ROZENOORD gint hier op aarde te lijken op een akker, die met recht „stikt" van het onkruid En nu is het Wereld-Dierendag. Wij mogen aannemen, dat de bete kenis van deze dag wel langzamerhand allerwege is doorgedrongen. Maar mis schien heeft een oudredacteur van een der grootste Nederlandse dagbladen toch wel gelijk gehad toen hij beweerde „Dierendag is eigenlijk mensendag". Het is eigenlijk een heel vreemde uitdrukking: dierendag. En omdat het zo vreemd is, dat er een dag voor de dieren is, zullen er ook wel veel men sen om lachen. En waarom zou je er niet om lachen? Daar is niet het minste bezwaar tegen, als die lach maar gemotiveerd is. Anders is het een dwaas grijnzen om iets waar men de draagwijdte niet van begrijpt. Wij moeten er opeens aan denken dat de mensen alles zo goed kunnen. Zij maken oorlog en vrede; zij be drijven geraffineerde misdaden en be rechten de misdadigers. Zij vinden van alles uitgeheime en niet-geheime wapenen; zij doorkruisen in trotse over moed de luchten en dalen in vernuftige instrumenten in het diepste der zeeën af. Zij hebben de toekomst van ganse geslachten in hun handen, zij kunnen hele landstreken met een enkele atoom bom wegvagen en zij kunnen de we tenschap aanwenden in de geneeskunde om mensenlevens te ontrukken aan de grijpgrage vingers van schier iedere ziekte. De mogelijkheden van het menselijk kunnen schijnen onbegrensd. Vaak menen zij het raadsel van leven en dood opgelost te hebben Ja, wat kunnen de mensen veel en wat zijn zij hopeloos onmachtig! Is het voor hen al onmogelijk om met elkaar in verdraagzame eensge zindheid te leven, zij kunnen zelfs niet een moreel-aanvaardbare houding plaat sen tegenover de hulpeloosheid van de aan hun zorgen toevertrouwde dieren. Mensen hebben vaak nog dit excuus voor een vijandelijke houding, dat de evenmens driftig, koppig, haatdragend en gemeen is. Doch een dier staat in zijn ongecompliceerdheid voor de mens zoals het istrouw, eerlijk en dapper. Eigenschappen, die de moderne „al machtige" mens zich nauwelijks her innert. En daarom is er dierenbescher ming. Het dier moet beschermd wor den tegen de mensen! Er zijn misschien mensen, die lachen om dierenbescherming. Laten zij dan onmiddellijk zeggen waarom zij lachen, waar zij de treurige moed vandaan halen om de noodzakelijke reactie op hun eigen sadisme belachelijk te vin den. Of stellen zij dierenbescherming op één lijn met de ziekelijke vertroete ling van dieren, met de overdreven en daarom misplaatste verwennerij van honden en katten en apen Als dat zo is, dan staat Kinder- bescherming gelijk aan het opvoeden van kinderen tot wekelijke slappelingen. Dierenbescherming doet een beroep op Uw gewetenHoe lang gij het nog verantwoorden kunt in uw onmiddel lijke omgeving dieren een afschuwelijk bestaan te laten leiden. Maak uzelf niet wijs dat dierenbe scherming de mensen vergeet. Wie zijn naaste liefheeft is ook goed voor het dier en dus kunnen zij niet ge scheiden worden: naastenliefde en die renbescherming. Tracht dan vanaf heden eens een mens te zijn óók voor de dieren. De schemering begon al te vallen, toen men aan de haven arriveerde. Daar lag de „Snow-flake" en toen Whiteheaven zijn wagen stopte en de motor stilzette, hoorde Kees het ge zoem van de diesselmotor in het jacht. Voor en achter brandden lichten en ook vanuit de kleine patrijspoorten kwamen lichtstralen naar buiten. Bij de aanlegplank stonden een paar man nen, die onmiddellijk de koffers uit de Packard namen en er mee aan boord gingen. Zeker een soort scheepskruiers, dacht Kees. Whiteheaven liet het ten minste toe. Van boord kwam iemand, die Kees niet kende. De man schudde de inge nieur de hand en uit het gesprek be greep Kees, dat deze man White- heaven's wagen naar Cloncurry zou brengen. Eenmaal aan boord, wees Bream de kajuit, die