üit West l- naar het Bjo-Vacantieoord. ROZENOORD 40-jarig jubileum Groene Kruis-afdeling le Breskens. Uw woning aan" is blijkbaar goed ontvangen, want in vrijwel alle betrok ken kringen viel een groter belang stelling op te merken dan voor kort het geval was. Bovendien kwamen de bezoekers zich oriënteren om hun voor raden aan te passen aan het huidige prijspeil van voorjaarsartikelen. Het bezoek aan de Beurs voor Meubelen en Woningtextiel schatte de Heer Koot op vrijwel het totaal aam tal personen dat werkzaam is op het gebied van de Woningtextiel. Ook in de sector Woningtextiel is er sterke aandrang om het experiment te herhalen en ook het volgend jaar in de maand Februari een dergelijke Beurs te organiseren. De eerste jaren zal deze datum zonder twijfel zeer gunstig zijn. Mocht de markt wederom het stabiele karakter van voor de jongste oorlog verkrijgen, dan zou de Beurs misschien in de toekomst vroeger moeten wor den gehouden. Voorlopig zijn wij buiten gewoon tevreden en noemen wij dit experiment zeer geslaagd, besloot de Heer Koot. Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aar dige filmpjes van het Bio-Vacantieoord, welke Stichting tweemaal per jaar in de Nederlandse bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbe zoekend publiek in onze gemeenten is steeds gaarne bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantieoord," waarvan de bestuursleden geheel be langeloos hun functies waarnemen, zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, on geacht de religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het Bestuur der Stichting „Bio-Vacantie- oord" wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 14 Februari j.l. ver trokken uit de gemeente Breskens 2 kinderen voor een verblijf van zes we ken naar dit ideale vacantieoord. Maar niet alleen uit Breskens, ook uit de gemeenten Biervliet, Aardenburg en Cadzand zijn eer. 6-tal kinderen naar het Bio-Vacantieoord vertrokken. Wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. SCHAKEN. Zaterdag 9 Febr. speelde te Sluis in hotel Sanders de heer Donner simul taan aan 25 borden. Hieraan werd deelgenomen door spelers uit Sluis, Oostburg, Cadzand, Heist, Knocke en Breskens. Na 3 uur schaken was de strijd reeds beslist en had alleen de oudste deelnemer de heer Cappon uit Cad zand kans gezien te winnen, terwijl de voorzitter der schaakvereniging „Bres kens," de heer I. Verduijn, remise had behaald. Duitseis. We zullen het doorseinen en afwachten, wat de orders zijn. Per slot van rekening hebben we de tijd". En of Kees al protesteerde, het hielp niets. Whiteheaven gaf te kennen, dat hij terug ging en tenslotte volgden Kees en josien de anderen, zij het met tegenzin. De terugtocht naar de „Snow-flake" werd grotendeels zwijgend afgelegd. Kees was nijdig en op de vragen van zijn landgenote gaf hij slechts korte antwoorden, hetgeen het meisje ten slotte ontlokte: „Nou, jij bent een ge zellige snuiter, zeg I" En Kees haar bits toewierp„Ais mijn gezelschap jou niet bevalt, had je op hel schip moeten blijven". Tegen het vallen van de avond be reikte de expeditie, doodop van ver moeidheid, het jacht. De kok maakte in allerijl een stevige maaltijd gereed. Nadat het zevental zich verfrist had, werd de maaltijd alle eer aangedaan. Daarna had Whiteheaven een ge sprek met de kapitein, waarna hij de marconist order gaf de ontdekking door te seinen. De marconist, die al Wat onze propaganda betreft, leef ik thans op de grens van twee werel den, wat Rozenoord aangaat. De nieuwe vleugel is bijna gereed en we vragen Uw aller