„Klokken voor Amerika" De collecte voor bovenstaand doel heeft in de volgende gemeenten opge bracht Breskens f 33,05; Oostburg f 90,82; Aardenburg f 30,38; Schoondijke f97,45. Groede f 142,32; Sluis f 34,04. Onderwijzerstoneelgroep N.O.V. De onderwijzerstoneelgroep van de N.O.V. zet, na de geslaagde opvoe ringen in Oostburg, haar tournee door W. Z.-Vlaanderen voort. Op 29 Febr. a.s. voor Volksonderwijs in Sluis. Op 1 Maart volgt dan Cadzand; ook Nieuwvliet (7 Maart) en Groede komen nog aan de beurt. Met enkele andere plaatsen zijn nog onderhandelingen gaande. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet. Uitvoering. De Bond voor Staatspensionnering, afd. Nieuwvliet, gaf Zaterdag een uit voering in het café van de heer P. Cornelis-Luteijn. De zaal was geheel gevuld met be langstellenden toen de voorzitter, de heer J. v. d. Ameele, het openings woord sprak, waarbij hij allen hartelijk welkom heette. De avond werd verzorgd door de accordeonclub „Mirian" uit Breskens, die een programma afwerkten bestaan de uit muziek, zang en schetsjes, ter wijl hun leider, de heer Bruijnooge, ais conferencier optrad. Het geheel viel zeer in de smaak, waarbij vooral tijdens het nummertje „Kraak-voetbal" door de heer Bruijnooge, de lachsalvo's van het publiek de zaal deden schudden. In de pauze sprak burgemeester Everaars de leden en voorzitter van Staatspensionnering toe, waarbij hij ook woorden van waardering richtte tot de leden van „Mirian''. Na de pauze volgden nog enige leuke schetsjes, alsmede het optreden van het accordeonduo v. Haneghem- Vroon. Nadat de voorzitter hartelijke woor den van dank voor het gebodene tot „Mirian" had gesproken, werd over gegaan tot een gezellig dansje. De muziek hiervoor werd eveneens door leden van „Mirian" verzorgd. De stemming was zo gezellig dat zelfs bij het einde op verzoek het bekende spelletje „kiezen-kiezen" nog werd ge daan. Cadzand. Toneeluitvoering. De toneelvereniging „Cadzandria" speelde Zaterdagavond in het café van de heer Ailaart alhier, voor een stamp volle zaal, haar concoursnummer. De voorzitter, de heer S. A. Masclee, sprak een openingswoord, waarbij hij bijzonder welkom heette het jurylid Mevr. van den Broecke-de Man. Het hierna opgevoerde stuk „Moe der," drama in 3 bedrijven door Jack Bess, werd vlot vertolkt, waarbij voor al opviel de goede rolkennis van de spelers. Een hartelijk applaus bij het einde was dan ook hun beloning. De gehouden verloting slaagde uit stekend, terwijl na afloop hiervan nog het woord werd gevoerd door burge meester Leenhouts, die o.m. zeide zeer zeker de tolk van alle aanwezigen kant uit, gevolgd door drie matrozen, die een klein tweewielig karretje trok ken, waarop de nodige gereedschap pen en instrumenten geladen waren. Het was nog vroeg in de morgen en Whiteheaven vond, dat men deze eerste uren van de dag zoveel moge lijk moest benutten om te vorderen. „Later op de dag," zei hij, „als het warmer wordt, kunnen we beter een paar uur gaan rusten". De anderen vonden bet uitstekend. Nog voor het middaguur bereikte men weer de tweesprong. In de na bijheid van dit kruispunt werd het bi vak opgeslagen en at men wat van de proviand, die meegenomen was. Daar na zei Whiteheaven, dat men zou rus ten tot drie uur. „Gerekend naar de tijd, die we er gisteren over gedaan hebben, moeten we binnen anderhalf uur in het gouddelverskamp zijn. Dat kan dus half vijf zijn. Als we het met die lui kunnen vinden, blijven we er overnachten en gaan morgen terug". De anderen vonden het best en na dat een matroos de wacht betrok, vie len de anderen in een