Whiteheaven en Kees samen zouden delen. Deze was niet groot, maar toch ruim genoeg voor beide mannen. Er waren twee kribben Na de vele blijde verrassingen, die wij bij het werk voor Rozenoord moch ten ontmoeten, ontvingen we dezer dagen een brief en zending van een oud-Zeeuws-Vlaming, geboren in het Land van Cadzand, die ruim 50 jaar in Amerika woont, thans in het Verre Westen, n.l. van de heer Izaak Schijve, 1702 Broadway, Everett Wash (U.S.A.). Bij gelegenheid van zijn 80e ver jaardag zond hij 80 dollars, ongeveer f 300,voor ons tehuis. Hij verjaart 30 September a.s. Mogelijk dat som migen hem nog kennen. In elk geval zullen wij hem namens Rozenoord hartelijk danken en geluk wensen, in de hoop, dat hij nog menige gelukkige jaardag mag vieren. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. DUIVENSPORT. Schoondijkse Concours- Verzendingsbond Uitslag algemene vlucht Arras op 16 Sept. j.l. Los 7.30 u. Aank. ie duif 9 u. 5 min. 51 sec., snelh. 1255 m. per min. 1, 3 A. Breijaart A. 2, 5, 7, 44, 54, 60 G. Dusardeijn Gr. 4, 15, 19 J. Risseeuw Br. 6 H. Oosterling Br. 8 Iz. Quaars Br, 9 L. de Meester Br. 10, 31 Dierx-Hartog Br. 11, 16 Jn. Datthijn Br. 12 P. Staalens E. 13, 34 Joh. v. d. YYege Gr. 14, 39 P. Blaakman Br. 17 A. de Zutter A. 18, 69 Iz. Porreij Br. 20, 48, 102 Jn. Frelier Gr. 21, 62 E. Pieters Br. 22, 56 J. Ras Gr. 23 M de Visser Br. 24, 90 P., de Visser Gr. 25 A. de Putter Cz. 26, 4L58, 61, 65, 79 P. Buize Br. 27, 64 Th. de Smidt Br. 28, 84 de Jonge-M. Br. 29, 53 J. Maas Br. 30 L. Moelker Br. 32 J. de Roeck Gr. 33, 46 Iz. Maas Gr. 35, 36, 40, 43 P. v. d. Walle Br. 37 A. Hoogstad Br. 38, 89 J. v. d. Wege Gr. 42, 103 A. Nijssen IJ. 45, 73, 82 Jn. v. Gijs Br. 47 J. v. Haneghem Gr. 49 C. v. d. Walle SI. 50 P. Dobbelaere Sch. 51, 98 C. Souleman H. 52, 74, 88 W. Klaaijsen Br. 55 Iz. de Jonge Az. Br. 57 H. Steenhart IJ. 59, 68, 70 Iz. Riteco Br. 63, 97 A. Haartsen Br. 66 A. Faas Gr. 67 P. de Meij Cz. 71 J. Wisse Br. 72 J. Vermeulen Br. 75, 105 Ver- sprille-K. Br. 76 Quaars-L. Br. 77, 92 G. v. Grol Br. 78, 80 B. van Waas Bv. 81 Iz. Mis- sielje Cz. 83, 91, 94 C. Rodts E. 85 Gebr. Plamerlinck Rh. 86, 96 A. Hamerlinck Br. 86 A. den Hamer Rh. 87 A. de Poorter Sp. 93 A. van Gijs Gr. 95, 99 J. de Groote Sch. 100 J. Jammotte IJ. 101 E. Temmerman H. 104, 106 Poorter 3 Sp. re overduif C. Dhondt A. Kampioenschap 1951. Vitesse oude duiven 1 Iz. Porreij Br., 416 p. 2 J. Carels Br., 318 p. Fond1 A. Albregtse Drb., 237 p. 2 J. Ris seeuw Br., 222 p. 2 eerst getekende1 G. Dusardeijn Gr., 775 p. 2 Iz. Porreij Br., 738 p. Vitesse jonge duiven: 1 A. Hondewei, 120 p. 2 J. v. d. Plas, 119 p. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht Arras op 16 Sept. j.l. Los 7.30 u. Aank. ie duit 9 u. 18 min. 28 sec., snelh. 1245 m. per min. 1, 5, 7 J. Risseeuw. 2 35 H. Oosterling. 3 L. de Meester. 4, 12 Dierx-Hartog. 6, 20, 36 Iz. Porreij. 8, 30 M. Visser. 9, 28 de Jonge-M. 10, 17 J. Maas. 11 L. Moelker. 13, 14, 15 P. v. d. Walle. 16, 21 Jn. v. Gijs. 18, 22, 27 W. Klaaijsen. 19, 31 A. Haartsen. 23, 34 Versprille-K. 24 Quaars-L. 25 en ie overduif J. Jacobs. 26 J. Vermeulen. 29, 33 J. Carels. 32 J. Wouttiez. 37 J. v. d. Broeke. 38 Verm.- Verd. Kampioenschap 1951. Oude duiven: 1 Iz. Porreij, 541 p. 2 de Jonge ns 453 P- 3 w- Fenijn, 433 p. 4 J. Carels, 423 p. 5 Verm.