Kankerbestrijding. Piet van As zegevierde in de ronde van Middelburg. Mutaties bij de Koninkje Marechaussee. Waarom heeft de vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds" voor de kankerbe strijding de blijvende financiële steun nodig van het Nederlandse Volk? Omdat dit Fonds zich tot taak heeft gesteld de wetenschap de noodzakelijke middelen te verschaffen de kankerbe strijding effectiever te maken en de mogelijkheid tot onderzoek naar de oorzaken van kanker en van de be handeling en genezing van deze ziekte in belangrijke mate uit te breiden. Dit is nodig, omdat in Nederland ieder jaar 14.000 mensen aan kanker overlijden, hetgeen neerkomt op één sterfgeval per iedere drie kwartier. Hoewel onze medici reeds grote sue cessen in de strijd tegen de kanker boekten, zullen deze successen in de naaste toekomst stellig nog groter wor den als de instellingen kunnen worden uitgerust met de best verkrijgbare apparatuur voor behandeling van patiénten, voor studie van de bestrij- dingsmethoden en voor de opleiding van de zo noodzakelijke deskundigen. Voor een belangrijk deel is dit nu, vooral dank zij het succes van de „Haak-In" actie, mogelijk geworden. Aan de uitvoering wordt met kracht gewerkt. Doch het Nederlandse Volk dient te beseffen, dat het „Koningin Wilhel mina Fonds" er met deze kapitaals uitgaven niet is, dat dit Fonds in staat moet zijn ook de jaarlijks terugkerende lasten te bekostigen. Jaarlijks zal het „Koningin Wilhel mina Fonds" ruim één millioen gulden nodig hebben 1. Voor instandhouding en uitbreiding van het klinisch- en het onderzoe kingswerk in de bestaande inrich tingen voor de kankerbestrijding. 2. Voor exploitatie van bestaande en nieuwe centra en sub-centra in het bijzonder in de Universiteitssteden. 3. Voor subsidiëring van wetenschap pelijke onderzoekingen buiten de ge vestigde inrichtingen. 4. Voor de centrale registratie der kan kerpatiënten, sedert 1 Juni j.l. ter hand genomen. 5. Voor een goede voorlichting van het publiek. Daarom heeft het „Koningin Wilhel mina Fonds" ook na de zo zeer ge slaagde „Haak-In" Actie de blijvende steun nodig van iedere Nederlander. Daarom moet de jaarlijkse landelijke collecte van dit Fonds te houden einde Augustus, begin September, in prac- tisch elke stad en elk dorp van Neder land een succes worden, omdat een ieder indachtig wil zijn aan de woor den van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, uitgesproken in Boodschap op 24 Mei 1951 aan het Nederlandse Volk t.w. „Ik vertrouw, dat Gij het werk van de kankerbestrijding zult blijven steu nen met al Uw kracht en geheel Uw hart." Voor bovenstaande doel zal Zaterdag 1 September a s. te Breskens een huis- aan-huis collecte worden gehouden. zich vrijwel altijd snel aanpassen aan de omstandigheden, hetgeen hier wel eens noodzakelijk is. Wij hebben ten minste zeer goede ervaringen met Hollanders". Kees boog. „Dat doet mij vanzelf sprekend zeer veel plezier. Wij worden ook wel eens de Chinezen van Europa genoemd. Hier schijnt dit dus niet het geval te zijn". „Voor leidinggevende functies zijn jullie minder geschikt," meende White- heaven. „Althans die indruk heb ik ge kregen". Doch daartegen protesteerde Kees en zo ontspon zich een interessant ge sprek. Later op de avond stond de ingenieur op en nodigde Kees uit met hem mee te gaan naar een ander ver trek dat als een soort kantoor scheen ingericht. De gastheer haalde een enorme kaart van de Salomonseilan den te voorschijn en wees Kees naar een der vele stippen, waarbij „Saint George" gedrukt stond. „Daar is ons doel en als ik het goed begrepen heb, ook het Uwe. Apropos, wat een eigenaardige historie is dat, met het verdwijnen van die 5000 inwoners, hé? Ja, ik heb het ook gelezen. Enfin, als daar geen