Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. SABOTAGE Nieuwe regeling v. d. kuikenloewijzingen 1952. internerings- en krijgsgevangenkampen op Java, werden in de loop van de maand Augustus en in de eerste we ken van September 1944 uit de in het kampement van het voormalige Xe Bataljon der Infanterie te Batavia aan wezige pl.m. 4000 krijgsgevangenen twee „transporten," twee „drafts" voor afvoer naar de overwal gevormd. Eén van 1100 man, hoofdzakelijk uit ge zagvoerders, stuurlieden en werktuig kundigen ter koopvaardij, aangevuld met een klein deel van de Bataviase Stadswacht en andere militairen; een tweede van 1600 krijgsgevangenen, sa mengesteld uit de overgrote meerder heid van de vroegere stadswacht, land- stormers, miliciens, beroepsmilitairen, Engelsen, Australiërs en Amerikanen en tenslotte een aantal burgerkrijgsge vangenen, zoals jongere stuurlieden en werktuigkundigen, alsmede lager scheep- vaartspersoneel, zoals bootslieden, ma trozen, machinedrijvers enz. Ook onze Koninklijke marine was goed vertegen woordigd, terwijl zeker niet vergeten mag worden het contingent van ruim 300 man Ambonese en Menadoneze militairen en gepensionneerden kerels die getoond hadden, ook onder de meest benarde omstandigheden getrouw te willen blijven aan de Nederlandse vlag en hun Oranjehuis. Mannen die niet gezwicht waren voor de Japanse verlokkingen om voor geld en voeding als Hei-ho (inheems lid van Japans hulp corps) dienst te nemen, aldus een krijgs- gevangenenleven van zwoegen en ont beringen verkiezend boven eedbreuk van de militair. De vijand had hen laten aantreden, had hen toegesproken, had hun voorgehouden, dat zij dan onmiddellijk uit krijgsgevangenschap ontslagen zouden kunnen worden en weer als vrije mannen bij vrouw en kinderen zouden mogen wonen. „Tida Maoe" (Ik wil niet)kort en bon dig als uit één mond en zij maakten rechtsomkeert! De Nipponse vogelaar kreeg alleen maar zoveel honderd groene ruggen te bewonderen (Wordt vervolgd.) Nadat achtereenvolgens in Frankrijk, Engeland en de U.S.A. gevallen be kend waren geworden van duidelijk bewijsbare sabotage, heeft dezer dagen ook Canada een zeer tragisch ongeval gesignaleerd, dat gebeurd is nabij een militair vliegveld in Ontario. Een exemplaar van de Amerikaanse „Zanuck F 100", die speciaal gebouwd is voor de verdediging van het vaste land tegen een mogelijke invasie door de lucht, steeg er op voor een normale proefvlucht. Aan de stuurknuppel zat één der bekwaamste Britse testpiloten. Tien minuten na de start dook de machine als verlamd omlaag en sloeg te pletter. Bij het onderzoek bleek, dat de piloot sinds vijf minuten na vertrek geen antwoord meer had gegeven op vragen van de controletoren en het is vrijwel zeker, dat iemand kans heeft gezien een verdovingsmiddel te mengen in het glas melk, dat hij opdronk voor hij instapte. Edgar Hoover, de directeur van de kan blijven, dan zijn we allen, de ka pitein incluis, van de verantwoording af, nietwaar? En in het andere geval draaien we om en wel, dan heb ben we een paar dagen tijdsverlies en daar is ook wel overheen te komen". Zowel Whiteheaven als de lange stuurman knikten toestemmend en de laatste zei droogweg: „Daar moet je weer Hollander voor zijn om op zo'n idee te komen". Alleen de kapitein reageerde niet en Kees kon aan zijn gezicht niet zien of hij er voor of tegen was. Maar ten slotte zei Bream tot zijn stuurman: „Laat de marconist het verhaal naar Townsville seinen met de opdracht het door te geven aan mijnheer Thomp son. We zullen het antwoord dan wel afwachten". 