Algemene Bond van Ouden van Dagen. .VLISTO'-tentoonstelling te Vlissingen Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. Op het Congres van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, dat op 18 en 19 September j.l. te Amsterdam werd gehou den, werd besloten het volgende schrijven tot de Voorzitter van de Ministerraad te richten: Aan: de Heer Voorzitter van de Ministerraad, Den Haag. Excellentie, De Algemene Bond van Ouden van Dagen, tellende 40.000 leden, gevestigd te Rotterdam, heeft de eer zich tot U met het navolgende te wenden. De invoering van de Noodwet-Drees was voor honderdduizenden ouden van dagen van grote betekenis. Aan de martelende onzeker heid werd een einde gemaakt. Weliswaar zijn ook thans de ouden van dagen niet zonder financiële zorgen, maar „oud en arm" gaat toch niet langer samen. De Noodwet-Drees zal worden vervangen door een definitieve wet. Voor die definitieve wet bestaat natuurlijk allerwege grote be langstelling. Dat het bestuur van onze Bond voor dit probleem bijzondere belangstelling aan de dag legt, zult kunnen begrijpen. Tot nu toe beschikken wij niet over veel gegevens met betrekking tot de definitieve regeling. Wij kennen slechts enkele mede delingen die de Minister van Sociale Zaken heeft gedaan in de Kamer en wij kennen de plannen, neergelegd in het rapport van Rhijn. Tenslotte hebben wij thans kennis genomen van het plan van de Raad van Vakcentralen en van het rapport van het Centrum voor Staatkundige vorming. Over deze plannen wensen wij thans nog geen definitief oordeel uit te spreken. In het plan van de Raad van Vakcentralen trekt het ons in het bijzonder aan, dat de pen sioenen gelijke tred zullen houden met de loonontwikkeling, terwijl het ons bovendien van groot belang lijkt, dat de premie voor de zelfstandigen via de belastingen wordt ge ïnd. Trouwens ook het zoeven genoemde rap port van het Centrum voor Staatkundige vorming zegt dat de inning van de premie via de belastingen mogelijk is bij een ver zekering. Uit het rapport Van Rhijn en uit de me dedelingen van de Minister hebben wij be grepen, dat het in de bedoeling ligt onder afschaffing van de gemeenteklassen-indeling de uitkering van de nieuwe wet te baseren op de feitelijke gemiddelde uitkeringen van de Noodwet Drees. Ten aanzien van de af schaffing van het stelsel van de gemeente klasse voor de toekomstige ouderdomsvoor ziening delen wij U mede, dat wij de mening van de Commissie van Rhijn delen. Dat deze afschaffing gepaard zou gaan met uitkeringen gebaseerd op de feitelijke gemiddelden van de Noodwet-Drees lijkt ons echter beslist on gewenst. Dit zal namelijk in de practijk be tekenen clat de uitkeringen zullen bedragen f 17,- tot f 18,- per week per echtpaar. Aangezien tegelijkertijd volgens het plan van het rapport Van Rhijn de invaliditeits- rente zal aflopen, met andere woorden, aange zien tegelijkertijd dus zal worden bepaald, dat de ouderdomsrente krachtens de invalidi teitswet lager zal worden naarmate men jonger is ten tijde van het in werking treden van de nieuwe wet, betekent dit in feite dat die ouden van dagen, die geen eigen inkomsten hebben, vooral die vallen onder de eerste drie gemeenteklassen, ernstig gedupeerd zullen worden en het betekent bovendien, dat de eigen inkomsten op de duur zullen teruglo pen. Bovendien hebben wij begrepen, dat het in de bedoeling ligt nog gedurende een zekere tijd aftrek van eigen inkomsten toe te passen. Dit alles, gevoegd bij het feit, dat men niet een automatische aanpassing van de pensioenen aan de loonontwikkeling voorstaat, verontrust ons bestuur in ernstige mate. Het kan natuurlijk zijn, dat ons bestuur