postkantoor aan de Rijswijkseweg in de loop van het komende jaar de eerste duidelijk nieuwe gemechaniseerde vormen van postbehandeling te zien zullen zijn. De heer Neher hoopte deze o.m. te kunnen tonen aan post- deskundigen uit de gehele wereld, die als afgevaardigden van hun land naar het Wereldpostcongres in 1952 te Brus sel zullen komen. Verder vertelde de heer Neher nog, dat voortgegaan wordt met het be perken van het aantal postauto-diensten, wanneer langs een bepaalde route ook openbare vervoersdiensten lopen. Spre kend over de bedrijfsuitkomsten merkte hij op, dat bij verantwoorde beschou wing de gepubliceerde winstcijfers over 1950 schijnwinsten blijken te zijn. Een tariefsverhoging zal daarom in het komende jaar niet vermeden kunnen worden. Tenslotte beantwoordde de oudst aanwezige hoofdambtenaar, de heer P. J. van Kesteren, de rede van de heer Neher namens alle aanwezigen. Voetbal 2e klasse B. De BaronieRood Wit i2; T.S.C.Vlis singen 42; Alliance—M.O.C. 3o. De uitslagen van de laatste wedstrijden van het jaar waren voor de Zeeuwse clubs niet bepaald gunstig. Alliance won, niet onverwacht van Moe, en mede door de nederlaag van Vlissingen tegen T.S.C., nemen twee Zeeuwse clubs de laagste plaatsenin. Er zal nog heel wat moeten gebeuren, om dit jaar eens een Brabantse club te laten de graderen, getuige de stand: Internos 14 9 3 2 38-19 21 Dosko 14 9 3 2 34-24 21 Middelburg 14 8 3 3 41 - 22 19 T.S.C. 14 6 5 3 27-22 17 De Baronie 14 7 2 5 31-33 16 R.A.C. 14 5 4 3 18-15 14 Rood Wit 14 6 2 6 32-39 14 Terneuzen 14 6 1 7 30-36 13 Moe 14 4 3 7 19-25 11 Alliance 14 2 5 7 21-34 9 Vlissingen 14 3 1 10 28 - 42 7 Goes 14 1 4 9 26-35 6 3e klasse D. De Zeeuwen— Clinge o2; SluiskilOdio 1 3. Hier gingen slechts 2 wedstrijden door. Dat Clinge van De Zeeuwen won, is stellig een verrassing. Axel en de Zeeuwen staan nu weer in puntenaantal gelijk. Dat belooft nog spannend te worden. De strijd om de onder ste plaats daarentegen schijnt reeds in het nadeel van Sluiskil te zijn geëindigd. Wij althans vrezen het ergste voor hen. De stand is: Axel 14 9 5 o 39-15 23 De Zeeuwen 14 10 3 1 36 - 18 23 Meto 14 7 2 5 38-26 16 Odio 12 5 5 231-21 15 Breskens 13 6 2 5 46-30 14 RC. S. 13 5 3 3 31-22 13 Nw. Borgvliet 14 4 5 5 30-34 13 Clinge 14 5 2 7 31-36 12 Corn Boys 11 4 2 5 23 - 23 10 Biervliet 14 4 1 9 27-35 9 Zeelandia 14 3 2 9 25-51 8 Sluiskil 13 1 2 10 14-50 4 4e klasse H. Steen—Hoofdplaat 12o; P.S.K.Ria 3—8; ljzendijkeHontenisse 15. Steen steeg vier plaatsen in de ranglijst door een monsterzege op Hoofdplaat, dat nog danig in de knel zit. Ook P.S.K. en ljzendijke verloren met grote cijfers en moeten nog veel veranderen om uit de moeilijkheden te komen, zoals uit de stand blijkt: Hulst 11 11 o o 46-10 22 Ria 12 8 1 3 52-31 17 Hontenisse 13 6 3 441-3015 Steen 11 5 1 5 40 - 23 11 E.M.M. 12 4 3 5 22-25 11 Oostburg 12 5 1 6 25-30 11 Aardenburg 13 4 3 6 24-25 11 ljzendijke 13 4 2 7 32-35 10 Hoofdplaat 12 3 3 6 25 - 50 9 Koewacht 11 2 4 5 17-35 8 P.S.K. 12 3 1 8 23-53 7 varen?" vroeg Whiteheaven. „Wacht nu even," zei Josien; „laat hem nu eerst eten". Kees keek haai even lachend aan, maar verklaarde al gauw, dat hij meer dan genoeg had. „Tenslotte heb ik gedurende de tijd, dat ik hier alleen was, niet gevast. Maar wat belangrij ker is, ik heb ontdekt dat er mensen op het eiland zijn". „Wat?" riep Whiteheaven uit en de anderen keken hem opeens vol be langstelling aan. „Ja," vervolgde Kees, genietend van de sensatie, die zijn mededeling te weeg gebracht had. „Althans één mens. Én naar alle waarschijnlijkheid eeii