UIC0EJ. AVRO-kalenders Firma SMOOR i DE HULSTER v_ TWEEDE BLAD. Genua naar El-Bahrein. ROZENOORD WIE IS ER BETER AAN TOE? JCuni.thande£ en £ii&tenina(ie>iij, Waterlaiierkje-Uzenle aanbesteed. Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 357 Vrijdag 23 NOV. 1951 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Wederom heeft de Bressiaander, varende op de wilde vaart, ons een artikeltje doen toekomen, hetgeen wij hieronder laten volgen Onze reis van Zondagmorgen verlieten we Genua, de plaats waar de dag begint als de zon ondergaat, waar de Middellandse zeelucht gemengd wordt met die van spaghetty en cinzano, waar beeld schone signorita's dansen met wiegende heu pen op de tonen der tango's, rhumba's en samba's, kortom, zeemans-paradijs. Helaas had ik deze keer wacht, dus van Genua kan ik niets anders schrijven als bo venstaande, verteld door mijn maats. Nu, 4 dagen later zie ik Port-Said langzaam uit een mistbank te voorschijn komen, de machine stopt en de loodsboot komt langszij. De loods die aan boord komt heeft geluk kig goed nieuws, daar de toestand in het Suez-kanaalgebied er op dit tijdspunt verre van rooskleurig uitziet. Wij zullen 4 uren ten anker blijven liggen om later, ongeveer mid dernacht, met een konvooi van 9 schepen naar Suez te varen. Als we het anker laten vallen, wemelt het reeds van handelaars in roeibootjes en 5 minuten nadat de valreep neergelaten is, liggen alle waren op het dek tentoongesteld. De prijzen die gevraagd worden, zijn voor ongeveer 2/3 te hoog. En aan het 1/3 gedeelte dat men tenslotte betaald, verdienen de han delaars nog meer dan de helft aan. Allen proberen hier de zeeman iets armer te maken en helaas, dikwijls gelukt het hen ook. Gelukkig blijven we hier niet ze lang lig gen. Om ongeveer 12 uur wordt er standby, voor e* achter gewaarschuwd, dit is ons ver treksignaal. Het anker is nu opgehaald en met langzame vaart glijden we voorbij een groot passagiers schip. Ik kon de naam niet zien, daar ik mijn handen vol heb om de „Lundy's Lane" tus sen. twee andere schepen door te sturen. We hebben nu een andere loods, een Engelsman, hij zal meevaren tot „Lake Timsah", een van de meren ongeveer in het midden van het Suez-kanaal. De orders zijn inmiddels veranderd, we zullen niet rechtstreeks naar Suez varen, doch eerst een konvooi dat op weg is van Suez, doorgang verlenen. Van dit alles merk ik niets, daar ik buiten Port-Said afgelost werd en zo de kooi inge kropen ben. Als ik de volgende morgen ont waak, varen wij alweer. Om 12 uur 's mid dags zijn we in Lake Timsah en deze keer krijgen we een Franse loods aan boord, hij lijkt meer op een admiraal dan op een loods en hij brouwt zo als alleen een Fransman dat doen kan, speciaal worstelt hij met het woordje stuurboord en ongelukkigerwijze loopt„Lundy's Lane" telkens naar bakboord, zolang ik aan het roer sta. Gelukkig voor mij en voor de loods, wordt ik gauw afgelost, daar we nu in de „Bitter lakes" komen, het grootste meer in het Suez- kanaal. Het is hier, dat volgens de oude schriften Mozes zijn kamp had, voor hij de Rode Zee kruiste. Nu zijn we weer in het oorspronkelijke kanaal, het gebied wordt hier meer heuvel achtig en vele van die heuvels zijn bezet door soldaten met mitrailleurs. Eindelijk zijn we in Suez (Port-Tewfik) en de Rode Zee ligt voor ons. Nu komen er 4 dagen, dat het zonnetje naar de maan gewenst wordt, 4 nachten dat men kan bootje varen in de kooi vanwege het zweet. Over het algemeen wordt er hier niet veel gewerkt in de tropen, dus het is meest lui zweet. Maar aan alles komt een einde, zo ook aan de Rode Zee en op een mooie morgen varen we door de zogenaamde „Poort der Hel", de Rode Zee weer uit. 