Je Historische Reis." door M. J. de Jager. Hoe dichter men bij het Hollands Diep komt, hoe indrukwekkender alles voor onze gasten wordt. Links is daar nog de gedeeltelijke bogenspoorbrug en rechts onze verkeersbrug, beide bruggen brengen de verbinding tot stand tussen Zuid-Holland en Noord- Brabant. Aan de overzijde van het water ziet u het plaatsje Moerdijk, liggen. Aan deze plaats hebben de bruggen hun naam te danken. Vanuit die plaats was het dan ook, terwijl Brabant reeds maanden bevrijd was, dat de geallieer den in kleine bootjes naar het onbe- vrijde gebied kwamen. Aan uw linkerzijde ziet u thans al het stations-emplacement LageZwaluwe. Bij Zevenbergsenhoek kunt u dit eerst goed onderscheiden. Laatstgenoemde plaats heeft nog een bijzonderheid. Zoals u reeds ziet, staat er een geheel nieuwe kerk. De oude was bij het be ëindigen van de oorlog geheel vernield. Het bizondere was, dat de toren was blijven staan en het uurwerk ook nog na het bombardement was blijven lopen. Bij nader onderzoek bleek echter dat de fundering van de toren dermate had geleden, dat toch tot afbraak moest worden overgegaan. Het moment is nu reeds aangebro ken, dat de torens van Breda duidelijk zichtbaar worden. Deze omgeving is tevens daarom zo mooi, door de aan wezigheid van een tweetal bossen, n.l. bij Ginneken het Mastbos en bij Prin- cenhage het Liesbos. Op een ideale plaats stappen wij dan ook uit onze touringcar voor een half uur oponthoud. Het vervolg van de reis wordt in de beste stemming ondernomen. Dames en heren, zoals u bemerkt rijdt u thans op een betonnen wegdek. Aan weerszijden van de weg, met een tussenruimte van enkele meters, ziet u grote ijzeren bogen, waaronder munitie geborgen was. Ook ziet u de Graaf Engelbert van Nassau-kazerne, waarin eveneens munitie lag opgeslagen. Door dat deze echter de lucht in ging, werd de kazerne zwaar beschadigd. Even door de bocht bij genoemde kazerne ontwaart men aan de rechterzijde de noodwoningen van Roosendaal. Wan neer u ze zo ziet, denkt u onwillekeurig dat deze er nog zo gek niet uitzien, zo met een gordijntje en een bloemetje er voor. Maar dan moet u niet ver geten, dat deze huisjes slechts één apartement hebben, waarin gekookt, gegeten, geslapen, kortom alles gedaan moet worden. We komen nu op het viaduct, waar onder door de spoorlijnen Roosendaal- Vlissingen en Roosendaal-Esschen gaan. Van hieruit kunt u een gebouw zien, dat ver boven alle andere gebouwen uitkomt. Dat is de kerk van Wouw. Eertijds werd dit gebouw versierd met een prachtige toren. Deze is ook tijdens de oorlog vernield. Zo langzamerhand zult u zich misschien afvragen waarom toch zoveel kerkgebouwen in deze om geving getroffen zijn. Dit komt omdat de toren als uitkijkpost werd beschouwd en het gebouw als opslagplaats voor munitie. In Wouw, een oud plaatsje, wat alleen maar doorgang geeft langs smalle derde de houding van het meisje en ze verzocht hem even plaats te nemen. Ze draaide een paar nummers op het telefoontoestel en na enige tijd had ze verbinding met haar baas en vertelde ze, wie er op haar kantoor zat. Toen het gesprek afgelopen was, deelde de secretaresse mee, dat Mister Van Ber gen des avonds om half acht verwacht werd in de woning van de ingenieur. Het adres kreeg hij er bij. Toen Kees weer in het wagentje van zijn vriend zat en naar huis terug reed, vroeg de laatste„En, hoe vind je de baas „Niet ongeschikt," erkende Kees eerlijk. „Het lijkt me een flinke zaken man toe. Eentje, die bereikt, wat hij wil". „Nou en of," verzekerde Tom. „Moet je de oudere arbeiders van de mijn maar horen. Ze kennen hem allemaal. Hij is als gewoon arbeider begonnen, toen de mijn nog van weinig betekenis was. In zijn vrije tijd heeft hij gestu deerd en zo zijn ingenieursdiploma ge haald. Langzamerhand