mof. Een „German" voegde hij er ter verduidelijking aan toe, toen hij de vragende gezichten van de anderen zag. Zij kenden natuurlijk de uitdruk king mof niet. „Ik heb de afdruk ge zien van een laars en die kan van niemand anders zijn dan van een Duitser. Ze hebben vijf jaar lang in ons land vertoefd en we hebben ze meer dan ons lief was gezien. Ik blijf er dus hij, dat er Duitsers op het FILMNIEUWS De graaf van Monte Cristo. In het Luxor Theater te Breskens wordt a.s. Zaterdag vertoond een zeer spannende film. Een jonge arts blijkt een nakomeling te zijn van de Graaf van Monte Cristo en is erfgenaam van een geweldig vermogen. Hij begeeft zich naar Marseille om zijn rechten te laten gelden want het vermogen be rust bij de Bank in die stad. Een tweede testament daagt op waaruit blijkt, dat hij niet in aanmerking komt maar de dochter van de bankier. Na verschillende verwikkelingen heeft toch het recht zijn beloop. Laaghartige schurken, tot zelfs in de hoogste ran gen, belaagden een eerlijk man. Odette Churchill. Tevens wordt Zondag 6 Jan. een film vertoond, zo diep ontroerd, als nooit tevoren. Een film welke geen nadere verklaring vraagt. Een filmwerk om nooit te vergeten. ATHLETIEK Drie Zeeuws-Vlamingen op de lijst der 25 beste prestaties in 1951. Jan Booy (Sluiskil), Staf Dobbelaere (Schoondijke) en Walther Rootsaert (Eede) zijn de enige Zeeuwen, die op Nederlandse prestatielijst 1951, voor komen. Jan Booy staat op de 800 meter, met een tijd v*n 1.58.6 op de elfde plaats. De Nederlandse kampioen H. de Kroon neemt hier de eerste plaats in met de tijd van 1.51.9. Walther Rootsaert staat op deze lijst als der tiende. Ook op de 1500 meter heeft de jeugdige Eedenaar zich weten te plaatsen en wel op de 23ste plaats, met een tijd van 4.10.2. Slijkhuis is hier de man, evenals op de 3000, 5000 en 10000 meter met de respectievelijke tijden van 3.52.2, 8.24.5, 14-51-2 en 30.53.4. Op de laatste drie afstanden heeft de Schoondijkenaar Staf Dob belaere zich geplaatst en wel als volgt 13 op de 3000 meter met de tijd van 9.4.5; 25 op de 5000 meter met de tijd van 16.02.4; 5 °P de 10000 meter met de tijd van 33.48.6. Op de lijst der 25 beste prestaties aller tijden, komen Booy en Staf Dobbelaere (2 Juli 1944 met 1.58.7) op de 800 meter voor. Laatst genoemde heeft zich ook op die lijst der 10000 meter weten te plaatsen. Voor het geïsoleerde Zeeuwsch- Vlaar.deren zeker geen slecht figuur, maar toch nog voor veel beter vat baar. Plaatselijk Nieuwe Oostburg Toneelvoorstelling. In het Ledeltheater gaf Chr. Hof- land's toneelgezelschap voor de jeugd een voorstelling van het toneelstuk „Dik Trom en zijn aap". Hiervoor be stond grote belangstelling. Men heeft met spanning de avonturen van „Dik" gevolgd en de jeugd zal zeker met genoegen aan deze voorstelling terug denken. Bridgs-drive. In café „De korenbeurs" van de heer R. Verstraten werd een bridge-drive gehouden, waaraan werd deelgenomen door bridgeliefhebbers uit West en eiland zijn". „Maar," vroeg Josien verschrikt, want ook haar herinnering aan de bezetters was nu niet bepaald van aangename aard, „hoe is dat nu mo gelijk, zoveel duizenden kilometers weg van hun land?" Kees knipoogde even tegen White heaven en haalde als antwoord zijn portefeuille uit zijn zak. Tussen ver schillende papieren uit, diepte hij een krantenknipsel op en overhandigde dit zwijgend aan Josien. Deze las: FANTASIE OF WERKELIJKHEID? Duitse duikbootbemanning zou op eiland in de Stille Zuidzee wonen. Berlijn, 3 Sept. (Reuter). - Onlangs kwam een man een redactiebureau in Neurenberg