Traverse door Goes opengesteld. Een nieuw boek m Herbert Kuhn. „Breda Oranjestad 1952" tatiekosten per hoofd, door meer com fort bij verschillende gelegenheden, of anderszins. De zorgen en tekorten op dit deel blijven echter voor Rozenoord en daarmee voor de diaconieën. Dus wat U hiervoor doet of kunt doen, doet U in het algemeen verband en belang van onze kerkelijke, i.e. pro testantse gemeenschappen. In dit ver band juist gaan we met onze actie vrijmoedig en hoopvol verder, in de stellige verwachting, dat veler ogen meer en meer zullen open gaan en daarmee de koorden van hun beurzen. Vorige stand f 4491,70 J. Bakker te Vaassen f 2,50 Ds. Boere van A.B. te Groede f 10, Dhr. Wage van N.N. te Sluis f 10, Totaal f 4514,20 Met onze hartelijke dank. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Belangrijke verbetering route naar Zeeland. De geheel verbeterde traverse door Goes, in de Rijksweg Bergen op Zoom- Middelburg, is - naar de Toeristenbond A N.W.B. mededeelt - Woensdagmiddag officieel door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, voor het verkeer open- gesteld. Aan dit project, dat voor het grote verkeer van en naar Zeeland een ge weldige verbetering betekent, is maan denlang intensief gewerkt. De oude traverse is aanzienlijk verbreed, nl. tot zeven meter, terwijl aan weerszijden rijwielstroken van anderhalve meter breedte zijn aangebracht, alsmede pa rallelwegen voor het langzame verkeer. Een moeilijk punt was de oversteek plaats voor voetgangers aan de Koe poort. Hier moeten - vooral op drukke marktdagen - vele voetgangers die met bussen worden aangevoerd de rijksweg oversteken. De A.N.W.B. heeft geadviseerd op dit punt Zebra-oversteekplaatsen aan te leggen en de voetgangersstroom te re gelen door met de hand bediende ver keerslichten. Tevens stelde de Bond voor, het verkeer op de rijksweg en het langzame verkeer op de parallel wegen door hiermede corresponderende lichten stop te zetten. Deze maatregelen zijn thans geheel volgens het advies van de A.N-W.B uitgevoerd, waarmede de verkeersvei ligheid ter plaatse ten zeerste gediend is. Naar wij vernemen, gaat dit voor jaar 'n nieuw boek van de Duitse Pred. Herbert Kuhn verschijnen, getiteld „Michel". Uitgeefster is Het Wereld venster te Amsterdam, bij wie even eens de volgende boeken dit voorjaar het licht zullen zien Ken nienw boekje van de schrijfster Harriet Freezer, bevattende korte stukjes, onder de titel „Is dat nu wel zo?", met tegelijkertijd een herdruk van haar onlangs verschenen geestige verhaal „Elisabeth en de Moraal". ken we jou dan nooit kwijt?" „Waarschijnlijk niet, vaandrig. En als je dit nu weet, heb er dan vrede mee. Ik zal wel zoet achter jullie aan- sjokken hoor. Maar geef me eerst eens een sigaret, want die heb ik vergeten mee te nemen en ik snak er gewoon weg naar". Whiteheaven, hoffelijk als altijd, opende zijn koker en Kees was niet zo goed, of hij moest vuur geven. Hoewel hij zich inhield, was hij in wendig woedend. Evenwel zag hij in, dat er geen andere mogelijkheid be stond, dan om haar maar weer mee te nemen en na een korte rust brak men opnieuw op om terug te keren tot de zijweg. Inmiddels viel de avond en toen men gekomen was op de plek, waar men met het minste risico een leger voor de nacht zou kunnen opslaan, besloot men om de reis voor deze dag maar te beëindigen en te gaan slapen. Men at en dronk iets en rookte een siga ret. De matrozen verdeelden de wacht en toen het geheel donker geworden was, trachten de overigen zo goed en Van H. van Praag gaat een om vangrijk werk verschijnen naar aan leiding van het geschrift van Ds. Frits Kuiper „Israël en de Gojiem", waarin