is hij opgeklom- wegen, kwamen in het laatste gedeelte van de oorlog met donderend geweld de tanks en kanonnen gereden, waar door de trottoirs ernstig werden be schadigd. Nog kunt u deze beschadi gingen duidelijk waarnemen en dat na zoveel jaren. Wordt vervolgd. F1LMNIEUWS In het Luxor-Theater te Breskens wordt Zaterdag vertoond de meest realistische film welke is gemaakt door de filmactrice Ida Lupino. Zij vertelde het volgende ik zag een aardig meisje van een jaar of zestien aan de zijde van een vrouwelijke beambte aarzelend de rechtzaal binnenkomen, het kind was opgepakt. Na het verhoor door de rechter werden mijn ogen pas ge opend en besefte ik dat wij, die van dergelijke misstanden zonder meer kennis nemen en er niet alleen onze schouders, maar ook onze neus voor ophalen, mede schuldig zijn. Ik ben er trots op deze film te hebben vervaar digd. De wanhoop van Sally, de hoofd persoon in Ida Lupino's „Niet gewenst" is de wanhoop van ontelbare meisjes. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS Over de maand Juli GEBOORTEN4, Cornelia Wilhel- mina Elizabeth, d. van J. C. van de Wege en A. B. E. Willems. 10, Adri- ana, d. van J. Jobse en S. Wondergem. 18, Jacobus Jozias, z. van J. Jansen en J. Verhage. 22, Jacomina Cornelia, d. van E. J. Klaassen en M. L. Bouwens. 29, Johannes Jacob, z. var. J. Rijn en J. Wirtz. HUWELIJKEN5, Izaak J. Ekken- bus, 27 j., te Groede en Janna J. de Munck, 20 j., te Breskens. 19, Abra ham I. Bruijnooge, 20 j. en Johanna S. van Hanegem, 19 j., beiden te Breskens. OVERLEDEN 22, Pieter Jacobs, 53 j., landbouwer. 25, Jacobus J. Jansen, 7 d., z. van J. Jansen en J. Verhage. INGEKOMEN 1, Anthony C. Osse- waarde van Goes naar Boulevard 36d. 3, Jozias J. C. Verhage van Groede naar Boulevard Z 7. 7, Ellen I. Breit- hardt van Helmond naar Dorpsstraat 48. 9, Izaak J. Ekkenbus van Groede naar W 68. 10, Anna R. Calon van Terneuzen naar Noodplan D 16. 10, Alida M. Cambier-Streefkerk van Utrecht naar Duinstraat 1. 19, Marinus de Jonge van Frankrijk naar Boulevard 24. 23, Alice M. Reynvoet-Dierens en kinderen van Gent naar Noodplan E 15. 24, Elizabeth de Vuijst-Misilje van Cadzand naar W 40. 24, Abraham J. de Smit van Delft naar Boulevard 60. 28, Hubrecht W. Gossije van Schoon- dijke naar Noodplan G 1. VERTROKKEN 2, Janna Wiegert- van Komen en kind van Noodplan F 6 naar Amsterdam. 2, Suzanna C. Zabicki-Brugge van Pr. Julianastraat 31 naar Vlissingen. 14, Pieter J. Geelhoed van Boulevard 112 naar Haarlem. 17, Eduardus Roets van Scheldestraat 14 naar Canada. 24, Cyriel J. van Hecke van W 11 naar Groede. 24, Petrus Coemaet van Burg. Gerritsenstr. 26 naar Oostburg. 31, Thomas P. Cambier en echtgenote van Duinstraat 1 naar Groede. men tot eerste opzichter en later ont dekte hij verderop in de grond ook koper. Hij werd toen belast met de exploitatie van deze mijn en zodoende kwam hij bij de vorige directeur nog wel eens aan huis. Daar leerde hij een der dochters kennen en al spoedig is hij er mee getrouwd. Nu is de oude heer uit de zaken en Thompson is nu de bolle bof. Maar helemaal niet over het paard getild, zoals wij het in Hol land zouden noemen. O nee, hij is en blijft altijd dezelfde. Een aardige kerel. We mogen hem allemaal graag en we gunnen hem zijn succes eveneens''. Later op de dag, toen Tom klaar was met zijn dagtaak en men zat te eten, vroeg Kees: „Zeg Tom, verdien werkelijk hier een goed loon?" „Hoezo?" vroeg Tom lachend. „Heb je soms ook zin om te blijven? Ik zal je wel aan een baantje helpen. Kerels als jij kunnen we hier altijd gebrui ken". Kees schudde glimlachend zijn hoofd. „Nee, dat bedoel ik niet. Kijk een», je bent nu nog met z'n tweeën, maar Beurs voor meubelen en woningtextiel te Utrecht Op verzoek van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten zal door de Koninkl. