„De zwarte vlek," „De zwarte vlek" Kapitein Klakkebos op de leeuwenjacht In een midden-Nederland» stadje wordt op een dusdanige wijze ge roddeld, o.a. over de eigenaar van een groot bedrijf, dat de man, op wie niets aan te merken valt, dreigt ten onder te gaan. Zelfs zijn vrouw gelooft in de roddelarij. Natuurlijk komt alles in orde. Maar het klein-burgerlijke geklets, wordt door de schrijver, Niek van der Zwaan, op onbarmhartige wijze naar voren gebracht. Roddelen, kletsen, is een nare Nederlandse kwaal, vooral in kleine plaatsen. Deze prachtige, boeiende feuilleton stelt dat kwaad klaar en duidelijk aan de kaak en illustreert op treffende wijze de gevolgen, die er zo vaak uit voort komen. is door ons voor ons blad als feuilleton aangekocht en begint volgende week. Wij zijn er van overtuigd, dat U dit ontroerende verhaal in de komende maanden met belangstelling zult volgen en wellicht zullen er lezers en lezeressen zijn, die er wat uit kunnen leren DE REDACTIE. geurige bollenvelden, welke vooral in de omgeving van Haarlem zo talrijk zijn. Ook dit jaar zal dit het geval zijn nu de Ned. Wandelsportbond, afd. Noord'Holland, de organisatie hiervan heeft opgedragen aan de in het gehele land bekende wandelsportvereniging „Onder Door" te Haarlem. Dat deze bloembollentochten een grote bekendheid genieten blijkt wel uit het feit, dat elk jaar duizenden in den lande hieraan deelnemen, terwijl ook deelname uit het buitenland reeds meer dere malen is voorgekomen en ook dit jaar zal geschieden. De afstanden zijn op Zaterdag 19 April 20 km. en op Zondag 20 April 20 of 30 km. Jeug' dige personen van 12 en 13 jaar kun nen alleen deelnemen aan de 20 km. Gestart zal worden vanafdie Raeckse" Raaks, hoek Zijlvest op Zaterdag van 2 tot 3 uur; op Zondag van 9.30 tot 12 30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor personen t/m 16 jaar f 1.- en voor per sonen vanaf 17 jaar f I 50. Leden van de N.W.B. en dienstpl. militairen be neden de rang van sergeant, of daar mee gelijk gestelde rang, genieten een reductie van f 0,50 Allen die deze tocht hebben volbracht ontvangen een speciaal ontworpen medaille met lint, terwijl groepen van minstens 11 per sonen een groepsherinnering ontvangen. Een jury, bestaande uit Bondsofficials, zal beslissen welke groep in aanmerking zal komen voor één der extra prijzen. De voor-inschrijving wordt gesloten op 15 April a s.; na deze datum wordt het inschrijfgeld verhoogd met f 0,25. Inlichtingen verstrekt dhr. G. P. C. van Delden, Pijnboomstraat 115 te Haarlem, voor deelnemers uit Haarlem en om geving ook bij de Krantenhal ,,de Pa triot" Verwulft te Haarlem. Verwacht wordt dat 19 en 20 April de meest geschikte data zijn om de velden op z'n fraaist te kunnen aan schouwen. Het Ned. Roode Kruis, afd. Haarlem, zal gedurende de tocht even tuele hulp verlenen. Minimumprijzen voor garnalen. Met Bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft voor garnalen minimum- verkoopprijzen voor de vissers vastge steld, welke met ingang van April 1952 zullen gelden. Voor garnalen, be stemd voor exportdoeleinden, bedraagt de minimumprijs 60 cent per kg., voor garnalen, bestemd voor het binnenland, d.w.z. handels- en pellerijgarnalen geldt een minimumprijs van 50 cent per kg. De bijdrage van de vissers in het gar- nalenvissersfonds, dat is ingesteld om deze minimumprijzen te kunnen hand haven, is vastgesteld op 3 van