1 i CORSETTEN I Vergadering visseriivereniging „Ons Belang" te Breskens. Oudejaar. ROZENOORD OOSTBURG De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 362 Maandag 39 DEC. 1951 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Weer is er een jaar verstreken Met z'n twee-en-vijftig weken, Ieder heeft het iets gebracht, Soms kwam dat wel wat onverwacht. Lieftinck onze centenbaas, Speelde eens voor Sinterklaas. Strooide met een gulle hand, Z'n aanslag over Nederland. In het landje van Cadzand, Kreeg men ook een winkelstand. Wat U wenst kan men er kopen, U hoeft niet verder meer te lopen. Ook kwam 't afgelopen jaar, De nieuwe weg nu bijna klaar. Snelheids-record's gaan nu aan stukken Daarvan komen ongelukken. De voetbal deed het niet zo slecht, Dus ook dat kwam weer terecht. Ofschoon, dat kun je wel geloven, Ze staan voorlopig niet van boven. „Thalia" met hun toneel, Viel weer veel succes ten deel. „De Schelde" stelde niet teleur, Met de nieuwe regisseur. Maar zo kom ik lang niet klaar, Over 't afgelopen jaar. Want de niet genoemde rest, Deden evengoed hun best. Ook „De Schakel" stond dit jaar, Met z'n nieuwtjes voor U klaar. En het blijft toch steeds „De krant", Voor het landje van Cadzand. We besluiten met de wensen, En bestemt voor alle mensen, Vrede, voorspoed en gewin, Veel geluk in het gezin. 8^ i i i i Door andere druktes heb ik een week mijn verantwoording moeten laten over staan. Dat zal in de toekomst wel eens meer gebeuren. In elk geval komt de verantwoording dan in een volgend nummer. In deze tussentijd ontving ik van de heer Schijve uit Amerika een mooi projectie-film-toestel met gekleurde natuuropnamen uit Amerika en andere landen. We hebben hem reeds een dankbriefja gezonden en zullen voor onze mensen in Rozenoord een avond organiseren. Ik heb wel idee dat b.v. ook in Nieuwvliet te doen en zal mij daartoe met Ds. Van der Graaf ver staan. In de laatste week ontvingen we Een zak graan van J. A. Ie C., P. J. B., P. de J., P. H. B., fam. R., D. Q., L. I. B. en Gebr. M. H. Twee zakken aardappelen van I. L. B., fam. de H. en A. A. R. Reeds eerder ontvingen we een zak graan en aardappelen voor het varken van C. J. A. en een zak graan van A. L. Meer toezeggingen werden gedaan. Voor al deze gaven onze hartelijke dank. Alles komt goed van pas, dat spreekt wel van zelf. Vorig totaal f 4410,70 Ds. Boere, Groede van fam. H. f 10, Idem van N.N. f 10, N.N. te Sluis f io, N.N. te Sluis f 10, Kerstgave van J. Kanse en S. M. Lako te Breda f 10, Totaal f 4460,70 In onze vorige verantwoording schre ven we Jac. Ie Grand-Verduin. Dat moest zijn Jac. Ie Grand-Verdouw te Groede. Onze verontschuldiging daar voor en mag ik naar aanleiding hier van verzoeken vooral de namen duide lijk te schrijven als dat te pas komt. Met hartelijke dank en laten we op deze weg mogen voortgaan. Er is nog wel het een en ander nodig. We wensen U een gezegend uiteinde met de beste wensen voor het Nieuwe jaar, ook voor Rozenoord. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. s. v o MEDISCHE Langestraat 38 a Maandag j.l. kwam de visserijvereni ging „Ons Belang" in café Pleijte in algemene vergadering bijeen. De opkomst was goed te noemen. De voorzitter, de heer P. de Baare Sr., opende de vergadering, waarbij hij allen hartelijk welkom heette en ver volgens opmerkte dat gelukkig het af gelopen jaar zonder rampen en tegen slagen is verlopen. Wat de opbrengsten der visproducten betreft, deze waren veel te laag in verhouding der mate- riaalprijzen. Het volgend jaar, aldus spreker, bestaat de visserijvereniging 35 jaar en hijzelf is sedert de oprich ting het enige bestuurslid nog in functie. Spr. wees verder nog op de bereikte resultaten - hij noemde daar bij de a.s. bouw van een nieuwe vis mijn - en verklaarde dat er reden tot dankbaarheid was, dit in tegenstelling met 35 jaar geleden. De notulen der vorige vergadering, voorgelezen door de secretaris, de heer Scheerens, werden onveranderd goed gekeurd. Inmiddels is Burgemeester Eekhout binnengekomen, die door de voorzitter hartelijk wordt verwelkomd. Uit het jaarverslag bleek dat de vangsten goed zijn geweest, doch he laas ontstonden in September door te grote aanvoer afbraakprijzen. Verder bleek dat er ontevredenheid bij de vissers ontstaan was over de hoeveel heid vis die mee naar huis mocht worden genomen. In een vergadering met B. en W. was deze kwestie echter opgelost door de bepaling, dat iedere visser 5 kg. vis per dag mee naar huis mag nemen. Wat de reis naar en de deelneming aan het feest te Oostende betrof, dit is door het slechte weer wel erg tegen gelopen. In verband met de prijsdaling van de garnalen in Sept. door te grote aanvoer uit het Noor den, werd in een te Middelburg ge houden vergadering besloten, om de minimumprijs op 65 ct. te bepalen. Met de wens dat 1952 een goed jaar voor de visserij moge worden, besloot de secretaris onder applaus zijn jaar verslag. Uit het hierna voorgelezen verslag van de penningmeester, dhr. Fr. v. d. Broecke, bleek, dat de rekening over het afgelopen jaar een batig saldo van f 153,51 te zien geeft. Uit de ingekomen stukken bleek, dat op het verzoek van de vereniging om een boei te leggen op een wrak nabij N.