's Namiddags passeren we Aden, maar we varen zo ver van de kust, dat we er niet veel van kunnen zien. We zien nu alleen maar kale bergen, en dat woeste landschap houdt zich zo tot we op een mooie Zondag morgen in El-Bahrein (het Arabische woord voor zeeman) arriveren, om onze lading voor Japan in te nemen. 5000 mijl hebben we afgelegd, van Europa, via Afrika naar Azië. Onwillekeurig denk ik terug aan een van mijn eerste zeereizen met een oude kotter uit Hontenisse (zuster Aaltje) van Breskens, via Hansweert naar Yerseke. Vismijn - Breskens Week van n Nov. t/m 17 Nov. 9879 kg exp. garnalen f 1,43 - f 0,19 208 hand. garnalen f 0,97 - f 0,13 1758 bot f 0,64 - f 0,28 331 schar f 0,76 - f 0,49 39 tong f 1,85-f 1,35 37 rog f 0,34 - f 0,29 42 schol f 0,73 587 wijting f 0,49 - f 0,22 3160 jardijn f 0,48 - f 0,21 Na Sint Anna ter Muiden is Nieuw- vliet voor de dag gekomen. Behalve een direct bedrag aan geld, dat ik twee weken geleden verantwoordde, is daar ook een groot aantal nieuwe donateurs genoteerd, n.l. 82 en men was nog niet klaar. Namens het bestuur onze hartelijke dank en hulde Deze hand reiking moge ten voorbeeld strekken aan andere gemeenten. De diakenen zijn er zelf op uit getrokken en dat moeten we hebben, om de bekende lauwheid te overwinnen. Want het is een feit, dat men voor de goede zaak wel gevoelt, doch wij moeten, voor trekkers hebben, om dat gevoel in een daad om te zetten. In Schoondijke heeft onze admi nistrateur een vrachtauto goederen in natura mogen ophalen bij gelegenheid van de dankdienst voor de oogst. We kregen aardappelen, bruine bonen, pakjes margarine, vet, spek, bloem, cacao, thee, havermout, vermicelli, pudding, bakmeel, macaroni, splifc- erwten, lunchkaasje, rode kolen, fruit, enz. Verder een costuum, jas, vest. sokken, schoenen, hoed, pet. Een geef ster had er ook een pakje roomboter bijgedaan, om daarmee de a.s. Zondag de bewoners van Rozenoord te trac- teren op een gesmeerd beschuitje. Een aardige attentieVoor dit alles betui gen we onze hartelijke dankMoeten we uit deze gevallen concluderen, dat men in de kleine gemeenten speciaal beschikt over een flinke dosis saam horigheidsgevoel Mocht dit zo zijn, dan is dit een belangrijke factor om af te zien van combinatie, die in de lucht hangt. De twijfelachtige massa winst, die men wil uitdrukken in cij fers, zou dan een groot moreel verlies in zich sluiten, vooral in onze tijd een overweging, die eventueel meetelt. Met dit alles hopen we er op, dat ook in de andere gemeenten voorgan gers bereid gevonden mogen worden, hun daadwerkelijke steun op eenzelfde wijze te verlenen. We rekenen op de ontluiking van het groene hout. Van het dorre hout is niet veel te verwach ten. Dat kraakt en knettert nog wel even, doch is daarmee verdwenen. Lieden van goeden wille, dus even aan het werk. De voorbeelden liggen nu voor U. Vorig totaal f 4148,20 Ds. Blom, Aardenburg, van M. Bogaard-de Kramer f 1, Ds. Boere, Groede van N.N. f 2, Totaal f 4151,20 Met hartelijke dank! Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis is een der best geoutilleerde ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze Dienst - die veel landen ten voorbeeld is geweest - ook in de toekomst zijn grote reputatie zal kunnen behouden. Want de belangrijkste pijler waarop zijn arbeid steunt, wordt gevormd dooi de vrijwillige bloedgevers. Gelukkig is het Nederlandse volk van nature bereid tot hulp, om nood te lenigen en leed te verzachten. Dui zenden donors hebben reeds het be wijs geleverd, dat zij bereid zijn tot hulp om doodsgevaar af te wenden. Zij hebben bemerkt, dat deze vorm van hulpverlening - van zo ontzaglijk groot belang voor de ontvanger - voor de gever zeer eenvoudig is. Eigenlijk wordt slechts een zeer kleine opoffe ring van hem gevraagd. Want als een gezond mens een halve liter bloed af staat, dan vult zijn lichaam dit verlies direct weer