verkwikkende te zijn, wanneer hij de toneelvereniging „Cadzandria" dank bracht voor het gebodene. Een dansje op de tonen van „The Zwin Boys" besloot deze gezellige avond. Jaarvergadering. De Vrouwenbond van het N.V.V. hield haar jaarvergadering in café de Lijzer alhier. Uit het jaarver slag bleek, dat er een batig saldo was. Het verdere deel van de middag werd verzorgd door de bekende conferancier Pierre Leenhouts uit Oostburg met zang, muziek, voordracht en imitatie. Oostburg Mijn gevonden. Nog steeds komen nu hier, dan daar, mijnen voor de dag. Gelukkig lopen deze vondsten veelal zonder ongeluk ken af. Bij werkzaamheden aan de Veerhoek- dijk kwam dezer dagen namelijk weer een zg. richelmijn te voorschijn. Deze helse machine bleek echter zo door de tand des tijds te zijn aangetast, dat de gewaarschuwde hulpverlenings dienst het niet verantwoord achtte hem te vertransporteren. Niettegenstaande werd toch nog bij het tot ontploffing brengen een gat van een paar meter diepte in de dijk geslagen. Toneeluitvoering De Zeeuwse vereniging „Zee- landia" uit Rotterdam gaf een toneel uitvoering, ten bate van de kruisvereni gingen, in café De Vuijst. Na het welkomstwoord van burge meester Hoekzema en de speech van de heer Nelisse, zong men gezamenlijk het Zeeuws-Vlaamse volkslied en bracht de toneelgroep „Ons enigst kind" voor het voetlicht, een stuk in Zuid-Bevelands dialect, door mevr. Melles-van der Meulen. De regie had de heer A. F. Kraak, ere-voorzitter van „Zeelandia", die zelf ook op uitstekende wijze de hoofdrol vertolkte. Ook de andere spelers heb ben zich goed van hun taak gekweten. In de pauze werd door het ere-lid, de heer P. C. v. d. Heuvel Sr. aan de heer Ph. de Vuijst, als herinnering aan de opening van zijn nieuwe zaak, een bord van Delfts blauw, speciaal hier voor ontworpen en vervaardigd, aan geboden. Mevr. Hoekzema dankte voor het op deze avond gebodene. De heer Nelisse deelde nog mee, dat na het bombardement van Rotter dam in Mei 1940, de Gero-fabrieken herinneringslepeltjes hadden gemaakt, waarvan de Zeeuwen er een twaalftal hadden laten „onderduiken" om enige daarvan later aan H.M. Koningin Wil- helmina aan te bieden. Dit heeft ook plaats gehad en wel in Scheveningen op 16 Mei 1946. Een dergelijk exem plaar, met goud overspoten, bood hij mevr. Hoekzema aan. Notaris Mijs sprak woorden van dank namens de kruisverenigingen voor de vriendelijke geste om de op brengst van de avond te bestemmen voor deze verenigingen. Een gezellig bal besloot de avond. De netto opbrengst bedroeg f 450, zodat elke vereniging f 225,krijgt. Schaakcompetitie. De schaakvereniging speelde in hotel „De Vuijst" een competitiewed- slaap. Ten drieën vertrok men weer en nadat men een uur later het grote verlaten dorp had bereikt, besteeg men de berg, die hen nog van het kamp scheidde. Ondanks het feit, dat het reeds over vieren was, brandde de zon onbarm hartig fel en het zweet gutste de man- nt n van het gezicht. Toen men einde lijk het half verscholen bergplateau had bereikt, plakten hun kleren aan hun lichaam van het transpireren en de matrozen lieten zich puffend op de grond vallen. Doch Kees, die eerst naar beneden gekeken had, uitte een kreet van schrik. Zwijgend wees hij omlaag en de an dere mannen sprongen weer overeind, nieuwsgierig kijkend in de aangegeven richting. Het kamp, of wat er van over was, lag geheel verlaten. De bouwput was afgebroken en het gat was ruw weg dicht gegooid. Van de twee hut ten was er een finaal verdwenen. De ander stond nog overeind. Maar van een levend wezen was geen spoor meer te bekennen. En