r a Het verlaten eiland TWEEDE BLAD AKE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 362 Maandag 31 DEC. 1351 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Sinds de dag, dat maarschalk Tito zijn grote kameraad in het Kremlin, Stalin, officieel de rug toekeerde, mag Yoego-Slavië zich in toenemende mate verheugen, in de belangstelling van de Westelijke mogendheden. Tito's toena dering evenwel wordt vertraagd door het feit, dat hij en zijn volgelingen communisten blijven, die niet da schijn willen wekken, behalve Moskou ook haar politiek opzij te hebben gezet. Waarnemers ter plaatse menen, dat Tito uiteindelijk zal bijdraaien, al was het alleen reeds om practische redenen. Immers, na de beide mislukte oogsten, de droogte en de daarop volgende overstromingen, eet Tito letterlijk uit de hand van Uncle Sam. Zijn leger, dat nog met Russische wapens is uit gerust, moet omgeschakeld worden op Amerikaanse. En inmiddels werken een groot aantal door de Verenigde Naties uitgezonden doktoren aan de niet minder dan 500.000 oorlogsinva liden, die het gebruik van kunstlede maten moet worden geleerd.... Van dit laatste getuigt bovenstaande foto. Links Dr. Henry H. Kessler, een wereldberoemde specialist; in 't midden Dr. M. Zotovie; rechts Dr. Valerija Franjo Pavletic. (J. P. d.' K.) Plaatselijk Nieuws Breskens Benoeming. Met ingang van i April 1952 is aan de nieuw te openen R. K. lagere school alhier benoemd tot hoofd de heer J. de Bruijne, thans hoofd der R. K. lagere school te Sas van Gent (Zandstraat). 5 schapen gedood. De landbouwer H. F. alhier kwam Woensdagmorgen tot de onaan gename ontdekking dat een vijf-tal schapen in de weide door een onbe kende hond v/aren aangevallen. De dieren waren zo ernstig verminkt, dat zij moesten afgemaakt worden. Verkiezing Notabeie. Bij de Vrijdag gehouden her stemming ter verkiezing van een Notabele der Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer J. Kareis Meeusen. Gunning. Ten overstaan van architect J. C. P. Loonen alhier werd, namens de heer I J. J. Oosterling, Maandag j.l. aanbe steed het bouwen van een kolenpakhuis met kantoorruimte aan de midden- havendam. Het werk is gegund aan de volgende aannemers Gebr. Christiaansen, Oost burg Gebr. Rookus, Gebr. Leenhouts, W. van de Walle en J. Carels allen te Breskens. Aanbesteding Ned. Herv. Kerk. Vorige week werd alhier aanbe steed de bouw van de nieuwe Ned. Herv. Kerk. Ingeschreven werd door M. v. d. Bent Zn., Wassenaar f 182.200 D. Huurman Jr., Delft f 162.200 Oerlijn Zn. en A. J. de Haan, Amsterdam f158.400 Fa. Heijkamp II, Amsterdam f151.000 G. B. van Hoek, Delft f 149.944 B. Stegink, Vlissingen f 145.460 Korteweg's Bouwmij, Breda f 143.900 De gunning is aangehouden. Nobel gebaar. Door de Chemische Wasserij FÊÜILUTO H 38) door P. DE VRIES. Natuurlijk, dacht hij opeens, Bream, als goed zeeman, zal wel de getijden van het water geweten hebben! En hoe was het in de afgelopen nacht Wacht eens, toen ze aan land gingen was het nagenoeg hoog water. Dus om een uur of vier, half vijf was het alweer afnemend getij geweest. Na tuurlijk, hier lag de oplossing voor het wegblijven van de „Snow-flake". Om half vijf durfde Bream natuurlijk de baai niet in te varen, omdat het dan al weer bijna eb was. Althans sterk afnemend getij. Bream zou wel 1 bezwaren gehad hebben, omdat hij een stranding niet wilde riskeren. Overdag kon men natuurlijk de baai niet bin nenlopen, omdat men dit vanaf het eiland zou kunnen zien. Dus moest men wachten tot de volgende