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht in het voorjaar van 1952 een beurs voor meubelen en woningtextiel worden ge organiseerd. Deze beurs zal plaats vinden van 4 t/m 8 Februari 1952 in de Jaarbeurs gebouwen op het Vredenburg te Utrecht en in verband met de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten een bij zonder karakter dragen. 6e Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen te Gent Telkenjare wordt in September te Gent de Belgische Najaarsbeurs gehou den. Dit jaar van 8 tot en met 23 September. Dit belangrijke zakelijke gebeuren vindt plaats in de grote Ten toonstellingsgebouwen, in het unieke Sint Pieterspark (in een gedeelte waar van ook de wereldberoemde Floraliën worden gehouden) vlakbij het St. Pieters- station en is ook des Zondags geopend. Van het begin af aan, in 1946, is het grote nut van deze instelling ge bleken. Dit komt duidelijk tot uiting in de grootse plannen voor uitbreiding en modernisering, waardoor dit jaar de voor deelnemers gereserveerde ruimte bijna 50.000 m2 zal beslaan. De exposanten (uit 17 verschillende landen) welke in 1950 deelnamen, spraken bijna unaniem hun tevreden heid uit over de bereikte verkoop resultaten. Wel een bewijs, dat ver kopers en kopers elkaar in Gent vin den. Enkele landen waren met een officiéle inzending vertegenwoordigd. Een uniek staaltje van moderne stand- bouw en voorlichting was in 1950 b.v. de inzending van het Marshall-plan, welke honderden m2 besloeg. Een zeer groot deel der standhouders reserveer de direct opnieuw standruimte, veelal in groter omvang. Uit Amerika kwamen in 1950 52 deelnemers, uit Duitsland eveneens 52, Engeland 59, Frankrijk 82, Italië 41, Zwitserland 25 en uit Nederland 44 deelnemers. Vorig jaar werd de Beurs bezocht door 350.000 geïnteresseerden waar onder zich duizenden buitenlanders be vonden. Er wordt een steeds intensie ver propaganda over de gehele wereld gevoerd. De Belgische Najaarsbeurs omvat 16 groepen, samenvattend het gehele In dustriële-, Handels- en Agrarische leven, ondergebracht in tentoonstellingsge bouwen en in „buitenstands". Elk jaar is er een interessante Nederlandse deel name uit al deze takken. De traditie wil, dat elk jaar in het kader van de Jaarbeurs een speciale tentoonstelling gearrangeerd wordt. Dit jaar is de keuze gevallen op „Unigra", Internationale Tentoonstel ling van Drukkunst en aanverwante Nijverheden", georganiseerd door Unigra, het overkoepelende grafische lichaam in Belgie, welke groots van opzet zal zijn en een waarlijk imposant aanzien zal krijgen. Bovendien richt de Belgische Najaars beurs een technische textielsectie in ter gelegenheid van het congres der textielnijverheid. Er zullen machines, later „Maak je over mij maar geen zor gen, Kees. Het loon is hier hoog, veel hoger dan in Holland en de levens standaard is hier nu niet bepaald laag. doch we kunnen er behoorlijk van ko men en ook nog wel een paar centen oversparen. Welke arbeider in Neder land ziet kans om na een maand of drie. vier een tweedehands auto te ko pen? Daar krijgt hij zijn hele leven geen kans voor. En kijk nu eens hier: in deze laan hebben zowat alle arbei ders een eigen wagen. Voor een pond of veertig heb je al een behoorlijke tweedehands slee, die niet te veel olie zuipt. Volgende maand kopen we een radio en Ellen heeft in de keuken al een electriich fornuis. Ja. alles is al betaald. Je kunt hier die dingen ook op afbetaling krijgen, maar daar houd ik niet van. Misschien is dat nog een restant van de oer-Hollandse degelijk heid. In ieder geval, wat we kopen, kopen we contant en Ellen vind het ook goed, niet?" Tom had Engels gesproken, zodat apparaten, producten en grondstoffen op textielgebied geëxposeerd worden. De Unigra vooral, maar