de schrijver een origineel beeld geeft van de betekenis van het Joodse volk door de eeuwen heen, welk boek ge titeld is „De Boodschap van Israël in Cultuur, Maatschappij en Geschiedenis". Dit werk is met toestemming opge dragen aan Einstein en wordt ingeleid door K. H. Kroon, predikant te Am sterdam. Een eerste, grote en volledige roman over het leven van Jan van Riebeeck wordt verzorgd door de bekende auteur Evert Zandstra, onder de titel „Her berg op de Oceaan". Van de schrijver van het boek „Van Kierkegaard tot Sartre". Olaf Peder- sen, komt een nieuwe uitgave in de vertaling van Johan Winkler, als een commentaar op de problemen van het atoomtijdperk, onder de titel „God en de Techniek". Ook gaat een interessant boekje ver schijnen „Montessori voor Volwas senen" van H. van Praag. Van het eerste deel van de „Be knopte Geschiedenis der Wijsbegeerte" door Dr. B. Delfgaauw zal een her druk verschijnen. De stad Breda zal in de zomer in het kader staan van feestelijkheden. Van 28 Mei tot I September zal er een Historische-tentoonstelling gehou den worden „Nassau-Oranje". In deze tentoonstelling wil men met behulp van originele schilderijen en beeld houwwerken, met prenten en archief stukken, maar ook door middel van beeldstatistieken, diorama's en maquet tes, de geschiedenis der Oranje Nassau's tot de tijd van stadhouder Willem III, die nog wel te Breda vertoefde, weer geven. Zo zal deze tentoonstelling een manifestatie worden, niet alleen van de geschiedenis van het geslacht Oranje- Nassau, maar ook van die der stad Breda, die zo innig samengeweven is met het wel en wee harer heren, de baronnen van Breda. Zij wordt gehou den in de onmiddellijke nabijheid van het vroegere Kasteel dier heren, thans Koninklijke Militaire Academie, dat voor de bezoekers der tentoonstelling tevens ter uitwendige bezichtiging openstaat. De stad Breda zal nog meer geven, want van 10 Juli tot 31 Aug. zullen hier de feesten „Breda Oranjestad" gehouden worden. In deze periode is er dagelijks een hoeveelheid van demonstratie's en manifestatie's, zodat een bezoek nooit te vergeefs is. De Kon. Militaire Aca demie en het stadspark „Het Valken berg zij dan gebundeld tot een feest terrein. Gaarr.e doen wij een greep uit de permanente expositie's, welke hier worden gehouden. Wij denken hier dan aan de 2 hectaren bloemententoon stelling, waarvan een hectare wordt verzorgd door de Ned. bloemenkwe- kers en één hectare door de Belgische kwekers. Fonteinen zullen spuiten ter wijl in de avonduren het geheel wordt omgetoverd in een sprookjespark. Aan deze verlichting is werk noch kosten kwaad als mogelijk was, in het lange gras te slapen. De nacht verliep rustig. Althans er gebeurde niets, dat ook maar enigs zins verdacht was. Maar de harde grond, het ontbre ken van dekens en het slapen met de kleren aan, viel tegen. Alleen Kees, die in Indonesië wel eens meer in de open lucht had moeten slapen, was er al enigszins aan gewend geraakt en ogenschijnlijk sliep hij op de grond even lekker als in zijn bed aan boord. Maar allen, Kees incluis, waren de volgende morgen stijf en kwamen met een pijnlijk gezicht overeind. Men be sloot dan ook maar om zo spoedig mogelijk op te breken, in de hoop dat men ergens wat water zou aan treffen, waarin men zich kon wassen. En na een kort ontbijt, gespte men de rugzakken weer om en de terugtocht werd voortgezet. Na een uurtje be reikte men reeds de dwarsweg en nu ging het dus, volgens de berekening van Whiteheaven, op de kust aan. (Wordt vervolgd). gespaard, teneinde het geheel te maken tot een vertoning, zoals Nederland nog niet heeft gekend. In dit park is ge bouwd een