Balans- opruiming SEIZOEN-OPRUIMING JACOBS-v. Dixhoorn, Breskens VISIIEKAARTJES JJ. UÜncUak ROZENOORD Burgem. Gerrllsenstr. 2, Breskens, telel.1811 Herbouwplichi C. VAN DE KREEKE, Breskens kantoorbediende (vrl.) Gemeente Breskens Bouwplicht restanten Wintermantels, Japonnen, Hoeden, enz. Op de andere seizoen-artikelen heden 10 pCt. korting fo.SMODR DE HULSTER Breskens klok bevestigd, zodat een ieder aldaar de juiste tijd kan opnemen. Het ge heel ziet er keurig uit. Filmavond voor da vissers. Naar men ons mededeelt, zal Vrijdag 11 Jan. a s. om 8 uur voor de vissers een filmavond worden gehou den, uitgaande van de Directie van de Visserijen. Vertoond zullen worden de films: „Under Water Story"; „The trawl in action" en „Het schot is te boord". Aardenburg Tonaelavond. De Aardenburgse Korfbalclub voerde in de Sociëteit het blijspel in 3 bedrij ven op „Tot wederdienst bereid" van P. Mossinkof. Het stuk werd goed vertolkt. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van een goede en gezellige avond. Schoondijke Verkiezing kerkeraadsleden. Tot ouderlingen zijn gekozen de heren Dekker en Verkruijsse. Als diakenen de heren P. A. Luteijn en I. J. van Eek. Sluis Grenskiosk. De grenskiosk van de A. N. W. B. bij St. Anna ter Muiden, die in tegen stelling met andere jaren de gehele herfst is geopend gebleven, zal waar schijnlijk ook in deze wintermaanden geopend zijn. Oostburg Bazar. De bazar, gehouden ten bate van de nieuw te bouwen pastorie der Ned. Herv. Kerk, is goed geslaagd. Vooral de Zaterdagavond was het bezoek groot, daar dan tevens tot be sluit van de bazar de verloting werd gehouden. De heer H. Luteijn werd winnaar van de radio, terwijl de heer A. Baas de tweede prijs, een flinke big won. Verder waren er nog talrijke andere prijzen beschikbaar. Aanbesteding. Bij de aanbesteding van het werk tot uitbreiding van de manufac turenzaak van de firma P. A. van der Plas Zoon, was de firma P. Morel alhier de laagste inschrijver, aan wien het werk ook is gegund. PREDIKBEURTEN Zondag 6 Jan. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Kuijlman Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch. Bediening H. Doop Collecte Kerkherstel Breskens10 u. Ds. van Beusekom. Collecte wederopbouw 6,30 uur, geen dienst Cadzand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Ds. Boere Bevestiging kerkeraadsleden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 9 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10,30 uur, Ds. Fournier Bediening H. Doop Sluis, 9 uur, Ds. Fournier Retranchement, 11 uur Ds. ten Cate. Schoondijke, 10,30 uur, Ds. v. d. Graaff Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Bevestiging kerkeraadsleden IJzendijke, 10 uur, Eerw. heer C. Boogaard, Theol. Cand. Terneuzen Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburg Geen opgave Ev. Luth. Gemeente Groede, xo uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Cand. van de Vrie Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, de heer De Bruijne Cadzand, 2,30 uur, Cand. Van de Vrie Geref. Kerk Breskens 10 uur, leesdienst 4,30 uur, Ds. van Mechelen, Oostburg Zondagsdienst doktoren. 6 Januari 1952 Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. de Rijk, Aardenburg, tel. 24. Sluis, Cadzand, Zuidzande Dr. Staal, Sluis, tel. 21. Breskens, Groede, Schoondijke Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. 