de opbrengst. door G. Th. ROTMAN 21. Intussen was kapitein Klakkebos hoe langer hoe bloeddorstiger gewor den. Hij had een afbeelding van een leeuw gekocht; met vier punaises be vestigde hij die aan een dikke boom. Daarop nam hij afstand, zette zich schrap, mikte en 22. Flap! De kogel vloog netjes langs de boom heen, doorboorde het daar achter staande struikgewas en beroofde een arme koe van haar schoonste sie raden één hoorn en de pluim van haar staart gingen er - ris! - af. Ge lukkig was het nogal tamelijk pijnloos. FILMNIEUWS „Het teken van de Gorilla41. Luxor Theater te Breskens brengt U Za terdag 12 April „Het teken van de Gorilla". Jungle Jim, de boswachter, op weg naar zijn vriend redt een Inlands meisje uit de klau wen van de gorilla. Zij blijkt een prinses te zijn op zoek naar de goudschat, welke door Nazi's haar land gedurende de oorlog hebben ontstolen. Een dokter, in werkelijkheid de aanvoerder der dievenbende heeft het op het goud begrepen. De gorilla's zijn weer op pad. Een film vol spanning en avontuur. „Havenratten van San Diego". 2e Paasdag: de zeer spannende film „Ha venratten van San Diego". Stil lag het jacht te wachten op een huurder en de eigenaar werd bedreigd door armoede. Zijn vrouw steunde hem in de moeilijke tijd. Na ver schillende weken werd zijn jacht gehuurd en ook een vrouw kwam aan boord. Na op zijn bestemming te zijn gekomen kwam hij in contact met een advocaat die hem een vrachtje aanbood, n.l. Chinezen te transporteren tegen een behoorlijke prijs. Zodoende kwam hij in contact met een gangsterbende. Hij wilde op de achtergrond blijven maar men dwong hem het spel te spelen, totdat zijn beste helper, een neger, door de gangsters werd neerge schoten. Een spannende gangsterfilm van het begin tot eind. Plaatselijk Nieuws. Biervliet. Algsmane vergadering Groene Kruis. Het Groene Kruis te Biervliet, Drie wegen en Hoofdplaat organiseerde te Driewegen in café Boeije een algemene vergadering. Dhr. M. Maas, voorzitter van het Groene Kruis Biervliet, Drie wegen en Hoofdplaat, opende met een kort welkomstwoord de vergadering. Spr. was verheugd te kunnen consta teren dat de belangstelling voor het Groene Kruiswerk wel zeer goed ge noemd mag worden gezien de grote opkomst, dit in goede tegenstelling tot de laatste jaren. De notulen van de secretaris, dhr. J. Dieleman, werden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van de Wijkzuster bleek, dat het afgelopen jaar een moe dercursus georganiseerd werd. Jammer is het dat de curius niet tot het ge wenste resultaat heeft kunnen leiden. Met twaalf dames is deze cursus ge start, doch door samenloop van om standigheden, zoals de boot te Bres kens en de gezondheidstoestand van Zr. Hagens, die nu ziek is, is de cur sus vroegtijdig geëindigd. Wat werd behandeld is zeker de moeite waard geweest. De redenen van het eindigen gelden zeer zeker als goede excuses. Wat betreft de zuigelingenzorg deelde de zuster in haar verslag mede, dat er 24 consulten gehouden werden, waarop 203 baby's verschenen, terwijl 12 nieuwe zuigelingen ingeschreven werden Wat betreft het huisbezoek zijn door de zuster 3057 bezoeken gedaan, waar onder 29 voor t.b.c.