Plaatselijk Nieuws Schoondijke Opening Hotel „De Zwaan". Vrijdagmiddag, 7V2 jaar nadat het oude Hotel-Café-Restaurant „De Zwaan" van de heer A. van Rosevelt alhier door oorlogsgeweld verloren ging, opende de eigenaar zijn nieuwe op een andere plaats (hoek WillemswegMarkt) her bouwde Hotel-Café-Restaurant „De Zwaan". Voor de openingsplechtigheid waren genodigden samengekomen om van dit voor de eigenaar, en niet in het minst voor Schoondijke, belangrijke gebeuren getuige te zijn. De eigenaar sprak een kort wel komstwoord tot de aanwezigen, waar bij hij allen die aan de totstandkoming van het mooie bedrijf mee hadden ge werkt, van harte dankte. In het bij zonder noemde spreker Burgemeester en Wethouders, de architect, Ir. Buchta, de aannemersfirma de Bliek, Hennekey en de Kraker, alsmede de onderaan nemers. Na een beschrijving gegeven te hebben van de indeling en inrich ting van het gebouw, verklaarde de heer A. van Rosevelt het nieuwe hotel voor geopend. De burgemeester nam hierna het woord, in eerste instantie als Burgemeester van Schoondijke en ten tweede als broer van de eigenaar. Hij schetste de na-oorlogse toestand van Schoondijke, waarin men ten be hoeve van het verenigingsleven slechts de beschikking had over de z.g. bun ker, in welke tijd dhr. A. van Rose velt, zijn vrouw en hun hulp Marie een noodcafé inrichtten. Veel van de goodwill zag v. Roselt verloren gaan en hij staat nu voor de moeilijke taak zich een geheel nieuw bestaan op te bouwen. Spr. twijfelde er niet aan of zijn broer en echtgenote zullen met dezelfde ijver als indertijd hun vader, de zaak doen bloeien, door het ver lenen van een maximum aan service aan de klanten. Het nieuwe gebouw voorziet in alle opzichten in een be hoefte. Met de wens dat zijn broer en echtgenote een gelukkige tijd zullen mogen meemaken, besloot de Burge meester zijn toespraak. Hierna nam Ir. Buchta nog het woord die er zijn vreugde over uitsprak, aan de schep ping van dit mooie gebouw te hebben mogen werken. Het gebouw heeft een fraai exte rieur, waardoor het aanzien van de ge meente en de Markt niet onbelangrijk verhoogd wordt. Vanuit de hal, het centrale punt van het bedrijf, betreedt men de grote zaal, welke tevens als caféruimte dienst doet en waarin zich een podium bevindt voor toneeluitvoe ringen, enz. Voorts kan men vanuit de hal achter het buffet komen, de eetzaal, welke langs de Willemsweg gelegen is, betreden, de kelders, de toiletten en de bovenverdieping bezoe ken. Op deze bovenverdieping zijn be nevens een vergaderzaal, 6 slaapkamers, w.o. die voor het privé-gebruik. Elke slaapkamer is gebouwd voor 2 perso nen en bovendien verschillend wat be treft de kleur van het behang. Zij zijn voorzien van koud en warm stromend water. Aan het eind van de boven gang is een linnenkamer en een berg hok. De badkamer, welke zich even eens op de bovenverdieping bevindt, is ruim en tevens voorzien van een toilet. Verder kan men vanuit de be nedenhal in de keuken komen, waarin maar dat komt te zijner tijd wel. Zo erg rooskleurig stond de heer Pons er overigens niet voor". „Ach ja," antwoordde De Rooy, „hoe kan het anders. Ik heb geen verstand van het drukkersvak, maar ik begreep toch wel, dat Pons niet bij machte was om zijn bedrijf economisch te beheren. Bovendien miste hij de tact en het overwicht, dat een patroon nu eenmaal nodig heeft. En dan de concurrentie; er zijn meer drukkers in Willemspoort". „Dat weet ik. Doch het stadje is mijns inziens groot genoeg voor drie zaken. Enfin, het zal wel gaan". De trein naderde Willemspoort en Wijnandse stond op en nam hoed en tas uit het bagagenet. „Mijnheer De Rooy, ik vond het prettig met U kennis te maken. Ik twijfel er niet aan, of we zullen elkaar nog wel eens ontmoeten". „Hetgeen in ons stadje welhaast on vermijdelijk is," antwoordde de ander lachend. „Het genoegen was weder zijds, mijnheer Wijnandse. Mag ik U veel succes toewensen als nieuwe het allernieuwste A.G.A.