6 Januari 1952: Zr. de Jong, Cadzand. tel. 65. Het jaar 1952 zal voor ons een be langrijk jaar worden. Immers, binnen afzienbare tijd zal de nieuwe vleugel klaar zijn en in gebruik kunnen ge nomen worden. Daarbij gaan onze ecste gedachten naar de voorzitter, die rust noch moeite heeft ontzien, om het zover te krijgen. We hopen, dat het nieuwe jaar hem een spoedig en al geheel hersfel moge brengen, zodat hijzelf de ingebruikstelling zal kunnen meemaken en leiden. Dit wensen we tevens voor zijn gezin. Gezien de vele drukte in de maand December, is het niet te verwonderen, dat er een kalmte in de bijdragen is gekomen. We hopen, dat de jaarbalans bij velen zal uitwijzen, dat 1951 een goed jaar is geweest. Uit dankbaarheid zou Rozenoord daar bij in gedachten kunnen komen. Bij voorbaat reeds onze dank. Vorige stand f 4460,70 Ds. Blom van N.N. te Aardenburg f IO, Ds. Fournier van N.N. te Oostburg f 3,50 id id. f 2,50 Totaa! f 4476,70 We zeggen de gevers hartelijk dank. We houden ons bij voortduring in uw welwillende aandacht aanbevolen, om dat er voor onze oude mensen nog veel nodig zal blijken te zijn. Namens het Bestuur: M. MAAS te Biervliet. Giro 84634. Hoe er vroeger in Frankrijk Nieuwjaar gevierd werd. Sinds de middeleeuwen is de jaar wisseling in Frankrijk steeds een ge beurtenis geweest, die alom gevierd werd en waarbij vele goede wensen werden uitgesproken en men weer met nieuwe hoop en verwachtingen begon. Die eerste dagen van het Nieuwe Jaar werd er nergens gewerkt, in te genstelling met de Romeinse traditie die wilde, dat men juist de een of andere handenarbeid verrichtte, daar luiheid een slecht voorteken was. Tal rijk waren echter de gelovigen, die van deze korte vacantie gebruik maakten om in retraite te gaan. Maar nog veel talrijker waren de families, waar de gebruikelijke nieuwjaarswensen gepaard gingen met overvloedige maaltijden, die rijkelijk besproeid werden. Dat deze traditie niet verloren is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat, wat spijs en drank betreft, de nacht van het Oude in het Nieuwe Jaar zeker niet onder doet voor de Kerstnacht. Voor de Franse Koningen betekende de eerste Januari het volbrengen van twee plechtigheden ten eerste gingen zij naar de mis en - dit gebeurde ze ker vanaf de 11 eeuw - zij moesten mensen lijdend aan klierzwellingen aan raken, daar het volksgeloof hun de macht toedichtte, deze te kunnen ge nezen. Onder de regering van Lodewijk XIV verdrongen honderden mensen, van heinde en ver gekomen, zich om de vorst, in afwachting van het won der. Door de revolutie afgeschaft, leef de deze gewoonte voor het laatst nog eenmaal op onder Karei X (1825). Deze vorst begaf zich als „eerste ge neesheer van zijn koninkrijk" naar een hospitaal in Reims en legde de hand op enige honderden zieken onder het uitspreken van de sacramentele woor den „De Koning raakt je aan, God geneze je". Door alle tijden heen was en is nu nog de eerste Januari de dag waarop giften en cadeaux geschonken worden. Dit is over alle lagen der maatschap pij gewoonte geworden. En het voor beeld werd van hogerhand gegeven, want de Koning zelf gaf en ontving geschenken. Zo zien wij b.v. in 1600, hoe de Hertog van Savoye aan Koning Hendrik IV twee grote kristallen kom men en vazen „zeer fijn bewerkt en van grote waarde" aanbood; de her tog ontving als tegenprestatie een diamanten medaillon met in het mid den op een transparant het portret van de vorst. Het is bekend dat de Franse revo lutie de kalender veranderde en het Nieuwe Jaar voortaan op 22 Septem ber deed beginnen, de dag, waarop het Feest van de Revolutie gevierd werd. Op die dag zijn dag en nacht even lang, wat een tijdgenoot deed Wij wensen alle mensen VREDE, VOORSPOED en GELUK voor 1952. „DE ZEEUWSE BAZAR", Breskens Lid Ned. College van Belastingconsulenten en lid van Nat. Ass. van Accountants Ter overname gevraagd Brieven onder nr 3630 aan het bureau van dit blad. WW PD2ES l/OOK NET OMBOUWEN TOT EEN ELECTB. NflflJ- S MP OMINE