de bespreking van de stukken en het spel der spelers haar nut zal mogen afwerpen en wat zeer belangrijk is, dat deze avond bij zal mogen dragen tot een goede samenwerking, niet al leen tussen de verschilllende verenigin gen, maar ook tussen de spelers. Als een sprekend voorbeeld van een hechte en gezonde samenwerking wijst spr. op het prachtige „Dorpshuis," wat hiervan het resultaat werd in Water landkerkje. Verheugd was spr. dat drie adspirant-leden, n.l. Sasput, Waterland kerkje en St. Kruis de gelederen der Bond zijn komen versterken; hen geeft hij de raad alle toneeluitvoeringen door de leden van de bond te geven, bij te gaan wonen. Hij dankte mevr. v. d. Broecke voor hetgeen zij deze winter heeft gedaan en onder welke omstan digheden zij ten voordele van W. Z- Vlaanderen bouwde aan het Z. VI. toneelleven. Mevr. v. d. Broecke schetste hoe moeilijk het haar geweest is alle toneel avonden bij te wonen en de verant woordelijkheid, welke op haar schou ders werd gelegd door als eenling als jury op te moeten treden. Spr. geeft de verzekering, dat zij naar beste we ten heeft geoordeeld. Zij vroeg, even als de vorige malen, na de pauze schriftelijke vragen te stellen betreffende het concours. Het doel van de toneel concoursen is om het peil van het toneelspel in West Z.-Vlaanderen te verhogen. Prettig vond spr., dat blijkt, dat de verenigingen meer aandacht gaan besteden aan de taal; in Cadzand n.l. heeft zij geen enkele verwisseling van de g en de h kunnen constateren. Biervliet heeft dit jaar niet meegedaan, doch spr. meent, dat Biervliet zeer zeker kwaliteiten heeft om aan een concours mee te kunnen doen. Hierna besprak mevr. v. d. Broecke achtereenvolgens de opvoeringen van de dopr de diverse verenigingen ge speelde stukken, terwijl zij het spel van elke speler afzonderlijk critisch be keek en de fouten, ook wat betreft de keuze van enkele stukken, keuze der spelers en decors, besprak. De kleine rollen zijn minstens even be langrijk als de hoofdrollen, daarom dient hieraan ook grote zorg besteed te worden. Als voorbeeld haalde mevr. v. d. Broecke het zeer goede spel van de 13-jarige L. Clijncke in haar rol van blinde Greetje aan. Dit meisje speelde zo eenvoudig, zo gewoon en natuurlijk, dat het was, alsof er wer kelijk een blind meisje op de planken stond. Het moet zo zijn, dat de toe schouwers er in geloven, dat hij of zij die wordt uitgebeeld, werkelijk op het toneel staat. Hierna maakte spr. de verenigingsprijzen bekend, waarvan de uitslag luidt ie AFDELING: ie prijs de toneelvereniging „Groede" te Groede met „Rebecca," van Daphne du Maurier. 2e prijs de toneelvereniging „Thalia" te Breskens met „Op hoop van zegen," van H. Heyermans. 3e prijs de Rederijkerskamer „Oefening en Vermaak" te Oostburg met „Afrekening," van Jan Fabricius. 2e AFDELING: ie prijs de Toneelgroep van de Personeels vereniging der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Breskens met „Moeder," van Jack Bess. ae prijs de Rederijkerskamer „Nut en Ge noegen" te Schoondijke met „Achter de wol ken schijnt toch de zon," van Spierings en Feenstra. 