ROZENOORD gierigheid te ver naar voren was ge treden. Elk contact met de bevolking door wier tussenkomst wellicht berich ten „naar huis" gezonden zouden kun nen worden, werd daardoor energiek verstoord, zodat de Europese burgerij in Java's hoofdstad van het vertrek der Stadswacht en andere militairen geen kennis kreeg. In de loop van de laatste weken van het verblijf in het Xe Bataljon als „doorgangskamp" hadden velen bij corveeën buiten in de stad gelegen heid gehad hun geliefden toe te wui ven, hen hier en daar zelfs te ontmoe ten. Bij de indeling van de corveeën werd door de eigen officieren en an dere leiders veelal op sympathieke wijze zoveel mogelijk met ieders „be langen" rekening gehouden en zo ge viel het, dat menigeen zijn vrouw en kinderen op afgesproken plaatsen kreeg te zien, wanneer hij zich - onder toe zicht van Japanners of Hei Ho-soldaten - naar het corvee begaf of daarvan 's middags terug naar de kazerne keerde. Wel zullen de gezinnen dus na 15 September die ontmoetingen heb ben gemist en hun conclusies getrok ken, althans vermoedens gekregen heb ben, doch het was aan één kant maar goed, dat zij omtrent het vertrek niets positiefs te weten waren gekomen. Bij de mare later hier op Java over de plaatsgevonden torpedering zou menige Bataviase vrouw aan angst en twijfel wellicht schier te gronde zijn gegaan. Op Priok. Nog bij donker werd het station be reikt, vanwaar na wat wachtten de reis per „Niptour" (Japans reisbureau, woordspeling met Nitour is Ned. Ind. touristenbureau) werd aanvaard. Vijf- en-zestig man geperst met barang in een 4e klas wagon voor officieel 48 passagiers in de goede oude Neder landse tijd; geblindeerd nu daarenbo ven. Welke richting? Tandjong-Priok of werd het Meester Cornelis Er wer den weddenschappen afgesloten: om een broodje. De locomotief werd aan gekoppeld aan het Noordelijke einde van de trein. Men wilde er niet aan denken in 's hemelsnaam geen zeereis Vóór zonsopgang nog aan het kop- station Tandjong-Priok gearriveerd, werd er onmiddellijk naar de derde binnenhaven in marsverband gelopen. Ook toen weer uitvallers met verlies van goederen, welke zo in handen vie len van Japanse en andere hyena's, die zich er vlot over ontfermden. Kort na de eerste trein kwam er een tweede binnen met 700 krijgsge vangenen uit het kamp „Kampong Makassar" aan de Buitenzorgseweg. Ook bij dit transport een bonte men geling. Aussies en Amerikanen, land- stormers, beroepssoldaten en miliciens, kortom alles, wat de Japanners op Java en overal elders in hun eerste overwinningsperiode levend in handen gekregen hadden. De draft bestond op Priok dus uit 2300 krijgsgevange nen: 1600 uit het Xe Bataljon, 700 afkomstig van „Kampong Makassar". Krijgsgevangenen! Niet militairen! Want niet allen waren zij soldaat geweest; niet allen hadden zij wapenen gedra gen. Velen hadden deel uitgemaakt van een vernielingsploeg of zij hadden gevaren ter koopvaardij. geweken zijn Om half één werd de deur van de salon geopend en een druipnatte mar conist kwam binnen. Hij trok onmid dellijk de deur achter zich toe en knipperde tegen het felle lamplicht. Zijn pet die droop van het zeewater, smeet hij in een hoek en hij ging naast Whiteheaven aan de tafel zitten, waarna hij een sigaret opstak. „Kapot," zei hij somber. „De blik sem is in de antenne geslagen. Ik heb geen contact meer. Ik denk, dat er wat doorgebrand is. Damned, wat ben ik geschrokken. De vlammen sloegen uit het zendtoestel". Whiteheaven keek hem vragend aan. „Wat nu De marconist haalde zijn schouders op en trok heftig aan zijn sigaret. „Morgen is er weer een dag. Zolang het zo spookt kan ik toch niets uit voeren. Morgen vroeg zal ik wel pro