zeker ook de technische textielsectie, zullen van groot belang zijn voor kopers, zowel als eventuele deelnemers. Nederlandse producten van verschei dene aard hebben in België zeer goede kansen. De Jaarbeurs in Gent, het natuurlijke centrum van een der drukst - bevolkte gedeelten der wereld, biedt met zijn organisatie, zijn royale service (tolk-, touristen-, bank-, documentatie-, transactie- en telefoon/telegraafdiensten) een waarlijk goede gelegenheid om deze kansen in tastbare resultaten van blijvende waarde om te zetten. De Belgische Najaarsbeurs verdient ten volle haar plaats in het geheel der Internationale Jaarbeurzen. Op Nederlandse deelnemers wordt zeer veel prijs gesteld en deze onder vinden dan ook van het Jaarbeurs- bestuur een prettige medewerking. Er is gelegenheid tot het gratis vertonen van reclame- en documentaire films. Geïnteresseerden gelieven nadere in lichtingen aan te vragen bij de alleen vertegenwoordigers voor Nederland het Nationaal reclame-, advies- en advertentiebureau H. Kleijn, Meerweg 45, Bussum, telefoon K 2959-3660. Dit bureau neemt desgewenst de zorg op zich voor de inrichting, het ver voer en de bouw van de stands. Plaatselijk Nieuwe. Retranchement Opening openlucht-theater. Zaterdagavond had alhier, in tegen woordigheid van vele genodigden en onder grote belangstelling van de zijde van het publiek, w. o. badgasten zowel uit Knocke als Cadzand, de opening plaats van het openlucht-theater, zo prachtig gelegen tussen de wallen van de Nassauschans, nabij Terhofstede. Burgemeester Leenhouts sprak woor den van welkom, in het bijzonder tot de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten van Zeeland, alsmede tot de toneelvereniging „Thalia" uit Bres kens, die als eerste vereniging in dit openlucht-theater een uitvoering zou geven. Verder sprak hij de hoop uit dat zeer velen in de toekomst dit mooie openlucht-theater met een bezoek zou den vereren. Vervolgens trad „Thalia" voor het voetlicht met het zigeunerspel „Stefan Borkos". Voor wat zij te zien gaven had men niets dan lof. De spelers(sters) wisten het publiek ruim twee uur te boeien met hun spel. De verlichting, die de aangebrachte bebossing schitte rend deed uitkomen, alsmede de kleding en grime werkten mee om het spel prachtig te doen slagen. Burgemeester Leenhouts was dan ook zeer zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij bij het einde dank bracht aan de toneel vereniging „Thalia" voor het gebodene, waarbij hij hoopte dat het niet de laatste maal zou wezen, dat „Thalia" in het openlucht-theater is opgetreden. Retranchement. Het Zwin. Het veelomschreven natuurreservaat „Het Zwin" staat thans in volle bloei, zodat het de moeite waard is een kijkje te gaan nemen. zijn vrouw het gesprek kon volgen. Ze lachte even en verzekerde, dat Tom daar heel verstandig aan deed. ,,Nu is er tenminste altijd voldoende geld in huis voor eventuele onvoorziene uitga- ven". En Kees kon niet anders zeggen, dan dat het leven in Australië voor de ar- beider aantrekkelijker was dan in het eigen land. ,,Neem nu eens aan," vervolgde Tom, „dat ik na mijn diensttijd naar Holland was teruggekeerd. Veel heb ik niet ge leerd. Eigenlijk ken ik geen enkel be hoorlijk vak. Ik dienst heb ik rijden ge leerd en nu rijd ik de hele dag met een tientons trailer van de mijn naar het station en van het station naar de mijn. Verder behoef ik niets te doen. In de mijn wordt m'n wagen geladen en aan het station staat ook weer een grote kraan, die de bak in tien minu ten tijds leeghaalt. Ik heb de zorg voor de motor - die ik al aardig onder de knie begin te krijgen - maar als er grote reparaties zijn, dan gaat de wa gen naar de werkplaats, waar de mon teurs hem onderhanden nemen. (Wordt vervolgd)

De Schakel | 1951 | | pagina 2