3e prijs de toneelvereniging „Cadzandria" mannen het doen. Waarschijnlijk zijn we een paar uur lopen van de baai af. Met een uur of vier kunnen jullie terug zijn". „Oké," antwoordden de aangewezen matrozen. „We zullen er geen vier uur over doen". En weg waren ze. Kees had zich inlussen over de arm van het meisje gebogen en trachtte de wond uit te zuigen. „Als het een slan genbeet is, is dit het enige middel," zei hij. Af en toe spuwde hij het op gezogen vocht uit en toen de wond voldoende leeggehaald was, maakte hij haar schoon en deed er een stevig verband om. Wniteheaven kon niet anders doen dan toekijken. „Hadden we maar droge kleren voor haar meegenomen," zei hij. „Het kind is drijfnat". „Dat komt in orde," zei Kees. „Ik heb wat kleren van haar bij me. Jon gens - dit tegen de twee matrozen, die met hun lampen Kees werk ver lichtten - smeren jullie hem eens. We zullen in dit geval maar van de nood een deugd maken. Als we haar zo in haar natte plunje laten liggen, krijgt te Cadzand met „Moeder," van Jack Bess. 4e prijs de Rederijkerskamer „Oranjebloem1 te Sluis met „Geef mij Uw hand," van Wim Dumont. 5e prijs de Toneelclub-Voetbalvereniging te Aardenburg met „Waarvoor leven wij?" van A. Boere. REGIEPRIJS ie Afdeling de heer H. Duinker voor „Rebecca," Groede. 2e Afdeling de heer W. Carels, Breskens voor „Moeder". DÉCORPRIJS: ie prijs de heren A. v. d. Hemel en S. Mulder te Groede met „Rebecca". 2e prijs de heer J. Jansen te Breskens met „Op hoop van zegen". ie AFDELING DAMES: ie prijs met extra lof voor buitengewone prestatie: Mej. M. Schijve te Groede als mevr. de Winter in „Rebecca". Mevr. Bruggeman te Oostburg als Oma Eefje in „Afrekening". ie prijs: mej A. Risseeuw te Groede als mevr. Danvers in „Rebecca"; mej. E. P. Ie Bleu te Breskens als Marietje in „Op hoop van Zegen"; mevr, M. Ghijsels-van de Wege te Breskens als Jo in „Op hoop van Zegen". 2e prijs: mevr. C. van Aert-Cruson te Breskens als Clementine in „Op hoop van Zegen"; mevr. J. Jansen-Verhage te Breskens als Kniertje in „Op hoop van Zegen". Opvallend goed vertolkte kleine rollen: mej. L. Lanse te Oostburg als het dienst meisje in „Afrekening". 2e AFDELING DAMES: ie prijs: mej. Bep de Gardeijn te Schoon dijke als Annie in „Achter de wolken"; mej. Adri Klaassen te Breskens als Moeder Bos in „Moeder". 2e prijs: mevr. J. de Koene-Masclée te Cadzand als Moeder Bos in „Moeder". Opvallend goede vertolking van korte rollen: mej. L. Clyncke te Sluis als blinde Greetje in „Geef mij Uw hand". ie AFDELING HEREN: ie prijs met extra lof voor buitengewone prestatie: R. Verschoore te Groede als Maxim de Winter in „Rebecca". ie prijs: J. Jansen te Breskens als Reder Bos in „Op hoop van Zegen"; I. de Hulster te Breskens als Geert in „Op hoop van Ze gen"; G. Boerdam te Groede als Frank in „Rebecca"; H. Schepers te Oostburg als Jan Douma in „Afrekening". 2e prijs: L. Scheele te Groede als Jack Fa- vell in „Rebecca". Voor opvallend goede vertolking van kor tere rollen: ie prijs J. C. Ie Bleu te Breskens als Cobus in „Op hoop van Zegen"; M. van Meenen te Breskens als Simon in „Op hoop van Zegen"; A. Wagenaar te Breskens als Kaps in „Op hoop van Zegen"; S. Mulder te Groede als Kolonel Julyan in „Rebecca"; P. Bruggeman te Oostburg als Nico in „Afre kening". 2e AFDELING HEREN: ie prijs met extra lof voor buitengewone prestatie W. Hoffmann te Breskens als Piet in „Moeder". ie prijs: P. van de Bussche te Sluis als Willem Bogert in „Geef mij Uw hand"; F. J. van Rosevelt te Schoondijke als Jan in „Achter de wolken"; Th. van Kouteren te Aardenburg als Phil in „Waarvoor leven wij?" J. van Dijke te Breskens als Oom Willem in „Moeder". 