W. VAN DIE VIJVER s Nachtvlucht naar Nice Alles op FOTOGEBIED vindi U bij DE FOTO SPECIAALZAAK! net MEISJE Nette Jongeman BEURTDIENST „CADZANDRIA" IJzendijke. Weer vogelpest. Bij de landbouwer A. van de Voorde (wijk Maagd van Gent) alhier is ook pseudo vogelpest geconstateerd. Door de veeartsenijdienst zijn maatregelen ge nomen en de omwonenden zijn ver plicht hun pluimvee, honden en katten op te houden. R.K, landbouwhuishoudschool. Aan de R.K. landbouwhuishoud school werd de eindles gehouden. Na een openingswoord van pastoor De Graauw werden de leerlingen voor het laatst ondervraagd door de directrice mej. Hiel en de tuinbouwleraar de heer Rijk. Hierna werden de diploma's uit gereikt aan de dames H. Taelman en A. Buijsse, GroedeM. Seegers en T. Roegiers, Philippine A. Dellaert en L. van de Hauwe, IJzendijke; R.'de Badts, BreskensM. de Krijger en M. Rijckaert, BiervlietA. Spinnewijn, C. Temmerman, G. Verstraete en T. Thomaes, HoofdplaatH. de Badts, Schoondijke. Het slotwoord word gesproken door burgemeester von Bönninghausen. Buitenlandse muziekkorpsen naar Oostburg Het initiatief-comitie dat vorig jaar de „Wiltener Stadtsmusikkapelle" liet komen, hield een vergadering in hotel Mabesoone. Na enige toelichtingen, ge geven door de heer P. van der Plas, werd besloten dit jaar twee muziek corpsen te engageren. Op Zaterdag 26 Juli zullen de „Frickley Colliery Band", een corps van dertig man, uit Engeland, onder leiding van Eric Ball en het Tirools orkest van Langenfeld, even eens met pl.m. dertig man, een mars door Oostburg maken en des avonds op de markt concerteren. In de Engelse band speelt o.a. de bekende solist Frank Wesson mee. Het Tiroolse orkest brengt een dansgroep mee en een jodeler. Gevonden voorwerpen. In het zwembad te Breskens is een polo-bal vermist. Beleefd wordt ver zocht deze terug te bezorgen aan het zwembad. PREDIKBEURTEN. Zondag 8 Juni Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom Bediening H. Avondmaal St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Biervliet, 9,30 uur, Ds. Wiebosch Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom. 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Boere Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaft Oostburg, 10,30 uur, Ds. Fournier Retranchement, 2,30 uur, Ds. Groenveld Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer 19 uur, Ds. Schopenhauer Bediening H. Avondmaal Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld Bediening H. Avondmaal Waterlandkerkje, 9 uur, Ds. Fournier IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburj; Geen opgave Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, Ds. van de Vrie Retranchement, 2,30 uur, Ds. van de Vrie Cadzand, 6,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk Breskens 10,30 en 3 uur, Ds. van Til, Middelburg. Avonturen van de Parijse dierentuin. De Parijse dierentuin (Jardin des Plantes) wordt terecht genoemd de Wilde Beestentuin; immers, de wilde beésten trekken meer moeders en kin deren, om alleen van deze categorie te spreken, dan de enorme verscheiden heid aan wondermooie planten (b.v. de beroemde ceder van Jussieu). De voornaamste en eerste grote aan winst was een leeuw, die heel jong in Senegal was gevangen en bij de direc teur van de Afrikaanse Mij. met paar den, honden, schapen, katten, eenden, struisvogels, enz. was opgegroeid. Ai dit gedierte sliep vredig tesamen met enkele negers in een paradijsachtige sfeer. Deze leeuw nu was bijzonder gesteld op een hondje dat hij had ge boren zien worden. Toen hij in 1788 op reis ging naar de dierentuin in Frankrijk, liet men hem zijn speelkame raadje met wie hij „te poot'' de af stand van Le Havre naar Parijs aflegde d.w.z. de leeuw aan een riem en het vriendje los er naast. Niet alleen had den ze enorm veel bekijks onderweg, maar het deed de mensen goed, een dergelijke vriendschap te zien. in April 1794 kwamen ze in de „Jardin des Plantes" te Parijs aan Hier werden de vriendschapsbanden zo mogelijk nog hechter tussen de twee dieren. De vriendschap van de leeuw moet inder daad een nobel gevoel geweest zijn dat zijn bloeddorstig instinct volkomen in bedwang hield, want nauwelijks was het hondje dood, of de leeuw verslond de opvolger, die men hem meende te moeten geven. Het merkwaardigste verbaal is echter dat van de eerste giraffe, die in 1827 door de Pasja van Egypte aan Karei X werd cadeau gegeven. Samen met drie koeien, die tot taak hadden om haar dagelijks rantsoen van 20 liter melk te leveren, werd de gi raffe op een tweemaster ingescheept, waarbij haar poten onder het ruim stonden, haar kop ter hoogte van de