-bestrijding, 241 voor zuigelingenzorg en 101 voor ge- brekkigenzorg. Voorts bewoog de zuster zich op het terrein van prea natale zorg, geestelijke en zedelijke volksge zondheid. Het is te begrijpen, dat, wil het Groene Kruis van Biervliet al deze zorg, welke allengs meer uitgroeit tot preventieve zorg, naar behoren blijven verrichten, een Groene Kruisgebouw (wijkgebouw of zo men wil zeggen een Medisch centrum) moet hebben. In totaal telt de vereniging thans 360 leden. Wat betreft de kraamzorg meent spreker dat er nog te weinig gebruik van gemaakt woidt. Dit is voor een goed deel te wijten aan het feit, dat de plaatselijke bakers veelal de zorg voor het huishouden, de moeder en het kind op zich nemen, terwijl de kraamverpleegster alleen voor moeder en kind is. Jammer is het, dat nog te weinig jonge meisjes zich voor een kraamverzorgingscursus laten inschrij ven. De zuigelingensterfte is thans mini maal, spreker ziet dat deze resultaten in eerste instantie door middel van de kraamzorg zijn bereikt. Getracht moet worden het sterftecijfer van zuigelingen nog meer omlaag te krijgen. De penningmeester dhr. C. v. d. Velde, bracht verslag uit over zijn financieel beleid. Met een totaal aan uitgaven van f 4559,01 sloot het jaar 1951 meteen nadelig slot van f 100,46. Tot bestuurslid uit Driewegen werd het aftredende lid, dhr. D. O. van Schaik bij enkele candidaatstelling herkozen. Hierna hield Zr. Wijna een korte beschouwing over de film welke vertoond zou worden. Met aandacht werd hierna de film gevolgd, welke een goede indruk geeft van het omvang rijke werk dat het Groene Kruis in het belang van de volksgezondheid presteert. Cadzand Voor da radio. In de uitzending van de N.C.R.V. op 11 Juni a.s., des middags om vijf minuten voor één zullen de klokke- klanken van het dorp door de radio te beluisteren zijn. Vargadaring landarbeiders. In de gehouden vergadering van de A.N.L.B., onder voorzitterschap van de heer H. de Neef, werd o.a. besloten in de maand Mei een uitstapje te maken naar de Grebbeberg en ook enige kwesties aan het te Utrecht te houden congres voor te leggen. Oostburg Collecte- De „Simavi"-collecte bracht alhier f 78,51 op. Tamboerscorps. Zaterdag j.l. werd met een rondgang van de muziekvereniging „Harmonie" de actie ingezet voor het tamboerscorps. Inplaats van de oud- papierinzameling, die wegens de lage prijzen van dit product, weinig baten moer zou opleveren, wordt nu een huis-aan-huis-collecte gehouden. Vergadering vesverzekering. In de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van de Onderlinge Vee verzekeringsmaatschappij, in hotel De Vuijst, werd besloten de maatschappij voor onbepaalde tijd te doen voort bestaan. De oprichting geschiedde reeds in 1906 door een comité van voorbe reiding, bestaande uit de heren Joh. Ie Clercq te Sluis en A. Leenhouts te Retranchement. Het bestuursvoorstel om de secretaris penningmeester te ontslaan, werd met grote meerderheid van stemmen aan genomen. Vergadering bijenteelt. De afdeling West Zeeuwsch- Vlaanderen van de vereniging ter be vordering van de Bijenteelt in Neder land, kwam Zaterdag j.l. in hotel De Vuyst in vergadering bijeen. Als afgevaardigden voor de alge mene ledenvergadering te Utrecht werden gekozen de heren A. Hool- horst uit Oostburg en A. Dijk uit Biervliet. Dit jaar zal getracht worden de jaarlijkse excursie naar Brussel te ma ken, om daar de mooie bijenstanden te bezoeken. Opgemerkt werd, dat men nog steeds grote voorzichtigheid moet blijven be trachten in verband met de mijtziekte. Momenteel zijn hier geen gevallen be kend, maar in België heerst ze nog steeds en daardoor