binnenstappen en bood een dagboek te koop aan van een Duitse duikbootbemanning, die niet had willen capituleren en bij de capitulatie het ruime sop had gekozen. De man wilde niet zeg gen, hoe hij aan het dagboek geko men was. Toen men hem er op wees, dat men dan moest aannemen Oost Zeeuwsch-VIaanderen, Amsterdam en Knocke (B.). De uitslag was als volgt: Groep A N.Z. ie prijs de heren J. Hoste en C. de Snoo, Oostburg; 2e prijs de heer en mevrouw ten Broeke, Oostburg. Groep AO.W. ie prijsde heer en mevrouw de Jong, Hulst; 2e prijs de heren L. Hamelinck en G. Meulen- berg, Terneuzen. Groep B N.Z. ie prijs de heren R. Verstraten en F. Belderok, Oost burg; 2e prijs de heer en mevrouw van Veen, Oostburg. Groep B O.W. re prijs de heren v. d. Riet en de Meurichy, Hulst; 2e prijsde heer en mevrouw Holtz Wils, Amsterdam. Bazar. De bazar ten bate van de Ned. Herv. Kerk voor het bouwen van een Pastorie alhier, is uitstekend geslaagd. Retranchement. Biljart-Prijskamp. De Prijskamp op het biljart, gehou den bij de heer J. de Voldere, is ge wonnen door J. Oosterbaan jr. (Oost burg) en W. v. d. Vijver (Zuidzande). Cadzand Onderscheiding. De burgemeester heeft namens de minister van oorlog het ereteken Orde en Vrede uitgereikt aan J. J. van Houte alhier. Prijskamp kaarten. De uitslag van de in café Allaart alhier gehouden prijskamp kaarten, is als volgt ie M. Lekens-M. van Hee; 2e W. Albregts-A. Bril; 3e A. de Neef-Iz. Misilje; 4e M. Geelhoed-C. de Keuninck. Verliezersprijzen ie I. C. de Gardeijn- J. van Hee; 2e A. Kommers-A. de Koene. ljzendijke Verkiezing kerkeraadsleden. Als ouderlingen bij de Hervormde Gemeente zijn herkozen de heren W. Fortrie en W. Neele. Als diaken is herkozen de heer W. van der Hooft, terwijl in de vacature van de heer M. van de Broeke werd gekozen de heer M. Verplanke. Kaartwedstrijd. Voor de kaartwedstrijd, gehou den in café A. Neijssen, bestond veel belangstelling. Er waren wildprijzen uitgeloofd. Winnaars werden: I. H. Groosman en G. Aers2. P. Jansen en Th. Neve3. Em. Swartelé en G. Hamelinck 4. H. van Cannoyt en L. Veraart. Schoondijke Benoeming. De heer G. te Wkchel, hoofdopzich ter van de Centrale Dienst is benoemd tot leider van de Technische Dienst op Voorne en Putten. Hoofdplaat Fancy fair. In de St. Josephschool is een twee daagse fancy fair gehouden ten bate van de missie van pater Dierikx. Bij de opening werden door de plaatselijke harmonie „Oefening baart Kunst" enige muzieknummers ten gehore gebracht. Er waren, vooral de tweede dag, veel bezoekers, ook uit de omliggende dat het bedrog was, liet hij los, dat het stuk door hem ontvangen was in een brief, die te Wellington (Nieuw Zeeland) was gepost. In het dagboek vertelt de schrijver, dat de bemanning van de duikboot besloot naar een eiland in de Stille Zuidzee te gaan, dat ver van alle scheepvaart-routes ligt. Toen men bij het eiland kwam, bleken twee koraal riffen het naderen van het eiland te beletten. Met de nog aan boord zijnde torpedo's werden deze riffen weggeschoten, zodat de weg naar het eiland vrij was. Op dit onbewoonde eiland begonnen de mannen hun kolonisatiewerk. Door handel te drijven met de inboorlin gen van de omliggende eilanden, verkregen zij die artikelen, waar zon der iemand, die geboren en getogen is in de Westerse beschaving, niet meer kan leven. Verder namen zij de ontbossing en het in cultuur brengen van de grond ter hand. Hun alleen zijn duurde echter niet lang, want op een dag arriveerde er een kleine vloot van kleine bootjes plaatsen, zodat men vaak handen te kort kwam om iedereen te