-fornuis staat. Het geheel is zeer aantrekkelijk, economisch ingericht en biedt een maximum aan comfort, waarbij het uit zicht op de Markt de aantrekkelijkheid nog vergroot. Op het hotelplein is de garage gebouwd, welke plaats biedt voor een 4-tdl auto's. De fietsen der bezoekers kunnen gestald worden in eer. overdekte fietsenberging. Voor ieders gemak is dus gezorgd. Vele ta feltjes in het café waren versierd met bloemstukken, terwijl talrijke geschen ken v. Rosevelt en zijn vrouw zullen blijven herinneren aan deze voor hen vreugdevolle dag. Oostburg 121/2-jarig bestaan Rode Kruis-afdeling. De afdeling West Zeeuwsch-Vlaan- deren van het Nederlandse Rode Kruis bestond dezer dagen 12V2 jaar. In de gehouden bestuursvergadering deelde mr. J. A. Heyse, Kringcommissaris van het Rode Kruis voor Zeeland namens het hoofdbestuur mede, dat in verband met 10 jaar trouwe dienst, de volgende heren een onderscheiding hadden ge kregen dr. I. Buskop, arts, Oostburg dr. M. W. Jongsma, arts, Groede en jhr. L. E. D. S. von Bonninghausen tot Heringhaven, burgemeester van IJzen dijke. Jaarvergadering Bestuurdersbond N.V.V. Zaterdagmiddag hield de Bestuur dersbond van het N.V.V. haar jaar vergadering in hotel „De Eenhoorn". De waarnemend voorzitter, de heer J. Hubregtse (Breskens), opende de ver gadering met een kort woord, waarin hij de heer A. Buijs (Tilburg), districts bestuurder van het N.V.V. in het bij zonder welkom heette. Hierna werden de notulen door de heer K. Hamelinck (Oostburg) voorgelezen, waarin enige kleine wijzigingen werden aangebracht naar aanleiding van opmerkingen van de heer J. Leenhouts (Oostburg). De afdeling Groede van de A.N.B. kwam hierna met drie voorstellen, waarover een uitvoerige discussie ont stond. Het eerste voorstel betrof de jaarlijks te organiseren cabaretavonden. Het kwam deze afdeling voor, dat het economischer zou zijn deze cabaret avonden centraal te organiseren onder leiding van de Bestuurdersbond, zodat dan deze avonden in het voor- en najaar gegeven zouden kunnen worden. De heer J. de Kraker merkte op, dat de cabaretavonden voor de landarbeiders zo zachtjes aan traditie beginnen te worden en deze dan ook gaarne voort gezet zag. De heer A. Buijs deelde mee, dat het Hoofdbestuur deze aan gelegenheid in studie heeft. In de tweede plaats vroeg de afd. Groede of er ook meer aandacht zou kunnen worden besteed aan de kadercursussen en ontwikkelingsavonden, hetgeen door het bestuur werd toegezegd. Tenslotte vroeg de afd. Groede nog wat het be stuur dacht over het eventueel instellen van de zgn. prijzen-commissies. De secretaris antwoordde hierop, dat dit onderwerp reeds met Ad. Vermeulen was besproken en dat deze zijn mede werking zou geven. Dhr. P. van der Hooft (Groede) vond het hoog tijd, dat deze prijzen-commissies er komen, aangezien grof misbruik wordt ge maakt door smeden, schilders, aan nemers en timmerlieden, door maar te rekenen wat zij goeddunken. Weinig eigenaar van de firma Pons?" „Ik dank U hartelijk," sprak Wij nandse, even getroffen door de warme klank in de stem van de ander. „Nog maals, tot ziens". De trein stond stil en beiden ver lieten de wagen. Buiten het station sloeg De Rooy meteen linksaf de Singel op, nadat hij even zijn hoed had afgenomen. Wijnandse ging recht door naar de binnenstad. Hoewel zijn toon in de trein opge wekt was, had hij af en toe wel eens een zwaar hoofd in het experiment, waaraan hij nu begonnen was. Eenig zoon van een Indische planter, was hij na de dood van zijn vader in het bezit gekomen van een behoorlijke bron van inkomsten, die hem een zor geloos leven verschafte. Maar hij voel de zich nog te jong om te rentenieren en aangezien hij er niets voor voelde om in Indië te blijven, verkocht hij, mede uit andere overwegingen, het hele Indische bedrijf Dat was in April 1940. (Wordt vervolgd). of geen klachten blijken er te zijn over de handeldrijvende middenstand, zoals slagers, bakkers, kruideniers, enz. Wat betreft de medewerking van het college van B. en W., met wier hulp de prijzen- commissies tot stand moeten komen, zijn de verwachtingen niet hoog ge spannen. Immers in Oostburg zijn reeds pogingen ondernomen, waarmee echter de raad geen instemming betuigde. Dit is begrijpelijk als men weet, dat de meerderheid van de raad uit midden standers bestaat. Tot zover de mening van de heer J. Leenhouts. Besloten werd liet advies in deze van Ad. Ver meulen af te wachten. Blijkens het jaarverslag van de sec retaris, K. Hamelinck, heeft de bestuur dersbond van het N.V.V., afdeling West Z.