aandacht, om deze vooral op tijd bewoond te hebben. Al wat ge wacht moet worden is verlies, dat kan ieder begrijpen. Ik schreef er reeds over. Als er mensen zijn, die er ernstig over denken een kamer in het nieuwe gedeelte te bevragen, laten ze dan opschieten, om niet te laat te komen. Wij hebben de vaste hoop en ver wachting, dat de bezetting vol komt. De kamers zijn heel gezellig en ze l'ggen mooi op de zuidkant. Het hele gebouw is eenvoudig en gezellig. Als men het aan kan en van plan is, is er niets, dat talmen rechtvaardigen zou. Ik blijf me in mijn schrijven meer richten op het oude gedeelte. Dat schreef ik ook reeds eerder. En Uw bijdragen zijn daarvoor bestemd. Tot ons groot genoegen en gemak en voor deel kregen we dezer dagen een aan bod van een grote Amerikaanse was machine met centrifuge, zomaar cadeau voor Rozenoord. Dankbaar hebben we dit aanbod aanvaard. Het kwam na mens oud-Zeeuws-Vlamingen thans te Amsterdam. U ziet hoe de propaganda kan werken op de goede harten van hen, die hun geboortegrond niet ver geten. Tot in de binnendienst van ons tehuis dringt het op die manier door. Zo houden we ons voor andere ini tiatieven aanbevolen. Vorige optelling f 4514,20 Ds. Blom van N.N. te Draaibrug f 2, J. V. te Biervliet f 2,50 N.N. te Sluis f 10, Wasmachine uit Amsterdam memorie Totaal f 4528,70 Met hartelijke dank en laat ons op deze weg voortgaan. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. BURGERLIJKE STAND. Gemeents OOSTBURG over de maand Januari 1952. GEBOORTEN2, M. C. Buijsse- Vermue, zoon; 6, N. de Croock-van Rie, zoon; 8, I. E. Groosman-Roes- beeke, zoon; 8, L. Verwijs-van den Bos, zoon; 9, J. Sinay-Dobberd, zoon; 11, C. H. Schulte-Witteveen, zoon; 13, J. de Kramer-van Hoorn, dochter; 16, L. I. R. Ocké-Roegiers, dochter; 15, R. M. Ingels-Mullaert, dochter; 16, J. Meijer-Verkeste, zoon; 17, L. M. Da- men-Pijcke, zoon; 20, C. C. Bouwens- Goossen, zoon; 22, M. A. de Feijter- la Gasse, zoon; 24, J. C. van Houte- Provo, dochter; 28, M. P. Taribuka- Hukom, dochter; 28, A. Th. Tas- Loeys, zoon; 31, W. M. A. de Kievit- Claassen, zoon. HUWELIJKEN: 10, G. J. Mullie, 26 j. en E. M. Ph. van den Bekke, 20 j.; 31, C. J. Koole, 34 j. en C. J. Rie- mens, 37 j. OVERLEDEN: 6, C. J. Riemens, 42 j., gehuwd met D. C. van Gorsel; 10, A. Deij, 79 j., geh. met S. S. Lagen- hoek; 14, F. B. van Rie, 60 j., geh. met E. M. Beausaert; 17, R. J. Cau- wels, 52 j.; 18, A. Claeijs, 88 j.; 31, S. Kneut, 77 j.; 31, L. F. Cauwels, 50 j., geh. met A. M. J. De Paepe. weer in zijn schik was, dat hij wat te doen had, toog onmiddellijk aan het werk en binnen een uur deelde hij mede, dat Radio Guadalcanal de bood schap zou doorgeven naar Australië. De leden van de expeditie gingen die avond vroeg naar bed en de ver moeidheid liet zich dra gelden. Bijna onmiddellijk sliepen allen in. Kees in cluis, hoewel zijn humeur de hele avond beneden peil was gebleven. HOOFDSTUK XXX. In de loop van de volgende middag kwam het antwoord van Australië. Al lereerst een opdracht van Thompson om, los van de werkzaamheden der op het eiland aanwezig zijnde mensen, te gaan zoeken naar koper. Maar wat belangrijker was: een opdracht van het gouvernement, om een onderzoek in te stellen naar de nationaliteit van de gouddelvers. Whiteheaven kreeg hiervoor opsporingsbevoegdheid en mocht handelen naar goeddunken. (Wordt vervolgd). 