Sint Nicolaas-verrassing Zeeuws-Vlaamse te athleteo overheersen ROZENOORD zeggen; en „Nooit" zeggen ook de overlevenden uit de Japanse krijgsge vangen- en interneringskampen met mij. De Jappen zullen aan ons eerst hun bloedschuld moeten voldoen en eerst daarna zal het mogelijk zijn over „vrede met hen" te praten. En zelfs dan zal van vriendschap met hen, bij mij en bij andere slachtoffers van de gele terreur, die zij over on3 hebben uitgeoefend, toch nimmer sprake kun nen zijn. FILMN1EUWS „George verovert de vloot Luxor Theater te Breskens presen teert de meest daverende succesfilm, waarin U zult schateren. Uw dagelijkse zorgen worden aan de kant gezet en George Formby zal U hartelijk laten lachen en waarin hij zeker zal slagen. George als de schrik der spionnen, laat zich niet uit het veld slaan. Dit alles ziet U op het witte doek. U zult zich vast niet vervelen, want daar zorgt George wel voor, in deze amusante Marine-film. Voetbal Tweede klasse B. M.O.C.Vlissingen 24; Rood Wit Alliance 42; R.A.C.T.S.C. 1 1; Ter- neuzenDe Baronie 33; GoesInternos 24; MiddelburgDosko 6—1. Twee Zeeuwse ploegen deden in deze klasse verdienstelijk werk. Middelburg verraste aan genaam, door het leidende Dosko in de pan te hakken en wordt een ernstig candidaat voor het kampioenschap. Ook Vlissingen deed van zich spreken en de eerste over winning, nog wel op Moe, mag er zijn. Het zwakke Goes kon het nu ook weer niet bol werken en mede door de overwinning der Vlissingers is hun toestand weinig rooskleu rig. Een troost voor hen is, dat ook Alliance verloor, zodat de Rosendalers zich ook niet verder van de staart konden distanciëren. R.A.C. hielp de leiders door T.S.C. een punt te ontfutselen, terwijl Terneuzen, dat met 1 3 achterstond bij de pauze, nog net de helft van de buit binnenhaalde. De stand ziet er nu als volgt uit: Internos 11 7 3 1 30-14 17 Dosko 11 8 1 2 26-17 17 Middelburg 11 6 2 3 32-18 14 T.S.C. 11 5 4 2 19-15 14 Terneuzen 11 6 1 4 26-14 13 De Baronie 11 6 1 4 28 - 27 13 R.A.C. 11 4 3 4 14 - 12 11 Rood Wit 11 5 1 5 26-32 11 Moe 11 4 1 6 17-20 9 Alliance 11 1 4 6 18-27 6 Goes 11 1 2 8 19-27 4 Vlissingen 11 1 1 9 17-37 3 Derde klasse D. ClingeZeelandia 72; MetoAxel 24; BreskensSluiskil o2; Corn BoysBiervliet 21; R.C.S.Odio afg.; De ZeeuwenNieuw Borgvliet 51. De twee leiders maakten geen fouten en wonnen hun partijen met ruim verschil. De Zeeuwen maakten korte metten met Nieuw Borgvliet, dat nu de hoop op een kopplaats wel kan laten varen. Axel boekte een goed resultaat door Meto in eigen huis te kloppen. Corn Boys haalde een benauwde zege op Biervliet, dat nog niet buiten gevaar is. Clinge steeg een paar plaatsen in de rang lijst door Zeelandia in de pan te hakken, dat nu de laatste plaats bezet, doordat Sluiskil een verdiende overwinning op Breskens be haalde. Verdiend, omdat ze beter gebruik maakten van de geboden kansen. Het was weer meer dan treurig hoe de Breskens aan val de kansen verknoeiden. Door pingelen voor het doel, was er natuurlijk geen door komen aan. De linksbinnen moet niet zo egoïstisch zijn en beter zijn spel verdelen. Bij een overmacht als Zondag moet men zeker over de vleugels spelen, waardoor dan doelpunten zouden zijn gevallen. Nu trok alles voor het doel, zodat er geen doorkomen aan was. De Breskense rechtsbuiten stond