2e prijs: P. Vasseur te Cadzand als Piet in „Moeder"; M. Leenhouts te Sluis als Max v. Gent in „Geef mij Uw hand?" J. Smooren burg te Sluis als Dirk in „Geef mij Uw hand?" J. A. de Hullu te Schoondijke als Karei Weyts in „Achter de wolken". Voor opvallend goede vertolking van korte rollen: A. Hoogstadt te Breskens als Paul Kersten in „Moeder". De wisselbeker voor de ie afdeling werd beschikbaar gesteld door het Gemeentebestuur van Oostburg en uit gereikt door weth. J. H. van Kampen aan de Toneelvereniging „Groede". De wisselbeker voor de 2e afdeling werd beschikbaar gesteld door de voor zitter, de heer J. Schippers, die hem overhandigde aan de Toneelgroep van de Personeelsvereniging der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Breskens. ze ook nog een longontsteking". De matrozen verwijderden zich een eindje en toen Kees een kwartiertje later riep, had Josien droge, warme kleren aan. „Maken jullie nu eens een vuurtje," beval hij, „het hout zal wel nat zijn, maar misschien lukt het". Het duurde wel even, doch met be hulp van wat stukken papier, die om de zwachtels gezeten hadden en wat kleine takjes, slaagden de matrozen er in om een klein vuurtje te ontsteken. Geleidelijk werd de vlam groter en toen men steeds meer kleine takjes op het vuur had gelegd, groeide het vuur zodanig dat er warmte van kwam. Kees legde Josien er zo dicht mogelijk bij, zodat zij de meeste profijt van de warmte zcu hebben. Hij voelde haar pols, die als een razende klopte. Ze had flink koorts, maar dat zou wel wondkoorts zijn. Misschien was ze nog gered. Het wachten duurde lang, maar het houtvuur gaf nu een behaaglijke warmte, waaraan ook de mannen zich koesterden (Wordt vervolgd). Na de pauze, waarin een verloting plaats vond, reikte de voorzitter een bouquet bloemen aan mevr. v.d. Broecke onder het uitspreken van warme dank woorden, voor het door haar ge presteerde. Na het beantwoorden van enige schriftelijk ingediende vragen, werd de avond verder besloten met een dansje. Voetbal 3e klasse D. BiervlietDe Zeeuwen 3o; Zeelandia— Breskens 22; AxelCorn Boys 2—0; Odio Nieuw Borgvliet 22; SluiskilRCS 32. Ook hier is de kampioen bekend. Axel gaat met de eer strijken, zij het dan wat vroeger dan verwacht werd. Het was echter Biervliet dat een eventuele De Zeeuwen-hoop de bo dem insloeg. Sluiskil schoot ook al uit haar slof en versloeg RCS. Veel hoop hebben we echter niet, nu ook Zeelandia gelijk speelde tegen Breskens. Odio en Nw. Borgvliet deel den broederlijk te pnntjes. De stand is hier: Axel 20 14 5 1 60-21 33 De Zeeuwen 19 11 4 4 44 - 27 26 Odio 20 10 6 4 58-43 26 Meto 18 9 3 6 48-33 21 Breskens 18 8 3 7 52-49 19 R C. S. 18 7 3 8 40-33 17 Biervliet 19 8 1 10 40-40 17 Clinge 18 7 2 9 48-49 16 Nw. Borgvliet 19 5 6 8 39-50 16 Zeelandia 19 5 3 11 32-62 13 Corn Boys 17 5 2 10 37-44 12 Sluiskil 17 2 2 13 20-67 6 4e klasse H. HoofdplaatIJzendijke 21; PSK—Oost burg 43; AardenburgKoewacht 6o; EMM—Ria (W) afg. Door de min of meer verrassende uitslagen komen hier nog 3 candidaten voor de onderste plaats in aanmerking. IJzendijke verzuimde de kans, om zich veilig te stellen en verloor van Hoofdplaat, wat