ROZENOORD Bevolkingsonderzoek op 1. b. c. We zijn zeer tevreden, echter niet voldaan. Maar dan toch tevreden en dat is in onze tijd ook wat waard. In de afgelopen week ontvingen we van een bietenbond een mooi bedrag. Onze hartelijke dank daarvoor. Zo ver moet het komen, dat overal onze mensen zitten, die, als er maar even aanleiding is, aan ons denken. Dan is er in de toekomst wel een en ander mogelijk. Met de nieuwbouw vordert het goed. Er is al een behoorlijk overzicht van te krijgen voor een leek. Laat belang hebbenden en belangstellenden eens een kijkje gaan nemen. En vooral, wanneer U idee hebt een kamer te betrekken, ga dan zeker eens zien en praten. Komt U tot een besluit, dan is het bij de inrichting wellicht nog mogelijk met bijzondere wensen reke ning te houden. Wendt u tot de heer S. A. van Hal, St. Annastraat 85 te Sluis of tot de directeur om nadere inlichtingen. Het is daarvoor nu de beste tijd. Het nieuwe gedeelte wordt goed. Het oude gedeelte zal er reeds van kunnen profiteren ter zake van de Kerkdienst, de ontspanningsdagen, het Kerstfeest en de viering van oudejaar. Voor dit jaar zal het als vroeger nog behelpen zijn, maar het laat zich aan zien, dat met Februari de nieuwbouw wel gereed zal zijn. Voorlopig is er dus attentie nodig voor degenen, die in de nieuwe vleugel onderdak wensen. Vorig totaal f 3092,93 N. N. te Zuidzande f 10, Bietenbond Roodenhoek- Sasput te IJzendijke f 65,07 Ds. Wicbosch, catech. bus o. 1. scholen te Biervliet en Driewegen f 5» Totaal f 3173, Met hartelijke dank Namens het bestuur, M. Maas, Biervliet - Giro 84634 Binnenkort zal ook de bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen in het onderzoek op t. b. c. betrokken wor den. Over het nut daarvan behoeven we niet uit te weiden. Dat staat bij voorbaat vast. Onbekende gevallen zijn voldoende gevonden, om een ieder te waarschu wen, want valt men ongelukkigerwijze in deze categorie, dan volgt als regel een zeer dure behandeling. Door het langdurige en slepende verloop zijn de gemiddelde kosten voor verpleging f 35°°»Per ziektegeval. Dit kan haast niemand uit eigen middelen be talen. Wie verzekerd is bij de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging in Zeeuws-Vlaanderen te Terneuzen is daardoor verzekerd voor f 4,per dag voor onbeperkte tijd bij t. b. c.- verpleging in een sanatorium. De ver- pleegprijzen zijn echter opgelopen tot veel hogere bedragen, tot f 10,per dag toe. Nu kan men bijverzekeren, vanaf f 2,per dag. Daarvoor be taalt men per echtpaar f r,8o per jaar, de kinderen beneden 16 jaar vrij. Dat is 45 cent per gulden. Voor f 3,per dag betaalt men per echtpaar f 2,70 per jaar en voor f 10,per dag f 9, per echtpaar per jaar, de kinderen beneden 16 jaar vrij. Het betreft hier een gezinsverzekering met verplichte inschrijving van inwonende gezinsleden te drinken in zijn hut en daartegen had Kees niet het minste bezwaar. De borrel bleek tot Kees' grote verbazing onvervalste Hollandse jenever te zijn en de kapitein grinnikte even, toen hij Kees verwondering zag. „Wij kennen de Hollandse borrel ook!" zei hij lachend. „Proost, heren, op een goede reis". „En een goede afloop," voegde Whiteheaven er aan toe. De ingenieur sprak nog enige tijd met de kapitein over verschillende de tails en tenslotte kwam men overeen, dat men Zaterdagsmorgens vroeg zou afvaren. Vrijdagsavonds zouden White heaven en Kees dan aan boord komen. Om vier at men vlug nog wat in het restaurant, alwaar inmiddels me vrouw Whiteheaven weer gearriveerd was en daarna werd de terugreis naar Cloncurry aanvaard. Tijdens de lange reis zei de inge nieur eensklaps: „Als we eenmaal in volle zee zijn, dienen we de kapitein van 16-21 jaar. De premie is verschul digd door gezinsleden van de leeftijd van 16 jaar af. In het algemeen geldt een wachttijd van 6 maanden. Wie nu echter vóór hét bevolkingsonderzoek toetreedt, heeft geen wachttijd. Dat kan van groot belang zijn, ook