beren, of ik het repareren kan en an ders moeten we de eerstvolgende ha ven maar binnenvaren. Misschien dat ze me daar aan onderdelen kunnen helpen, hoewel ik heb zelf ook wel het een en ander reserve". (Wordt vervolgd). F1LMNIEUWS In het Luxor Theater te Breskens wordt vertoond het machtige filmwerk der laatste tijd. Een film zo gewoon menselijk dat een ieder er diep door getroffen zal worden. Een standaard werk over de intiemste levensproble men, dat een ieder eerbied en ontzag zal afdwingen voor het wonder der natuur. H.H. Doktoren in Binnen en Buitenland waren bij het zien van deze film getroffen door de uitermate deli cate wijze waarop de psychologische en medische problemen in deze film werden behandeld. Deze film heeft in Amerika een der grootste onderschei dingen van het jaar ontvangen. Een film die over de hele wereld door ieder gezien moet worden omdat het een stuk leven is, uit ieders leven. Wij raden U aan, bespreekt tijdig Uw plaatsen. Wordt verwacht Zondag 11 Nov. 4, 5 en 6 uur, de grote boks-revanche- wedstrijd van deze eeuw Robinson Turpin. Als we thans iets over Rozenoord schrijven, moet dat wel in het teken staan van onze obligatie-lening van f 130.000,Wanneer U dit leest, is de bepaalde inschrijvingsdag voorbij. Ik schreef het eerder, dat de Her vormingsdag de bepaalde inschrijvings dag is voor onze protestantse inrich ting. We hopen, rekenen er zelfs een beetje op, dat deze inschrijving ge slaagd mag zijn. Men wil dit min of meer aanmerken als een barometer voor de welwillendheid, die we genie ten. Geheel eens kunnen we het daar niet mee zijn, gezien weer het lijstje van giften, dat onderaan volgt. Maar wel kan het waar zijn, dat er mensen zijn, die niet zoveel te geven hebben, doch die door intekening van hun be langstelling willen doen blijken. Met opzet zijn er coupures bij van f 500,en f 100,Als U niet tijdig aan ons gedacht mocht hebben, kunt U misschien nog terecht. De geldmarkt is nu eenmaal een wisselvallige factor in het grote leven, die weerklank vindt tot in de kleinste onderdelen van om bestaan. Went U eventuëel spoedig om inlichtingen bij de Amsterdamse Bank te Oostburg, Breskens, Cadzand of Sluis, of bij onze administrateur, de heer S. van Hal te Sluis. Vorig totaal f 3566,95 A. J. Baas, Oostburg f 5,— N.N., Sluis f 2,50 Ds. Fournier, Oostburg, van N.N. f 2,50 Ds. Boere, Groede van N.N. f 5, Fa. Smoor De Hulster, Breskens f 2,50 N.N., Sluis f 450 Totaal f 4034,45 Met warme dank! Zo zijn we meteen over de vierduizend. De grote giften mogen de kleinere inspireren. Zo hou den we vol om samen onze goede ge dachten te richten voor onze goede zaak. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Zondagsdienst doktoren. 4 November 1951. Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. de Rijk, Aardenburg, tel. 24. Sluis, Cadzand, Zuidzande Dr. Staal, Sluis, tel. 21 Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. 4 November 1951. Zr. Catsman, Groede, tel. 66. PREDIKBEURTEN. Damcompetitie te Breskens. Bijgewerkt tot 30 October 1951. gesp. gew. gel. verl. p. W. Luteijn 7 6 1 o13 A. Hoogstad 7 6 1 o13 J. Verduijn 7 5 o 210 A. Jansen 5 4 o 18 H. de Munck 13 3 2 88 Neuféglise 10 3 1 67 L. Steijaert 12 2 1 95 A. Oosterling 3 2 o 14 H. de Looze 8 2 o 64 A. Baden 1 1 o o2 A. Wisse 1 o o 1o Zondag 4 Nov. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Schrale Bediening H. Doop. Afscheid. Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Bediening H. Doop Collecte Kerkherstel Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Dankdienst voor het gewas Oogstcollecte 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 9 uur; Ds. Kuijlman Groede, 10 uur, Ds. Boere Hoofdplaat, 2 uur, Ds. v. d. Graaff St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Herdenking Kerkhervorming Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Bediening H. Doop Collecte Uitwendige Zending Retranchement, 14,30 uur, Ds. Fournier Schoondijke, 10 uur, Wika van Vliet Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed Sluis, 18 uur, Ds. Schrale. Afscheid Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Bevestiging Cand. Blomaard 14,30 uur, Ds. Blomaard Intrede Zuidzande, 10,30 uur, Ds. Kuijlman Bediening H. Doop Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur» Ds. Nolthenius Woensdag 7 November, 6 uur, Ds. Nolthenius Bediening H. Avondmaal Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente Breskens, 9,30 uur, Cand. van de Vrie Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, Cand. van de Vrie Geref. Kerk Breskens ïo uur, de heer Vingerling, Goes 3 uur, de heer Vingerling Woensdag 7Nov.7,3ou., dankdienst v. h. gewas Woensdag 7 November Oostburg, 19 uur, Ds. Fournier Dankdienst voor het gewas Znidzande, 10,30 uur, Ds. Kuijlman Dankdag voor het gewas Collecte bouwfonds Voetbal Tweede klasse B. Rood WitR.A.C. o3; VlissingenTer- neuzen o1; AllianceGoes 1i; T.S.C. Middelburg 21; De BaronieDosko 21; M.O.C.Internos o3. Dosko heeft dan eindelijk de eerste neder laag te pakken. Internos komt door een overwinning op Moe op gelijke hoogte met de Bergenaren. T.S.C. herstelde zich door Middelburg te kloppen. Toch doen de hoofd stedelingen het in het nieuwe milieu niet slecht. Ook R.A.C. schijnt de smaak te pak ken te hebben. Rood Wit werd er het slacht offer door. Alliance en Goes, 2 staartploegen, deelden de punten. Voorwaar geen slecht resultaat van de Goesenaren. Tenslotte kwam Terneuzen in de middenmoot terecht door een overwinning op Vlissingen, dat het kind van de rekening schijnt te zullen worden. De stand is nu als volgt: Internos Dosko Middelburg De Baronie T.S.C. Moe Terneuzen R.A.C. Rood Wit Alliance Goes Vlissingen 23 - 10 23 - 11 18 - 12 21 - 16 13-8 13 - 12 '4 - 19 it - io 13 - 22 14 - l8 14-20 8-27 Derde klasse D. MetoBreskens 22; ZeelandiaCorn Boys 02; AxelR.C.S. 11; SluiskilDe Zeeuwen 12; BiervlietNw. Borgvliet oo; Clinge Odio 3 5. Axel kon het tegen het wisselvallige R.C.S. niet verder dan een gelijk spel brengen, waardoor de Zeeuwen er relatief beter voor staan. Toch is de overwinning op de hek kensluiters niet erg overtuigend. Breskens wist Meto in eigen huis een gelijk spel af te dwingen, en nestelt zich in de kopgroep. Biervliet en Corn Boys verrasten aangenaam, terwijl Clinge het tegen Odio niet kon klaren. Hier is de stand nu: Axel 8 De Zeeuwen 6 Nw. Borgvliet 8 Meto 8 Breskens Odio R. C. S. Biervliet Corn Boys Clinge Zeelandia Sluiskil o 18-4 13 0 18-7 11 2 17-10 10 2 19-13 10 2 18-13 8 1 13 -11 8 3 H-15 7 4 18-15 7 4 12-15 5 4 16-21 5 9-29 6-26 OostburgIJzendijke Vierde klasse H. 11; Koewacht P.S.K. 3-3; Hontenisse- —Aardenburg 3- 1. Hulst 6 6 0 0 30-6 12 Ria 6 5 0 1 22-11 10 E.M.M. 7 4 1 2 17 -11 9 Aardenburg 8 4 1 3 16 - 11 9 Steen 6 3 1 2 22 -13 7 Hontenisse 7 2 3 2 20 -17 7 Hoofdplaat 6 3 0 3 11 - 21 6 Oostburg 8 2 1 5 12 - 23 5 Koewacht 6 1 2 3 6 - 19 4 P.S K. 7 i 1 5 12 - 30 3 IJzendijke 7 0 2 5 7-15 2 Plaatselijk Nieuws Oostburg Vergadering „Ceres", De vereniging „Ceres" kwam onder leiding van mevr. van Cruijningen- Erasmus in hotel „De Commerce" in algemene vergadering bijeen. Na de opening was er demonstratie met een wasmachine en een vloerwrijver, waar voor bij de dames veel belangstelling bestond. Na de pauze gaf mevr. Casteleijn uit Leeuwarden een uiteenzetting over de Friese folklore, rietwerk van Noord wolde, Hindeloper sier- en gebruiks voorwerpen, Makkumer aardewerk, koperwerk, houtsnijwerk en dames- handwerken. Na deze lezing werden door mevr. Casteleijn meegebrachte voorwerpen bezichtigd en vele vragen gesteld. Tenslotte werd mevr. Casteleijn dank gebracht voor de aangename en leer zame middag en tevens de hoop uit gesproken, dat zij nog eens in Oost burg zou mogen terugkeren. Schoondijke. Onder leiding van de heer H. Leu- sink, districtsbestuurder van het Christe lijk Nationaal Vakverbond in Neder land, is dezer dagen opgericht een Chr. Besturenbond West Z.