ds. Praas het woord en sprak naar aanleiding van Ps. 127 1. Burgemeester Eekhout sprak over de moeilijkheden die overwonnen mochten worden en feliciteerde het bestuur met dit gebouw en memoreerde tevens dat de heer de Bruijne-v. Melle de grote stoot heeft gegeven voor de bouw van deze kerk, De heer de Bruijne-v. Melle, ouderling te Cadzand, sprak namens de kerkelijke gemeente. De architect de Groote sprak namens de ambachtslieden. Weth. v. Haneghem bracht zijn ge lukwensen over en richtte zich in het bijzonder tot Ds. Praas. Ouderling de Bruijne eindigde met dankgebed. Bezoek Franse oorlogs-invalieden. Dinsdagmiddag arriveerde in de haven alhier een „Flandna boot" met Franse oorlogs-invalieden die via Ant werpen onze gemeente als enigste ge meente in Nederland aandeden op hun rondreis. Ter gelegenheid hiervan sprak burge meester Eekhout hen in het Frans toe, waarna de kinderen van de O. L. School het Franse volkslied ter hunner ere zongen. Met particuliere auto's werd hierna de reis weer voortgezet in de richting België. Collecte. De Rode Kruis-Collecte heeft alhier opgebracht de som van f 251,08. Bazar Vrij Evang. Gem. te Breskens. 7e verantwoording ingekomen giften 25 pakjes zeeppoeder; gift België f 47.40; V. te Gr. f 1,2 vuurvaste schalen: I puddingvorm; I fruitschaal; I portemonnaie; 1 dames trui; 1 kinder borstrokje; 1 wollen jongenspakje; I ge borduurd tafelkleed. Groede Brand. Zaterdagmiddag steeg rook op uit het betonnen pakhuis, dienende tot opslag plaats van bruinkoolbriketten, van de heer F. A. L. Vroon, aan de Rijks- straatweg, nabij Breskens. Bij nader onderzoek bleek het, dat de briketten aan het gloeien waren gegaan. De gealarmeerde brandweer uit Groede was spoedig ter plaatse, welke in samen werking met personeel van de kolen handel, het vuur wist te doven. Dat een en ander echter nog van hardnek kige aard kan zijn, bleek wel uit het feit, dat enige tijd na het vertrek van de brandweer, toch weer gloeiing in de buiten geworpen briketten ontstond en nablussing noodzakelijk was. Een aanzienlijke hoeveelheid briket ten ging verloren. Naar alle waarschijn lijkheid is broeiing de oorzaak geweest. Sluis Jeugd-verkaersaxamen. Zaterdagmiddag legde de jeugd, onder leiding van de Rijkspolitie, het practische gedeelte van het verkeers- examen af. Door de verkeerspolitie werden op de binnenplaats van de R. K. Jongensschool de fietsen van de jongens en meisjes gecontroleerd, waarna een vastgestelde route moest worden gereden. Hierbij waren op verschillende plaatsen miniatuur-verkeersborden op gesteld. De geluidswagen van de Rijks- verkeerspolitie uit Amsterdam was mede aanwezig. De uitslag van het examen wordt later bekend gemaakt, als de punten- lijsten van de controleurs zijn nagezien. Na afloop bood het gemeentebestuur aan organisatoren en medewerkers een verversing aan, waarbij burgemeester van Hootegem dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt om het ver- keersexamen te doen slagen. Eede Aanbastading. Architect ir. W. J. Bruijnooge uit Schoondijke heeft aanbesteed het bouwen van een schuur aan de Brievers weg alhier, in opdracht van de heer E. H.Raes. Ingeschreven werd als volgt: Claeijs, Aardenburg f 9020, Bossand, Oostburg - 8607, Kriekaert, Hengstdijk - 8225, L. de Bruijn, Sluis - 7875, Verhulst, Oostburg - 7&45> Van de Elzen, Sluis - 7815, Hendrikse, Eede - 7000, Standaert, Eede - 6540, Schoondijke. Gaslaagd. Gisteren is te Amersfoort geslaagd voor het politie-diploma, de Wacht meester W. A. Bruggemans, Postcom- mandant der Rijkspolitie alhier. Aardenburg Landbouwschool. Onder leiding van de heer Lansu, hoofd van de Lagere Landbouwschool, werd in de raadszaal voor de eerste drie klassen der school, de eindles ge houden. Mede aanwezig waren het college van B. en W. en de heer Van Dijk, hoofd van de Rijks Landbouw- winterschool te Schoondijke. Alle leer-

De Schakel | 1952 | | pagina 2