zijn er hier grote besmettingskansen. In dit verband werd ook nog gevraagd of het mogelijk is om ingeval door mijtziekte aangetaste bijen afgemaakt moeten worden, de gedupeerden a la minute aan nieuwe bijen te helpen. Dit is practisch onuitvoerbaar, omdat de bijen hoofdzakelijk 's winters vernietigd wor den en er dan niet aan nieuwe volken te komen is. Daarom zal getracht wor den het voorbehoedmiddel tegen mijt ziekte weer aan de leden te verstrekken. De consulent de heer Van Willigen, assistent van de Rijksbijenteelt, beant woorde nog verschillende vragen. Groede Geslaagd. Dezer dagen slaagde aan de slagersvak- school te Utrecht voor het slagersdiploma, onze dorpsgenoot de heer W. Morel. Ooft- en Tuinbouw. Maandag had in hotel Beun al hier een vergadering plaats van de afdeling Groede van de Vereniging Ooft- en Tuinbouw. Deze afdeling, die in de laatste jaren weinig of niet» van zich liet horen, heeft besloten thans weer actief te worden. Hiertoe werd een nieuw voorlopig bestuur ge kozen, waarin o.a. zitting hebben de heren: C. Cijsouw-va* Cruijningen, C. Cijsouw (Kruisdijk), P. Beunen J. v. d. Hooft Sr. Het bestuur besloot om binnen 14 dagen alle gemeentenaren uit te nodi gen tot het bijwonen van een vergade ring, waarin getracht zal worden het besluit te nemen tot het houden van een tentoonstelling in 1953. Goed afgelopen. Doordat de weg nat was, gleed in de flauwe bocht nabij de Kruisdijk een personenauto van de wegberm af. Een juist passerende wielrijder, de heer de P. uit Schoondijke, werd geraakt aan het achterwiel, hetgeen werd ingedrukt. Zelf kwam hij met de schrik vrij. Breskens Geslaagd. Dezer dagen slaagde aan de slagersvak school te Utrecht voor het slagersdiploma, onze dorpsgenoot de heer Sjaak de Jonge. Aanbesteding. Het bestuur der waterkering van het calamiteus waterschap Oud en Jong Breskens heeft in het openbaar aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1953 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïng en paalwerken aan de waterkering Inschrijvers waren L. van Popering, Bruijnisse f 42.875 J. M. Dekker, Brouwershaven - 40.700 P. Mollet, Hoofdplaat - 40.500 J. en K. den Oude, Biervliet - 40.500 A. Sponselee, Kloosterzande en J. Lucasse, Walsoorden - 40.370 K. Lucasse en G. Sponselee, Walsoorden - 40.275 J. F. Warrens, Ossenisse - 40.200 W. van den Berg, Bruinisse en P. v. Dongen, Haamstede - 40.150 M. van de Velde, Bruinisse - 39.860 T. P. Cambier, Breskens - 39.815 C. v. d. Klippe, Vlissingen - 39.200 P. J. van de Sande en H. den Exter, Breskens - 37.830 Het werk werd behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland aan de laagste inschrijvers gegund. Voorts werd aanbesteed het herstel der oorlogsschade aan de zeedijk tussen de dijkpalen O en 16, waarvoor als volgt werd ingeschreven J. H. v. d. Ven, Vlissingen f 54.700 J. M. Dekker, Brouwershaven - 47.000 Goudse Aannemings-Mij. v/h H. van Deest, Gouda - 42.000 L. van Popering, Bruinisse - 41-395 W. de Nijs, Made (N.-B.) - 39-900 P. Mollet, Hoofdplaat - 38.700 A. J. Blijlevens, Breda - 38.200 P. de Regt, Terneuzen - 36.500 Th. Cambier, Breskens - 35-99° Fa Gebr. de Bokx, Terneuzen - 35.000 P. J. van de Sande en H. van Exter, Breskens - 35-497 A. Otte Zn., Nieuwdorp - 30.600 Ook deze werken werden behoudens goedkeuring door Ged.Staten en Weder opbouw aan de laagste inschrijvers gegund.

De Schakel | 1952 | | pagina 2