uiteraard als gevolg van de tot nu toe vrij beknopte mededelingen in het Parlement omtrent de plannen van de toekomstige regeling niet goed op de hoogte is, met andere woorden dat het in de bedoeling van de regering ligt hogere uitkeringen te garanderen dan f 17, matroos ook gedwongen waren in de nauwe ruimte om te keren. Ze her ademden, toen ze weer de trap op gingen en de drie mannen bleven op het dek bij de trapopening staan, nieuwsgierig kijkend naar de onbe kende passagier, die weldra naar bo ven gebracht zou worden. Waarschijnlijk waren de andere op varenden ook wakker geworden of ge alarmeerd door het geroep van de matroos, want er kwamen nu meer dere mannen naar de plaats, waar men wachtte op de verschijning van de verstekeling. Vanuit het donker kwam nu een grauwe gedaante naar boven, gevolgd door een opspelende matroos. En in het licht van de heldere morgen zag men nu een slanke jongeman, ge kleed in een grijze overall en een al pino op het hoofd. Het gezicht van de verstekeling was vuil, de handen wa ren het eveneens. Blijkbaar had de man daar al een paar dagen tussen de vette olievaten gezeten. Hij bleef voor de kapitein staan en de matroos, die achter hem aan naar boven was gekomen, trok met een ruk de alpino van het hoofd van de verstekeling en gelijk klonk een kreet van schrik. Want de verstekeling bleek geen man te zijn, maar een vrouw, want een bos ravenzwart haar viel nu naar alle kanten langs de sla pen neer. tot f 18,per week per echtpaar. Is dit ech ter niet het geval, dan dient ons inziens ernstig te worden overwogen of de invalidi teitswet (het gedeelte ouderdomsverzekering) niet dient te worden gehandhaafd, vooral voor degenen, die niet onder een bedrijfspensioen fonds vallen, waardoor zij dus constante eigen inkomsten blijven behouden. Voorts brengen wij onder Uw aandacht, dat het ons onjuist lijkt ook gedurende de overgangsperiode aftrek van eigen inkomsten toe te passen. Het zal zeker nog geruime tijd duren voor dat de nieuwe wet in werking zal treden. Er zal zonder twijfel nog veel bestudeerd moeten worden. Ons bestuur begrijpt dat. Het is daarom, dat ons bestuur zich afvraagt of het niet gewenst is in afwachting van een nieuwe wet een zeker bedrag van aftrek van eigen inkomsten van de Noodwet-Drees vrij te stellen. Het resultaat hiervan zou zijn, dat tal van ouden van dagen niet in ernstige moeilijkheden geraken en dat de regering niettemin toch in staat zou zijn de definitive regeling, die nu eenmaal met tal van proble men gepaard gaat grondig te toetsen aan tal van voorstellen, die ons de moeite waard lijken bestudeerd te worden. Met verschuldigde gevoelens, W. van Beek, Voorzitter. G. J. de Bruin, Secretaris. C. den Hartog, Penningmeester. Van 4 tot 10 October zal te Vlis singen een „Vlisto"-tentoonstelling wor den gehouden in het Concertgebouw. Op deze tentoonstelling, georgani seerd door de Vlissingse middenstand, zullen een dertig stands te bewonde ren zijn, w.o. ook enige uit andere plaatsen dan Vlissingen. De openings uren zijn van 1.30 u. tot 5.30 u. 's mid dags en van 7 tot n u. 's avonds. Ook zijn er verschillende attracties, alsmede prijzen beschikbaar voor de vele te verwachten bezoekers. FILMN1EUWS „Voor wien de klok luid" In het Luxor Theater wordt ver toond de prachtige kleurenfilm waar van U zult genieten. Deze film geeft een beeld van de Burgeroorlog in Spanje. Romantiek en liefde herleeft in deze strijd. Een film vol spanning en mooie momenten, hetgeen wij U ten zeerste kunnen aanbevelen. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht Arras op 30 Sept. j.l. Los 1,50 u. Aank. ie duif 3 u. 57 min. 56 sec., snelh. 