Zonder kruiwapjp je er niel. Schoondijke heeft een nieuw sportterrein. PALERMO Het verlaten eiland E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 346 Vrijdag 7 SEPT. 1951 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V Een Bressiaander, die in de wilde vaart is, geeft ons in onderstaand stukje een vluchtige indruk van zijn bezoek aan de stad Palermo, stad van oudheid en cultuur, daar ligt zij en koestert zich in de vroege morgenstralen. Het lijkt een stad, zoals je ze ziet in een geïllustreerd boek. Aan stuurboordzijde zie ik de toren van het oude theater, waar eens de Siciliaanse operazangers hun liederen zongen voor hun geliefden, doch waar nu de Amerikaanse cowboyfilms ver toond worden en de vreemdeling daar door weer terugroept tot de nuchtere werkelijkheid, want Palermo is in het geheel geen stad meer die in de verste verte vergeleken kan worden met wat het eens was. Palermo is verwoest, in- en uitwendig. Het is nu het middel punt van zwarte handel, misdaad en politieke intriges. Het geschreeuw van de keteljongen roept me tot de werkelijkheid terug. Een paar Sicilianen hadden kans gezien om met een roeiboot onder de open patrijspoort van de hut van de ketel jongen te komen en op die manier zijn kleerkast leeg te halen. Zij hadden ondertussen al bijna het land bereikt, dus was de keteljongcn genoodzaakt om alle hoop op het ooit terugzien van zijn kleren, op te geven. De politie helpt hier niet, die werkt hand in hand met de gangsters. Iedereen is hier dan ook zijn eigen rechter. We lichtten nu het anker en stoom den langzaam de haven in. Alles ging goed, maar toen we de trossen vast hadden, waren alle werplijnen spoor loos verdwenen. De vorige dag had ik een paar shirts gewassen, maar toen ik 5 minuten na dat we vast lagen ze van de lijn wilde halen, was dat niet meer nodig. De enige kans om ze nog eens terug te zien was klaarblijkelijk op de zwarte markt. Maar een zeeman treurt gewoonlijk niet lang over zo'n verlies. Een half uur later ging ik tesamen met twee Denen en een Canadees de wal op, in een geleende shirt. Toen we de poort van het haventerrein uit kwamen, werden wij direct belegerd door bede laars, zwarte handelaars en schone signorita's, die de hoop koesterden enige lires van ons af te truggelen. We hadden een hard half uurtje om ze van ons af te schudden, maar dan waren we ook midden in de stad. Een van mijn Deense vrienden was hier goed bekend, dus volgden wij zijn voorstel om de stad te bezichtigen en wel per motorfiets. Rijbewijs is hier niet PEUSLLETÖI 22) door P. DE VRIES De man keek er even op en zei=toen „Dat is zeker Hollands, he? Het spijt me, maar dat kan ik niet lezen". Kees kreeg een kleur. „O ja, dat is waar ook. Neem me niet kwalijk, dat ik er op dit moment niet aan dacht. Wacht, ik zal het even voor U ver talen." Kees gaf het bericht zo goed en zo kwaad als het ging in het Engels weer en de ingenieur luisterde met stijgende belangstelling. „Ik heb dit bericht een paar dagen later uit een Hollandse krant geknipt, maar ik heb er met niemand over ge sproken. Zelfs niet met mijn ouders. Ik wilde er namelijk geen ruchtbaar heid aan geven, ziet U? Zelfs mijn heer Thompson weet hier niets van. Doch ik meende verplicht te zijn U, als leider van de expeditie, hiermede op de hoogte te moeten stellen. U nodig, dus reden we, na een hele dis cussie over de prijs, luid knallend door Palermo's straten. We reden door heel de stad, door lange, nauwe straatjes, waar de was aan de lijn hing tussen de huizen en jonge Sicilianen hun best deden om ons het hoofd in te gooien met stenen en lege cinzanoflessen. Ondertussen begonnen onze benzine tanks leeg te raken, dus brachten wij onze motoren terug en gingen op zoek om een stukje te eten. Weer volgden wij onze Deense vriend en een tijdje later zaten wij aan een tafel in Palermo's misschien niet meest beroemde, maar zeker meest beruchte nachtclub,.Winter- garden". We betaalden voor een portie spaghetty ongeveer hetzelfde, waar een gewone arbeider een hele week voor moet werken, een fles bier koste 600 lire (ca. 3 gulden). Nadat wij ons door onze spaghetty heen geworsteld hadden, wandelden wij moe doch tevreden weer terug aan boord. Aan de poort zat nu alleen een oude vrouw, geheel samen getrokken van de rheumatiek. In haar verschrompelde hand hield ze een stukje papier, waarop in het Engels stond„Ik ben een oorlogsgedupeerde