1912 1952 Heden is het 40 jaar geleden dat de vereniging Het Groene Kruis te Breskens werd opgericht. Het bestuur bij de oprichting be stond uit de heren E. de Thouaars, voorzitter; L. J. Roggeband, vice-voorzitter; C. E. Niermans, secretaris; C. Dieleman, penningmeester en P. C. v. d. Heu vel, K. Minderhout, J. J. Hoogstad, leden. Jammer is dat tengevolge van de oorlog alle bescheiden, welke enig licht op het werk der vereniging gedurende die 40 jaar kunnen werpen, verloren zijn gegaan. Toch past het ons grote waardering uit te spreken tegenover die personen, welke destijds het initiatief namen tot het oprichten van het plaatselijk Groene Kruis. Zij toch waren reeds toen door drongen van de noodzaak, het bevorde ren der gezondheidszorg voor de be volking. Weinig hebben deze mensen kunnen bevroeden dat in latere jaren hun werk zo'n uitbreiding zou onder gaan als thans het geval is. Het reglement toch waaruit wij onze gegevens putten spreekt alleen van het uitlenen van materialen aan zieken. Later is daarbij gekomen een wijkzuster. Als wij thans het werk van het hui dige Groene Kruis bezien is het ver schil wel groot. Thans (ook dit is een groot verschil) praktisch elk huisgezin lid, een eigen wijkgebouw, consultatie bureau, moedercursussen, kleutercursus sen, kraamzorg, enz., terwij] in het wijkgebouw ook hoogtezon-behandeling wordt toegepast. Ja, het werk is voor een bestuur heel wat uitgebreider en moeilijker geworden. De overheidsbe moeiingen maken, ook in financieel op zicht, het werk niet gemakkelijker. Moge het huidige bestuur de liefde en kracht voor dit mooie werk hebben om de vereniging, welke reeds zoveel voor onze gemeente heeft gepresteerd, op nog hoger plan te brengen. Maar Breskens moge het eerste be stuur, waarvan alleen nog in leven zijn de heren K. Minderhout, C Dieleman en J. J. Hoogstad, wel dankbaar zijn voor de grondslag welke zij legden om de huidige Groene Kruis-vereniging te maken tot dat, wat zij op 't ogenblik is: Een zegen voor de bevolking van Breskens. Proficiat. Plaatselijk Nieuws Oostburg Autobotsing. Op de hoek van de markt werd Zondagmiddag een personenauto, be stuurd door de heer C. de N. uit Waterlandkerkje, waarin een zestal personen zaten, van terzijde geramd door een auto, bestuurd door de heer E. L. alhier. Er was nogal wat materiële schade, terwijl een der inzittenden van de zes- persoonswagen, de ongeveer 85-jarige mevr. C. de N.-v. d. S. uit Waterland kerkje een sleutelbeen brak en enige kneuzingen opliep. Na eerste hulpver lening door dr. Buskop, kon zij door deze naar huis worden gebracht. De overige inzittenden kwamen met de schrik vrij. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Fokcentrale West Z.-Vlaanderen. De Fokcentrale voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen vergaderde in hotel „De Vuijst" onder leiding van de heer C. Vercraeye uit Aardenburg. Uit de rekening van de penning meester bleek dat er een klein nadelig saldo was. Het jaarverslag van de secretaris gaf een ledental aan van 391. In 1951 werden 483 kalveren en 256 koeien geregistreerd, terwijl 1103 koeien werden gecontroleerd op de melk productie. 10.994 monsters melk wer den op vetgehalte onderzocht. In de gemeente Nieuwvliet werden ook 5 geiten gecontroleerd en 61 monsters melk onderzocht. Op 1 Januari j.l- onderging het melkonderzoek een wij ziging, waardoor het vetgehalte zal dalen. Alle leden van de melkfabriek te IJzendijke krijgen f 5,subsidie als ze hun koeien laten controleren. Hierna verkreeg de heer M. de Bruijne uit Zuidzande, inspecteur van het Nederlands Rundveestamboek, ge legenheid tot het houden van een in leiding over vetkennis. De rijksveeteeltconsulent, de heer ir. W. L. Harmsen, sloot zich bij dit referaat aan en gaf nog enkele cijfers, waaruit