1060 m. per min. 1 A. Bondewel. 1 Jac. Maas. 3 Verm.-Verd. 4, 7, 14 Dierx-Hartog. 5 H. Oosterling. 6 J. v. d. JBroeke. 8 en ie overduif J. Jacobs. 9 E. Pieters. 10 G. Boekhout. 11 G. v. Grol. ia, 17 W. Klaaijsen. 13, 15, 16 L. v. d. Wege. Plaatselijk Nieuws Biervliet. De Koninkl. Muziekvereniging Harmonie" jubileert. De Koninklijke Muziekvereniging „Harmonie" uit onze gemeente, viert op Zaterdag 6 October a.s. haar IIO- jarig bestaan. In de loop der jaren heeft het Bier- vlietse muziekkorps eclatante successen „Damned 1" kreet de kapitein hart grondig, „it 's a wive Kees hoorde de uitroep van Bream nauwelijks, want als gefascineerd bleef hij naar het gezicht van de versteke- linge kijken. Maar dat was dat was toch niet mogelijk De anderen stonden eveneen» vol verbazing te kijken naar de vrouw, alsof ze het achtste wereldwonder was. Een verstekeling aan boord, nu ja, dat kwam wel eens meer voor en meestal ontdekte je die dan wel na een paar dagen. Dat betekende voor het scheeps volk immers, dat er een duvelstoejager aan boord was gedurende de reis, want zo'n gratis passagier liet je al lerlei vuile en beroerde karweitjes doen, tot hij in de eerstvolgende haven aan de vreemdelingenpolitie werd overge dragen. Maar een vrouw Kees murmelde wat en wist niet wat hij er van denken moest. Maar na een poosje vermande hij zich en haal de zijn zakdoek te voorschijn. Hiermee veegde hij over het gezicht van de vrouw, die zich niet verzette, zodat het gezicht beter kenbaar werd en toen Kees de zakdoek liet zakken, kwam hij tot de ontstellende ontdek king, dat de Apeldoornse journaliste voor hem stond. (Wordt vervolgd). ri9. Bij 't vallen van de avond zoeken Zij zich een schuilplaats voor de nacht, Een hooischelf kan daar goed voor [dienen, Je ligt als in een bed zo zacht! Ook is 't van binnen warm en droog, En loop j' er niet zo in het oog. r 20. 't Wordt ochtend. Jantje Visser hengelt Terwijl zijn vriend wat dut, naar bliek. Sam loert het stiekum af, de stakker Is van de honger driekwart ziek! En ach, de brave hengelaar Beseft nog niets van al 't gevaar! geboekt. Al deze successen krijgen een nog veel grotere betekenis door het feit, dat tengevolge van het oorlogs geweld in October 1944 ook deze ge meente zwaar getroffen werd en mede hierdoor de thans jubilerende vereni ging. Het repetitielokaal werd verwoest, instrumenten en inventaris vernield en bovendien verloren enkele leden ten gevolge van de oorlog hun leven. Maar evenals bij de wederopbouw van het materiele, was ook in deze vereniging genoeg energie overgebleven om op nieuw te beginnen. Reeds in Mei 1945 bij de bevrijdingsfeesten kon de fan fare haar medewerking verlenen. Gesteund door de gehele bevolking en onder de geestdriftige leiding van haar eminente directeur Jasper Antho- nisse, is het dit korps gelukt een hoog muzikaal niveau te bereiken. Als we de successen van de laatste jaren de revue laten passeren, dan zien we 1947: concours te Terneuzen, afd. Uitmuntendheid, ie prijs met tof van de jury; 1948: concours te Groede, ere-afde- ling, ie prijs met lof van de jury; 1949: concours te Axel, vaandel afdeling, ie prijs met lof der jury; 1950Internationaal concours te Oostende (B afd. Excellence, ie prijs met lof der jury, 3e extra-prijs be staande uit een prachtige beker. 