ook de boot was weg. De heren waren vertrokken. (Wordt vervolgd). strijd tegen „De Sluisse toren" uit Sluis. Oostburg won met 4V2 tegen 3V2 punt met 2 afgebroken partijen, zodat nog niet is beslist wie afdelingskampioen wordt. Binnenbrand. Zondag j.l. onstond in één der noodwoningen in het Catspark brand. De bewoners waren afwezig. Door het ontstaan van een sterke rookontwikke ling werden de buren gealarmeerd, die onmiddellijk ingrepen en voor de aan komst van de brandweer het vuur konden bedwingen. Er ontstond enige schade aan het meubilair van de familie B. Benoemingen. Met ingang van 1 Maart a.s. zijn alhier benoemd Tot Hoofd van de Chr. Lagere School, de heer J. B. Fondse; Tot Hoofd van de Chr. ULO-school, de heer A. van Zuilen; Tot tijd. onderwijzer aan de Chr. ULO-school, de heer W. J. de Wolf. Aanbesteding Door het architectenbureau L. W. Rozenkranz werd Maandagmorgen in hotel de Vuyst alhier aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis aan de Erasmusstraat. Ingeschreven werd als volgt A. Daansen f 27.525, I. L. Hemmekam f 27.580, C. V. I. A. Bossand& Zn. f 26.613, Gebr. J. en F. Strijdonk f 23.500, P. Simpelaar f 22.950, Allen woonachtig te Oostburg. IJzendijke. Benoeming. Met ingang van 1 Maart a.s.' wordt de hulpbesteller J. C. de Reu benoemd tot besteller in vaste dienst. Schoondijke Lading verschoof. Toen de auto van de houthandel A. uit Middelburg Vrijdagmorgen de bocht Schoondijke-Oostburg nam, verschoof de lading en vlogen de planken over de straat. Enkele boompjes werden beschadigd. Groede. Ouderavond Openbare Lagere School. In de cantine van het kamp „Duin oord" alhier werd Dinsdag j.l. door de Openb. Lagere School een ouder avond gehouden. De voorzitter van de Oudercommis sie, de heer De Smit, sprak het ope ningswoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burge meester en mevr. Everaars, mevr. Cijsouw en de beide wethouders, de heren Cijsouw. Deze ouderavond was meer een feestelijke avond en werd dan ook hoofdzakelijk gevuld met muziek en toneelstukjes, voor het voetlicht ge bracht door de leerlingen van de O.L.S. Het gebodene viel zeer in de smaak van het publiek en er werd dan ook hartelijk geapplaudiseerd na ieder schetsje. In de pauze werd aan de be zoekers een kopje thee aangeboden en had er een verloting plaats, die goed geslaagd is. Verder werd besloten om te trach ten gelden bijeen te zamelen voor aan koop van een filmtoestel, om zodoende geregeld voor de leerlingen de school- films te kunnen vertonen, die zeer leerzaam zijn. Na afloop sprak burgemeester Everaars nog enige woorden, waarbij hij enige voorbeelden aanhaalde om aan te tonen hoe nuttig de schoolfilms zijn. Ook dankte hij het onderwijzend personeel en de oudercommissie voor de moeite die zij gedaan hadden om deze avond te doen slagen. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst en deed nog een beroep op de ouders om bij de zakelijke avond ook in zo'n groot getal op te komen. 'Het is een goed geslaagde avond geworden. „E.M.M." Vanwege drukke werkzaamhe den heeft de heer Anth. de Hulster, directeur van de plaatselijke muziek vereniging „E.M.M." alhier, voor deze functie bedankt. In zijn plaats zal de heer A. Verschoore als directeur op treden. De heer de Hulster werd voor het vele werk dat hij als directeur voor de muziekvereniging heeft ver richt, tijdens het de vorige week ge houden concert, bij monde van de voorzitter hiervoor dank gebracht waarbij hem een aardig aandenken werd overhandigd. Ook burgemeester Everaars sprak nog woorden van hulde tot de heer de Hulster. Jubileum-uitvoering. Gisteravond