en heb geen mid delen van bestaan". Ik gaf haar mijn laatste 500 lire. De wind is opgestoken en slaat het water tegen de pier. In mijn binnenste zegt het„Vaarwel, Palermo, stad van misdaad, rijkdom en ellende". Amsterdam, Maandag. Breed lachen de verkeersagenten zetten vanmorgen om kwart over negen het drukke ver keer in het hartje van Amsterdam stop voor een vreemde optocht van wande lende mensen en langzaam daaromheen rijdende fietsers. Het centrum der alge mene geamuseerde belangstelling vorm de Kees Manders, de Amsterdamse chansonnier, die voor het eerst in Parijs gaat filmen en er nog wat onwennig en wantrouwend tegenover staat. On der het motto„Zonder kruiwagen kom ik er niet" voegde Kees de daad bij het woord en laadde zijn bagage op een stevige kruiwagen, die hij ver volgens eigenhandig naar het Centraal Station duwde. De Amsterdamse Politie leefde met Kees en diens ongebruike lijke lichamelijke inspanning mede. Midden over de tramrails van de Dam werd hem de doortocht (als voor een Prins) vrijgemaakt, terwijl de rest van het verkeer moest wachten. In Parijs hoopt Manders met zijn kruiwagen een zelfde succes te boeken. Hopelijk zal deze letterlijke kruiwagen tevens zijn ziet dit kan de oorzaak zijn van de verdwijning en ik neem zelfs aan, dat dit de oorzaak is. Hoe die mensen er er in geslaagd zijn om 5000 inboor lingen zodanig bang te maken, dat ze hun have en goed verlaten, is me nog niet duidelijk. Maar dat ze daarvoor een belangrijke reden hadden, staat voor mij als een paal boven water. Zodra wij op het eiland gearriveerd zijn, moeten we, volgens mij, in de eerste plaats maatregelen nemen, dat men zich niet bewust is van onze komst. Het beste is dus om in de nacht de een of andere baai binnen te varen en ons schip zo goed mogelijk te verbergen. Die mogelijkheid zal wel op de een of andere manier aanwezig zijn. Voorts moeten we, alvorens met het eigenlijke werk, waarvoor de expe ditie uitgerust is, aan te vangen, eerst het eiland in zijn geheel verkennen. Maar op een dusdanige wijze, dat eventueel aanwezige mensen daar geen erg in hebben. U zult het voorts met mij eens zijn, dat het noodzakelijk is om een aantal vuurwapens mee te ne men en een behoorlijke hoeveelheid figuurlijke rol goed spelen en hem de weg banen tot vlotte medewerking van Franse autoriteiten bij het opnemen van zijn filmpje Amsterdam-Paris. Het was Zaterdag voor Schoondijke, speciaal voor het sportminnend gedeelte, een blijde dag, nu eindelijk een lang gekoesterde wens in vervulling ging, n 1. de ingebruikname van een nieuw sport terrein. Geen wonder dan ook dat de plaatselijke muziek, die immers bij alle bijzondere gebeurtenissen steeds present is, ook nu weer vrolijke klanken liet horen, zowel op de tocht naar het ter rein, als op het terrein zelf, waar de ingebruikname een enigszins officieel karakter vertoonde. Daar waren n.l. niet alleen het gemeentebestuur van Schoon dijke bijeengekomen, maar ook de bur gemeesters uit Breskens. Cadzand en Sluis, de voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N V.B. en meerdere bestuurders van andere sportverenigin gen. De burgemeester van Schoondijke, de heer A. F. van Rosevelt, stelde deze belangstelling zeer op prijs, getuige zijn woorden van welkom. Op de hem be kende wijze schetste de heer v. Rose velt hoe het vroegere sportterrein door de „bezetters" werd vernield en de ellende die er daarna is gevolgd. Het gemeentebestuur heeft al het mogelijke gedaan een bevredigende oplossing te vinden en betreurde het dat tenslotte moest worden overgegaan tot onteige ning van een stuk cultuurgrond. Maar een goede sportontwikkeling is voor een gemeente van groot belang en deze is niet mogelijk zonder een goed sport terrein. Spr. uitte de hoop, dat thans de prestaties, speciaal van de voetballers, zullen kunnen worden opgevoerd. In bescheiden mate zal het terrein ook gebruikt mogen worden door de school jeugd, doch in schoolverband en onder deskundige leiding. De burgemeester bracht dank aan de uitvoerders, de Ned. Heide Mij. en al len die aan de totstandkoming hadden medegewerkt, maar betreurde het dat er nog geen goede kleedgelegenheid is. Wellicht kunnen de voetballers en hun supporters zelf hun schouders onder dit werk zetten? In goede samenwerking is er veel te bereiken De heer A. Imanse wenste, namens de K.N.V.B. Schoondijke geluk met dit mooie terrein en