1951: concours te Hulst, vaandel afdeling, ie prijs met lof der jury, ie extra-prijs met wisselbeker. Voorts speelde de „Harmonie" in 1948 met veel succes voor de AVRO- microfoon te Hilversum. Deze presta ties spreken nog meer, als we bezien, dat dit korps slechts uit 28 muzikan ten bestaat, waarvan 7 beneden dei 5- jarige leeftijd, waaronder de concert tamboer, die 11 jaar oud is. Dit jaar schitterde de „Harmonie" ook weer in internationaal gezelschap en wel op het internationale muziekconcours te Dour (B.). Ook hier werden de hoog ste prijzen behaald. Ook de directeur deelde in dit succes en verwierf aldaar de directeurprijs. Uit het bovenstaande blijkt, dat dit kleine gezelschap er zijn mag en zon der chauvinisme mag gezegd worden, dat het tot de beste korpsen van Zee land, zo niet van Nederland, behoort. Dat ook in hogere regionen deze prestaties gewaardeerd worden, blijkt wel uit het feit, dat door H.M. de Koningin in 1948 aan deze vereniging het praedicaat „Koninklijke" werd ver leend. Het no-jarig bestaan van onze „mu ziek" zal dan ook zeer zeker niet on gemerkt voorbij gaan. De bevolking heeft de hoofden bij elkaar gestoken en er is een comité gevormd om de huldigingsfeesten te organiseren. Dit comité heeft niet tevergeefs een be roep gedaan op de ingezetenen om hun bijdrage voor dit feest. Met grote gulheid is gegeven. Het comité is dan ook in staat geweest een huldigings programma samen te stellen, dat er zijn mag. Op Zaterdag 6 October a.s. zal deze huldiging plaats vinden in een ont vangst door het gemeentebestuur en in een dorpsfeest. Verscheidene ver enigingen zullen aan de huldiging deel nemen, n.l. de muziekkorpsen van Hoofdplaat, Hoek en Philippine, de zangvereniging van Hoek en de ac cordeonvereniging uit Terneuzen. De jeugd zal vermaakt worden door een ballonwedstrijd, schoolvoetbalwedstrijd, lampionoptocht en tractatie. Op Zon- dag 7 October a.s. concerteren voorts de muziekkorpsen van Watervliet en IJzendijke. De „Harmonie" zal een slotconcert geven. Een dorpsfeest dus ter ere van onze „Harmonie". Wij hopen, dat het korps op het thans bereikte peil mag blijven en nog veel successen zal mogen boeken. Breskens. Eerste steenlegging. Woensdagmorgen 3 October had de eerste steenlegging plaats van het in aanbouw zijnde Hotel-Café-Restau- rant voor de heer N. C. Valk, alhier. Deze eerste steen werd gelegd door Joop, een zoon van de eigenaar. Het gebouw, dat gebouwd wordt door de Fa. Gebr. Maas alhier, onder Directie van het Architectenbureau Cijsouw, vordert reeds flink en wanneer dit in het voorjaar van 1952 geopend zal worden, betekent dit weer een flinke stap vooruit voor de wederopbouw van ons zo zwaar getroffen gemeente. Aanbesteding. Op Vrijdag 28 Sept. j.l. werd alhier door het Architectenbureau Cijsouw aanbesteed het bouwen van een Woon- Winkelhuis aan de Grote Kade alhier voor de heer W. v. d. Vijver. De uitslag was als volgt Metselwerk P. Simpelaar, Oostburg f 10.300, Cevaal, Ritthem f 10.050, C. Daansen Zn., Breskens f 9.900, Gebr. Vergouwe, Breskens f 8.550,— Timmerwerk P. Simpelaar, Oostburg f 8.200, J. v. Rosevelt, Breskens f 7-715, J. d. Reu, Nieuwvliet f 7.280, W. Jacobs, Breskens f 7-095 Fa. CrusonBrevet, Breskens f 6.930,— Timmer- en Metselwerk samen P. Simpelaar, Oostburg f 18.450, Gebr. Visser, Breskens f 17.600, Gebr. Maas, Breskens f 16.775, Smeedwerk Gebr. Rookus, Breskens f 769 J. d. Reu, Nieuwvliet f 645 Loodgieterswerk Schippers Nauta, Breskens f 2.026, Gebr. Rookus, Breskens f 1.894,— Electrisch W. v. d. Walle, Breskens f 640, A. Brevet, Breskens f 555 Schippers Nauta, Breskens f 533 Iz. d. Visser, Breskens f 495,— Schilderwerk Fa. B. Keijmel, Breskens f 1.100, J. Basting, Breskens f 1-037 v. Haneghem, Breskens f 963 Carels, Breskens f 947,— Massa V. Verstraete, Hoofdplaat f 22.650, Gebr. Visser, Breskens f 21.712, Totaal bedrag laagste ie schrijvers f 19.461, Begroting f 19.465,40. Prijs per mi f 44,65. Het werk is aan de laagste inschrij- vers gegund.

De Schakel | 1951 | | pagina 2