-Vlaanderen thans 1225 leden. De ledenwinst in het afgelopen jaar be droeg 25. Naar aanleiding van het financieel verslag van de penningmeester, de heer P. van Hee (Oostburg), stelde de heer J. Leenhouts vragen omtrent de post diversen, welke naar zijn mening nog al hoog was. De penningmeester gaf hiervan een uitvoerige toelichting, waar door de vrager werd tevreden gesteld. In de vacatures, ontstaan door perio dieke aftreding van de heren P. Tous- saint, Schoondijke (A.N.B.), K. Hame linck, Oostburg (A.B.V.A.), J. Pleijte, Breskens (C.B.T.A.) en J. Elfrink, Groede (A.N.L.B.), waarbij alleen de heer J. Pleijte, Breskens niet herkies baar was, werden gekozen de heren P. Toussaint, Schoondijke (A.N.B.), F. du Pon, IJzendijke (A.N.L.B.) en J. Ie Clercq, Aardenburg (A.N.L.B.), terwijl de secretaris K. Hamelinck (A.B.V.A) bij acclamatie herkozen werd. De inmiddels gearriveerde voorzitter, de heer W. C. van der Hooft, Breskens, zeide de verkiezingsuitslag te betreuren. Immers de heer Pleijte van de C.B.T.A. was niet herkiesbaar in verband met zijn leeftijd. Deze bond heeft zeer zeker recht op een bestuurszetel in de Bestuur dersbond, daarom is het vreemd, dat de landarbeidersbond, die het grootste aantal leden heeft en toch reeds een grote vertegenwoordiging heeft, deze vacante bestuursplaats weer tot zich heeft getrokken. Dit is ook de mening van de heer A. Buijs, die deze verkiezing niet be paald gelukkig vond. Op zijn voorstel werd besloten voor de duur van een jaar het bestuur met één lid uit te breiden. Hierop werd de heer V. Sche- pens, Breskens (C.B.T.A.) als bestuurs lid gekozen. De heer A. Buijs hield hierna een kort propagandistisch woord en gaf de leden een prikkel om op de ingesla gen weg voort te gaan, terwijl spre ker ook het kader aanspoorde zich in het vakbewegingswerk te bekwamen en te ontwikkelen. Tijdens de rondvraag wees dhr. Goedegebuur (Zuidzande) A.B.V.A. er op, om in de toekomst 3 algem. ver gaderingen te gaan beleggen en dat hij liever had gezien dat er ook in Octo ber een vergadering plaats gevonden had. Door samenloop van omstandig heden is dit niet kunnen gebeuren, alhoewel het toch de bedoeling van het bestuur geweest is. Gepoogd zal worden om aan het verzoek van dhr. Goedegebuur te voldoen. Tot slot moedigde dhr. W. C. v. d. Hooft de aanwezigen aan met het oog op de Paasdagen, een kleine gift af te staan voor het N.V.V. t.b.c. fonds. Aardenburg Vergadering A. R. gemeentebestuurders. Op 2 Mei a.s. zullen in het lokaal van de Geref. Kerk de A. R. Gemeente en Provinciebestuurders uit Zeeland hun voorjaarsvergadering houder. Na afloop zullen de deelnemers nog een bezoek brengen aan het nieuwe gemeentehuis, de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk en het sportpark, onder leiding van burgemeester Van Dongen. Sluis Aanbesteding. Namens mevr. Dapsens te Yvo.ir- sur-Meuse (België) werd door architect ir. W. J. Bruijnooge te Schoondijke in het openbaar aanbesteed het bouwen van een bergplaats in deze gemeente (gehucht Heille), op de hofstede be woond door de heer A. Quaak. Inschrijvers waren Th. Hoornikx Zoon, Aardenburg f 13.900; L. de Bruijn Zonen, Sluis f 11.400; W. J. Legrand, Aardenburg f n.105; J. J. Pleijs en W. Bruijnooge, Aardenburg f 10.946A. v. d. Eisen, Sluis f 8.320. SCHOONMAAKTIJD. Als bezems het huis ondersteboven keren, Als boenders en dweilen en stoffers regeren, Als je je stropdas