tenslotte op midvoorplaats?! Het opstellen van jonge spelers was geen slechte gedachte van de elftalcommissie. Nu Breskens geen gewapend? In dienst had hij wel ge leerd, althans de laatste vier jaren, om terdege uit je doppen te kijken. In dit opzicht had hij routine en ervaring genoeg. Hij stond op en ging op weg. Eerst maar eens een eindje langs die baai. Kon hij gelijk zien of ze diep landin waarts ging. Maar na een kwartier werd de baai eensklaps smaller om eindelijk geheel te eindigen. Nu ja, in ieder geval breed, lang en zeker diep genoeg voor de „Snow-flake" om er in te varen. Ja, als het jacht nog terug kwam Och, onzin natuurlijk. Men zou hem toch niet in de steek laten Doch het onbehaaglijke gevoel bleef weer bij hem. Hij begreep er geen steek van. Langzaam begon hij de berg te be klimmen. Onderweg ontdekte hij een klein meertje en na voorzichtig ge proefd te hebben, bleek het regenwa ter te bevatten. Hij dronk er wat van, maar niet teveel, want je kon toch nooit weten. Uit een zijner zakken nam hij twee repen chocolade, die hij als ontbijt opat. Wat een geluk, dat Deez' week 's morgens werd ik wakker En ik had een reuze pret, 'k Had net als ieder ander, Ook m'n schoen voor Sint gezet. Ik sprong uit bed en greep m'n sokken, Broek en vest en keek in 't rond, Pakte naar mijn eetgerei, en Stak het stel toen in m'n mond. 't Schoot m'n keel in braken, hoesten, Vrouwlief werd er wakker van, Vloog de trap af, belde de dokter: Komt direct, zo gauw je kan. Toen hij kwam was 't overbodig, 't Bleek niet meer nodig te zijn, Het ding was onderwijl gesmolten, 't Was een gebit van marsepein. Adviseurs van Sintepieter J. van M. H. B. J. L. 't Spreekwoord zegt: wie kaatsten verder Let dus nu maar op je tel kans maakt op het kampioenschap en even min er degradatiegevaar is, is het goed ge zien jonge spelers op te stellen, die in het volgend seizoen ingespeeld zijn. We geven de elftalcommissie de raad, nog meer oudere spelers door jongere te vervangen. De stand is nu hier: De Zeeuwen 10 9 1 o 31-12 19 Axel 11 8 3 o 30-9 19 Meto 11 6 2 3 29-18 14 Nw. Borgvliet 11 4 4 3 22 -19 12 R C. S. 10 5 1 4 28 - 17 11 Breskens 10 4 2 4 26-24 10 Odio 9 2 5 2 18-15 9 Cliftge 10 3 2 5 25 - 30 8 Corn Boys 9 3 1 5 16-19 7 Biervliet 11 3 1 7 20-21 7 Sluiskil 9 1 1 7 8-37 3 Zeelandia 11 1 1 9 16-46 3 Vierde klasse H. OostburgKoewacht 61; IJzendijkeRia 310; HoofdplaatHontenisse 23; P.S.K E.M.M. 1o; HulstAardenburg 1o. De toekomstige kampioen, Hulst, wist een benauwde zege op Aardenburg te behalen. Haar naaste concurrent Ria, won met korf- balcijfers van IJzendijke, dat een slechte dag had, nu ook P.S.K., tegen de verwachtingen in, van E.M.M. won. Oostburg gaat op het goede pad voort door Koewacht te verslaan, dat zich nog niet erg thuis voelt in dit nieuwe milieu. Tenslotte moest Hoofdplaat met het kleinst mogelijk verschil het onder spit delven tegen Hontenisse. De rangschik king is nu als volgt: Hulst 10 10 o o 39-8 20 Ria 9 7 o 2 40-23 14 Hontenisse 10 4 3 3 33-24 n Aardenburg 10 4 2 4 18-14 10 E.M.M. 10 4 2 4 20-16 10 Oostburg 10 4 1 5 20-25 9 Steen 9 3 1 5 25 - 22 7 Hoofdplaat 9 3 1 521-34 7 Koewacht 10 2 3 5 15-33 7 IJzendijke 10 2 2 6 18-28 6 P.S.K. 9 2 1 6 15-36 5 OOFT- EN TUINBOUW. We deden enige tijd geleden een oproep voor deelname aan de tuin- bouwcursus te