ROZENOORD Kon. Nederlandse Schouwburg te Gent. ik hoe langer hoe meer en zocht ik bij voorbeeld naarstiglijk naar de gaatjes in de zoldering, waar doorheen U de pepernoten gemikt had. Maar ja, die hadden zich door Uw tovermacht weer gesloten, zei men. En voor Uw paard verzamelde ik diverse soorten voer en wierp dit in eenzelfde kistje. Maar eens toen ik hiermede doende was - ik weet het nog als de dag van gisteren - passeerde Bram Pieters". „Wie is dat?" „Hij was de Aardenburgse vracht rijder, goedig, vrolijk, doch steeds er op uit mij te foppen. Bram dan loerde in mijn kistje en zei„Dat lust het paard van Sinterklaas niet. Zo alles door een, dat 's geen kost". Daar zat ik en bracht mijn moeilijkheden in de huise lijke kring naar voren. Men lachte mij uit zeggend, dat Uw paard helemaal niet kieskeurig was. Doch ik nam het risico niet en dus sorteerde ik weer alles korrel voor korreltarvje, gerstje, haver, erwt, tarvje enz., enz. Sinterklaas schudde van het lachen. „Ga voort, ga voort" zei hij. En toen vertelde ik hem hoe wij 's avonds de deegventjes, tegen de winkelruiten uit gestald, gingen omkloppen; van de grote speculaaspoppen van Wesdorp, genaamd Janus en Barbara; van de met grondpapier beplakte deegmannen van Weinelsfelder en van de reuzen- pop van speculaas, die prijkte in het vitrinetje van Kootje Wagenmaker een pop zo groot, dat er zich tot wanhoop van het bakkersgezin geen kopers op deden, want hij kostte wel vijf en zeventig centLaat op de avond werd echter een broer van mij er op uit gestuurd het hakwonder te kopen. Nog zie ik in mijn verbeelding hoe het bakkersvrouwtje, haar ontroering niet langer meester, de gang doorrende en letterlijk het achterhui» binnenstortte met de verlossende uitroep: „De vint is verkocht Weer lachte Sint Nicolaas luidkeels. „Wat een tijd" zei hij, „wat een tijd Intussen was het laat geworden en Zwarte Piet, een Nubiér waarschijnlijk, zat in de auto te wachten. Ook hem was een verversing gebracht. De storm hield nog steeds aan. De Sint had alle moeite zijn kleed bijeen te houden bij 't vertrek. Ik vroeg hem, hoe het met de lange staf moest in de wagen en hij antwoordde: „O die practiseren wij er vrij vernuftig in, doch een flink eind moet er aan de achterzijde uitsteken". Ik waarschuwde hem, dat hij dan wellicht volgens de wet verplicht was er een rode lap aan te binden, doch met een ondeugend lachje antwoordde hij: „Rode lappen al genoeg in Holland. Een bemind kleurtje, niet?" „De liefde is waarschijnlijk maar echt bij één van de tien". „En bij die andere negen?" „Berekening wellicht". „Ha, ik begrijp. Kruiwagen-politiek!" Toen, lachend schudde hij mij de hand. „Houd U maar haaks hoor. Dank voor Uw gastvrijheid". „Het beste Sint NicolaasHopelijk tot ziens Zwarte Piet gaf vol gas. Met een ruk snelde de auto weg en de sluis over. Opeens was het felle licht der autolampen uit, de auto verdwenen. Natuurlijk weer een truc van de Sint, die alweer ergens in alle geheimenis moest optreden. Ondankbaar baantje als 't niet ware om vreugde te brengen in een kinderhart L. B. te vinden zijn. Hij kwam overeind en rekte zich eens behaaglijk uit, maar even daarna daalde hij weer een eindje en liep tussen de grote en kleine bomen, zoekende naar een plekje, waar hij een tukje zou kunnen doen. Plotseling stond hij op een open gedeelte, waar hij zo even niet langs gekomen was. Ook hier had hij een mooi uitzicht naar alle kanten. Onwil lekeurig bleef hij even staan en keek in het rond. Maar alles ademde vrede en rust. He' water, der zee rimpelde nauwelijks en slechts bij het strand zag hij de golven der branding, met lichte stroken schuim er op, iedere keer als ze kwamen aanrollen. De grond was op dit kleine