3 ronden van 2.2 km. afgelegt te wor den. Na de eerste ronde had zich reed» een kopgroepje van 7 loper» gevormd. Dobbelaere lag toen op de twaalfde plaats op enkele meters van de kop groep. Van Acker kwam als 20ste door 8 sec. na Dobbelaere. Toen de eerste grote ronde inging, had Dob belaere zijn positie aanmerkelijk ver beterd, hij lag toen op de 8ste plaats op ongeveer 25 meter achter de leiders, waarvan Maes had moeten lossen en die door Dobbelaere spoedig ingelopen zou worden. Van Acker lag toen 15 sec. op de Schoondijkenaar achter. Veel veranderde er tijdens de grote ronden niet meer en Frans Herman (pas 2 weken terug uit Brazilië, waar hij had deelgenomen aan een wedstrijd te Sao Poulo) haalde het gemakkelijk in de eindsprint, 2. Seroels, 3. De Schacht, 4. Denil, 5. De Duytsche, 6. Verheu- nen, 7. Huylebroek, die in de laatste ronde zich had los gerukt van Dob belaere, die 8ste werd, voor zijn club genoot Vervaet. Piet van Acker werd dertiende, met 30 sec. achterstand op Dobbelaere. Zondag a.s. trekken de Zeeuws- Vlamingen naar Oudenaarde, waar het puikje der Belgische crossers zal deel nemen en waar ook de Marrokkaan Hamza van de partij zal zijn. FILMNIEUWS In het Luxor Theater te Breskens worden twee films vertoond, waarvan u zult genieten. George Formby met zijn dol dwaze streken, zal u laten gieren van het lachen als R.A.F. soldaat. Een film, die u zal helpen uw dage lijkse zorgen te vergeten. Slaven in opstand Een film, zo spannend, maar ook zo oprecht, dat u als een beter mens de bioscoop ver laat. Niemand wil slaaf zijn in dit leven, en altijd is de vrijheid waard er voor te vechten. Wie denkt dat Amerika's geschiedenis een sprookje is, vergist zich. Dit is de grote, lang verwachte film, over een der belang rijkste menselijke problemen. Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen De Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderde in hotel „Au Port" te Philippine, onder voorzitterschap van de heer P. Ocké. De secretaris, de heer A. 't Gilde, gaf het jaaroverzicht, terwijl de reke ning van de penningmeester een batig saldo aangaf van f 346,75. De aftredende bestuursleden, de heren Iz. de Hullu te Breskens en C. B. Jansen te Biervliet, werden bij accla matie herkozen. De Kon. Harmonie te Biervliet hoopt op Hemelvaartsdag a.s. het no-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken. De aangesloten verenigingen zullen daartoe worden uitgenodigd, terwijl dan tevens de Kon? Harmonie zelf, de wisselbeker zal moeten verdedigen, die haar het vorig jaar is toegekend. De volgende bestuursvoorstellen werden aangenomen verplichte pro motie bij het behalen van meer dan 60 punten en verplichte degradatie bij het behalen van minder dan 42 punten met over de gehele linie een onvol doend cijfer. verlaten dorp, waarschijnlijk een der velen. Aan de andere zijde van dit dorp ontdekte men een soort pad. Juist breed genoeg voor een man. Als gan zen ging men achter elkaar dit pad langs, dat nu weer omhoog ging over een der bergen en dan weer dooreen diepe ravijn liep. Daar het pad reeds gedeeltelijk begroeid was, nam men aan, dat hier al sedert enige tijd geen levend wezen langs gekomen was. Tenzij een der Duitsers. Maar hoe Kees ook keek, hij zag geen afdruk ken van laarzen meer, zodat hij aan nam, dat de omgeving voorlopig veilig was. Van tijd tot tijd keken Kees en Whiteheaven eens om, om er zich van te overtuigen dat allen hen volgden en dat de gehele karavaan nog com pleet was. Na een half uurtje bereikte men weer een ander dorp, althans een tweede verzameling van bouwvallige hutten. Maar ook hier ontdekte men geen enkel spoor van mensen. Doch wat Kees wel zag, was al voldoende Promotie zal ook plaats hebben door het tweemaal behalen van een eerste prijs op achtereenvolgende concoursen. Een tweede (keuze)-nummer werd verplicht gesteld op het bondsconcours voor de afdelingen boven de tweede afdeling. Na nog enige mededelingen te heb ben