10 pCt. korting Wij geven BLEU's Kledingmagazijn BALANS-OPRUIMING VERSPRILLE's KLEDINGMAGAZIJN T. B. C.-onderzoek in Wesi Z.-Vlaanderen Confectie Bedrijfskleding Herenmodes Breskens Groede 20 pCt. Korting 15 pCt. korting 10 pCt. korting Voor speciale hoopjes zie étalage. Op maatwerk wordt geeo horting gegeven. In do la OU&fxeAmanent. P. JANSEN FESA! FESA! KRUIJTER'S Groenten- en Fruillieilriji Breskens als eerste gemeente Zoals allen bekend zal zijn, wordt de Nederlandse bevolking sinds October 1950 op tuberculose onderzocht. De volgende maand nu wordt hiermede in West Z.-Vlaanderen begonnen met als eerste plaats onze gemeente Om dit onderzoek zo goed mogelijk te doen slagen, moet er voorbereidend werk worden gedaan, o.a. huisbezoek. In verband hiermede had burgemeester Eekhout een 100-tal dames onzer ge meente per circulaire uitgenodigd, die gisteravond in het Gem. verenigingsge bouw bijeen kwamen. Burgemeester Eekhout heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de heer A. C v. Nieuwen- huijzen uit Veere, die als administra teur van het Bevolkingsonderzoek in Zeeland werkzaam is en die een le zing omtrent een en ander zou houden. Hierna kwam de heer v. Nieuwen- huijzen aan het woord, die ons eerst een duidelijke uiteenzetting gaf over het verschil tussen het reeds lang be staande consultatiebureau en het tegen woordige nieuwe bevolkingsonderzoek, of tewel massaonderzoek. Voor 50 jaar, aldus spreker, was het aantal sterfge vallen tengevolge van longtuberculose 8.38 pCt. van de 10.000 zielen, terwijl dit cijfer momenteel 2.83 pCt. van de 10.000 bedraagt. Duidelijk vestigde hij de aandacht op die personen, die aan long-t.b.c. lijden, zonder er zelf we tende van te zijn. dus uiterlijk gezond, een groot gevaar opleveren voor de gemeenschap. Vandaar dit massale on derzoek met behulp van een modern röntgenapparaat, waarmee a.h.w. aan de lopende band een foto van de borst kas wordt genomen, die door Dr. van Joost, de leider van het bevolkings onderzoek, worden onderzocht. Dit on derzoek werpt slechts dan vruchten af indien iedereen, d.w.z. 90 a 100 pCt. van de bevolking hieraan medewerkt. Dit onderzoek vindt aldus plaatsper kwartier worden pl.m. 25 personen die zich hiervoor aangemeld hebben, op geroepen, zodat per uur 100 foto's ge nomen worden. Uiteindelijk, aldus spr., is het de bedoeling iedere Nederlander te onderzoeken op deze zo zeer ge vreesde ziekte. De provinciale vereniging ter bestrij ding van de tuberculose geniet echter geen enkele subsidie, zodat alle kosten door de vereniging zelf gedragen moe ten worden, waaruit volgt dat men zich genoodzaakt zag per onderzoek, dus per persoon, een bedrag van f 1.05 te moeten rekenen. Dit echter mag toch geen belemmering zijn. gezien het grote belang, zowel individueel als gemeen schappelijk van dit onderzoek. Arm lastigen kunnen zelfs van deze kosten ontheven worden, na overleg met het gemeentebestuur. De leeftijdsgrens voor het onderzoek is boven de 15 jaar gesteld. De uitslag van dit onderzoek is na tuurlijk niet direct mogelijk, doch in dien binnen één week geen bericht ontvangen is, kan men gevoeglijk aan nemen dat men t.b.c.-vrij is. Burgemeester dankte spreker voor de duidelijke uiteenzetting en gaf daar na de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Circulaires ter verduidelijking van dit onderzoek zullen nog worden rond ge stuurd. Aan ongeveer een ioo tal dames werden kaarten verstrekt i.v.m. het aanstaande huisbezoek ter voorbereiding van het a.s. onderzoek dat vermoedelijk ii Febr. zal beginnen in het Vereni gingsgebouw. Men rekent op Uw aller medewer king ten dienste van nationale volks gezondheid. Breskens Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer J. J. van Luijk, behaalde dezer dagen het diploma voor 2e stuurman Grote Han delsvaart. Jaarvergadering E.M.M. Woensdag had, bij de heer J. v. d. Velde-Keijmel alhier, de jaarlijkse algemene vergadering plaats van de Onderlinge Maatschappij van geldelijke uitkering bij het verliezen van varkens, welke matig bezocht was. De voorzitter, de heer A. Hamelijnck, opende deze vergadering en hoopte dat de bestuursleden die wegens