mens is, hebben we de handen vrij en doen De Belg Mekeirel was de sterk ste renner. De eerste wielerronde in Middelburg voor beroepsrenners is een succes ge worden. Aan spanning heeft het niet ontbroken en dat is heel wat waard als men bedenkt, dat tal van wieler koersen nog al eens een eentonig ver loop hebben maar dat was in Middel burg het geval niet. Het merkwaardige is overigens dat niet Piet van As maar de Belg Mekeirel de beste koers heeft gereden. Beiden slaagden er in een ronde uit te lopen op de overige ren ners en zij deden dit onafhankelijk van elkaar. Van As kon daarbij rekenen op de hulp van Suijkerbuik die op dat moment een ronde achter lag en deze dus terugwon, terwijl de Belg niet alleen zijn ronde in zijn eentje ver overde maar bovendien nog als trek paard moest rijden voor een aantal kansloze renners. Jammer genoeg had de finish een onregelmatig verloop. De rondenteller beging namelijk de onvergeeflijke vergissing, door met zijn nummerbord ineens van nog drie ron den op nog een ronde over te springen. De Belg Mekeirel die dit niet in de gaten had ging over de eindstreep terwijl hij dacht nog een ronde te moeten rijden en rustig aan de staart van het peleton zijn kans afwachte om dan naar voren te springen. Was hij van de juiste stand van zaken op de hoogte geweest, wellicht dat hij en niet van As de zegepalm zou hebben weg gedragen. Om drie uur loste de burgemeester van Middelburg het startschot voor de 25 renners, waaronder Wim v. Est was, die voor de wedstrijd reeds ge huldigd was en een ererondje reed. Ondanks het korte parcours, n.l. 1060 m. waarin zich nog negen bochten be vonden, werd er dadelijk een hoog tempo ingezet. Het peleton bleef ech ter vrijwel gesloten; de enkele uitloop- pogingen van Vinken en Evers bete kenden niet veel. Vijftig ronden lang kwam er geen enkele tekening in de strijd. Henk de Hoog moest reeds in de dertiende ronde opgeven, doordat hij in een der bochten kwam de val len. In de 35ste ronde kreeg Storm voor de tweede maal een lekke band, waarna hij uit de strijd verdween. Hier na waagde de Belg Mekeirel een uit looppoging welke al evenmin succes had. Na 50 ronden werd er een flinke premie uitgeloofd voor de renner, die als eerste het peleton wist te dubelen, dat bracht dadelijk meer levendigheid. Het waren van Est en Grift die de anderen hun hielen lieten zien. Zij wisten ongeveer 150 meter uit te lopen maar daarna liet Grift zich terugvallen, van Est zette dapper door, vooral tóen de premie nog werd verhoogd. Inmid dels was er echter ook een premie uitgeloofd voor de renner die de weg loper wist in te halen. Het peleton gooide er nu nog een schepje op en dat bleek voor van Est te veel, hij liet zich terugvallen en daarmede was zijn rol in deze wedstrijd uitgespeeld. Enige ronden later ging van As op de vlucht met steun van Suykerbuik, die door een lekke band een ronde achterstand had gekregen. Dit tweetal wist meer en meer uit te lopen en tenslotte het peleton te dubbelen. Daarmede hadden beiden een flinke premie verdiend. Op dit moment kreeg de wedstrijd voor we niemand overlast". Kees keek de ander enige tijd na denkend aan. „Hebt U er zich nooit een idee van gevormd, wat de oorzaak zou kunnen zijn van die verdwijning?" De ander haalde zijn schouders cp. „Och nee, dat ligt niet in mijn lijn. Je leest zoiets en je verbaasd je er even over. Verder niet. Het zal wel een oorzaak hebben natuurlijk. Die in boorlingen zijn erg bijgelovig en mis schien hebben ze iets gezien, dat ze als een geest betitelen. Wellicht een natuurverschijnsel. Veel zal het niet te betekenen hebben". „Maar," vervolgde Kees, „neem nu eens aan, dat het verdwijnen van die 5000 inwoners een natuurlijke verkla ring heeft?" De ander keek min of meer