's Middags kwam het antwoord. De marconist kwam met een triomfantelijk gezicht zijn hut uit en zei tot alle op varenden, die allen even nieuwsgierig waren over de beslissing van de „baas": „Dooistomen En toen ging er een luid gejuich op, want „miss" Josien had het in die enkele uren klaar gespeeld om Amerikaanse Staatsrecherche, die er in slaagde, de atoom-spionnen de pas af te snijden, heeft naar aanleiding hiervan, een speciale afdeling in het leven geroepen, om aan dit euvel paal en perk te stellen. Men bedenke, dat met het gebeurde in Ontario al de 25e Britse testpiloot om het leven is gekomen (sinds 1946). Tot dusver was meestal een onklaar gemaakte benzine- of olieleiding de oorzaak. P. de Klerk) Inwijding van het carillon te Vlissingen op 3 Nov. a.s. Dezer dagen ontvingen wij het pro gramma voor de inwijding van het nieuwe klokkenspel in de St. Jacobs- toren te Vlissingen, op 3 November a.s., waaraan medewerken Staf Nees, Ferdinand Timmermans, Flor Peeters, Piet Broerse, benevens de Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen". Zo vermelden de beiaardconcerten, uit te voeren door Staf Nees, Piet Broerse en Ferdinand Timmermans, werken van Mozart, Morks, enz., ter wijl bij het orgelconcert, te geven in de Jacobskerk van 19.4520.45 u- door Flor Peeters, werken van Bach, hemzelf e.a. worden uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand September 1951. GEBOORTEN24, Maria Ludovica, d. van E. P. Pieters en van J. K. Schrier; 26, Eduard, z van C. Com peer en van C. Heijboer. HUWELIJKEN: 18, Jacobus L. Jurrij, oud 25 j., wonende te Terneuzen en Adriana M. Cambier, oud 23 j., wo- nende te Breskens; 27, Daniël Goethals, oud 25 j., wonende te Schoondijke en Maria W. Leenhouts, oud 22 j., WO' nende te Breskens. OVERLIJDEN: 18, Mathilda F. van Leeuwe, oud 80 j wonende te Bres- kens, weduwe van Gerrit de Meijer. INGEKOMEN 6, Johannes van Oosten' brugge, van Stellendam naar W 6; 6, Frederik Baars, van 's-Gravenhage naar Dorpsstraat 74; 13, Marid E. Hubregtse- Verhage, van Aardenburg naar Dorps' straat 14; 13, Jozina S. Lauret de Lijser, van Retranchement naar Boulevard 4; 13, Jannis P. Leenhouts en gezin, van Groede naar Mercuriusstraat; 13, JacO' bus A. Hubregtse, van IJzendijke naar Dorpsstraat 14; 27, Johanna S. Christiaan- sen, van Huizen naar Noodplan C 3; 29, David Kotvis en echtgenote, van Waterlandkerkje naar Dorpsstraat 70; 29, Izaak J. Visser en gezin, van Zuid' zande naar Noodplan N 5. VERTROKKEN: 1, Sikke Heerema, van Scheepvaartstraat 4 naar Leeuwarden; 3, Marina van Oostenbrugge, van W 6 naar Roosendaal; 3, Pieter J. den Outer en echtgenote van Visserijstraat 24 naar Terneuzen; 7, Annie B. van de Voorde- van Ooteghem, van Havenstraat 8 naar Sas van Gent; 11, Adriana H. van Eek, van Dorpsstraat 21b naar Maarssen; 13, Johannes Boidin, van Vogelenzang 2a naar Driebergen-Rijsenburg; 15, Francois A. van Male, van Scheepvaartstraat 10 naar 's-Gravenhage; 15. Levina A. de Smit, van Scheepvaartstraat 10 naar 's-Gravenhage; 22, Abraham J. de Smit, het hele matrozencorps voor zich in te nemen. HOOFDSTUK XXI. De reis verliep van dag tot dag zonder dat er iets bijzonders voorviel. Men had aanhoudend mooi weer en de motoren zongen regelmatig hun monotoon lied, zodat de schroef met een flinke snelheid in het water rond draaide en het slanke jacht vele