maar goed voor Hoofd plaat was, nu ook PSK een onverwacht suc ces boekte tegen Oostburg Door een over winning op Koewacht stelde Aardenburg zich veilig. Wie uiteindelijk het loodje gaat leggen is nog niet te zeggen, al geven we voor de kansen van PSK niet veel meer. De stand is Hulst 17 15 o 2 66-21 30 Hontenisse 18 10 4 4 55-37 24 Ria 17 11 1 5 67-40 23 Steen 18 9 2 7 69-38 20 Oostburg 17 7 3 7 36-38 17 Koewacht 17 5 5 7 28 - 49 15 E.M.M. 15 5 4 6 26-30 14 Aardenburg 17 5 4 8 32-34 14 IJzendijke 19 5 3 xi 43-53 13 Hoofdplaat 18 4 3 11 36-74 11 P.SK. 19 5 1 13 36-81 11 ATHLETIEK. Singelloop te Middelburg. Aan deze loop zullen verscheidene Zeeuws- Vlaamse lopers deelnemen. Bij de senioren zal bij afwezigheid van Staf Dobbelaere, de strijd wel hoofdzakelijk uitgevochten worden door Piet van Acker en J. Booy. Gezien de afstand nog geen 4000 meter is, zou laatst genoemde wel eens de bovenhand op van Acker kunnen nemen. Bij de junioren zal het moeilijk zijn om Haak van de eerste plaats te houden, of zou de Bruine van Cadzand voor een verrassing kunnen zorgen. WIELRENNEN. De wielerclub Scheldemond organiseert op Zondag 30 Maart een trainingsnt te Schoon dijke. Het traject, dat door de kom der ge meente zal lopen, zal voor het publiek goed te overzien zijn. Men rekent er op dat alle leden van de wielerclub, zowel de amateurs als de nieuwelingen aan de start zullen ver schijnen. Met renners als Verhelst, Ingels, Oosthoek (amateurs) en de veel belovende nieuwelingen als v.d. Lijcke uit Groede, Ameele (Nieuwvliet), Batselaere, Termont en Callon (IJzendijke) en nog vele anderen belooft het een spannende trainingsrit te worden. Plaatselijk Nieuws Biervliet Uitnodiging. Toen destijds de Kon. Harmonie een concert gaf te Dour (Belgié), wer den vriendschappelijke betrekkingen aangeknoopt. In verband hiermede ontving het bestuur dezer dagen een uitnodiging om deze zomer andermaal een concert te komen geven. Rais ouden van dagen. Ook dit jaar hopen de ouden van dagen weer een uitstapje te maken, nu naar Oost Zeeuwseh-Vlaanderen. Uitvoering padvinders. Onder leiding van mej. Wijna gaf het padvindersgilde „De schorre- bloem" een goed geslaagde uitvoering in het voormalige arbeiderskamp. Toneelspel, declamatie en volksdans wisselden elkaar af. Ook was er een kampvuur. Aan het einde dankte mevr. Hage- Stoutjesdijk allen die medewerking hadden verleend. Sluis Door de Chr. Jeugdclubs werd een jaarfeest gehouden. Èr werd een af wisselend programma geboden, terwijl Ds. Groenveld en de heer J. Ketele nog een toespraak hielden. Zuidzande. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Openb. Lagere School alhier (zgn. leerkracht ingevolge art. 56, 2e lid der L.O. wet 1920) is met ingang van 1 April a s. door B. en W. benoemd, de heer G. de Meijer te Breskens. Breskens. Opening nieuw winkelpand. A.s. Woensdag 2 April, zal aan het Oranjeplein alhier het winkelpand van de firma A. Versprille feestelijk in ge bruik worden genomen. Het nieuwe pand, dat in zijn afme tingen als wand van het plein zeer goed geslaagd is en waarvan de fraaie gevel en het keurige interieur een moderne en frisse architectuur toont, betekent voor de middenstand en voor Breskens een belangrijke en waarde volle aanwinst. De begane grond omvat het bedrijfs- gedeelte en de