voor de gemeente besturen, die in voorkomende gevallen kunnen zorgen of helpen zorgen. Voor een geringe premie kan men zelfzorgen. De Ned. Sanatorium-Verzekering be- oogt geen winst en kent geen wei standsgrens. De Vereniging voor Ziekenhuisver pleging, Vlooswijkstraat 14, Terneuzen verzorgt uw aanvragen en verstrekt nadere inlichtingen. Maak in uw eigen belang en dat van het algemeen er enige haast mee voor het bevolkings onderzoek een aanvang neemt. De voorzitter van V. Z. Z. V. M. Maas, Biervliet. Voetbal. Zondag is ook voor onze gewesten bet voet balrad weer gaan draaien en, laten wij het maar direct bekennen, deze start is weinig bemoedigend geweest. Wanneer wij beginnen met onze derde klasse, waarbij wij uiteraard het meeste belang hebben, onder beschou wing te nemen, dan zien wij dat er in Zee land slechts 4 winstpunten behaald werden en deze winstpunten kwamen dan nog uit zuiver Zeeuwse ontmoetingen. Eerst de uitslagen Nieuw-Borgvliet—R.C.S. 51; Odio—Corn Boys 21; BiervlietBreskens 34; Sluiskil Meto 0—5; Axel—Zeelandia 2o. Hieruit zien wij dus dat de Brabantse clubs over alle linies zegevierden. De Souburgers werden in Bergen op Zoom volgens de rege len der voetbalkunst gekraakt en hetzelfde lot onderging Sluiskil op eigen terrein. De jongens uit Sas verweerden zich kranig, maar ook zij moesten de winst achterlaten. Bres kens startte in Biervliet en kwam daar heel gelukkig met de hakken over de sloot. Over tuigend was de zege allerminst en het moet voor Breskens een waarschuwing zijn. Zeker, wij weten dat Biervliet altijd een moeilijke tegenstander is geweest, maar wij hadden van Breskens toch meer verwacht. Zeelandia moest ondervinden dat Axel dit jaar grote plannen heeft, nu Terneuzen als tegenstan der is verdwenen. Tweede klasse. MiddelburgMoe o3; DoskoGoes 31; InternosTerneuzen42; De BaronieR.A.C. 21; AllianceVlissingen 6o. Onze Zeeuwse tweede klassers bleken stuk voor stuk te zwak voor de Brabantse clubs en de oogst was nihil. Middelburg, dat het voordeel van eigen terrein had, was in het veld zeker niet de mindere, maar verstaat de kunst niet om doelpunten te maken. Dat kon de jeugdige, watersnelle rechtsbuiten van Moe heel wat beter, want tot driemaal toe was hij de verdediging van Middelburg te snel af en drie doelpunten nam hij voor zijn rekening. Dat Goes van Dosko zou verliezen, was heel normaal, maar dat Vlissingen met 6o klop zou krijgen in Roosendaal, pleit niet voor de kracht van de rood-witten, die een zwaar seizoen tegemoet gaan. Terneuzen verloor eveneens, maar toch was deze nederlaag niet zo overtuigend, waarom wij Terneuzen heus nog wel succes sen zien behalen. De Baronie tenslotte schijnt dit jaar aan kracht te hebben ingeboet. Werd de vorige week van T S.C. verloren, thans werd R.A.C. geklopt, echter verre van over tuigend, waarom wij vermoeden dat de Bre- danaars geen leidende functie zullen vervul len. Vierde klasse. AardenburgP.S.K. 42; E.M.M.Hoofd plaat 13; HontenisseIJzendijke 22; Ria •Oostburg 62. In deze klasse was de grootste verrassing ongetwijfeld de grote nederlaag die Oostburg in Westdorpe kreeg te slikken. Dat was voor de Oostburg-supporters een grote teleurstel ling, omdat de gespeelde oefenwedstrijden veel goeds beloofden. Aardenburg startte beter in deze klasse door P.S.K.welke club de vorige competitie zo'n goed figuur sloeg, normaal te kloppen. Wat niemand gedacht heeft, gebeurde in Vlissingen, waar Hoofdplaat op bezoek kwam bij E.M.M. en met de volle buit naar huis toch van je vermoedens omtrent de aanwezigheid van mensen op Saint George te verwittigen Als we op om zichtige wijze het eiland willen bena deren, moet de kapitein toch in elk geval weten waarom". Kees dacht even na en knikte ten slotte. „Ja, dat zal wel moeten. Als hij zijn mond maar dicht houdt". De ingenieur lachte kort. „Bream is safer dan een brandkast. Maak je daarover maar geen zorgen". De rest van de week beschouwde Kees als een soort