bedienen. Er heerste een gezellige sfeer, waar toe het bandje in het geïmproviseerde „cafetaria" ten zeerste bijdroeg. Bij de gehouden verloting was de hoofdprijs een vet varken. Breskens Weer schapen doodgebeten. Onbekende hond doodgeschoten. Andermaal zijn in dezelfde omgeving in de nacht van Zondag op Maandag j.l. drie schapen doodgebeten, nu van de landbouwer A. D. Nader meldt men ons, dat het gister middag is gelukt de onbekende hond, die het de laatste tijd op de schapen voorzien had, neer te schieten. Hij liep n.l. op het erf van bovengenoemde landbouwer. Da vlam in da pan! Omstreeks kwart over acht Woensdagavond werd de bevolking op geschrikt door het geloei van de sirene ten teken van brand. Spuitgasten wer den gealarmeerd en de motorspuit werd klaar gemaakt, toen bleek dat de ontstane „brand" reeds door het optreden van enkele kordate mannen met behulp van enkele emmers water in de kiem gesmoord was. In het frites-kraam van de heer B., staande bij de aanlegplaats der Provinciale boot, was n.l. de vlam in de pan geslagen. De B.R. 48 in moeilijkheden. Oudejaarsnacht omstreeks 12 uur geraakte het vissersvaartuig de „B.R. 48," komende vanuit Oostende en op weg naar de thuishaven, even voor „Wulpen" beneden de Verklikker, door motorpech in moeilijkheden. Er zat voor de bemanning, bestaande uit D. M., schipper, P. E. en D. M. niets anders op dan het anker te laten val len om niet te verlagen en er later een twe: le anker bij te laten vallen. Er liep een hoge zee en aangezien geen redding in zicht was, werden enige dekens door de bemanning in brandgestoken, om alzo de aandacht te trekken. Het werd echter nog een lange, bange nacht voor de schepelingen en eerst 's morgens werden zij opge merkt vanaf de kust. Hierop werd de reddingsboot „President Wierdsma' gewaarschuwd, die schip en beman ning behouden de haven binnenbracht. Nieuw winkelpand. Donderdag is op het Oranjeplein alhier alweer een nieuw winkelpand geopend. Ditmaal was het de naai machinezaak van de heer v. d. Kreeke. In de etalage ziet men een ruime sortering van de nieuwste naaimachines w.o. een vol-automatische vrijdragende arm zig-zag naaimachine, waarop te vens kousen gestopt kunnen worden. Door een eenvoudige beweging van een handle schakelt deze machine zich automatisch uit. Achter de winkel bevindt zich een flinke werkplaats waarin een slijp en ontvetmachine geplaatst is. Tevens is hier een slijperij voor scharen, mes sen en fijne staalwaren. Ook worden stofknopen en gespen gemaakt, terwijl er gelegenheid is voor het laten ophalen van ladders in kousen. Aan de voorgevel is een electrische waar inlanders inzaten, die hun hele hebben en houden bij zich hadden. Zij vestigden zich op het eiland. Zo deed op dit eiland, dat eeuwen en eeuwenlang onbewoond was geweest, korte tijd na elkaar eerst het manne lijke en kor daarna ook het vrouwe lijke geslacht zijn intrede. De Duitsers zeggen, dat ze zich ieder een in landse vrouw hebben uitgekozen, en dat sommigen van hen thans reeds kinderen hebben. Een officier van de Britse admiraliteit deelt mede, dat kort voor de Duitse capitulatie 6 duikboten uit de Noorse haven Bergen zijn vertrokken. Vier gaven zich op de Atlantische Oceaan over en voor zo ver bekend werden twee tot zinken gebracht. Het is evenwel mogelijk, dat één ontsnapt is. De eerste reactie op het lezen van dit krantenknipsel van het meisje was: „Waarom heb je me dit in Holland niet laten lezen (Wordt vervolgd). Ook dit bericht werd indertijd letter lijk in de dagbladen gepubliceerd.

De Schakel | 1952 | | pagina 2