Canada in 1960. Het verlaten eiland De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 352 Vrijdag 19 OCT. 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Bijna 80.000 Nederlanders zijn in de jaren na de tweede wereldoorlog uit ons land weggetrokken om elders in de wereld een beter en zekerder be staan te zoeken. Vele landen buiten Europa bieden in dit opzicht meer perspectieven, dan ons eigen dicht be volkte land. Daar is meer ruimte, daar treft men ook meer en veelal nog on gebruikte hulpbronnen in de bodem aan, welke eenmaal in exploitatie zeer veel werkkrachten zullen vragen. In de harten van vele duizenden landge noten leeft dan ook de wens om het voorbeeld van deze 80.000 te volgen. De keuze is echter groot, want de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Ame- rika, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland bieden elk zeer veel. De be slissing is veelal moeilijk, maar altijd belangrijk. Welk land biedt voor de persoonlijke geaardheid van de emigrant de beste kansen? Welk land biedt sociaal-economisch de beste mogelijk heden? Niet alleen nu, maar ook in de toekomst. In dit opzicht is het wellicht interes sant te weten, welke plannen Canada heeft om haar grote rijkdommen te exploiteren. Een blik in de toekomst van dit grote land toonde onlangs de heer H. M. Turner, de president-direc teur van de Canadian General Electric Company Ltd., in zijn toespraak tij dens de Nationale Canadeze tentoon stelling. Na gewezen te hebben op de grote taak en de toekomst welke voor Canada, niet alleen tot voordeel van zichzelf, maar evenzeer vóór dat van andere volken en de vrije wereld is weggelegd, zeide de heer Turner „Onze grootste nationale bron is natuurlijk de bevolking. Zij wier taak het is zulke dingen te berekenen, ver tellen ons, dat door natuurlijke aanwas en immigratie Canada in i960 meer dan zestien millioen zielen zal tellen. Dat is ruim twee millioen meer dan thans of juist evenveel als de tegen woordige bevolking in vijf van onze provincies!" „Mensen scheppen welvaart door arbeid. Experts zeggen dat er in i960 zes en een half millioen arbeidskrach ten zullen zijn. Een millioen meer dan thans". „Werk vraagt materiaal. In i960 zal Canada de beschikking hebben over vrijwel alle ruwe grondstoffen - delf stoffen, chemicaliën, hout enz. - welke nodig zijn voor een groot opgezette industriële economie ter verkrijging van een nationale productie van 26 milliard FEUILLETON 28) door P. DE VRIES. Ze draaide zich om. „Best, dan zal ik ze zelf wel halen, schreeuwbek 1" Met een paar stappen was hij weer bij haar. „Wacht hier op me, kleine kat, die je bent. Ik heb je al eens eerder gezegd, dat je eens een flink pak slaag moest hebben. Jammer, dat die matroos het je niet gegeven heeft. Je blijft hier in het gangetje staan, tot ik terug ben met je koffers en o wee, als je wegloopt". „Tot Uw orders, vaandrig!" Ze had inmiddels haar alpino weer opgezet en salueerde op militaire wijze. Kees slikte een verwensing in en liep naar het dek, waar hij de eerste de beste matroos verzocht in het ruim, waar de verstekelinge aangetroffen was, te zoeken naar twee koffertjes en die naar hem te brengen. De matroos verdween meteen en kwam na een dollar, een toename van bijna 650 millioen dollar per jaar." „Een doelmatige bewerking van grondstoffen vereist energie. Bij de tegenwoordige stand van zaken zal Canada in i960 de beschikking hebben over ruim 20 millioen paardenkracht alleen al op het gebied van electrische energie, vergeleken bij veertien millioen op het ogenblik." De heer Turner vestigde er de aan dacht op, dat elke Canadees een grote verantwoordelijkheid draagt om een gezond en ordelijk verloop in deze wel zeer snelle ontwikkeling van het land te waarborgen en hij vervolgde „In de dagen der pioniers, mocht een immigrant als hulp van een wel willende regering rekenen op enkele hectaren bouwland, een hoeveelheid voedsel tot de eerste oogst, wat zaad- goed en soms wat vee. Daarna was hij op zichzelf aangewezen. Zijn succes of zijn mislukking hing af van zijn eigen kracht en initiatief." „Vandaag de dag is dezelfde geest van voortvarendheid en kracht nog vereist. In onze ingewikkelde en be schaafde samenleving echter, kan de nieuweling in onze economie verwach ten, dat hij de meest doelmatige ge reedschappen en werkwijze te zijner beschikking krijgt. Dit houdt in een