Schoondijke. Tot onze teleurstelling moeten we thans consta teren, dat er zich te weinig liefhebbers hij in ieder geval voor het vertrek wat voedsel had meegenomen. Hij had ook nog een paar scheepsbeschuiten en drie koeken. Het beklimmen van de berg, die dicht begroeid was met struikgewas, lianen en slingerplanten, viel niet mee. Af en toe moest hij zich met een zak mes een weg banen, maar geleidelijk aan kwam hij toch hoger. Het zweet gutste hem weldra van het gezicht en af en toe rustte hij een poosje uit van de ongewone tocht. |e zou het lopen helemaal verleren na zo'n boottocht van een maand! Zijn polshorloge wees precies negen uur, toen hij nagenoeg bij de top was. Maar helemaal naar boven durfde hij niet te gaan, want de top was onbe groeid en zodoende zou men hem kunnen zien. Toen hij op een gedeelte was gekomen, waar hij een goed uit zicht had op de zee, bleef hij staan en tuurde over de watervlakte, nauw lettend kijkend of hij ook maar iets kon ontdekken, wat enigszins op een schip leek. (Wordt vervolgd). opgaven. Aan de kosten kan dat niet liggen, daar de lessen vrijwel kosteloos zijn, f 5,- per cursus en zo nodig nog minder. Tot heden waren er steeds wel landbouwerszoons, die de cursus volgden, om desnoods zich om te vor men voor de fruitteelt. Thans hadden we wel graag gezien, dat meerdere arbeiderszoons de gelegenheid zouden hebben waargenomen. Het schijnt dat deze het te druk hebben met andere dingen, of dat de nodige energie ont breekt. Mocht het zijn, dat sommigen alsnog een licht opgaat, dat langs deze weg toch een toekomst is te maken met wat moeite, laten zij zich dan in ver binding stellen met de heer De Rijk, hoofd van de landbouwschool te Schoon dijke. Hopenlijk kan dan alsnog de cursus doorgang vinden. Doch spoed is dan gewenst. De secretaris van O. en T. M. Maas. De Zeeuwse crosskampioenschappen, welke j.l. Zondag te Westduin gehou den zijn, hebben een volkomen Z. Vlaamse overwinning opgeleverd. Hoewel bij de senioren H. van Ak keren direct na de start al ten aanval trok en zelfs een voorsprong nam van ongeveer 40 meter, kon dit niet ver hinderen, dat, toen Staf Dobbelaere in de tweede ronde (er moesten er 5 ge lopen worden) tot de tegenaanval over ging, zijn clubgenoot en leerling Piet van Acker uit Cadzand, met zich mee trekkend, het al gauw gedaan was met de voorsprong van de Olympusman van Akkeren. Alleen Wather Rootsaert uit Eede kon nog een poos in de tred blijven van dit duo. Na de derde ronde, die in de kortste tijd ging, hadden ze ook Rootsaert losgerukt en een gevoelige achterstand bezorgd. Toen de laatste ronde inging, moest de moedig lopende v. Acker uit Cad zand er echter ook aan geloven en sleepte de Schoondijkenaar het eerste Zeeuws crosskampioenschap, met ruime voorsprong in de wacht. De uitslag was: 1Dobbelaere (Marathon Vlissingen) 22-57-2; 2. P. van Acker (Marathon Vlissingen) 23-22-5; 3. Rootsaert (Ga zelle Aardenburg) 24-03-3; 4. H. van Akkeren (Olympus Vlis.) 24-26-3; 5. H. Witte (Marathon Vlis.) 24-37-1. Bij de Juniores was het Daan Haak uit Hoek, die er korte metten mee maakte, ook deze Zeeuws-Vlaming won onbedreigd, door in de tweede en laatste ronde de kop te nemen en in een hoog tempo geleidelijk aan uit te lopen. Hier was de uitslag 1. D. Haak A.V. Sluiskil 9.21.2; 2. K. Potter (Marathon