ziekte ver hinderd waren, spoedig hersteld mogen zijn. Uit de rekening van de Penning meester bleek dat er een nadelig sal do was van f 42,36. Besloten werd de contributie wederom als het vorige jaar te handhaven op f 7,per jaar voor één varken en f 0,75 per maand voor meerdere var kens. De uitkering ook als het vorige jaar, zijnde f 1,50 per kg. beneden de 100 kg. en f 1,25 per kg. boven de 100 kg. De aftredende bestuursleden de heren J. A. Smoor, Jac. de Vuijst en J. Faas werden herkozen. Het aantal leden is thans 104. Besloten werd om centraal aan te sluiten bij het Centraal Bureau slacht- verzekering te Utrecht. Na afloop dankte de voorzitter de aanwezigen voor deze gezellige verga dering. Nieuwe cursus. Bij mevr. Van den Heuvel-de Jonge alhier, die reeds velen met succes heeft opgeleid voor verschillende naaldvakken aan de modevakschool E.N.S.A.I.D., is binnenkort weer de gelegenheid om zich te bekwamen voor verschillende diploma's, zoals b.v. voor costumïère, coupeuse, lerares, enz. (Zie advertentie elders in dit blad). Film voor de vissers. Vrijdagavond had in het gemeen telijk ontspanningsgebouw een film voorstelling plaats, uitgaande van de directie van de visserij. Na het openings woord van de voorzitter der plaatse lijke visserijvereniging, de heer P. de Baare, sprak de heer P. A. de Boer, waarna vervolgens Drs. Boerema een inleiding hield over het biologisch visserijonderzoek. Hierna werd een tweetal films vertoond, nl. de eerste over het onderzoek naar het leven der vissen, de trek en de voortplanting, de tweede over het uitstaan der netten tijdens de vangst. Bij deze laatste film waren de opnamen gemaakt door zgn. kikvorsmannen. Van de hierna geboden gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enige vissers gebruik ge maakt. De pauze werd gevuld met het laten draaien van het rad van avontuur, waarbij de prijzen bestonden uit taarten, tulbanden en sigaretten. Geen wonder dan ook dat de te verkopen nummers hiervoor als het ware wegvlogen. Na de pauze werden nog een twee tal films vertoond, waarvan de eerste, een Franse film over de „Kikvors mannen", ons meevoerde naar de bodem van de Middellandse zee, waar bij zich aan ons oog een panorama ontrolde van weelderige waterplanten en alle mogelijke vissoorten, tot inkt vissen toe. Tot slot volgde dan een schitterend opgenomen film over de oesterteelt in Yerseke. Men kwam door het bijwonen van deze avond ten zeerste onder de indruk van hetgeen door de mensen van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek wordt gepresteerd. De heer de Baare was dan ook de tolk van alle aanwezi gen, toen hij in zijn slotwoord de heren Boerema, de Boer, Blom, Bom, Thur- mer en König dankte voor het gebo- dene, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ze nog meerdere malen in Bres kens zouden komen filmen. Ook bur gemeester Eekhout woonde deze avond bij. Jaarvergadering v.v. „Breskens''. De voetbalvereniging „Breskens" kwam Zaterdagavond in hotel Valk in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer de Pree, sprak een welkomstwoord en wenste allen nog een gelukkig 1952 toe. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Uit het hierna door de secretaris voorge lezen jaarverslag bleek, dat er tevre denheid is over de behaalde sport prestaties in het afgelopen jaar en ook nu doen de elftallen het weer best. Zo staan de junioren aan de kop van hun competitie. Wat het nieuwe sport terrein betreft, bleek uit het jaarver slag, dat er overeenstemming is be reikt met de eigenaar, zodat men hoopt, wanneer tenminste de hiervoor van 18 JANUARI ioi 2 FEBRUARI op Tot en met 26 Jan. geven wij op Overjassen - Jekkers - Jongens-overjassen - Klnder-ratlnéjekkertjes op: Heren- en Jongenscostuums - Tweedjassen - Regenjassen op Heren-modeartikelen - Ondergoederen - Werkkleding - Hoeden - Petten Scheepvaartstr. 