aan. Voor een zieke of gewonde daarentegen, betekent deze halve liter bloed dikwijls het behoud van zijn leven. Het is niet moeilijk te bepalen wie er beter aan toe is, een gezonde of een zieke. Toch verkeert een patiënt, die een bloedtransfusie ontvangt, eigen lijk in een zeer benijdenswaardige po sitie. Zijn leven, dat in groot gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult de geredde met dankbaarheid en vreugde tegenover zijn onbekende redder. De donor kan tevreden zijnhij heeft veel gegeven en hij heeft niets verloren. Op zulke tevreden mensen steunt de Bloedtransfusiedienst van het Neder landsche Roode Kruis. een WAARDEVOL cadeau vraag één van de mooie Etsen van Breskens in de prijzen van f 3,75 - f 5, f 6,f 7,50 - f 10, f 12,50 en f 15, Dorpsstraat 30 De weg Oostburg'Waterlandkerkje- IJzendijke, van veel belang voor de verbinding van Oost- met West Z. Vlaanderen, voldoet sinds lang niet meer aan de eisen van het huidige verkeer. Reeds tijdens de oorlog zijn plannen gemaakt voor verbetering en inderdaad is onlangs het gedeelte Oost' burg'Waterlandkerkje opnieuw aange' legd. Indien het hierbij zou blijven, zou het nuttig effect van deze verbetering zeer gering zijn. Echter kan de Toe' ristenbond A.N.W.B. thans mededelen, dat de investeringsmoeilijkheden ten aanzien van de verbetering van het ge deelte Waterlandkerkje'IJzendijke nu zijn overwonnen. Binnenkort zal de aanbesteding van dit verbeteringswerk plaats hebben, zodat in 1952 ook dit deel van de zo belangrijke Oost'West' verbinding in ZeeuwS'Vlaanderen ge' reed zal komen. De A N.W.B. hoopt evenwel, dat nu de inpoldering van de Braakman een feit gaat worden, ook de mogelijkheid zal worden overwogen, deze Oost-West- verbinding nog aanzienlijk te verkorten. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand October 1951. BEVALLEN: 1, J. L. de Feijter- Scheele, z., wonende te Oostburg; 1, D. Titerloblobey-Lereboelan, d., wo nende te Aardenburg; 1, C. Maasmans- Schanck, z., wonende te Schoondijke; 4, S. Warmerdam-Huibregts, z., wo nende te Sluis; 6, P. L. de Looze- Hamelinck, d., wonende te IJzendijke; 6, M. L. Thomaes-Haverbeke, d., wo nende te Hoofdelaat; 8, M. M. Ver- minck-Willems, d., wonende te water land Oudeman (B.); 11, J. E. M. Galle- Dierinkx, d., wonende te Oostburg; 12, E. A. C. de Windt-Cans, d., wonende te Oostburg; 13, C. S. Almekinders- Vercouteren, d., wonende te Retran- chement; 14, M. Sitaniapessy-Molle, d., wonende te Oostburg; 15, C. de Feijter-Dekker, d., wonende te IJzen dijke; 17, H. M. J. Dorsman-Slangen, z., wonende te Oostburg; 19, I. W. M. Berckmoes-van den Hemel, z., wo nende te Sluis; 23, J. van Ooij-de Korte, d., wonende te Oostburg; 29, J. A. C. van Terheijden-van Giels, d., wonende te Oostburg. OVELEDEN 2, Janneke Maria Cor- nela Nortïer, oud 71 j., gehuwd m. L. Wage, wonende te Oostburg; 11, Reinier van de Luijster, oud 78 j., ge huwd m. M. Risseeuw, wonende te Cadzand; 14, Johannes Albert de Koning, oud 72 j„ gehuwd m. A. S. Deij, wonende te Oostburg; 14, Adriaan Versluijs, oud 28 j., ongehuwd, wonende te Zuidzande; 17, Florimondus van Schoote, oud 83 j., wonende te IJzen dijke. HUWELIJKEN25, Jan Janse, oud 34 j., drogist, wonende te 's-Graven- polder en Neeltje Suzanna Janssen, oud 23 j., zonder beroep, wonende te Oostburg; Thans reeds verkrijgbaar bij Dorpsstraat 10 Breskens 129. Toevallig moest met deze spoortrein Die dag de gouverneur van 't land, Op reis, ter feestelijke wijding Van stoomgemaal te Broek-op Zand; 't Was een gezelschap vol gewicht, Een onvergetelijk gezicht. 130. De Broek-op Zandse Dorpsfanfare Had wekenlang gerepeteerd, De leden van het zangkoor hadden Hun keel met katjesdrop gesmeerd; De feestcommissie baadt in zweet En staat in vol ornaat gereed.

De Schakel | 1951 | | pagina 3