gezonde omgeving om in te werken, een doelmatige machine om de kracht van zijn handen en zijn geest te ver- veelvuldigen, gelijkwaardige en goed kope energie om de machines in wer king te stellen, goede grondstoffen om te bewerken en tenslotte een gezonde organisatie en leiding." Volgens lage schattingen zal in i960 slechts de helft der beschikbare nieuwe functies in de industrie kunnen worden ondergebracht. Tenminste vier milliard dollars zullen nodig zijn voor kapitaals investering in nieuwe bedrijven en voor nieuwe industriële uitrusting. Waar zal Canada in i960 werkge legenheid vinden voor misschien een millioen mensen meer? Velen zullen terecht komen in reeds lang bestaande basis-industrieën. Aan gezien de landbouw altijd een der hoofdpeilers der economie is geweest, is het van vitaal belang dat vele immi granten daarin een productieve en vol doening gevende taak zullen vinden. Door grotere mechanisatie en meer in tensieve cultivering van de bouwgrond zal dit worden gestimuleerd. In i960 verwacht men dat het Canadese plat teland niet minder dan 300.000 elec trische aansluitingen meer zal tellen dan thans. Dit zal zowel de producti viteit als het comfort op de boeren bedrijven aanzienlijk verhogen, waar door tevens verwacht mag worden dat paar minuten met de beide koffers te rug. Inmiddels was ook Whiteheaven klaar gekomen met zijn toilet en nieuws gierig stapte deze de gang in, waar hij het meisje van top tot teen mon sterde. „Ik ga al vast naar Bream," zei hij tot Kees. „Als zij er een beetje toon baar uitziet, breng haar dan bij ons". „Binnen een kwartier zijn we er," antwoordde Kees. Daarna deed hij de deur van zijn hut open en wees haar de wasgelegenheid. Hij smeet de kof fers achter het meisje aan en-zei, ter wijl hij de deur weer dicht trok: „Je hebt het gehoord, ever een kwartier kom ik je weer halen". HOOFDSTUK XX. Het vertrek van de kapitein had veel weg van een rechtbank. Achter de ta fel troonde Bream, thans in vol ornaat en naast hem had een der beide stuurlieden plaats genomen, een lange, slanke man, die een paar vellen pa pier voor zich had en blijkbaar als griffier zou gaan fungeren. En aan de andere zijde van Bream zat White- de boerenzoons meer gebonden zullen blijven aan het bedrijf van hun vaders en dat de immigrant uit Europa daar door de noodzakelijke middelen zal vinden voor een „goed bestaan". Hoog ontwikkelde bedrijven als de hout- en mijnindustrie, smelterijen en raffinaderijen, zullen eveneens aan ve len werkgelegenheid verschaffen. Bo vendien voorziet het steeds groeiend aantal lichte industrieën in een ge zonde verscheidenheid in de Canadese industrialisatie. Maar ook in geheel nieuwe industrieën en takken van nij verheid zal dan volop werkgelegenheid zijn. In i960 zullen de rivieren de St. Lawrence en de Ottawa vier millioen paardenkracht electrische energie leve ren. Bovendien zal de St. Lawrence voor zeeschepen bevaarbaar zijn van Cornwall tot Fort William toe. Vracht schepen van Labrador zullen daarlangs meer dan 10 millioen ton ijzererts kunnen aanvoeren, terwijl een zelfde hoeveelheid het gebied van Steep Rock in West Ontario zal leveren. In deze periode zal in Noord Brits Co lumbia de aluminium-industrie 500.000 ton aluminium per jaar kunnen produ ceren, terwijl een nieuw soort metaal met de beste eigenschappen van staal en aluminium, n.l. het titanium alom gebruikt zal worden. De olie-industrie zal dan volledig onafhankelijk zijn met pijpleidingen, olietankers en raffinaderijen hetgeen van de grootste betekenis is, omdat Canada in Alaska over de grootste oliereserves ter wereld beschikt. Indien de huidige koers van de Ver enigde Staten wordt gevolgd zal Ca nada in i960 een grote chemische in dustrie bezitten. In i960 zal de huizenbouw een ge middelde van 115.000 huizen per jaar hebben bereikt, de industrie in huis houdelijke gebruiksvoorwerpen en ma chines, zoals ijskasten, wasmachines, bordenwassers, enz., zal worden uitge breid. Er zullen wegen en kanalen worden aangelegd, de spoorwegen zul len grote uitbreiding ondergaan, de televisie, radio, zullen tot de gewone zaken behoren. Dit is in het kort een toekomstbeeld van Canada in i960. Een toekomst aan de verwerkelijking waarvan thans reeds met energie wordt gewerkt. Ongeveer 30.000 Nederlanders wo nen thans in dit veel belovende Canada. Daar moeten zij hun beste krachten geven, willen zij meer