sprak de hoop uit dat dit terrein de aanleiding zal zijn om de sportprestaties op een hoger peil te brengen. Speciaal de voetballers spoor munitie". Ingenieur Whiteheaven dacht enige tijd na. „U kunt wel eens gelijk heb ben, mijnheer Van Bergen," zei hij ten leste. „Om eerlijk te zijn, aan die mo gelijkheid heb ik geen seconde ge dacht. Inderdaad, zoals de zaken nu staan, is het zelfs beslist noodzakelijk, dat we wapens meenemen. En munitie. Weliswaar had ik dit plan reeds, maar nu zullen we het aantal geweren uit breiden en ook enkele revolvers mee nemen. Security first. Het schip is groot genoeg. Maar wat zouden die lui - aangenomen dat ze op het eiland zijn - er te zoeken hebben?" „Waarschijnlijk precies hetzelfde als waarvoor U er heen gaat," antwoord de Kees met een oog half dicht. Whiteheaven kwam met een sprong overeind. „Damned!" riep hij ver schrikt uit, „dat kon nog wel eens waar zijn. En dan zijn we te laat „Nee," verzekerde Kees met vuur. „Niet te laat, maar juist op tijd. Als zij iets gevonden hebben dat waarde heeft, bespaart het U en Uw mannen immers het zoeken? Zij zijn niet ge de hij aan van dit terrein niet alleen een goed gebruik te maken, maar het ook goed te behandelen. Terwijl de muziek een vrolijke mars ten gehore bracht, verschenen de elf tallen van Schoondijke en Hoofdplaat op het terrein voor het spelen van de openingswedstrijd, waarvoor burgemees ter v. Rosevelt de aftrap deed. Over deze wedstrijd kunnen wij kort zijn. Met alle lof die wij hebben voor de pogingen tot voetbal, bleef het een matige vertoning. Bij beide ploegen ont breekt de techniek volkomen. Dat ten slotte Schoondijke won, was zeker in niet geringe mate te danken aan het grotere enthousiasme en een beter uit houdingsvermogen, omdat deze 53 overwinning eerst op het laatst van de strijd werd behaald. BreskensDe Zeeuwen 6—7. Van een heel wat beter gehalte was de daaropvolgende wedstrijd tussen Breskens en De Zeeuwen. Breskens startte overweldigend en spil Fenijn zette zijn voorhoede keer op keer aan het werk. De wijze waarop hij daarbij rekening hield met de wind, was weer bijzonder knap. De tegenstanders liepen aanvankelijk naar hun vorm te zoeken en daardoor wist Breskens een 40 voorsprong te krijgen Maar toen was het met het overwicht ook gedaan. Fenijn kreeg zijn mannetje en plots was de Breskens-voorhoede lam gelegd. Het werd 41, 51 en bij de rust was de stand 55. Na de hervatting nam Breskens op nieuw de leiding, maar de meest fana tieke Breskens supporter zal het ons moeten toegeven, dat De Zeeuwen een technisch beter spel speelden en be ter getraind waren. Dat tenslotte de winst alsnog naar de Vlissingers ging, was niet te verwonderen. Voor Breskens slechts één recept en dat is trainen, trainen en nog eens FILMNIEUWS „Fietsendieven" Wie eens de pech heeft beleefd dat zijn fiets werd gestolen, kent dat ver lammende machteloze woedegevoel, dat je bekruipt op het moment van de ontdekking: je trouwe karretje is foet sie! Wie is de die?????, een werkloze man, vader van een zoontje. Hij wordt gegrepen door de eigenaar en krijgt een pak rammel, daarna mag hij gaan. De trage gang huiswaarts van een man die alles verloren heeft en die niet meer in de vragende ogen van zijn kind kan zien, wiens handje hij in mateloos verdriet in de zijne klemt. In deze film speelt geen enkele be roepsacteur mee, alle typen zijn zo uit het volk gekozen. rechtigd dat werk daar te doen en bovendien zullen ze wel een gegronde reden hebben gehad om niet na de oorlog naar hun land terug te keren. U hebt toch wel eens van oorlogsmis dadigers gehoord? Juist daarom zal het zaak zijn om het eiland zo voor zichtig mogelijk te naderen en te be treden. Want als er mensen zijn, zul len de heren overdag in ieder geval wel terdege uitkijken naar eventuele ongewenste bezoekers. Aangenomen, dat men daar iets van waarde gevon den heeft, dan zullen ingenieur White heaven en zijn mannen een gespreid bedje aantreffen. Wat wilt U nog meer De gastheer beende met grote pas sen het werkvertrek op en neer, ter wijl hij onderhand nadacht. Ten slotte bleef hij voor Kees staan en zei„Hier van moet mijnheer Thompson op de hoogte gesteld worden". „Vind U dat noodzakelijk?" vroeg Kees. „Wat voor nut heeft het? Wie weet, hoe of Uw superieur daarop reageert. Best mogelijk, dat hij het niet verantwoord vindt om de expedi-

De Schakel | 1951 | | pagina 1