Vlissingen) 9-32-7- Zondag a.s. zullen Staf Dobbelaere en Piet van Acker deelnemen aan de derde „Grote prijzen van Oostende". Deze week heb ik alleen St. Kruis te verantwoorden. Daar is onder leiding van Ds. Blom de koster bij alle protes tanten rond geweest. Enkelen hadden vroeger reeds hun bijdrage aan mij gezonden. De meesten tekenden thans op de lijst, gelijk hieronder blijkt. Slechts enkelen lieten verstek gaan. We kunnen zeggen, dat practisch geheel protestants St. Kruis heeft gegeven voor Rozenoord. Dat is weer een voorbeeld van een kleine gemeente. Hetzelfde geldt, wat ik bij Nieuwvliet schreef. Laten de grotere gemeenten daar nu eens een voorbeeld aan nemen. Mogelijk dat December kerkelijk een te drukke maand is, zowel wat werk als wat geven betreft. Laten we minstens op het nieu we jaar mogen rekenen. Dat jaar worde niet begonnen, eer we hebben stil ge staan, gelijk een oudejaarslied zegt. Als we ons dan in ernst afvragen, of we waarlijk deden, wat we konden en we komen tot een debet, laten we dan het goede voornemen hebben, zo vlug mogelijk het tekort in te halen. Er zijn overal wel mensen te vinden als in St. Anna, Nieuwvliet en St. Kruis. Laten we constateren, dat er uit Na zareth iets goeds kwam. Volg die vaan! Vorig totaal f 4190,20 Lijst van St. Kruis: G. van Hal - 25, A. Beun-Hol - I S> A. Guirand - 10, P. Buize - io,— J. Haak - 10,— J. Beun-Hol - 10, P. de Muijnk - I, J. de Muijnk (donatie) - 1, J. J. Catseman - 10, M. Dierings - 1, J. J. Luteijn - 10, J. Fonteijne - I, J. Buteijn - 2,50 Wed. A. de Lijzer - 1, J. Beun-de Muijnk - 5, Z. C. Lucieer - 5, A. W. Kuijpers - 2,50 A. W. Duinink - 1, J. Catseman - 0,50 A. A. Gerritsen-P. - 2,50 Koster - 2,50 Kammer - L Huttinger - I, F. W. Cake - I,— J. J. Duinink - I, C. Scheele - 10, F. Beun - J°> A: W. Scheele - I, J. J. Rosseel - 10,— W. Dieleman - 3, J. de Muijnk-Buijze - I, Totaal f 4355,70 Van A. Aarnoudse een zak gerst. Zo zeggen we St. Kruis hartelijk dank voor deze prestatie. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Plaatselijk Nieuws Groede. Jubileum St. Nicoiaasviering. Ook in deze gemeente werd weer, als vanouds, het St. Nicolaasfeest ge vierd. Als bijzonderheid zij vermeld, dat het dit jaar de 70ste keer was, dat de goeie Sint de gemeente met een bezoek vereerde. Bij zijn bezoek aan de Nuts-kleuter- school, waar hij werd verwelkomd door de voorzitter, de heer J. v. d. Hooft Sr., memoreerde deze, dat de stichter van dit leest in Groede is geweest wijlen de heer Den Hamer, onderwijzer in Ned.-Indiê, die, toen hij zijn verlof in deze gemeente doorbracht, de costuums voor St. Nicolaas en Zwarte Piet schonk. Omdat, aldus de voorzitter, deze costuums reeds vorig jaar teke nen van slijtage begonnen te vertonen, zijn door mej. S. Schippers geheel be langeloos, nieuwe costuums vervaardigd. Het laat zich begrijpen, dat deze me dedeling een daverend applaus ont lokte bij de vele aanwezigen. De hierna door de kleuters, onder leiding van de onderwijzeressen, uitge voerde spelletjes, vielen zeer in de smaak van de goeie Sint en de aan wezige ouders. De kleuters kregen dan ook als beloning mooi speelgoed en snoepgoed. Des avonds had de gebruikelijke rondgang met muziek plaats. Duivententoonstelling. Zaterdag en Zondag zal in het café

De Schakel | 1951 | | pagina 2