gedaan betreffende het solisten concours op 2 Februari te Axel, sloot de voorzitter de vergadering. Voetbal Pluvius heeft Zondag j.l. voor vele sport mensen lelijk roet in het eten gegooid. Tal rijke wedstrijden werden in verband daarmee afgelast. Toch leverden sommige wedstrijden nog verrassingen op. Voor de Zeeuwse 2e klassers was het een dag van een lach en een traan*. Terneuzen en Goes zorgden voor het succes, maar Middelburg blijft falen en ook dit jaar zal er dus nog geen Zeeuwse ie klasser zijn. o 2e klasse B. MoeTerneuzen i4; RacGoes 22; Rood WitMiddelburg 31; Vlissingen Dosko afg. AllianceInternos 23; TSC De Baronie 4o. Nu Middelburg weer verloor, is de kans op de titel vrijwel verkeken, wat o.i. niet verwondert. Middelburg speelt te wisselvallig en is daardoor niet de aangewezen kam- pioensploeg. Wie dat wel wordt is nog niet te zeggen. Internos geven we de meeste kans. Door een benauwde overwinning op Alliance, hebben de Ettenaren de leiding genomen. Dosko, dat niet speelde heeft echter even veel verliespunten. We verwachten hier nog een spannende strijd tussen deze twee clubs. Alle andere clnbs zijn vrijwel kansloos. T.S.C., dat wel van de Baronie won en de derde plaats bezet, zal door de te grote ach terstand van vijf punten toch niet meer veel kans hebben op de titel. Bij de staartclubs is het nog niet zeker wie uiteindelijk het loodje gaat leggen. Goes deed weer verdienstelijk werk door R.A.C. in eigen huis een punt te ontfutselen en we hebben voor de Goesenaren nog goede hoop, dat zij de dans nog ontspringen. Terneuzen zorgde voor de enige Zeeuwse overwinning en stelde zich veilig. De stand ziet er nu als volgt uit: Internos 16 11 3 2 47 - 23 25 Dosko 15 10 3 2 37-26 23 T.S.C. 16 7 6 3 32-23 20 Middelburg 16 8 3 5 42-27 19 R.A.C. 16 6 5 5 22-17 17 De Baronie 16 7 3 6 33-39 17 Rood Wit 16 7 2 7 37-43 16 Terneuzen 16 7 1 8 35-39 15 Moe 16 4 4 8 21-30 12 Alliance 16 2 6 8 28-39 10 Goes 16 2 5 9 30-40 9 Vlissingen 15 3 1 11 30-48 7 3e klasse D. ClingeCorn Boys 34; BreskensRCS afg.; MetoDe Zeeuwen 1 1; Zeelandia Nieuw Borgvliet afg.; AxelOdio 61; Sluis kilBiervliet afg. Evenals in de 2e klasse B, zijn ook hier slechts 2 ploegen, die elkaar het kampioen schap betwisten. Een onverwacht succes voor Axel was, dat de Zeeuwen een veer moesten laten bij Meto. Zelf won Axel overtuigend van Odio, dat door deze uitslag eveneens is uitgeschakeld. Zodoende is de achtèrstand van Axel op de Zeeuwen gereduceerd tot 1 punt. Corn Boys scoorde in een doelpuntrijke wedstrijd tegen Clinge de meeste punten en heeft geen ge vaar meer te duchten. De stand is: Axel 16 10 5 1 46-18 25 De Zeeuwen 15 10 4 1 37-19 24 Meto 16 8 3 5 42-27 19 Odio 14 6 5 3 33-28 17 Breskens 13 6 2 5 42-34 14 R C. S. 13 5 3 5 31-JJ 13 Nw. Borgvliet 15 456 30-37 13 Corn Boys 12 5 2 5 27-26 12 Clinge 15 5 2 8 34-40 12 Biervliet 15 5 I 9 28-35 11 Zeelandia 15 3 2 10 25 - 53 8 Sluiskil 13 1 2 10 14-50 4 4e klasse H. IJzendijkePSK afg.; OostburgHulst afg.; Steen— Aardenburg 4o; KoewachtEMM 22; RiaHontenisse 23. om voorzichtig te zijn en nauwlettend uit te kijken. Want even buiten dit dorp zag hij plotseling op het pad een sigarettenpeukje liggen. Hij raapte het op en de anderen schoolden direct om hem heen om het stukje sigaret te bekijken. Het was in ieder geval een merksigaret ge weest. Kees peuterde het restantje tabak er uit en legde dit op zijn hand onderwijl Josien aankijkend. Hij rook er eens even aan en zei toen met ge dempte stem „Veel bizonders tabak is het niet. Wij, in Holland, zouden het eigenbouw genoemd hebben. En het vloeitje lijkt wel een soort kran tenpapier!" „Waarschijnlijk afgescheurd van het Nieuwsblad van Saint George," meende Josien lachend te moeten opmerken. „In ieder geval een bewijs voor de aanwezigheid van minstens één man," meende Whiteheaven. „Je theorie be gint al aardig uit te komen, Kees". Zwijgend ging men weer verder. (Wordt vervolgd). Koewacht deed goed werk en ontnam