bleek dat Zeeland er wat de veeteelt en de opbrengst daarvan, lang niet slecht voorstaat. Met dank aan de sprekers sloot de voorzitter deze interessante vergadering. Volksonderwijs. In café De Vuijst hield de afd. Oostburg van „Volksonderwijs" haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer M. Hoste, heette de talrijke aan wezigen welkom en wees op de snelle stijging van het aantal leden, de laatste weken zelfs met 50, zodat de afdeling thans 200 leden telt. De toneelgroep van de N. O. V. in West Zeeuwsch-Vlaanderen voerde het blijspel „Tot wederdienst bereid" op, hetgeen zeer in de smaak van de aanwezigen viel. Vereniging tot verbetering rundvee. De vereniging tot verbetering van het rundvee, kring W. Zeeuwsch- Vlaanderen, hield haar jaarvergadering in het hotel De Vuijst, welke door een 100-tal leden werd bijgewoond en onder leiding stond van de voorzitter, de heer M. de Bruijne te Zuidzande. De financiële positie van de vereni ging is gunstig. De heer C. M. Mabesoone vond de bijdrage aan Goes wel wat hoog. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht schen ken. Voor de a.s. stierenkeuring in Oostburg zullen enige medailles worden beschikbaar gesteld. De heren A. C. Buijck, C. Almekinders, A. Verhage- Hoste en C. Vercraeye werden als be stuursleden herkozen. Verder werd op voorstel van het bestuur besloten f 40,te geven voor de a.s. Vet- en Fokveemarkten te Oostburg en IJzendijke en het aantal bestuursleden te handhaven in verband met de opheffing van enkele stieren- verenigingen. De heer De Rijcke bracht de wense lijkheid naar voren om het nieuwe, in werking getreden stierenreglement, stipt te handhaven. Schoondijke. Rijkslandbouwwinterschool Op 7 Februari j.l. werd een goed bezochte ouderavond georganiseerd door de Rijkslandbouwwinterschool alhier. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. Verbrugge, bur gemeestervan Waterlandkerkje, opende de bijeenkomst. Na een woord van welkom aan burgemeester v. Rosevelt alhier, Dr. de Boer, Inspec teur van het V.N.M.O., de ouders, directeur en leraren der school, werd in het kort het belang van de R.L.W.S. geschetst, in verband met de steeds groter wordende eisen, die gesteld worden aan de jonge boer in zijn zo belangrijk werk bij de voedselvoorzie ning van onze gemeenschap. Na een woord van afscheid aan de vertrekkende leraar in Motorenkennis, de heer H. Hozee, kreeg de directeur der school, de heer L. van Dijk, het woord. Spreker zette het belang van de bijeenkomst uiteen. In verband met het afscheid van de heer Hozee, werd deze na een zeer waarderende toe spraak, een boek aangeboden ten af scheid. De heer van Dijk schetste in het kort de ontwikkeling van ons land bouwonderwijs, wat kortgeleden haar 75-jarig bestaan vierde, waarbij hij de hoop uitsprak dat het landbouwonder wijs steeds onder het Ministerie van L. V. en V. mocht blijven ressorteren. Na enkele zeer vlot afgewerkte huis houdelijke zaken, werd na de pauze een tweetal films vertoond betreffende het leven van de koninginnepage en over de „Tennessee Valley Authority," het werk voor, van en door de boe ren, waarbij de grote belangen van het bodembehoud en deskundige voor lichting wel zeer sprekend worden voor de toeschouwers. In voldane stemming werd de bij eenkomst om ruim 9 uur beëindigd. Christ. Hist. Unie. In plaats van dhr. H. Iz. Brak man te Retranchement die aftredend was, is Zaterdag te Goes tot bestuurs lid der Kamerkring Zeeland der Christ. Hist. Unie gekozen de heer G. J. v d. Waal, ambtenaar ter secretarie alhier.

De Schakel | 1952 | | pagina 2