2 - BRESKENS - Telefoon 130 noodzakelijke administratieve romp slomp vlug verloopt, dat met de aanleg in het voorjaar een begin kan worden gemaakt. Het nieuwe terrein zal ko men te liggen naast de z.g.n. „Bos- kreek," waarbij men ook blijft be schikken over het oude voetbalveld, dat als oefenterrein zal worden ge bruikt. Als bestuursleden hadden be dankt de heren J. Vermeulen en F. Koster, waarvoor in de plaats waren benoemd de heren K. Praat en W. Vergouwe. Uit het financieel verslag bleek, dat de rekening aan inkomsten en uitga ven een batig saldo van f 112,65 te zien gaf. Bij het punt verkiezing aftredende bestuursleden, n.l. de heren P. de Kramer, P. J. Woittiez en J. Duin, moest tot stemming worden overge gaan, daar de heer C. van Opdurp als tegencandidaat was opgegeven. Na gehouden stemming bleken de eerst genoemde drie heren weer herkozen te zijn. Evenzo verliep de verkiezing van de elftalcommissie, waarin zitting heb ben de heren G. van Heck, H. Ver meulen en Joh. Carels. Tegencandidaat was ook hier dhr. C. van Opdurp en ook nu weer wees de stemming uit dat de drie eerstgenoemde heren waren herkozen. In de kascommissie zijn twee vaca tures, ontstaan door het vertrek van de heer F. van Male en het bedanken van de heer J. de Maree. Besloten werd aan de heren E. Seuss en P. Brakman te vragen zitting te willen nemen. Bij het punt mededelingen verkrijgt de trainer, dhr. D. de Visser, het woord, die dank brengt aan het bestuur en de elftalcommissie voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervol gens wees hij op het belang van re gelmatig oefenen en keurde het stand punt van sommige spelers af, die steeds critiek op het bestuur en de elftalcommissie uitoefenen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt en waarvan als voor naamste punten van bespreking ge noemd kunnen worden het houden van een bazar of verloting ter verste viging van de kas, het bedanken als lid der vereniging door de heer A. de Baare en het verzoek van een der leden om iets te doen voor een ziek lid. Wat dit laatste betreft zegde de voorzitter toe, dit in een eerstvolgende bestuursvergadering te zullen behande len, waarna hij de vergadering, onder dankzegging voor de opkomst, sloot. Hoofdplaat Vergadering varkensverzekering. De varkensverzekering „Helpt elkan der" hield een algemene vergadering in de zaal van de heer F. van Acker. De voorzitter wenste de leden een goed jaar, waarna de penningmeester rekening en verantwoording deed, waaruit bleek dat er een batig saldo was van f 133,97 en de vereniging 148 leden telt. Ondergetekende betuigt zijn hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij zijn 30-jarig ambtsjubileum als le machinist bij de K. Z. H. Reddingmaai- schappij. In het bijzonder aan de Edel- Achtb. Heer Burgemeester EEKHOUT, Gemeentebestuur en allen, die bij deze gelegenheid hem een onvergetelijke dag hebben bezorgd. A. VAN DER STER. Breskens, Januari 1952. Reclame lijdens de maand f C Januari kosi I *J/"" Hullustraai 5, Breskens, Telefoon 155 - Dat zijn de SINAASAPPELEN, rood gekleurd, zoet en vol sap. Speciaal geselecteerde vruchten. Let op het stempel FESA. Oranjeplein, Breskens, Telefoon 134 Gedurende het afgelopen jaa'r werd voor gestorven varkens uitgekeerd f 1,50 per kg. met een totaal bedrag van f 772,50 Bij inschrijving werd de heer L. Scherbeijn tot bode benoemd en de heer Ch. Pielaet tot knipper-keurmees ter. De aftredende bestuursleden Vic. de Ruijsscher en Ch. Pielaet werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Ch. de Vulder werd als bestuurslid gekozen de heer E. de Waele. De contributie bleef bepaald op 50 cent per maand en per varken. De inspuiting tegen vlekziekte blijft voor eigen rekening. Damcompetitie te Breskens. Bijgewerkt tot 15 Januari 1952. gesp. gew. gel. verl. p. A. Baden 18 15 3 O33 A. Hoogstad 17 143 o31 A. Wisse 13 12O t24 W. Luteijn 16 11 2 324 A. Jansen 16 10 O 620 J. Verduijn 18 8 0 1016 A. Oosterling 16 7 I 815 H. de Munck 20 3 3 149 E. Neuféglise 20 -3 1 167 L. Steijaert 19 2 1 165 H. de Looze 15 2 O 13— 4 Zondagsdienst doktoren. 20 Januari 1952: Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. Buskop, Oostburg, tel. 60. Sluis, Cadzand, Zuidzande Dr. Beck, Zuidande, tel. 8- Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Jongsma, Groede, tel. 2. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. 20 Januari 1952: Zr. de Graag, Groede, tel. 52.

De Schakel | 1952 | | pagina 3