E.M.M., dat ook nog niet veilig is, de halve winst. De spanning in de staart is daar door weer toegenomen. Ook Aardenburg is in groot gevaar en we zien voor hen de toe komst maar duister in. Nu verloren ze van Steen, dat tot de 4e plaats is opgeklommen. De strijd om de 2e plaats eindigde voor lopig in het voordeel van Hontenisse, dat het klaar speelde Ria in eigen huis te klop pen. De stand is: Hulst 12 12 o o 52-10 24 Hontenisse 15 8 3 4 47-33 19 Ria 13 8 1 4 54-34 17 Steen 12 6 1 5 44-23 13 Oostburg 13 6 1 6 29-31 13 E.M.M. 13 4 4 5 24-27 12 Aardenburg 15 4 3 8 25-33 11 IJzendijke 14 4 2 8 32-41 10 P.S K. 13 4 1 8 28 - 54 9 Koewacht 13 2 5 6 20 - 40 9 Hoofdplaat 13 3 3 7 26-55 9 INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „Na mijn overpeinzing". Geachte J. P. de K., Uw artikel onder de titel „Een overpeinzing," in dit blad van 11 Jan. heeft, hoe kan het anders, ook mij tot peinzen gebracht. Echter niet over de door Uw „Collega" vermeende nogal oppervlakkige motivering van het ambtenaren-verbod, want dat is zo duidelijk als glas. U moet toch ook wel begrijpen, dat, zou de Minister-President deze motivering niet zo algemeen hebben gehouden (algemeen is nog niet oppervlakkig) het niet mogelijk was ge weest de Mantelorganisaties van de C.P.N. te omvatten. Is het U nu duidelijk? Geluk kig! Ik heb echter diep nagedacht over de door Uw „Collega" gestelde vraag inzake de Partij v. d. Arbeid en haar nieuw plan „De weg naar Vrijheid". „Zou dit plan uitgevoerd worden, dan zouden," aldus Uw „collega" de rechten en vrijheden van andersdenkenden worden ver nietigd. Kijk, geachte J. P. de K., dat is nu eens wat men noemt „Roddelen". Het is mij uiteraard onmogelijk om in een repliek als dit ingezonden artikel deze „rod- delarij" te ontzenuwen. Ik nodig U echter uit om in dit blad de discussie over het nieuwe plan van de Partij v.d. Arbeid te openen op de basis van een eerlijke discussie. Bent U hiertoe bereid? Ik wil U echter toch nog even wijzen, op de waarde van het werk van een journalist. Een journalist J. P. de K. heeft een zeer ge wichtige en verantwoordelijk taak, vooral in een Democratie is de pers een zeer belang rijke en onontbeerlijke materie. Het wil mij voorkomen, dat Uw artikelen daar waar het de politiek betreft niet altijd even „gelukkig" zijn. U mag niet gaan „roddelen", ook niet onder dekking van Uw „Collega" van het „groot vooraanstaand dagblad". De redactie hartelijk dank voor de gast vrijheid. W. v. d. Hooft, Secretaris P. v. d. A., W. Z.-Vl. Breskens. PREDIKBEURTEN Zondag 20 Jan. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, geen dienst Biervliet, 10 uur, Ds. Boere Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom. Collecte noodlijdende kerken en personen 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Wiebosch Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10 uur, Ds. v. d. Vlugt, Terneuzen Collecte Sluis, 10 uur, Ds. Stoutjesdijk, Breda Bevestiging Cand. Groeneveld 14,30 uur, Ds. Groeneveld (intrede) Retranchement, 11 uur Ds. ten Cate. Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Collecte Rozenoord Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Bs. Blomaaid Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburg Geen opgave Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Ds Hamers Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 2,30 uur, Ds. Hamers BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand December 1951. GEBOORTEN 5> Jacob Johannes, z. van I. Bakker en A. Simpelaar; 6, Roger Johannes, z. van C. B. Pielaat en M. J. R. de Poorter; 8, Cornelia Jozina, d. van J. J. d'Hont en C. D. Hoste; 19, Izaak Jacob, z. van C P. Boeckhout en E. S. J. van Gijs. HUWELIJKEN; 13, D. de Vos, 20 j. en S. S. de Graaf, 22 j. OVERLIJDEN 17, M- S. Behage, 74 j., wed. van J. Butler. INGEKOMEN; 28, Jac. Taillie van Groede; 28, Joh. Taillie van Groede. VERTROKKEN 4, S. M. Leenhouts naar Breskens; 13, S. S. de