-Vlaanderen. Onder deze besturenbond ressorteren de plaatselijke afdelingen van werkne mers-vakbonden, aangesloten bij C.N.V. Tot voorzitter is gekozen de heer G. Passchier, Cransbergstraat 7, Schoon dijke; secretaris de heer R. Boer, Pr. Mauritsstraat 23, Oostburg; penning meester dhr. W. de Graaf, Tol O 19, Schoondijke. Deze heren verlenen gaarne hun bemiddeling tot het verkrijgen van alle gewenste inlichtingen omtrent de Chr. Vakvereniging, Breskens Gemoderniseerd bedrijf. Na de bevrijding heeft de firma Van Putten Vroon haar autobedrijf aan zienlijk uitgebreid. Zo is dez® week een geheel nieuwe afdeling in gebruik genomen, waar men de cliënten op zeer moderne en doelmatige wijze zal kunnen bedienen. Deze afdeling is ge vestigd in de Mercuriusstraat en grenst aan de bestaande garage. Er is o.a. in ondergebracht een zeer ruim kantoor. Daarnaast bevindt zich een hyper moderne smeerinrichting, die geheel naar de eisen des tijds is ingericht. De afgewerkte olie- wordt automatisch afgevoerd door een leiding naar buiten, welke eerst door een filter gaat en vervolgens in een tank wordt opge nomen. De wanden in deze afdeling zijn bezet met fraaie tegels, zodat het geheel er keurig uitziet. Ook is er een wasplaats, waarin is opgesteld een moderne carwasser. Verder is er het oliemagazijn met modern olie-reservoir waarin zich 4 soorten olie bevinden met een totale inhoud van 1000 liter. Het magazijn van plm. 100 m2 be vat vele onderdelen van auto's, enz. Boven deze afdeling is een ruime zolder voor het bergen van diverse artikelen. De verwarming van het gebouw ge schiedt door een warmelucht-installatie systeem „Heilker". Voor het personeel is er een ruim schaftlokaal, alsmede een toilet met bij behoren. Het geheel ziet er keurig uit en voldoet volkomen aan de eisen des tijds. Aannemer was de heer Ant. Behage te Groede en stond onder leiding van het architectenbureau Cijsouw, alhier. Schaakevenement te Breskens. Naar we vernemen, heeft de kleine, maar steeds actieve schaakver eniging „Breskens," die vorig jaar de dameskampioene van Nederland, mevr. Fanny Heemskerk liet komen, thans de ex-wereldkampioen, Dr. Max Euwe, uitgenodigd om op Zaterdag 10 No vember a.s. om 7 uur in het Vereni gingsgebouw alhier een simultaanseance te geven. Dr. Euwe, die momenteel weer in goede vorm is, wat wel gebleken is uit zijn laatste successen in Amerika, hoopt in Breskens de strijd aan te binden tegen een 40-tal schakers uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. De toe gangsprijs f 0,50 is laag gesteld om ieder de gelegenheid te geven, kennis te maken met het opvoedende, ka- raktervormende schaakspel, waarbij het gaat om durf, initiatief en door zettingsvermogen. Donateurs hebben natuurlijk vrije toegang tot het gebouw. Zij, die er nog steeds niet toe konden komen of er tegen opzagen het schaakspel te leren, moesten voor de aanvang eens even met een der bestuursleden praten. Wij willen gaarne een club beginners vormen, welke dan door onze beste spelers de beginselen en de theorie worden bijgebracht en hopenlijk later ook onze beste spelers kunnen wor-

De Schakel | 1951 | | pagina 2