ge- interesseerd op. „Hoe bedoelt U?" Als antwoord haalde Kees zijn por tefeuille te voorschijn en overhandigde de ingenieur een krantenknipsel. (Wordt vervolgd). de moedige Suykerbuik toch nog on verwachts een einde; hij haakte in het achterwiel van Geerts en die kwamen te vallen waardoor beiden moesten op geven. Amper van schrik bekomen te zijn was de Belg Mekeirel ontsnapt. Enkele kansloze renners kleefden aan het wiel van de Belg, maar onze Zui derbuur liet zich niet ontmoedigen; in een flink tempo draaide hij voort, steeds zijn tempo vergrotend. In het peleton keek van As met angstige blik ken naar van Est, hij werd door deze op sleeptouw genomen. Maar het ging niet bij van Est. Hij deed wat hij kon maar de Belg liep steeds meer uit. Zijn rijden maakte een sterke indruk. Vier ronden voor het einde werd zijn moe dige jacht beloond. Met een laatste krachtsinspanning kwam hij bij van As en de groep. Twee renner* dus met een voorsprong; het beloofde een span nend slot te worden, maar dat lukte niet. Doordat de finish een onregel matig verloop had, kon de Belg zijn kans voor de ie plaats niet verdedigen en van As bezette op gelukkige wijze de ie plaats. Na afloop barstte de Belg in tranen uit, maar hij was nog zo sportief, een ere ronde te rijden. De uitslag luidt 1. van As, Roosendaal, 148 km. in 3 u. 47 min. 2 sec.; 2. Mekeirel, Slei- dinge (B.); 3. op 1 ronde, Vinken, Geleen; 4. van Est, St. Willebrord; 5. Roks, Sprundel; 6. Evers, Wormerveer; 7. de Groot, Leiden; 8. Spackaert, Eecloo (B); 9. Buuron, Bergen op Zoom; 10. Loos, Amsterdam. De enige Zeeuw in het gezelschap was Jan van Gel deren uit Sluiskil die eindigde op de 14de plaats met 2 ronden achterstand op van As. Koffie op bon 507 en 515. Het bedrijfschap voor granen, raden en peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 507 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 algemeen (d-kaart) aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang vanaf heden worden gebruikt en blij ven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 15 Septem ber a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerst volgende bonaanwij zing zal op 11 October 1951 geschie den. In verband met zeer binnenkort te verwachten bevordering door de Minis ter van Oorlog van vier Opperwacht meesters in Zeeland tot Adjudant- Onderofficier, zijn bereids door de Generaal-Majoor, Commandant van de Koninklijke Marechaussee de volgende detacheringen gelast, gerekend vanaf i September a.s. De Opperwmr. E. de Paepe, briga decommandant te Sluis wordt belast met het commando over de brigade Vaals (L); de Opperwmr. P. F. Meul- blok van Sas van Gent belast met het commando over de brigade Sluis; De Opperwmr. M. v. d. Moere, brigadecommandant te Axel wordt ingedeeld bij de Staf van de 2e Divisie Koninklijke Marechaussee te Maastricht, de Opperwmr. G. Stolk te Axel wordt belast met het commando over de brigade aldaar. De Opperwmr. C. de Korte, briga decommandant te Hulst wordt belast met het commando over de brigade Vlissingen, de Adjudant O. O. J.Spuij, brigadecommandant te Vlissingen wordt ingedeeld bij de Staf van het District 's-Gravenhage. De Opperwmr. B. Smits van de bri gade Vlissingen wordt belast met het commando over de brigade Hulst. De Opperwmr. L. M. Dorst, briga decommandant te Breskens wordt ge plaatst bij het Depot te Apeldoorn als instructeur, de Opperwmr. J. de Lijzer, brigadecommandant te Aardenburg wordt belast met het commando over de brigade Breskens en de Opperwmr. C. M. van der Kolk, instructeur aan het Depot wordt belast met het com mando over de brigade Aardenburg. Bevorderd tot Adjudant-Onderofficier zullen worden de Opperwmr. E. de Paepe, maakte destijds deel uit als wachtmeester van de brigade Prinses Irene. De Opperwmr. M. v. d. Moere, verkreeg destijds het bronzen kruis voor zijn optreden als detachements commandant bij het bombardement van het verblijf van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina in Engeland. De Opperwmr. L. M. Dorst, was voor 1940 vele jaren werkzaam als instruc teur bij het Korps Politietroepen en de Opperwmr. C. de Korte, verrichtte talrijke moeilijke opdrachten in Enge land in de oorlogsjaren en was sedert 1946 Brigadecommandant te Hulst. Plaatselijk Nieuwe Nieuwvliet Intrede Ds. v. d. Graaff. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. Fournier uit Oostburg deed Ds. v. d. Graaff des namiddags onder grote belangstelling zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Hij had tot tekst gekozen Jeremia 22 29. Namens de burgerlijke gemeente werd ds. v. d. Graaff welkom geheten door wethouder A. F. Rosendaal, ter wijl ook ouderling de Braai uit Sas van Gent nog enige woorden sprak. Namens de Gemeente te Nieuwvliet sprak ouderling Snoep, zijn grote vreug de er over uitsprekende, dat nu na 34 jaar er weer een eigen predikant is en wenste ds. v. d. Graaff Gods zegen toe. Namens de ring IJzendijke sprak ds. Boere van Groede en namens de Regi onale Commissie voor het Zuiden, ouderling Risseeuw van Zuidzande. Tenslotte sprak de consulent, ds. Wiebosch van Biervliet, die tevens af scheid van Nieuwvliet nam. Op zijn verzoek zong de Gemeente haar nieuwe predikant de zegenbede uit Psalm 134 toe. Sluis Tram verdwijnt. Per 15 October zal de electrische tramdienst Sluis-Knocke worden opge heven en vervangen door een busdienst. Het is zeker te hopen dat deze ver andering een verbetering moge blijken te zijn, aangezien hier uiteraard weer andere factoren een rol spelen dan bij een tramdienst. Voetbalvereniging. Daar het bestuur van de voet balvereniging „F. C. Sluis" in zijn ge- geheel is afgetreden en niet meer her kiesbaar was, zijn tot voorlopige bestuursleden gekozen de heren Fr. Clijncke, I. Ie Roy, C. Janse, J. van Hee en R. Ie Clerck. Zwemwedstrijden. Bij de gehouden jaarlijkse zwem wedstrijden van de zwemvereniging ,,'t Vrije", werden zeer goede prestaties geleverd. Een uitzondering hierop maakte de 1000 m.-wedstrijd, waarbij in ogenschouw moet worden genomen, dat de meeste deelnemers reeds aan andere wedstrijden hadden deelgenomen. De uitslag was als volgt 50 m. schoolslag meisjes: 1. Eva du Fossé 54,5 sec.2. Francien Quataert 58 sec.3. Lineke Metz 58,5 sec.4. Ria de Baere 1 min. 50 m. schoolslag jongens 1. Theo Plasschaert 50,7 sec. 2. W. de Backere 53 sec.; 3. Johny Reijnhoudt 54 sec.; 4. Charles de Meijer 58 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. Lilian Batselaere 1 min. 47 sec. 2. F. de Smit 1 min. 59,2 sec.3. Anny Olms 2 min. 2,2 sec. 100 m. schoolslag heren1. F. Smoorenburg 1 min. 38,5 sec. 2. C. du Fossé 1 min. 40 sec. 100 m. vrije slag heren 1. F. Soubrij (Knocke) 1 m. 25 sec. 2. M. Soubrij (Knocke), 1 m. 32,4 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette juniores: W. de Backere; 2. H. Boogaert 3. Ch. de Meijer, 3 m. 4 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette senio ren 1. Lilian Batselaere; 2. C. du Fossé3. M. Leenhouts, 2 m. 23 sec. 1000 m. vrije slag: 1. J. Focke 16 m. 2 sec.2. Joh. Leenhouts 16 m. 5 sec. (tevens ie junior)3. Sjaak Zonnevijlle 16 m. 7 sec. 4. Lilian Batselaere 16 m. 43 sec. (tevens, ie dame); 5. FLmmy van Staveren 16 m. 54 sec.6. Anny Olms 7. Corry du Fossé8. J. Quataert9. F. de Smit 10. R. de Smit. Uitstapje ouden van dagen. De ouden van dagen uit het Prot. Tehuis „Rozenoord" alhier heb ben een uitstapje naar Brussel gemaakt onder leiding van het verplegend en besturend personeel. Het was voor hen een aangename dag.

De Schakel | 1951 | | pagina 2