nacht, juist, dat was de oorzaak van het wegblijven van het jacht. Voor het aanbreken van de dag was men weg- gestoomd om uit het gezichtsveld van Saint Oeorge te blijven. Nu zou men wel weer in de buurt zijn. Wacht eens, even een berekening maken. In de af gelopen nacht was het om ongeveer één uur hoog water gewees. Het getij zou hier misschien een uur schelen. Men kon er op rekenen, dat het nu om circa twee uur hoog water zou zijn. Hij keek op zijn horloge: het was vijf minuten voor half twee. Wel, dan zou het jacht nu zeker wel in de buurt zijn. Een reden temeer, om bizonder op te letten. De minuten leken hem uren toe en hij kon niet nalaten om steeds maar weer naar de wijzers van het uurwerk te kijken. Lieve help, wat duurde het toch verbazend lang Om kwart voor twee kwam eindelijk het signaal, dat aan alle spanning een einde maakte en Kees kon niet nalaten een diepe zucht van verlichting te slaken, toen hij, ais een jubelkreet, even een korte stoot hoorde, die hij identificeerde als zijnde van de „Snow- fiake". Hij voelde de neiging in zich en Ververij ,,De Achterste Molen" te Epe, wordt van haar ontvangsten gedurende de maanden Januari en Februari 2 pCt. afgestaan aan het „Koningin Wilhelmina Fonds" ter be strijding van de kanker. Teneinde nu de opbrengst voor dat Fonds zo hoog mogelijk op te voeren geeft deze firma gedurende genoemde maanden een korting van 10 pCt. op alle prijzen aan het publiek. Zie de advertentie elders in dit blad. Gsen „doorverbinding". Door een veel te geringe mede werking van de telefoon-abonné's zijn de pogingen om aan allen „doorver binding" te geven, mislukt. Aangehouden. - Aan de laatste boot, die Vrijdag avond naar Vlissingen zou vertrekken, is door de douane aangehouden zekere J. v. d. B. uit Bergen op Zoom. Hij bleek in het bezit te zijn van verschei dene gouden tientjes en een gouden horloge. De gouden tientjes zijn in beslag genomen en het horloge terug gegeven. Na verhoor is hij Zaterdag vrijge laten. Rectificatie. in het verslag van de visserijvereni ging ,,Ons Belang," voorkomende elders in dit blad, is abusievelijk vermeld dat de heer D. Mookhoek benoemd is tot lid van de kascommissie. Dit moet zijn de heer A. Fenijn. Aardenburg. Burgemeester reikt onderscheidingen uit. In het gemeentehuis alhier werden door burgemeester van Dongen de vol gende onderscheidingen aan oud militairen uitgereikt: J. W. de Die, die tijdens de bezetting in Engeland heeft gediend, kreeg het Oorlogsherinnerings- kruis; C. T. de Rijck, G. L. Verstraete en J. M. Beun, die militaire dienst heb ben verricht in Indonesië, ontvingen het teken voor Orde en Vrede met de gespen 1947, 1948 en 1949. Collecte. De collecte voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië bracht alhier de som van f 41,62 op. Retranchement. Uitvoering. De leerlingen van de openbare lagere school alhier hielden een feestbijeen- komst, waarvoor veel belangstelling be stond en waarbij ook B. en W. aan wezig waren. Het gebodene, muziek, toneel, zang en declamatie viel zeer in de smaak van de aanwezigen. Oostburg Uitvoering U. L. O. Vrijdag j.l. gaf de openbare U. L. O. een uitvoering in het Ledeltheater. Na het openingswoord door het hoofd der school, de heer A. Gossije en een kort geestig speechje van Piet Verploeg, werd met de afwerking van het zeer gevarieerd programma begonnen. Er was zang, accordeonmuziek, gym nastische oefeningen, declamatie, volks dans, enz. In de pauze was er een verloting met aardige verrassingen. Hierna werd