Graaf naar IJzendijke; 18, A. M. van Ham naar Breda; 18, M. A. M. van Ham naar Breda; 24, C. de Feijter naar Wellington (Nieuw-Zeeland). Plaatselijk Nieuws Oostburg Nieuw succes. In het zangcrochet, uitgeschreven door Bobbejaan Schoepen te Eecloo, behaalde onze dorpsgenoot Pierre Leenhouts de 3e prijs. Vereniging oud-leerlingen Rijksland- bouwwinterschool, Schoondijke. Bovenvermelde vereniging kwam j.l. Dinsdag te Oostburg in algemene ver gadering onder leiding van de Voor zitter de heer E. Buyck. Voor de pauze hield de Rijksland- bouwconsulent Ir. P. R. Bouman een interessante inleiding over zijn studie reis naar Amerika. Spreker bepaalde zich daarbij speciaal tota. het in vruchtbare staat houden van de bodem; b. de mechanisatie; c. het opvoeren van de kwaliteit der producten in verband met de afzet. In aansluiting op deze met grote aandacht gevolgde causerie werd een tweetal klankfilms vertoond n.l. een over de lucerne (alfalfa)-teelt en een over de landbouwvoorlichting in Ame rika. Een luid applaus bevestigde, dat men ook van deze films inderdaad ge noten had. Zomede de geanimeerde gedachtenwisseling die hierop volgde. Na de pauze droeg de samenkomst een meer huishoudelijke karakter. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de nog jonge vereniging nu 85 leden telt. In de plaats van de aftre dende bestuursleden J. de Bruijne te Oostburg en M. de Bruijckere te Aar denburg werden gekozen de heren J. Ie Clercq te Oostburg en J. Mangnus te Biervliet. Ter sprake kwam vervolgens het houden van de zomerexcursie. Ten aanzien van het organiseren van excur sies door verschillende verenigingen lijkt wel enige coördinatie gewenst. De excursie naar België in zomer '51 heeft uitstekend voldaan. De Directeur der school, de heer van Dijk, verklaarde zich bereid een 3-tal projecten te ont werpen, welke op de vergadering van de 3e week in Februari ter sprake zullen komen. Op deze vergadering zal weer een onderwerp worden ingeleid met een klankfilm ter toelichting. De heer van Dijk deelde tenslotte nog mede, dat voor de 3e-jaarscursus een flinke belangstelling bestaat en deze vlot verloopt. De vergadering had een uitstekend verloop. De opkomst had - hoewel deze bevredigend was - groter kunnen zijn. De thuisblijvers hadden ongelijk. Cadzand Kerkeraadsleden op Hadenesse. Op uitnodiging van de Classicale commissie voor Inwendige Zending kwamen Zondagmiddag in het jeugd centrum Hedenesse een aantal kerke raadsleden van de Hervormde gemeen ten in WestZeeuwsch-Vlaanderen bijeen om te luisteren naar ouderling Lankester uit Kloetinge, die het zo belangrijke onderwerp „huisbezoek" behandelde. Na het openingswoord door de voor zitter van de C. I. Z., de heer I. Ris- seeuw te Zuidzande, verkreeg de heer Lankester het woord. Hij wees aller eerst op hetgeen de gemeente van een ambtsdrager kan en mag verwachten en op de noodzakelijkheid en het nut van het huisbezoek, hetgeen hij met verschillende voorbeelden uit zijn eigen ervaringen toelichtte. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. Als gast waren tevens een paar kerkeraadsleden uit Brugge aanwezig. Hierna ging men aan de koffietafel om de meegebrachte boterhammen op te eten. Na deze pauze hield dr. Risseeuw uit Zuidzande een bijbelinleiding, waar bij hij in het bijzonder wees op de nu verschenen nieuwe vertaling, die op vele plaatsen verhelderend werkt door dat hij is gesteld in de taal en stijl van het hedendaagse Nederlands. Het was een aangename en leerzame bijeenkomst. Retranchement Uitvoering. In de zaal Luteijn gaf de Rederij kerskamer „Oefening en Vermaak" uit Oostburg een goed geslaagde opvoering van het familiedrama in drie bedrijven „Afrekening". Daar dit moeilijke stuk ook voor het toneelconcours zal wor den gespeeld, was dit een goede voor bereiding. In de pauze was er een verloting en na afloop een gezellig bal, gegeven door „The Zwin-Boys", o.l.v. Pierre Leenhouts.

De Schakel | 1952 | | pagina 2