verkrijgen, dan wat zij in hun eigen land opgaven. Duizenden landgenoten zullen hen nog volgen. Over zee, maar ook op moderne wijze door de lucht. Tot nu toe emi greerden ruim 2000 Nederlanders per K.L.M. naar Canada, waarbij zij be- heaven, die onmiddellijk zijn sigaret doofde, toen Kees met de verstekelinge binnentrad. Daar niemand haar een stoel presenteerde, was Kees, ondanks zijn slechte humeur, toch wel zo hof felijk, dat hij er een uit de hoek van het vertrek haalde en deze bij Josien neerzette. De journaliste had zich in middels geheel gemetamorphoseerd. Ze had een lange lichtblauwe japon aan en het zwarte haar was behoorlijk ge kapt. Haar genylonde benen staken in een paar wandelschoenen en Kees moest erkennen, dat ze erin ieder ge val op haar voordeligst uitzag. Wel een verschil met de gedaante in de besmeurde overall, waaruit het vettige, vuile gezicht en de door elkaar ge woelde haren stak. De stuurman plantte zijn bril beter op zijn neus en keek het meisje be langstellend aan. Een belangstelling, die Kees maar matig kon appreciëren. Ten slotte nu ja was ze een land genote en hoewel hij nog danig uit zijn humeur was, begreep hij wel, dat hij hier als verdediger zou moeten op treden. merkten dat dit beloofde land slechts 18 uur vliegen van Nederland verwij derd ligt. Een mooie opdracht voor een Terneuzens bedrijf. Door de Centrale Dienst voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht en Ge meentewerken Noord Zeeland is na mens het Gemeentebestuur van Zierik- zee aan de N.V. „De Hoop", afd. Betonfabriek te Terneuzen de levering opgedragen van pl.m. 400.000 stuks be tonnen glooiïngstegels en pl.m. 6500 stuks betonnen opsluitbanden in het door laatstgenoemde gepatenteerde „Diabool" systeem tot een bedrag van ruim f 400.000, Deze Diabooltegels en banden zijn bestemd voor de oeverbekleding van het 2V2 Km. lange havenkanaal, dat Zierikzee met de Oosterschelde ver bindt. Niet alleen, dat bovengenoemde op dracht voor vele maanden werk geeft aan de betonarbeiders der fabriek, doch ook aan de schippers van de Transport Maatschappij „Terneuzen", die de grote hoeveelheden grondstoffen benodigd voor de fabricage en t.z.t. ook het gerede product naar de plaats van be stemming zullen vervoeren. De Kinderzegels 1951. Van 12 November t/m 31 December 1951 worden de gebruikelijke welda digheidspostzegels met een toeslag „Voor het Kind" verkocht; de netto opbrengst van deze toeslag komt ten goede aan de arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind. Zij blijven voor de frankering geldig t/m 31 Dec. 1952. De zegels zijn ver vaardigd naar fotografische ontwerpen van Cas Oorthuys en geven meisjes en jongens te zien met op de achtergrond de omgeving, waarin zij wonen of wer ken. Bij drie der waarde (5, 10 en 20 ct.) zijn de motieven tevens door de wederopbouw ingegeven. 2 ct. (groen) verkoopsprijs 5 ct.; meisje (achtergrond molen). 5 ct. (grijs) verkoopsprijs 8 ct.; jongen (achtergrond huizen in aanbouw en een kraan). 6 ct. (sephia) verkoopsprijs 10 ct.; vissersjongen (achtergrond visnetten de mast van een schip en gebouw). 10 ct. (roodbruin) verkoopsprijs 15 ct.; fabrieksjongen (achtergrond fabrieks schoorsteen ijzerconstructie werk). 20 ct. (blauw) verkoopsprijs 27 ct.; stadskind (achtergrond een modern huizencomplex). De technische gegevens zijn de vol- Bream, die blijkbaar ongevoelig bleef voor vrouwelijke charme, opende de zitting en vroeg op stroeve toon: „Waarom bent U aan boord van de „Snow-flake" gegaan?" Josien lachte even en antwoordde met haar volle, klankrijke stem in dui delijk Engels: „Omdat ik mee wilde naar Saint George. En om maar met een alle verdenkingen uit de wereld te helpen, de heer van Bergen wist hier niets van af. Toen hij in Holland ver telde van zijn plan om een onderzoek te gaan instellen op dat verlaten eiland, was ik dadelijk enthousiast en zei, dat ik mee ging. Mijn beroep is namelijk journaliste. Maar Kees de heer Van Bergen lachte me uit en zei, dat er geen sprake van was. Ik heb alle pogingen aangewend om hem te bewegen mij mede te nemen, maar hij weigerde steeds en ondanks mijn aan dacht en het volgen van zijn gaan en komen, slaagde hij er in om op een onverwacht ogenblik met een vliegtuig naar Australië te vertrekken. Ik kwam juist een uur te laat. Wel, ik ben toen met een volgend vliegtuig naar Java

De Schakel | 1951 | | pagina 1