vacantie. Tom had een dag vrij gevraagd en dat was toe gestaan. Gedrieën trok mén er in de auto van Tom op uit om de omgeving te bekijken. Met een paar reserve blikken benzine achterin en een grote picnic mand trok men een nagenoeg onbewoond gebied in, weliswaar over slechte wegen, maar men reed kalm en vooral Kees genoot met volle teu gen. Wat een land vergeleken bij Holland(Wordt vervolgd). terugkeerde. Dat was knap werk. Hontenisse en IJzendijke besloten de buit broederlijk te delen, wat nog niet zo gek bekeken is. En nu maar eens atwachten wat er verder gaat gebeuren, want weliswaar is de eerste klap een daalder waard, maar daar staat tegenover, dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Insider. Een succesvol leven Zeer velen in Z.-Vlaanderen kennen de heer Lestikoff, die met zoveel suc ces zijn „experimenten uit een andere wereld" voor het voetlicht bracht. Van betrouwbare zijde vernamen wij het volgende Nog niet tevreden met zijn vele suc cessen ten tonele, schreef de heer Les tikoff een vijftal hoorspelen binnen één maand tijd, die allen door de Avro werden aangenomen. Pension „Zonneweelde" werd onlangs voor de tweede maal uitgezonden en het Rotterdams Nieuwsblad noemde het „een slagroompje met aardbeien van een literaire kok, die op een fascinerende manier een luchtig „niets" op beknopte wijze tot een spannend geheel had omgetoverd". Lestikoff was echter nog niet tevre den. Toen een kennis van hem vol trots een nieuwe wasmachine liet zien, bleek Lestikoff er niet erg over te spreken. „Veel te duur", vond hij, waarop de kennis snibbig antwoordde „Maak jij dan een goedkopere als je kunt". U kunt het geloven of niet, maar werkelijk, het is waar, binnen vier we ken had de heer Lestikoff een elec- trische wasmachine geconstrueerd, die 5 Kg. wasgoed niet alleen waste, doch tevens spoelde en... droogde!!! En de grootste verrassing was, dat het ge heel op ongeveer f 200,1 zou komen. Lestikoff octrooieerde zijn vinding vijfvoudig en momenteel wordt ze met duizenden gemaakt en zal eind Septem ber op de markt verschijnen onder de naam „Ratio". In zijn contract met de licentiehou der bedwong Lestikoff, dat de machine zo goedkoop mogelijk moest worden en gezien de inderdaad fantastische prijs, is hij hierin volledig geslaagd. Maar Lestikoff was nog niet tevre den. „De huisvrouw van tegenwoordig staat voor haast een onmogelijke taak, met zo weing huishoudgeld toe te moe ten komen" meende hij en na twee dagen en nachten achtereen gewerkt te hebben, vond hij een „wonder-fluit- ketel" uit. Deze fluitketel kookt het water in precies de helft van de nor male tijd. Kookte Uw water dus tot heden in 10 minuten, binnenkort zal het in 5 minuten koken!!! Maar Lestikoff was nog niet tevre den Een dag later ontwierp hij een speciale kookpan, die 20% minder aan gas kost tijdens het koken en die bovendien zonder afkookwater werkt. U kookt dus droog en dat betekent behoud van alle voedingszouten en vitaminen De octrooien op deze laatste vin dingen werden enige dagen geleden ingediend. En nog is Lestikoff niet ge heel voldaan„Ik zal zorgen, dat de mensen méér met hun geld kunnen doen", beloofde hij en gezien het voor gaande, lijkt dit geen ijdele belofte. U zult ten slotte nog willen opmer ken, dat deze vindingen de heer Lesti koff natuurlijk geen windeieren hebben gelegd Hierop kunnen wij het volgende zeggenLestikoff octrooieerde zijn vindingen in 14 verschillende landen. De fabriek, die zijn wasmachines maakt, produceert er voorlopig 300 per week. De wonder-fluitketel, die U in 5 jaar tijds ongeveer f 150,aan gas zal besparen (reken maar na!!), wordt in 14 landen met 150.000 stuks per jaar en per land, dus in totaal met 2.100.000 stuks gemaakt en aannemende, dat Lestikoff per stuk 20 ct. ontvangt, dan is datnu ja, rekent U het zelf maar uit Een feit is, dat Lestikoff, die in Z. Vlaanderen altijd een populaire figuur is geweest, binnenkort honderdduizen den huisvrouwen meer tijd en meer geld zal verschaffen en daarom Hier is sprake van een succesvol leven! Sanatorium in het Zuiden zal in de opbrengst delen. Hoe meer collectanten hoe liever. Geeft u maar op aan de correspondent. Plaatselijk Nieuws Collecte voor Prot. Chr. T. B. C.