opgevoerd het stuk in drie bedrijven „Het mysterie van het jachthuis" door F. Mensonides, hetgeen zeer goed werd vertolkt. Aan het einde voerden nog het woord burgemeester Hoekzema, de heer L. de Die namens de oudercommïssie, het oud-hoofd van de school, J. W. Zachariasse en het tegenwoordig hoofd A. Gossije. Het was zeer zeker een mooie en goed geslaagde avond. Ned. Herv. Kerk. Als ouderling van de Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen de heren H. de Lozanne, J. Fremouw en I. de Smit. Eveneens werden ais diakenen herkozen de heren J. Boidin en P. de Ridder. Aanbesteding. Op 2i December j.l. werd door het architectenbureau Steen en Tuin- hof te Vlissingen een schuur met bij komende werken aanbesteed voor de heer Z. C. Brakman alhier. Ingeschreven werd als volgt P. Simpelaar, Oostburg f 33.200, P. Morel, Oostburg f 32.934, J. A. de Ligny, Zuidzande f 31.865, H. Zwier, Retranchement f 31.392, Bouwonderneming „IJzendijke", IJzendijke f 29.900, C. L. Soulimans, Hoofdplaat f 29.300, Fa. Iz. d. Bliek, Schoondijke f 28.300, IJzendijke. Tafeltennis. Voor de competitie speelde de tafeltennisclub „Advendo" alhier de j volgende wedstrijden Advendo IAtoe I, Axel 55» I Advendo IIAtoe II, Axel 91; Advendo ITempo II, Terneuzen 64; Advendo IIITempo V, Terneuzen 3—7- Sluis Gongwedstrijd. De schaakvereniging „De Sluisse Toren" organiseerde een gongwedstrijd voor haar leden. De eerste prijs werd gewonnen door L. Verheije. De andere prijswinnaars waren J. Biaeke, J. Cort- vriend en Fl. Ciaerhoudt. opkomen om een schreeuw van ple zier te geven, maar hij bedwong zich, want alles moest natuurlijk zo omzich tig en zo stil mogelijk gebeuren. Onmiddellijk na het signaal flitste hij zijn zaklamp aan en een scherpe bundel helder wit licht brak door het nachtelijke duister en met regelmatige tussenpozen gaf hij het afgesproken lichtsignaalAan dan liep hij een paar meter in de richting van de baai, de lamp steeds brandende, waarna hij de zaklamp weer uitknipte. Om weer terug te lopen naar zijn uitgangspunt, waar hij opnieuw het licht aanstak. Van boord af gezien wist men nu, dat hij aan de linkeroever stond en dat men dus rechts van het licht de baai moest invaren. Met de -regelmaat van een uurwerk gaf Kees het lichtsignaal, maar het duurde zeker nog een half uur, voor hij het welbekende geluid van de dies- selmotor, die op halve kracht draaide, vaag begon te horen. Gelukkig, het jacht naderde het doei. Na een poosje zag hij de contouren varr het witte schip, dat geen enkel 'icht voerde. Waarschijnlijk had de uitkijk nu ook de kust gezien, want Kees hoorde de telegraaf rinkelen en de motor werd stopgezet. Opeens werden de boordlichten ontstoken, als mede een sterke schijnwerper op de voorplecht. Bream achtte het zeker niet langer verantwoord om zonder licht verder te gaan. Kees doofde zijn zak lamp, want de schijnwerper wierp een brede straal midden op het water van de baai en zette de gehele omtrek in een witte schijn. De „Snow-fiake" was nagenoeg recht op het doel afge stevend en Kees zag, dat Bream pre cies het midden van de baai opvoer. Het duurde nog maar even of het schip was langszij en hij liep een eindje mee landwaarts, tot Bream het blijkbaar welletjes vond en „volle kracht achterui't' gaf. De schroeven maalden in het water dat hoog opge worpen werd, maar even later lag de „Snow-flake" stil en de ankerkettingen ratelden, terwijl de schijnwerper aan boord gedoofd werd. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1951 | | pagina 3