verdiepingen het woon gedeelte. De gehele indeling en afwer king van het pand is gebaseerd op een praktische bruikbaarheid en speciale aandacht werd besteed aan de geluids- en warmteïsolatie. De bezoekers zullen zich dan ook ten volle kunnen overtuigen van het initiatief en de moeite die de firma Versprille zich heeft getroost om het publiek ten volle tevreden te stellen, de étalages- en winkelbetimmeringen met vloerbedekking zijn hiervan de eerste bewijzen. De ontwerper, architect J. C. P. Loonen uit Breskens en de onder zijn toezicht uitvoerende aannemers hebben dit grote winkelpand in 4V2 maand kunnen opleveren, wat dan ook een vermeldigswaardige prestatie is. Gezien de reeds gebouwde en in aanbouw zijnde zakenpanden en door de architect ons verstrekte inlichtingen over de in voorbereiding zijnde objecten, zal het Oranjeplein, met een spoedige realisatie van de gemeentelijke en par ticuliere plannen, zich tot een middel punt voor het zakenleven kunnen ont plooien. Uitvoering D.I.O. Voor een stampvolle zaal had Zaterdag in het Gem. Ontspannings gebouw alhier een uitvoering plaats door de sportvereniging „Door Inspan ning Ontspanning". Deze avond is niet alleen geslaagd, doch overtrof verre onze verwachtingen wat betreft de prestaties der leden. Wij hopen dan ook dat deze vereniging in de loop van de zomer eens een dergelijke uitvoering zal geven in de openlucht, waarbij het hun dan zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Even voor de pauze werd door de leerlingen aan de oud-leider, de heer van Exter, een fraai schilderij aangeboden. Aan het eind van deze uitvoering dankte de heer v. d. Kreeke als voor zitter allen die op zo spontane wijze hadden medegewerkt voor het doen slagen van deze avond en bood aan de leider, de heer Dingemanse uit Vlis- singen, een bloemenmand en aan de leidsters, de dames R. Hoffmann en G. Luchtmeijer, bloemen aan. Medewerking verleende ook de band „Mirian", die zoals altijd een groot succes oogstte. Filiaal geopend. Heden is door de Fa. Boerbooms uit Oostburg een filiaal geopend in de Emma- straat alhier. Deze winkel is geheel modern ingericht en voldoet aan alle eisen. Jaarvergadering Winkeliersvereniging. Zoals op vele andere vergaderingen was ook de opkomst Dinsdagavond voor de jaar vergadering van de winkeliersvereniging alhiei zeer gering. Daar de voorzitter en vice-voorzitter ver hinderd waren, opende de heer J. Carels deze bijeenkomst en sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst. De notulen van de secre taris werden ongewijzigd goedgekeurd, even eens de rekening die door een kascommissie was nagezien. Aan de beurt van aftreden wa ren de heren J. v. d. Heuvel en P. Roth, die bij acclamatie herkozen werden. In beginsel werd besloten deze zomer een feest te organiseren, ter gelegenheid waarvan g:tracht zal worden van winkelierszijde een attractie te geven. Een en ander zal nog na der bekend gemaakt worden. In de rondvraag had een gezellige discussie plaats waarna de heer Carels onder dankzegging de bijeenkomst sloot. Banoaming onderwijzer. Vorige week is alhier aan de Openbare Lagere School tot onderwijzer benoemd de heer Z. Risseeuw, alhier. Geslaagd. Voor 3e stuurman grote handelsvaart slaagde onze dorpsgenoot de heer Joh. Ie Bleu.

De Schakel | 1952 | | pagina 2