-Verd., 418 p. Twee aangewezen duiven: 1 Iz. Porreij, 917 p. 2 de Jonge-M., 875 p. 3 J. Carels, 812 p. 4 J. v. d. Broecke, 726 p. 5 Jn. Faas, 640 p. boven elkaar en in het midden van het vertrek stond een kleine tafel, waarom heen twee stoelen. In de hoek, bij de patrijspoort was een wasbak en Kees draaide even een der kranen open om tot de ontdekking te komen, dat het water warm was. De andere kraan gaf koud water. „No drinks" stond boven beide kranen. Geen drink water dus. ja, aan boord zou men zuinig moeten zijn met drinkwater, hoewel er was ruimte genoeg. Kees ging weer naar boven en keek over de verschansing. Whiteheaven nam juist afscheid van de man, die inmiddels achter het stuur van de Packard had plaats genomen en kwam toen ook aan boord. „Is alles present, kapitein?" vroeg hij aan Bream, die rustig aan zijn pijp trok en met zijn handen op de rug naar de wal stond te kijken. „Yes, Mister Whiteheaven, it is," antwoordde de aangesprokene. „Okay, dan gaan we vertrekken". Bream klopte zijn pijp uit en gaf aan een paar mannen op de wal or der de trossen los te gooien. Gelijk tijdig werd de loopplank ingetrokken en de railing gesloten. (Wordt vervolgd). Jonge duiven 1 A. Bondewel, 441 p. 2 M. Visser, 416 p. 3 A, Bondewel, 343 p. 4 J. Faas Mz., 303 p. 5 Versprille-H. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht Arras op 16 Sept. j.l. Los 7.30 u. Aank. ie duif 9 u. 16 min. 32 sec., snelh. 1258 m. per min. 1, 2, 3, 12, 16, 18 G. Dusardeijn. 4 I. Quaars. 5, 11 Joh. v. d. Wege. 6, 15, 20 J. Frelier. 7, 17 Jac. Ras. 8 P. de Visser. 9 J. de Roeck. 10, 13 Jac. Maas. 14 J. v. Haneghem. 19 A. Weeda. 21, 22 J. Rogiers. ie overduif M. Faas. Plaatselijk Nieuws Groede Twee jubilarissen. 11 September j.l. was het 40 jaar geleden dat in het gebouw voor Chr. belangen alhier, onder leiding van Ds. J. W. van Petegem, Ned. Herv. Pred., de Chr. muziekvereniging „Hosanna" werd opgericht, aanvankelijk met 18 werkende leden. Het bestuur bestond toen uit de navolgende personen Ds. J. W. van Petegem, voorzitterJ. I. Brakman, directeurL. A. Cijsouw Sr., L. A. Basting en H. A. Cijsouw Sr. In Fe bruari 1916 vertrok Ds. van Petegem naar Dinxperlo. In diens plaats werd de heer Brakman voorzitter. Een dub bel jubileum dus 40 jaar directeur en 35 jaar directeur-voorzitter. Van de overige bestuursleden waarmede be gonnen werd, is niemand meer in leven. Van de werkende leden waarmede men begonnen is, is er nog één, die nog steeds met grote trouw zijn krachten aan de vereniging geelt, n.l. de heer Abr. Cijsouw. Hij begon als ie pistonist, daarna ie bariton en blaast nu ie tuba. Tevens is hij vice-voorzitter en zonodig waarnemend directeur. Ook hij vierde dus op 11 September zijn jubi leum. De öeloe jubnanssen iiiiks qh voorzitter, de heer J. I. Brakman, rechts de vice- voorzitter, de heer Abr. Cijsouw. Veel is in die veertigjarige periode door „Hosanna" gepresteerd. Bij ver jaardagen van het vorstelijk huis liet zij zich nooit onbetuigd. Aan Zomer feesten, uitgaande van de ring West Zeeuwsch-Vlaanderen van Chr. J. V., Zomerdagen in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren, Zendingsfeesten, etc. Zij nog vermeld, dat van Febr. 1943 tot de bevrijding in 1944 er een noodgedwon gen rustpoos is geweest, omdat niet werd aangesloten bij de z.g. cultuur kamer. Er moest 11.I. een uittreksel uit het reglement worden opgezonden. Dit werd door de voorzitter gedaan, doch het was ook tevens de klap op de vuurpijl, want onmiddellijke stopzetting was het gevolg. Inbeslagname van de eigendommen en ka3 der vereniging werd gelast. De gemeente-veldwachter Barendse werd met dit werk belast. Dank zij de medewerking van burge meester Waghto werd een rapport op gemaakt, met als eindresultaatgeen kas, geen eigendommen. Dus nul op het request. Toch heeft de vereniging in de laatste oorlog gevoelige verliezen geleden. Bij het bombardement van Breskens op 11 September 1944 werd de woning van de penningmeester, de heer Iz. v. Belois, die daar woonachtig was, ver woest en brandde geheel uit, waarbij de verenigingskas en enige instrumenten verloren gingen. Op de hofstede van de heer Iz. Basting ging ook nog een zo goed als nieuwe bugle verloren. Verder werden nog instrumenten door beschietingen beschadigd. Evenals zovele andere plattelands muziekverenigingen heeft ook „Ho sanna" in de afgelopen veertig jaren zijn bloeitijden en inzinkingen gekend. Kon. Onderscheiding. In verband met dit 40-jarig jubileum is bij Kon. Besluit de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver verleend aan de heer J. I. Brakman, de directeur van „Hosanna". In vaste dienst. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. D. Tack, is aangesteld in vaste dienst als technisch ambtenaar 3e klas bij de P.Z.E M. te Middelburg. Voetbal. De voetbalwedstrijd, die F. C. Sluis tegen Groede speelde, werd door laatstgenoemde met 2-3 gewonnen. Breskens. Het nieuwe fietspad. Sedert Zaterdag j.l. is het nieuwe tegel-fietspad aan de rechterzijde van de Dorpsstraat, vanaf slagerij Dierx als men van de Prov. Boot komt, in gebruik genomen. Er zijn nu de be kende blauwe borden geplaatst met het witte rijwiel, hetgeen dus betekent, dat men verplicht is als wielrijder van dit fietspad gebruik te maken. Het is gebleken, dat tegen de hui dige verkeerssituatie in de Dorpsstraat nogal eens gezondigd wordt. Zo ziet men b.v. dat wielrijders, die van het Spuiplein komen nog gebruik maken van de betonweg en ook, dat wielrij ders, komende uit de richting Schoon- dijke, zich op het tegelpad begeven. Beide gevallen zijn dus fout. Ook gebeurt het, vooral des Zon dags, dat het tegel-fietspad wordt ge bruikt als wandelpad, hetgeen natuur lijk ook tot moeilijkheden aanleiding geeft. Wanneer binnenkort ook de andere zijde van de Dorpsstraat in gebruik kan worden genomen, wordt de zaak wel wat eenvoudiger, maar tot zolang is het dus geboden dat de wielrijders komende van het Spuiplein zich op het tegelpad begeven en degenen die uit de richting Schoondijke komen, de rechterzijde var. de betonweg houden en dat de wandelaars daar de wielrij ders niet hinderen. Het is in ieders eigen belang en voorkomt ongelukken. Ook zijn vanaf Zaterdag j.l. de halte van de bussen der S.B.M. weer ver legd naar de oude plaats, namelijk bij de smederij van de heer Leenhouts, hetgeen door borden is aangegeven en waar zich ook een kleine vluchtheuvel bevindt. Poging tot diefstal. Tijdens surveillance der Rijks politie aan de Haven alhier werd ge constateerd, dat ongenode gasten een bezoek brachten aan het opilagterrein van de firma Polak. Uit het onderzoek bleek, dat een tweetal woonwagenbewo ners zich van een hoeveelheid oud ijzer trachten meester te maken. Beiden werden ingerekend en tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Diefstal. Door de Rijkspolitie is als ver dacht van diefstal van zakken graan, toebehorende aan de Coöp, Aankoop vereniging alhier, aangehouden zekere N. uit deze gemeente. N. die bekend heeft de diefstal te hebben gepleegd en in dienst stond van genoemde Aankoop vereniging, is onmiddellijk ontslagen. Aanrijding. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur had in de Dorpsstraat op het kruis punt VogelenzangKijkuit een aanrij ding plaats tussen een vierwielige vrachtauto, bestuurd door W. uit St. Laurens en een vierwielige luxe auto, bestuurd door J. uit Brussel. Door dat een voor die vrachtauto rijdende auto beladen met vlas, geen richting aangaf bij het inslaan van een zijstraat, moest de vrachtauto van W. plotseling af remmen. De achter hem komende luxe auto schijnt dit te laat bemerkt te hebben, met het gevolg, dat deze te gen de vrachtauto opreed. Tengevolge hiervan werden de koplichten inge deukt. De Rijkspolitie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Zeven en een halve ton voor de haven. Uit de memorie van toelichting bij het hoofdstuk Verkeer en Waterstaat van de Rijksbegroting 1952 blijkt, dat voor dat jaar, voor verbetering van de haven f 750.000,is uitgetrokken. Zuidzande. Ongeval. Onder het spelen kwam een zoontje van de landbouwer B. onder de ge-

De Schakel | 1951 | | pagina 2