mijlen per etmaal dichter bij het doel kwam. De bootsman had hoffelijk zijn hut aangeboden, maar de kapitein had kort en bondig besloten, dat de monteur van de machinekamer, die een kleine hut in het officierenverblijf had, maar moest verkassen en de .bootsmanshut mede kon betrekken, hetgeen hij be reidwillig deed. Zodoende had Josien een kleine, maar comfortabele hut. Overigens maakte de zwarte journa liste zich op alle mogelijke manieren verdienstelijk. Ze hielp de kok, bracht het eten naar de salon voor de offi cieren, stond als een volleerde was vrouw achter een grote teil met was goed en spande op het promenadedek een kabel, die dienst deed als waslijn. 125. Dat laat vriend Piet niet op zich zitten Hij springt van woede ziedend op! Pakt Jan met allebei zijn vuisten, En geeft hem ongenadig klop! Pats-bom! Pak aan! Sla-dicht, sla-raak! Een dikke neus, een scheve kaak! van Boulevard 60 naar Delft; 25, Ma- rinus J. van Gorkum en gezin, van Noodplan N 5 naar Oegstgeest; 26, Adriana M. Jurrij-Cambier, van Duin- straat 1 naar Terneuzen; 27, Pieter W, Woittiez, van Dorpsstraat 22 naar Oegstgeest; 28, Maatje Lijk, van Dorps- straat 136 naar Tietjerksteradeel; 29, Amandus Sijnesael en gezin, van Noodplan C 8 naar Canada. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is met de geor ganiseerde landbouw tot overeenstem ming gekomen over de regeling van de kuikentoewijzingen voor 1952. In de nieuwe regeling werdt verband gelegd tussen het aantal kuikens, dat wordt toegewezen en de oppervlakte bouw land, welke de pluimveehouder met aardappelen en/of korrelmais zal be bouwen. Op deze wijze zal het moge lijk zijn de pluimveehouderij in haar geheel een bijdrage te doen leveren in de noodzakelijke verhoging van de vee voederproductie in ons land. De regeling komt over het algemeen hierop neer, dat pluimveehouders, die toezeggen in 1952 25 pCt. van hun bouwland met genoemde producten te zullen verbouwen, hetzelfde aantal kui kens krijgen toegewezen als in het voor afgaande seizoen. Pluimveehouders, die niet aan deze voorwaarde willen vol doen, zullen met een toewijzing van 75 pCt van dit aantal rekening moeten houden. Bedrijven, waarvan kan wor den aangetoond, dat het niet mogelijk is tenminste 20 are voor de verbouw van aardappelen en/of mais te bestem men, over het algemeen de kleine be drijven dus, zullen een toewijzing ont vangen, welke overeenstemt met het aantal kuikens, dat wordt aangevraagd, mits dit aantal de toewijzing van het voorafgaande seizoen niet overschrijdt. De nieuwe regeling, welke zowel voor de bedrijfspluimveehouders als voor de fok- en vermeerderingsbedrijven geldt, zal tot gevolg kunnen hebben, dat minder kuikens worden toegewezen Een der matrozen had van een stuk hout geïmproviseerde wasknijpers ge maakt en zodoende hing een paar ma len in de week als een serie wappe rende vlaggen blank gewassen kleding en ondergoed over het dek. Als er een klein ongeval plaats had - hetgeen in de machinekamer nog al eens ge^ beurde - was ze er dadelijk bij met jodium en verband en ontpopte zich als een jonge vrouw, die van alle markten thuis was. Soms zat ze 's avonds met alle matrozen op het achterdek en vertelde van het leven in Holland. Op andere avonden was ze in de salon met de officieren, die geen dienst hadden en dan werd er op de radiomuziek ook wel eens een dansje gemaakt. En zelfs de stugge Bream kon het niet nalaten om met belangstelling naar het rappe figuurtje