plateau los en zanderig. Jammer, dat het hier te open was anders bleef hij, want dan kon hij van tijd tot tijd over zee zien. Nadenkend tuurde Kees voor zich uit. Op een gegeven ogenblik kreeg Voetbal Tweede klasse B. M.O.C.Middelburg i i; Goes—Dosko 33; TerneuzenInternos 25; R.A.C.De Baronie o1; Rood WitT.S.C. 32; Vlis- singenAlliance 51. Het was Zondag een goede dag voor de clubs van de bovenste en onderste plaats. Internos won met flinke cijfers van Ter- neuzen en liep een puntje uit op Dosko, dat in Goes niet verder dan een gelijk spel kwam. Ook Vlissingen deed het nu weer goed. Nu won het van Alliance, dat hoe lan ger hoe meer in de verdrukking komt. Dat Middelburg een punt aan M.O.C. verspeelde, valt ons wel wat tegen. Nu Dosko een halve misstap beging, hadden de Middelburgers er van kunnen profiteren. De Baronie hand haafde zich in de kop, door een kleine over winning op R.A.C., dat thuis moeilijk te kloppen is. Tenslotte was het heel dom van T.S.C. om van Rood Wit te verliezen. Ze kan nu de hoop op een eventueel kampioen schap wel laten varen, zoals uit de stand blijkt: Internos 12 8 3 1 33 - 16 19 Dosko 12 8 2 2 29-20 18 Middelburg 12 6 3 3 33 - 19 15 De Baronie 12 7 1 4 29-27 15 T.S.C. 12 5 4 3 21-18 14 Terneuzen 12 6 1 5 28 - 29 13 Rood Wit 12 6 1 5 29-34 13 R.A.C. 12 4 3 5 14-13 11 Moe 12 4 2 6 18-21 10 Alliance 12 1 4 7 19-32 6 Goes 12 1 3 8 22-30 5 Vlissingen 12 2 1 9 22 - 38 5 Derde klasse D. ClingeDe Zeeuwen 23; R.C.S.Nieuw Borgvliet 33; Corn BoysOdio afg Bres- kensBiervliet 71; MetoSluiskil 3.o; ZeelandiaAxel 22. De Zeeuwen namen de leiding van Axel over door nipt van Clinge te winnen. Axel deed het minder goed; het gelijke spel tegen Zeelandia kostte de Axelaars de eerste plaats, terwijl Zeelandia de laatste plaats weer aan Sluiskil overdeed, dat nu van Meto verloor. R.C.S. en Nieuw Borgvliet deelden de pun ten, wat gezien de stand het meest voor de hand lag. Breskens speelde tegen het zwakke Biervliet een goede wedstrijd. Er ging nu veel meer kracht van de voorhoede uit, door dat spil Fenijn weer van de partij was, die met zijn goede passes nu de buitenspelers weer flink aan het werk zette, in tegenstel ling met de verleden Zondag gespeelde wed strijd tegen Sluiskil. Nu moet gezegd worden dat Biervliet veel minder tegenstand bood dan Sluiskil. Het is een zwakke ploeg, die nog danig op zijn tellen moet passen, zoals uit de stand blijkt. De Zeeuwen 11 10 1 o 34-14 21 Axel 12 8 4 o 32-11 20 Meto 12 7 2 3 32-18 16 Nw. Borgvliet 12 4 5 3 25 - 22 13 R C. S. 11 5 2 4 31 - 20 12 Breskens 11 5 2 4 33-15 11 Odio 9 2 5 3 18-15 9 Clinge 11 3 2 6 27-33 8 Corn Boys 9 3 1 5 16-19 7 Biervliet 12 3 1 8 21-28 7 Zeelandia 12 1 2 9 18-48 4 Sluiskil 10 1 1 8 8 - 40 3 Vierde klasse H. P.S.K.Aardenburg 32; Hoofdplaat E.M.M. 1 1; OostburgRia 32; IJzen- dijkeHontenisse afg. Oostburg speelde Zondag in de kaart van Hulst, door Ria te veslaan. De Hulstenaren zullen de Oostburgers er dankbaar voor zijn. P.S.K. haalde het stoute stukje uit Aarden burg te verslaan en verliet daarmee de laat ste plaats. Tenslotte boekte Hoofdplaat een bevredigend resultaat door E.M.M. een punt te ontfutselen, dat misschien nog veel ge wicht in de weegschaal zal leggen. De stand is hier: Hulst IO IO O O 39-8 20 Ria IO 7 O 3 42 - 26 14 Hontenisse IO 4 3 3 32-24 II E.M.M. li 4 3 4 21 - 17 II Oostburg li 5 i 5 23-27 II Aardenburg 11 4 2 5 20-I7 IO Hoofdplaat IO 3 2 5 22-35 8 Steen 9 3 I 5 25-22 7 Koewacht IO 2 3 5 15-33 7 P.S.K. IO 3 i 6 18-38 7 IJzendijke IO 2 2 6 18-28 6 hij een schok. Zijn mond zakte open van verbazing, maar ook van lichte schrik. Want twee meter voor zich zag hij zo zuiver alsof hij gezet was in gips, de afdruk van een voet. En van een geschoeide