terugvindt in de kattebak, Als je niet meer raakt op je gemak, Als je huis helemaal kaal is, En je potje mieters schraal is, Als je 'n pantoffel vindt in een pijp van je broek, En je ondervest blijft dagenlang zoek, Als je vrouw als een wervelwind vliegt door [het huis, Voel je dan maar gelukkig, voel je d&n [maar eens thuis. Als je huis riekt naar boenwas, zeep, terpentijn, Als je bijna je nek breekt, al vindt je 't niet fijn, Dan, vrienden, viert men de schoonmaaktijd, Waarmede een ieder ten zeerste wordt verblijd. Maar, als dan de kasten, de potten en pannen, De kopjes, de borden, de kruiken en kannen, Netjes, blinkend, glimmend en schoon Na die zware strijd weer staan ten toon, Dan denk je niet meer aan die narigheden, Want, als je huis dan van boven tot beneden, Van het dak tot de kelder, Is kraakzindelijk en helder, Dan raak je op je gemak en zegt tevrêe: „Zeg, vrouwtje, het valt mij toch nog mee. Maar 'k ben toch blij, dat de boel voor elkaar is En het eten weer op tijd gaar is". Die tijd nu, die heerlijke(?) schoonmaaktijd, Die zijn we, helaas, voor dit jaar weer kwijt. J. P. G. Bazar Ned. Herv. Kerk te Breskens. 5e verantwoording ingekomen giften Via de werkgroep3 schortjes, 1 pr. sok ken, 2 luierbroekjes, een gehaakte ondersprei, wollen meisjesjurk, 3 gehaakte kleedje?, ge breid meisjesjurkje; mevr. d. H. babytruitje met overgooier; Mevr. v. d. S. jongenstrui; fa. L. te Z. twee damesschortjes; mevr. R. twee badhanddoeken en twee slopen; fa. S. te IJ. broodplank, messenbak, linialen; fa. B. te A. zeep en eau de cologne; fa. D. boeken; fa. H. boeken; fa. A. boeken; fa. P. boeken; fa. v. H. circa 30 coupons japonstof. Bazar Vrij Evang. Gem. te Breskens. ie verantwoording ingekomen giften 1 damesschort; 1 kinderpyama; 2 jongensoverhemden; 2 hoofddoeken; 1 doos borduurzijde (inh. 96 strengetjes); 1 badhanddoek; 7 theedoeken; 6 boe ken; grote doos grabbeltonartikelen; 7 schilderijen; 1 gehaakte bedsprei; 8 knotten wol; gift van f 75, Gaven voor dit doel worden aange nomen Blankenstraat 7. Breskens Benoeming. Aan de Ambachtsschool te Oostburg is tot administrateur benoemd de heer E. Carels alhier. Benoeming onderwijzer. Onze dorpsgenoot dhr G. de Meijer is met ingang van 21 April a.s. tot onder wijzer in vaste dienst benoemd aan de Open bare Lagere School te Sas van Gent. Jeugddienst. Zondag a.s. om 4 uur, zal in de Herv. Noodkerk een streekjeugddienst worden gehouden. Wika Boidin uit Driebergen zal daar spreken over het onderwerp: Ik wil wel geloven, maar Daarna broodmaaltijd en contactavond in het gemeentelijk verenigingsgebouw, waar door een groep jongeren het Paasspel „Toen het nog donker was" zal worden vertolkt. Uitvoering. Hedenavond zal alhier in het ge meentelijk verenigingsgebouw een uit voering worden gegeven door de Chr. Zangvereniging „God is mijn lied". Medewerking verleent de Chr. Muziek vereniging „Excelsior" van Cadzand. Deze uitvoering wordt gegeven ten bate van de4 in aanbouw zijnde Kerk der Vrij Evang. Gemeente alhier. Zie de advertentie in het vorige nummer. Uitslag der driehoeken, Bij de opening van het nieuwe winkel pand van het kledingmagazijn van de heer Versprille, aan het Oranjeplein, was er een aardige attractie. In de étalage stond een kaart waarop driehoeken getekend waren Iedere bezoeker kon raden hoeveel driehoe ken die kaart bevatte. Zeer fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld. Een groot aantal personen had hieraan deelgenomen en bij de uitslag bleek dat het juiste aantal 126 be droeg. Een zes-tal personen hadden het pre cies geraden, zodat bij loting een prij£ ten deel viel aan i, P. Daansen, Breskens: 2, A. Buijse, Breskens; 3, W. Dusebout, Bres kens; 4, B. de Schipper, Breskens; 5, P. Leen houts, Groede; 6, G v. d. Laan, Breskens. Biervliet. Paasgroet. Het padvindsters gilde „Schorre- bloem" alhier, zorgde voor een ver rassing voor alle zieken uit te ge meente, die Zaterdag j.l. een Paas-

De Schakel | 1952 | | pagina 2