GEVRAAGD voor direct; flinke kennis van typen en boekhouden strekt tot aanbeveling. F. A. L. VROON-Maarleveld, Breskens Aangeboden ter overname voor woning. Brieven onder nummer 363, aan het bureau van dit blad. Winterjassen vanaf f 59,— Tweedjassen vanaf f 49,— Jongensjassen f 35, Costuums 20 pCt. korting! jj Walstraat 63 - VLISSINGEN Telefoon 2536 Oranjeplein Telefoon 80 Vanaf 4 Januari Confectie-magazijn opmerken, dat de „Gelijkheid" in de hemel stond aangegeven juist op het ogenblik, dat zij door de vertegen woordigers van de Franse bevolking onder de burgers werd uitgeroepen. Maar deze vernieuwing duurde niet lang genoeg om de oude gewoonten te kunnen verdringen en' het grootste deel van het volk ging rustig door met het vieren van het Nieuwe Jaar op zijn oude datum. Driekoningen op 6 Januarie heeft sinds onheugelijke tijden aanleiding gegeven tot tamelijk luidruchtige volks vermaken. Vooral de studenten zette die dag de bloemetjes flink buiten en gezien het feit, dat zowel de geestelijk heid als de universiteit hun grappen afkeurden, bewijst wel, dat de heren met hun schijnprocessies, bekend als „fête des fous" (gekkenfeest) wel eens de perken al te zeer te buiten gingen. Het spreekt boekdelen dat een besluit van de Kunstfaculteit in 1488 voor schreef, dat de studenten de volgende dag „behoorlijk gekleed en met afge knipt haar" op college moesten komen. Meer algemeen was de gewoonte, welke overigens nu nog heerst, om op deze dag een platte koek onder elkaar te verdelen, waarin een witte boon was meegebakken. De gelukkige vinder van deze boon genoot het voorrecht één dag koning te zijn. in het begin der 14e eeuw spreekt de Bisschop van Amiens hier reeds over en noemt het een gangbaar gebruik. Men riep ,,De Koning drinkt" en wie dit vergat te doen, werd met roet ingesmeerd om de „Morenkoning" voor te stellen. Anna van Oostenrijk, de gemalin van Lode wijk XIII en regentesse tijdens de min derjarigheid van Lodewijk XIV, begon met de gewoonte om „ook de armen wat te gunnen". In de Provence was het vieren van de zesde Januari altijd een traditioneel familiefeest. Een kind zegent de koek snijdt hem in stukken en verbergt deze in een fijn wit linnen servet. De koning kiest zijn „koningin" en na het eten biedt hij haar zijn arm en brengt haar te voet weer terug naar haar woning, gevolgd door alle gasten die flambouwen dragen. „Estre fava," het vinden van de boon waarborgt de eendagskoning voor het gehele jaar geluk. Gevonden voorwerpen. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor Breskens en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand December ingelegd f 123734,75, terugbetaald f 139268,64. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nr. 17221 BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand December 1951. BEVALLEN 3, A. M. de Splenter-Kind, d.; 2, P. van Mechelen-Suurmond, z.; 10, G. M. Verweij-Kalle, z.; 12, M. de Lima- Tusmain, d.; 14, E. P. Verkeste-Quaars, d; 17, M. van Buuren-Mennen, z.; 18, J. G. Oosterom-van de Velde, d.; 18, H. J. Offerman-Guiran, z.; 19, E. P. Dierkx-Simpelaar, d.; 23, T. Dees-de Meij, z.; 27, E M. Rombouts-van Hee, d.; 28, J. Meertens-Brevet, z. GETROUWD 24, P. S. Houtman. 27 j. en J. M* van de Plasse, 27 j. OVERLEDEN 6, R. F. H. L. Sondag, 51 j., geh. met H. J. Fagel; 6, D. Jacobs, 79 j.. weduwn. van K. S. van de Walle; 7, P. A. Somers, 47 j geh. met B. G. J. Dobbelaere; 14, E. M Vercraeije, 69 j.; 20, A. Haverbeke, 33 j30, P. J du Puy, 62 j., geh. met A. G. Bracke. Een duimstok (een meter). Inlichtingen bij de wachtmeester A. Nelisse, Brouwerijstraat A 234, Groede. in grote sortering Ook in luxe doosjes

De Schakel | 1952 | | pagina 3