voet Kees liep er heen om de afdruk goed te kunnen bekijken. Hier had iemand gestaan of gelopen met een zware laars aan en met ijzers besla gen. Duidelijk zag hij de punten van de ijzeren teen en hakstukken. Nu leed het geen twijfel meer: er was nog iemand anders op dit eiland. Misschien - en dat stond eigenlijk wel vast - wel meer dan een persoon. En aangezien inboorlingen in deze streken geen zware laarzen dragen, lag het voor de hand, dat de afdruk moest zijn van iemand, die niet tot de oor spronkelijke bewoners van Saint George behoorde. Het was de afdruk van een moffenlaars „Kees, jongen, je zult je slaapje voor vandaag wel kunnen opschrijven Het zal zaak zijn om dubbel uit te kijken (Wordt vervolgd). Het was, noch is mijn bedoeling om in het algemeen gemeentelijke collecte- lijsten voor Rozenoord te publiceren. Voor Sint Kruis meende ik een uitzon dering te mogen maken om als voor beeld te kunnen dienen. Intussen hopen we op een voort gaande stroom van bijdragen. Het be stuur besloot, al deze gelden te bestem men voor het oude gedeelte en deszelfs reorganisatie. Het oude zal profiteren van de nieuwbouw doch een tegen stelling tussen beide gedeelten mag niet geboren worden. Zo blijven we voorlopig midden in de goede zorgen zitten, die opgelost worden als de mee voelenden dat zelf willen. Uw gaven zijn daar slechts voor nodig, klein en groot, doch alles uit een goed hart. Dat is voor Rozenoord van onschat bare waarde. Vorig totaal f 4355,70 Jac. Dreve, Biervliet f 10, A. Dreve, Biervliet f 10, Ds. Blom van N.N. te Aardenburg f 2,50 P. J. Hoste, Draaibrug f 10, V.D.S., Breskens f 10, J. Ie Grand-Verduin, Groede f 10, Ds. Fournier van fam. M. te Oostburg f 2,50 Totaal f 4410,70 Omdat Rozenoord een algemene zaak is, melden we gaarne de namen van de gevers ten voorbeeld van anderen, gelijk in het groot geschiedt bij de „Haak-In" en „Baas boven Baas" acties. Wil men dat liever niet, dan melde men zulks op de giro-strook en we verantwoorden met uw initialen of N.N. of iets dergelijks. Ieder kan dat voor zich zelf bepalen. Het geven met een goed hart blijve echter hoofdzaak. Met hartelijke dank! Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. PREDIKBEURTEN ATHLETIEK. Eervolle plaatsen te Oostende. Zowel Staf Dobbelaere als Piet van Acker hebben Zondag te Oostende een puike crosswedstrijd gelopen Uit een veld van 67 deelnemers werd Serroels (Oostende) winnaar voor de Schacht (Brugge). Derde werd Tombeur (Aalst) en Staf Dobbelaere wist met een scherpe eindspurt op de vierde plaats beslag te leggen. Bijna geheel de wedstrijd had hij in vierde positie gelopen, maar tij' dens de 6de ronde werd hij bijgehaald door Maes (Oostende) en Lankriet (Brugge). De twee Belgen probeerden herhaaldelijk zich van de Schoondijke- naar te ontdoen, wat echter niet ge lukte en zelfs moesten ervaren, dat ze in de eindspurt geen schijn van kans hadden. Piet van Acker, die zijn eerste wed strijd in het buitenland liep, heeft zich waarlijk op schitterende wijze geweerd. Geheel de wedstrijd heeft hij constant gelopen en eindigde achter de zeer sterke Breijnaert (Aalst) die hem in een lange eindspurt de baas kon worden en hem naar de achtste plaats verwees. Bij de veteranen werd de taaie Jan Manders uit Sluiskil winnaar. Eerste Kerstdag trekken al de Z. Vlaamse crossers naar Rieme, waar de „Grote Prijzen van Rieme" betwist zullen worden. De Zeeuws-Vlamingen komen dan uit voor Rieme, waar ze allen lid van zijn. FILMNIEUWS „Korea" In het Luxor Theater Breskens wordt a.s. Zaterdag de Korea-campagne vertoond, met al zijn voor en tegen spoed! Adembenemend maar bemoe digend. Zo vechten zij, de mannen, die hun Vaderland verlieten om met de wapens in de hand op te trekken tegen het onrecht, achterlatende al wat hun dierbaar is. Wij dragen dan ook deze film op aan deze dappere man nen. „Soldaat Boem" Op Zondag a.s. zal vertoond worden „Soldaat Boem". De Charlie Chaplin van het Noorden zal U laten lachen, zoals U nog nimmer gelachen heeft. Ieder schot van soldaat Boem is een voltreffer, maar hoeBoem de modelsoldaat, de vroegere punctuele stationchef. Uit liefde voor een vrouw wordt hij de trots van het leger. Twee films welke U niet moogt overslaan te gaan zien. Zondag 16 Dec. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 9,30 uur, Ds. Kuijlman Collecte „Kerk en Wereld" Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Bediening H. Doop 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 9,30 uur, Ds. ten Cate Bediening H. Avondmaal Groede, 10 uur, Ds. Boere Collecte voor de Generale Kas Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgen daal Bediening H. Doop St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10,30 uur, Ds. Fournier Retranchement, 11 uur Ds. ten Cate. Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed Sluis, 9 uur, Ds. Fournier Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijlce, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, II uur, Ds. Kuijlman Bediening H. Avondmaal Doopsg-z. Gem. Aardenburg Geen opgave Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Cand. van de Vrie Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, Cand. van de Vrie Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. Tiesenga, Maasland 3 uur, Ds. Tiesenga Zondagsdienst doktoren. 16 December 1951. Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. de Rijk, Aardenburg, tel 24. Sluis, Cadzand, Zuidzande: Dr. Staal, Sluis, tel 21. Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. Eggink, Schoondijke, tei 6. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. 16 December 1951. Zr. Catsman, Groede, tel. 66. Zondag 16 en Donderdag 20 Dec. 1951, Creatie van Paul Hardy's jongste werk „PAVILJOEN OP HEIDEBERGEN" Een comedie geïnsceneerd door Gaston Vandermeulen De voorstellingen hebben plaats de Zondagnamiddag om 3 uur en Zondag en Donderdagavond om 7.30 uur. Vismijn - Breskens Week van 2 Dec. t/m 8 Dec. 00 00 u> kg exp. garnalen f 2,21 - f 0,29 123 binl. garnalen f 0,48 - f 0,41 468 bot f 0,76 - f 0,49 61 schar f 0,75 - f 0,49 42 tong f 2,26 - f 1,81 4 schol f 0,52 194 wijting f 0,64 - f 0,26 27448 sardijn f 0,30 - f 0,19 49712 haring f 0,18 - f 0,13 Plaatselijk Nieuws Breskens. Diefstal van een polshorloge. Door de Rijkspolitie alhier werd eert 15-jarige jongen aangehouden, die aan boord van een in de haven liggend Belgisch vissersvaartuig een polshorloge had ontvreemd. Het horloge werd in beslag genomen en aan de rechtmatige eigenaar terug gegeven. Autobotsing. Doordat de bestuurder van een vierwielige luxe auto te dicht achter een andere auto reed, kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing op de Scheldekade alhier. Met wat mate riële schade liep deze aanrijding af. De Rijkspolitie welke spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Toneeluitvoering. Zaterdag j.l. gaf de toneelgroep van de Personeelsvereniging der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier een toneeluitvoering in het Gemeentelijk Verenigingsgebouw. Opgevoerd werd „De verjongde Professor," vrolijk spel in 3 bedrijven door P. Mighorst en F. van Duissen. De zaal was geheel bezet toen de voorzitter, de heer A. v. d. Ster, het openingswoord sprak. Het hierna opgevoerde toneelstuk werd zeer goed vertolkt, waarbij di rect opviel dat de regie bij de heer Carels in goede handen was. In de pauze had een verloting plaats,

De Schakel | 1951 | | pagina 2