verschansing en haar hals door een open luik onder aan de grote mast stak Na de verplichte quarantaine in Marseille, werd zé 's nachts vervoerd - om een te grote toeloop van over enthousiaste Marseillanen te voorkomen - naar een barak van planken met matrassen gevoerd, die op bevel van de prefect van de Bouches-du Rhóne speciaal was vervaardigd; de vrouw van de prefect organiseerde ontvang sten, die vanzelfsprekend druk bezocht werden. Toen het eenmaal lente was, werd de giraffe dagelijks uitgelaten om haar aan het lopen te wennen met het oog op de aanstaande grote reis naar Parijs. Etienne Geoftroy Saint Hilaire, werd door de Parijse Plantentuin afgevaar digd om haar te halen. De route werd zorgvuldig uitgestippeld, alle burge meesters en gendarmeries van het te nemen traject verwittigd, opdat zij voor onderdak en escorte zouden kun nen zorgen. Een kleermaker maakte een keurige regenjas van een soort zeildoek die van voren dichtknoopte en voorzien was van een capuchon en een tot op de borst vallende kraag. Aan de ene kant van dit kledingstuk waren de wapens van de Koning van Frankrijk aangebracht en aan de an dere kant die van de Pasja van Egypte. De reis begon in de regen op 20 Mei 1827; 880 kilometer had men voor de boeg die in dagmarsen van ongeveer 20 kilometer zouden worden afgelegd. St. Hilaire liep voorop en leidde de karavaan, die bestond uit de giraffe en haar voedster-koeien plus een escorte gendarmen om de menigte in bedwang te houden. Vier mensen leidden het dier aan halsterriemen, die deden denken aan de koorden van het lijkkleed bij een grote begrafenis. In Lyon werd haar een schitterende ontvangst bereid. Vijf dagen lang werd zij op het Bellecour-plein tentoonge steld. Volgens een kroniekschrijver moet dit succes haar een beetje naar het hoofd zijn gestegen, want zij kwam uit de hand van de toeschouwers eten en dronk haar melk, waarbij zij de kunst vertoonde, haar poten horizon taal te kunnen uitspreiden. Toen zij de hoofdstad naderde, kwamen tal van Parijzenaars, o.a. Stendhal en Cuvier, haar in Melun tegemoet. Op 30 Juni 1827 kwam zij in Vil- leneuve-St. Georges aan. Haar reis mantel werd uitgetrokken en geëscor teerd door 25 gendarmes, hield zij tus sen twee hagen kijklustige Parijzenaars, haar intocht in de Franse hoofdstad. Haar succes was daverend. Honderd duizenden kwamen uit de omstreken en de provincie naar haar kijken. Op Juli ging zij, begeleid door de pro fessoren van het „Museum voor Na tuurlijke Historie" naar het Kasteel van Saint Cloud om aan de koning te worden voorgesteld. Voor deze ge legenheid was zij met bloemen ge tooid en droeg een speciale statiemantel. De giraffe stond dermate in het te ken van de algemene belangstelling, dat overal haar beeltenis of kleur ge bruikt werd. In de mode, de kunst, op allerlei voorwerpen, enz. Zij werd in porselein en brons gemaakt. Zelfs een medaille werd te harer ere gego ten, waarop zij was afgebeeld met de woorden: „Op 30 Juni 1827 doet Hare Hoogheid de Giraffe haar intrede in Parijs" en op de andere kant het op schrift: „Er is niets in Frankrijk ver anderd, er is slechts een beest meer," dit als spot op hetgeen Lodewijk XVI GROTE KADE BRESKENS Telef. 129 bij zijn terugkeer uit Gent in 1814 gezegd had. Want de dagen van 1830 waren al in het verschiet. Een zonzijde vacantie aan de van de aarde „Het geluk is daar, waar wij niet altijd kunnen zijn", was het thema van een causerie onlangs gehouden door de bekende Vlaamse schrijver Maurice Roelanls. Hierover kan men natuurlijk luchtig philosoferen. Men kan met de rang schikking der woorden spelen en er van maken, dat het geluk altijd daar is waar wij niet kunnen zijn. Hoe het ook zij, feit is, dat het reizen voor de meeste mensen de ontspanning is. „Er eens uit te zijn", werkt bij de meesten reeds verademend en verfrissend. De andere sfeer en de vreemde omgeving nemen voor een tijd de zorgelijke dingen van alle dag weg en dat is iets wat iedereen voor een poosje beslist nodig heeft. Wij hebben de proef eens op de som willen nemen en zijn het geluk eens gaan opzoeken in haar eigen huis in de Franse Rivièra, het land van de „eeuwige" zonneschijn en de altijd durende lente. Wij waren er zelfs zo belust op, dat wij maar meteen de vlugste en kortste weg hebben ge kozen en zijn met de nieuwe (en goed kopenachtdienst van de K.L.M. naar de Franse bloemenstad gevlogen. Ondanks de duisternis heeft zo n nachtvlucht zonder twijfel haar eigen bekoring. Het geluk scheen nog onge duldiger op een ontmoeting te zijn dan wijzelf, want nauwelijks België voorbij, verdween de bewolking en daar lag la Douce France onder