gaf de Chr. muziek vereniging Hosanna" alhier, in ver band met haar 40-jarig jubileum, een uitvoering in zaal „Duinoord". Deze grote zaal was geheel gevuld met be langstellenden. Na gemeenschappelijk gezang en gebed, sprak de voorzitter-directeur, de heer J. 1. Brakman, het openingswoord waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder burgemeester Everaars en echtgenote, alsmede de verdere ver tegenwoordigers van het gemeentc- bestuur. Hierna werd overgegaan tot afwer king van het voor deze gelegenheid zeer uitgebreide programma, dat bestond uit muziek, samenspraken, accordeon solo's, enz. In de pauze was er thee met gebak en een verloting met vele en mooie prijzen, terwijl hierna de heer Cappon, namens de zustervereniging uit Cadzand, op rijm de jubilerende ver eniging en directeur complimenteerde. Ook burgemeester Everaars bracht hulde aan de vereniging en aan de heren Brakman en Cijsouw, voor hetgeen zij reeds voor de gemeenschap hebben gepresteerd. Vervolgens werd het ver dere gedeelte van het programma afge werkt. Alles tesamen is een avond van ont spanning geworden, waarop de leden der jubilerende vereniging, alsmede het publiek, met genoegen kunnen terug zien. Aardenburg Bouw vlassersschool. Het is een verheugend feit, dat het nu zover is, dat voor de bouw van de vlassersschool de nodige vergunningen zijn ontvangen en het werk bereids is gegund. Geslaagd. Voor het eindexamen onder wijzer van de speciale cursus voor de- mobilisanten slaagde aan de Rijkskweek school te 's-Gravenhage de heer J. A. Commelin alhier. Breskens. Algemene vergadering muziekvereniging. Dinsdagavond had in het café van de heer J. v. d. Velde-Keijmel alhier de algemene vergadering plaats van de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk". De voorzitter, de heer I. de Hullu, heette de aanwezigen welkom, waarbij hij zijn leedwezen uitdrukte over de slechte opkomst ter vergadering. Na dat hij allen nog een voorspoedig en gezond jaar had toegewenst, gaf hij het woord aan de secretaris, die ach tereenvolgens de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag voorlas. De notulen werden onveranderd goed gekeurd en als voornaamste punten uit het jaarverslag kunnen we noe men, dat de muzikale prestaties, dank zij directeur Anthoftisse, vooruitgaande zijn; er dit jaar zal worden deelgenomen aan het muziekconcours in de afdeling Uitmuntendheid; het aantal donateurs is gestegen van 207 tot 221. Het jaarverslag eindigde met een aansporing tot de muzikanten om trouw de repetities te bezoeken en thuis te oefenen. Als voorbeeld werd hierbij de heer v. d. Walle genoemd, die op het gehouden solistenconcours te Axel een schitterende eerste prijs heeft behaald. Uit het hierna gevolgde financiële verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo is van f 56,33, waarbij mededeling werd gedaan dat een verzoek tot het gemeentebestuur is gericht om de subsidie te willen verhogen. De voorzitter dankt vervolgens de heren Mosselman en Plekkenpol voor het nazien der rekeningen. Beide heren bleken bereid dit ook over 1952 *c willen doen. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren Jansen, Carels en de Hulster, bleken na gehouden stemming weer te zijn herkozen. Al len namen hun herbenoeming aan. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld dat op 28 en 29 Maart het voorjaarsconcert zal plaats hebben, volgde de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De voorzitter sloot vervolgens de vergadering met dank aan alkn voor hun belangstelling.

De Schakel | 1952 | | pagina 2