restaurant, hetwelk plaats biedt aan 800 personen, terwijl verder kleinere restaurants zijn gebouwd, ten einde aan alle culinaire verlangens te kunnen voldoen. Het „Oranjekwartier" zal de hartslag zijn van het vermaaks- en amusementsleven in deze periode. Een exclusief Lunapark is meesterlijk weggewerkt in de schaduw van bomen en plantsoenen. Breda zal hier al haar gasten opnemen in de bekende sfeer van gastvrijheid, een sfeer, welke in Nederland spreekwoordelijk is gewor den. In het vorengaande heeft U een algemeen overzicht gekregen van de basis, waarop deze feesten zijn opge bouwd. Rest nog te vermelden enkele der evenementen, welke zullen plaats vinden. Iedere Maandag, Woensdag en Vrij dag wordt er in de avonduren een sprookje vertoond, genaamd „700 jaar en één nacht", naar ideeën van Carel Briels. De aanvang hiervan is 21.00 uur, terwijl het spel in totaal 1 uur duurt. Alle Dinsdagavonden wordt de „Bonte Dinsdagavond Oranjetrein" gebracht, met iedere week een ander programma. Iedere Donderdagavond zal de vreugde ten top stijgen met een ingelast soirée acrobatique. Daarnaast zullen de middagen en avonden gevuld worden met demonstraties, concerten, intochten, opmars der Biemeewes, kortom teveel om op te noemen. Daarnaast zijn verschillende evene menten vastgelegd, waarop nog grote aanvullingen te verwachten zijn. Plaatselijk Nieuws. Oostburg Geslaagd. Aan de Landbouwhogeschool te Wagenirgen is geslaagd voor het inge nieursexamen Nederlandse landbouw, de heer A. M. de Bruyckere alhier. Vergadering Volksonderwijs. Door de afd. Oostburg van „Volksonderwijs" werd de jaarverga- ring gehouden in hotel De Vuijst, onder leiding van de voorzitter, de heer Hoste. Niettegenstaande het ongunstige weer viel de opkomst mee. Na goedkeuring van de jaarverslagen werd overgegaan tot de bestuurs verkiezing. De aftredenden, de heren A. Gossije en A. P. de Groote werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deed nog enkele mede delingen betreffende de komende feest avond, die weer verzorgd zal worden door de toneelgroep van de Ned. Onderwijzersvereniging. Verder kwamen nog verschillende huishoudelijke zaken ter sprake. Uitvoering korfbalvereniging. In hotel De Vuijst gaf de korfbal vereniging „Fortuna" haar jaarlijkse toneeluitvoering. De voorzitter, de heer Kareis, opende de avond, waarna een aantal schetsjes werden opgevoerd, af gewisseld met pianospel door de heer H. Luteijn. De voorzitter droeg nog een gedicht voor, waarna men nog een poos danste. Jaarvergadering tennisclub. In hotel De Vuijst werd de jaarvergadering gehouden van de lawn- tennisclub. Na het uitbrengen van de jaarverslagen werd nog gesproken over het meer maken van propaganda voor de tennisport. De club zal ook dit jaar met drie teams deelnemen aan de competitie en weer een tournooi organi seren in samenwerking met Aarder.burg Ook zal getracht worden weer een bondstrainer als leermeester te krijgen. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld dr. H. P. de Jong, voorzitter J. van Hauwe, secretarismevr. Mal corps, penningmeesteresse R. Belde- rok en P. A. v. d. Plas. Hangstenkeuring. Op het Ledelplein alhier werd Dinsdag j.l. de jaarlijkse hin^stenkeuring gehouden, waarvoor veel belangstelling bsstond. Keurmeesters waren de heren VV. J L. de Groof te Kruiningen, HL Boonen te Neer en A. de Schutter* Koenraadt te Heiningen. Het eerst werden gekeurd de drie* jarige hengsten. Goedgekeurd werden: Carlo van Zeedijk, eig. A. J-. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke. Udo d'Amice eig. A. J. E. Temmerman te Hoofd* plaat. Patriot, eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. Burus van Aardenburg, eig Mare. d'Hoore te Sluis en L. J. M. Blondeel te Aardenburg. Brillant van Zeedijk, eig. A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendijke. Nico van Kasteels hof, eig. Mare. d'Hoore te Sluis. Eg- Ion van Bakkersdam, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke en G. J. v. d. Vijver te Waterlandkerkje. In het keurstamboek werden goedge keurd de vierjarigen Nico van IJssel- steijn, eig. Mare. D'Hoore te Sluis en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland- Jaap van 't Paviljoen, eig. G. Modde te Oostburg. Nico van het Zwartewa- ter, eig. Mare. D'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. De vijfjarigeJaap van Beek, eig. Joh. de Feijter Joh zn. te Schoondijke. De zesjarige David van de Louisa, eig. A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat Goedgekeurd voor 1 jaar werden Jan van Watergang, eig. C. N. den Hamer te Schoondijke. Gladon, eig. L. J M. Blondeel te Aardenburg en Cam. Rammelaere te Heille-SIuis. Paul van Nico, eig. Mare. d'Hoore te Sluis. Moustic van Urbain, eig. C. N. den Hamer te Schoondijke en G van Hal te St. Kruis. Marquis, eig. Corn, van Hoeve en A. J. Salomé-Verhage re Groede. Goedgekeurd voor 4 jaar: Brillant v. Nico, eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke. De kwaliteit was beter dan men de laatste jaren gewend was, terwijl voor deze keuring zelfs fokkers uit België en Duitsland aanwezig waren. Waterlandkerkje Vergadering voetbal. Onder voorzitterschap van de heer J. Bron hield de voetbalvereniging D. S.W. haar jaarvergadering. Helaas was de opkomst niet groot. Het bestuur werd voorlopig als volgt samengesteld: J. Bron, voorzitter M. IJsebaart, sec retaris-penningmeester en J. Buijze. Gaarne zou men in het komende sei zoen ook weer deelnemen aan de com petitie. Binnenkort zal hiertoe een algemene vergadering worden belegd om de mogelijkheden te overwegen. Vergadering C. L. B. Voor de plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Landarbeidersbond sprak de heer A. Vingerling over verschil lende actuele aspecten van de landbouw. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren P. van Tatenhove en I. Kareis herkozen. Biervliet Jaarvergadering Kon. Harmonie. Zaterdag j.l. had de jaarvergadering plaats van de Kon. Muziekvereniging „Harmonie", in café Van de Sande, onder leiding van de heer C. B. Jansen. Het jaarverslag gaf een gunstig beeld van de activiteiten der vereniging. In de kascommissie werden benoemd de heren J. Anthonisse Sr., J. Visser en C. Jansen. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. van de Sande, terwijl gekozen werd de heer A. Dijk. Hoofdplaat. Benoeming. Met ingang van i Mei a.s. is be noemd tot hoofd der St. Joseph-school te Roosendaal de heer J. C. de Jong, thans hoofd van de St. Aloysiusschool te Slijkplaat, Hoofdplaat. Aanrijding. Zaterdag kwam op de Hoogeweg een personenauto, bestuurd door de heer Groosman, in botsing met een vrachtauto van de melkfabriek uit IJzendijke. De personenwagen liep grote schade op. De politie stelde een onderzoek in. Mazelen. De kleuterschool alhier is groten deels ontvolkt, vanwege de mazelen. De ziekte blijkt echter niet van ernstige aard te zijn. Paarden op hol. Een tweetal paarden, gespannen voor een lege wagen, sloeg in de Wilhelminapoldcr op hol. In flinke galop ging het in de richting van het dorp. De heer Voogdt, die het span zag aankomen, greep een der paarden bij de teugel, doch werd een honderd tal meters meegesleurd. De heer Pilaet die eveneens in de nabijheid was, greep het andere dier vast, waarna met be hulp van enige bewoners van de Zuid-

De Schakel | 1952 | | pagina 2