ons als in een nieuwe creatie van Fath; een donker avondtoilet bezaaid met duizenden flikkerende brillanten met een schit terend diadeem in het golvende haar, de duizenden lichten rond de baaien- rijke Rivièra. Een fantastische aanblik bood de maanlichte nacht, waarin men vaag de vormen der bergen kon onder scheiden en de grillige loop der zilver witte rivieren Elk land heeft zijn eigen charme, typische bijzonderheden, schoonheid, sfeer, aantrekkelijkheden en geschiedenis, waarvan veelal oude gebouwen en resten de stille getuigen zijn. Ook de Rivièra maakt hierop geen uitzondering. Met Nice als middelpunt vormt dit stuk Franse kust met haar vele prach tig gelegen baaien en kapen een waar paradijs. De hele kustlijn langs liggen in een lange reeks de vele luxueuse villa's, pensions en weelderige hotel paleizen weggedoken in een overdaad aan subtropische plantengroei. Bloei ende cacteeën, rozen, camelia's, citrus- bomen en alles wat dit heerlijde klimaat aan vlammende bloemen en fraaie planten kan opleveren, treft men er aan. Met de vrijwel altijd schijnende zon, de blauwe lucht en de nog blauwere zee, de vruchtbare kuststrook en op de achtergrond de machtige bergmassieven van de Franse Alpen, vormt dit landschap een betoverend tafereel, dat vele jaren lang reeds een dankbaar en kleurig object is voor vele schilders. Het zijn juist deze zon en deze alpen die de Franse Rivièra maken tot een ideaal vacantie oord, waar een ieder in elk jaargetijde kan vinden wat hem het meest ontspant. De hele Cóte d'Azur ademt de geest der oudheid. De meeste stadjes date ren reeds van voor het begin van onze jaartelling en het schijnt, dat de Phoe- niciers hier al handelscentra hebben gehad. Saint Paul, Antibes, Monte Carlo, La Turbie, waar nog een stuk Romeinse toren staat en Eze bijvoor beeld zijn enkele van deze stadjes. Ook Nice is al heel oud en de oude stadswijk met haar vele gezellige win keltjes in zeer nauwe straatjes is zeer interessant. De Cóte d'Azur staat bekend om haar grote luxe en weelderige palei zen van hotels, waar de groten der Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij ons 30-jarig huwelijksfeest, befuigen wij onze op rechte dank. P. J. ROETS. E. ROETS de Wever. Breskens, Juni 1952. Scheldesiraat Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij ons 40-jarig huwelijksfeest, beluigen wij onze op rechte dank. J. I. VAN HANEGHEM. M. Th. VAN HANEGHEM—Blomme. Groede, Juni 1952. Straatweg O 61 Gevraagd voor werkzaamheden op de fabriek. LUTEIJN's Sulkerwerkenfabrlek,Breskens Op het kantoor van de Coöperatieve Aankoopvereniging „Landbouwbelang van West Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Breskens, Havenkade Oost, Is plaats voor Leeftijd circa 18 Jaar. Goed kunnende typen en enige kennis van boekhouding. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk vóór 15 juni aan het kantoor van de verenl- glng. vraagt lichte werkzaamheden, enigzins op de hoogte met timmer werk. Brieven onder no. 385 Bureau van dit blad. VERZENDT UWE GOEDEREN PER BRESKENS - Telefoon 78 Tweemaal wekelijkse diensl Breskens - Dordrecht - Rotterdam Afvaarl BreskensWoensdag- en Zaterdagmiddag 12 uur Afvaar! RotterdamWoensdag- en Vrijdagmiddag 12 uur Afvaart Dordrecht: Woensdag- en Vrijdagmiddag 5 uur Eigen AUTO-AFHAAL- BESTELDIENST Zondagsdienst doktoren. Zondag 8 Juni 1952 Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. Zondag 8 Juni 1952 Zr. Catsman, Groede, tel. 66. aarde hun vacanties plegen door te brengen. Deze hotels vragen 5000 a 10.000 francs per dag voor een volle dig pension. Toch zijn er voor de meer bescheiden beurs ook wel gele genheden, waar men terecht kan voor 900 a 1000 frs. per dag en men kan dan evengoed genieten van de zee, de zon en de fraaie natuur. Met de toegemeten f 400,- in Franse francs kan men er wel voor twee weken een zeer goede en voor drie weken een behoorlijke vacantie doorbrengen. De K.L.M. vliegt zes maal per week naar Nice en naast het gewone tarief zijn er twee vacantietarieven, welke het vliegen aanzienlijk goedkoper ma ken, n.l. een 23-daags dagtarief en een 23-daags nachttarief met de Moonliner, welke op de weekeinden vliegt en waarop bijna 30% reductie wordt ver leend. In ongeveer drie uur vliegt de K.L.M. van Amsterdam naar Nice en zet de tourist letterlijk neer op het strand van de Rivièra. Van Nice uit bestaan er bovendien in alle richtingen goede en frequente verbindingen naar de bekende badplaatsen en toeristen centra. Elke Zaterdag alhier verkrijgbaar nummers a 25 cent van de loase Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens.

De Schakel | 1952 | | pagina 3