te kijken, als ze zijn hut binnenkwam met een of andere lekkernij, die ze in de kombuis had klaargemaakt. Maar overdag vertoefde ze vaak in de hut van Whiteheaven en Kees en dan schreef ze een soort dagboek, dat ze later in Nederland wilde publiceren. Een heel enkele maal zag men in 126. Steeds vechtend spartelden ze beiden Al rollebollend door het gras, Helaas, vergetend, dat vlak bij hen Een diepe vaart vol water was! Plons! plons, daar heb je 't al, o wee! Verdwenen zijn ze, alle twee. aan bedrijven, die hoewel zij over vol doende bouwland beschikken, er niet toe overgaan tenminste 20 are met de genoemde producten te betelen. Daar tegenover staat, dat voor bedrijven, waar meer dan 25 pCt van het bouw land voor dit doel zal worden bestemd, overschrijding van de kuikentoewijzing voor 1951 mggelijk zal zijn. In alle gevallen is de oppervlakte bouwland in 1951 als uitgangspunt voor de bereke ning gekozen De nieuwe regeling wijkt af van de tot dusverre gevolgde, waar bij een vast aantal kuikens voor het gehele land werd toegewezen. Zo wer den dit jaar in totaal 21,5 millioen kuikens onder de pluimveehouders ver deeld. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 Oct. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Anna ter Muiden, 11 uur, Cand. A. J. Mooy, Utrecht Biervliet, 10 uur, Ds. Wiebosch Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom Herdenking Kerkhervorming Bev. ouderling en diaken 6,30 uur, Ds. v. d. Graaff Cadzand, 18 uur, Ds. Kuijlman Groede, 10 uur, Ds. Boere Hoofdplaat, 1 uur, Ds. van Beusekom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 10,30 uur, Ds. Fournier Retranchement, 9 uur, Ds. Fournier Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagsavonds 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Cand. Mooy, Utrecht 18 uur, Ds. Schrale, Bed. H. Avondm. Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 18 uur, Ds. van Beusekom Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Zendingscollecte Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente Groede, 10 uur, Da Stol Vrij Evang. Gemeente .Breskens, 9,30 uur, Ds. Praas Nieuwvliet, 10 uur, Cand. van de Vrie Retranchement, 2,30 uur, Cand. van de Vrie Cadzand, 6,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk Breskens 10 uur, Ds. van Houten, Aalsmeer 3 uur, Ds. van Houten Bediening H. Avondmaal Woensdag 31 October Hervormingsdiensten Schoondijke, 7 uur. Filmstrook leven van Maarten Luther Sluis, 19,30 uur. Oostburg, 19,30 uur, in de Noodkerk dc verte een heel groot schip. Dan was de marconist druk in de weer en werden er groeten uitgewisseld. Een maal was het een Nederlands schip en de marconist waarschuwde Kees en Josien, die haastig naar hem toegingen en hem verzochten een groet mede te geven naar het vaderland, hetgeen de kleine marconist bereidwillig deed. Op de twintigste dag na het vertrek uit Townsville betrok de lucht en de kapitein vertelde tijdens de maaltijd, dat er „vuil" weer in de buurt was, wijzende op de barometer, die sinds die morgen snel gedaald was. De lichte bries, die vrijwel dag en nacht gewaaid had, verdween en tegen de avond was het opeens bladstil. De matrozen kregen opdracht om in de ruimen alles dusdanig vast te maken of zo te plaatsen, dat er bij stormweer geen verschuivingen zouden kunnen plaats hebben. En ook op het dek werd alles nog even terdege nage keken. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1951 | | pagina 2