-bestrijding In de periode van 10-23 September zal alom in den lande een huis-aan-huis collecte gehouden worden ten bate van de Prot. Chr. t. b. c.-bestrijding in Nederland. Ook het te bouwen Prot. Cadzand. A N.W.B. chauffeursinsignes uitgereikt 25 en 12^2 jaar „Trouwe Dienst". In hotel „De Blanke Top" alhier heeft Zaterdag 8 September j.l. de jaarlijkse vergadering van de afdeling Zeeland van de Kon. Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. plaats gehad. De heer Mr. A. M. de Jager, lid van het Dagelijks Bestuur van de A.N.W.B., heeft tijdens deze vergade ring weer een aantal chauffeursinsignes met bijbehorende diploma's uitgereikt. Deze Bondsonderscheiding „Trouwe Dienst" wordt verleend aan chauffeurs - ditmaal was er ook een chauffeuse bij - die gedurende 25 of 12V2 jaar onafgebroken in dienst van firma's, in stanties of particulieren - A.N.W.B.- leden - zijn geweest. Ditmaal werden onderscheiden 25 jaar: L. Stofberg, sedert 1917 in dienst bij W. Woittiez Zonen te Breskens; D. Ekkebus en A. v. d. Walle, resp. sedert 1925 en 1921 in dienst, bij de Fa. A. J. Cambier te Breskens. 12V2 jaar: J. v. d. Lijke, sinds 1933 in dienst bij W. Woittiez Zonen te Breskens; Mej. A. Bron, sedert 1937 in dienst bij J. P. v. d. Plasse te Sluis; W. P. van Luijk, van 1933 af werk zaam bij B. I. Christiaansen te Oost burg en de volgenden, allen werkzaam bij de Stoomtram Mij. Breskens Maldeghem N. V. te BreskensJ. Be- semer (1933), L. de Visser (1937), J. Musson (1935), K. Schouten (1938), M. Dierckx (1938), A. Focke (1935), J. Vasseur (1935), A. van Belois (1939) en A. Schaap (1938). Oostburg. Komt de Wiltener Musikkapelle terug in Oostburg? Van de voorzitter van de Wiltener Musikkapelle uit Innsbruck, welk ge zelschap zo'n bijzonder geslaagd con cert in onze gemeente heeft gegeven, is een brief ontvangen, waarin niet alleen dank wordt gebracht voor de bijzonder gastvrije ontvangst, maar waarin tevens de wens te kennen wordt gegeven, het volgende jaar op nieuw een bezoek aan Oostburg te brengen. Het concert heeft tenslotte een ba tig saldo opgeleverd van ruim f 600.-, welk geld geschonken wordt aan de Oostburgse Harmonie. De overdracht van dit aardige doceurtje zal geschie den Zaterdagavond op de Markt. Ter gelegenheid daarvan en tevens als ope ning der winkelweek, zal de Harmonie dan een concert geven, met als slot een muzikale wandeling door de ge meente. Waterlandkerkje. Botsing. Het 1 i-jarig dochtertje van deland- bouwer de N. alhier, reed Maandag avond met haar rijwiel tegen een Dorsmachine, waarbij zij zo ernstig ge wond werd, dat zij naar het ziekenhuis te Oostburg moest worden overgebracht. Haar toestand was ernstig. Sluis. Aanbesteding. In opdracht van de heer R. H. J. Grahame is dezer dagen door architect L. A. J. van Dongen aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Kade alhier De uitslag is als volgt F. J. Leenhouts, Sluis f 27.850, Comm. Venn. J. F. en H. A. Boogaard, Sluis f 27.498, J. J. van Hee, Sluis f 26.067, C. Cortvriend en Zn., Sluis f 25.540, L. de Briiyn en Zn., Sluis f 24.950, A. J. H. v. d. Eisen, Sluis f 24.745, De begroting bedraagt 1 26.910, Groede. Geslaagd. De wachtmeester ie klasse G. v. d. Driest, thans postcommandant alhier, slaagde aan de kaderopleidingschool Rijkspolitie te Bilthoven voor opper wachtmeester. Biervliet Waterleiding lek gestoten. Bij rioleringswerkzaamheden in de Beukelsz.straat stootte de dragline een waterleidingbuis lek. Het resultaat was natuurlijk direct vrij veel water, ten gevolge waarvan de werkzaamheden gestagneerd werden en de inwoners het geruime tijd zonder water moesten stellen.

De Schakel | 1951 | | pagina 2