-Sluis, afwijzend is beschikt. Verder is er een verzoek ingekomen van de Directie van de Visserijen om op 12 Jan. a.s. voor de vereniging de volgende films te mogen draaien: I. „Under Water Story," 2. „The trawl in action" en 3. „Het schot is te boord". Het bestuur is voornemens deze films te laten komen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat hij geïnformeerd heeft naar de zout- prijs in IJmuiden, die daar veel goed koper blijkt te zijn. Besloten wordt te trachten dit ook voor de Breskense vissers te verkrijgen. Bij de bestuursverkiezing bleken de heren Scheerens en Andr. v. d. Heuvel aan de beurt van aftreden te zijn, die beiden bij acclamatie werden herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heren A. de Baare, W. van Haneghem en D. Mookhoek. De contributie werd met algemeen goedvinden weer vastgesteld op f 10,- per schip. Vervolgens kwam aan de orde het punt van coöperatief inkopen van be nodigde materialen. Na enige discussie besloot men hierover met elkaar van gedachten te zullen wisselen. De voorzitter deed vervolgens nog een belangrijke mededeling over terug- krijging van betaalde omzetbelasting door vissers, die buiten de lijn vissen. Van de rondvraag werd door ver schillende leden gebruik gemaakt tot het stellen van vragen, waarvan als voonaamste punten kunnen genoemd worden de bespreking inzake de gar- nalenmolen op de vismijn, de herden king van het 35-jarig bestaan der ver eniging, dat gevierd zal worden te samen met de opening van de nieuwe vismijn en de mededeling van de voor zitter dat bij onderlinge afspraak met andere vissersplaatsen besloten is de minimum-prijs voor de haring vast te stellen op 16 ct. met een pufprijs van 10V2 ct., waarmee allen zich konden verenigen. Vervolgens deelde de Burgemeester nog enige nadere bijzonderheden mede over de bouw van de nieuwe vismijn. Begin Januari zal een aanvang worden gemaakt met het slaan van de dam- wand. Zodra hiermee een aanvang is gemaakt zal de vismijn worden aan besteed, waarvoor 40 palen moeten worden geheid en waarvan de bouw kosten op 80 a 90.000 gulden worden geschat. Deze kosten zullen bestreden worden uit een kas van het vismijn- bedrijf. Wat de bouw van een helling betreft, hierover zijn de besprekingen nog gaande. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter, onder dank zegging voor de opkomst, de vergade ring, waarbij hij allen een gelukkig en voorspoedig 1952 toewenste. Plaatselijk Nieuws. Schoondijke Uitvoering. Vrijdag 21 December j.l. gaven de leerlingen van de Openbare Lagere School, onder leiding van het onder wijzend personeel, een uitvoering in de cantine van het voormalig arbeiders- logeerkamp „Prins Willem". De zaal was goed bezet toen de heer Herrebout de avond opende. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het college van B. en W. en sprak de hoop uit, dat de voorzitter, de heer I. Luteijn, weer spoedig, geheel hersteld, in zijn gezin zou mogen terugkeren. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma. Het eerst was er zang en daarna een paar declamaties en schetsen, door het 5e en 6e leerjaar. Toen was het de beurt van de ie en 2e klas. Het was aardig om te zien hoe die peuters hun best deden. Daarna v/as er 4-handig pianospel door het hoofd der school, de heer De Klerck en de jongeheer Pieter Leenhouts. Zij speelden de Blij spel-Ouverture. In de pauze had een verloting plaats welke een mooie som opbracht. Nu kwam het 3e en 4e leerjaar aan de beurt en tot slot het 7e en 8e. De laatsten voerden het toneelspel in 4 bedrijven „St. Nicolaas-avond" op. Men kon zien dat er door het per soneel van de school geen moeite ge spaard was om deze uitvoering te doen slagen. Een langdurig en welverdiend applaus viel hen allen dan ook ten deel. Uitvoering. Op Zaterdag 22 Dec. j.l. gaf de muziekvereniging „O.K.K." met mede werking van de Rederijkerskamer „Nut

De Schakel | 1951 | | pagina 1