Een hartelijker welkom 1 De Schelde- ZuMMiv^dóikijd Het verlaten eiland „Brosse" ie orolcmode voor lieren. DE EERSTE TERUGBETALING De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 344 Vrijdag 24 AUG. 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Fransen staan, in 't al gemeen gesproken, be kend als vriendelijke, voorkómende mensen. To2h vindt men in Parijs, dat de vreem delingen hoffelijker en met meer gratie wel kom geheten kunnen worden. De Franse regering heeft deze zomer een ware kruistocht voor beminnelijkheid gevoerd, die blij kens de eerste berichten stellig geslaagd mag worden genoemd. Per slot stond de reputatie van Frankrijk op het spel Door middel van de radio, met aan plakbiljetten, circulaires en wedstrijden is 't een ieder voorgehouden. Wees hoffelijk, gastvrij en geef beleefd ant woord, als een vreemdeling u wat vraagtDe „minzaamste onder de minzamen" wordt daarvoor in elke stad of dorp een bizonder insigne in uitzicht gesteld. Vooruit Marianne, laat zien dat je glimlachen kunt (J. P. d. K.) Het «ru Zaterdagmiddag een hele drukte op de rede van Breskens, waar gestart zou worden voor de tiende Scheldebeker-zwemwedstrijd. Vele be geleidende boten, waar nog bijkwamen de talrijke vissersschepen uit Breskens, volgeladen met supporters, om de Breskense deelnemer Cambier aan te moedigen, lagen rond en bij de start plaats te wachten op het vertreksein, terwijl in de duinen zich veel publiek verzameld had om dit grote sport evenement gade te slaan. De twintig deelnemers(sters) hadden reeds in hun volgbootjes plaats geno men en het wachten was nu op het startsein, dat echter naar veler mening nog wel geruime tijd zou uitblijven, daar er nog een zware vloed liep. Edoch, blijkbaar hadden de heren organisatoren een andere mening, want even na twee uur zag men de zwem mers te water springen en daarmee was de wedstrijd aangevangen, tot grote verwondering van de vele toeschouwers, w.o. verscheidenen, die de Schelde op hun duimpje kennen en die dan ook voorspelden, dat de deelnemers een zeer zware tocht te wachten stond, FEUILLETON 20) door P. DE VRIES. „Meestal eten we om een uur of half zes," zei Tom, terwijl ze naar een ander vertrek gingen, waar de tafel reeds gedekt was, „doch Zater dags is het wel eens wat vroeger en nu jij er beni, heb ik gezegd, dat we maar zo gauw mogelijk moesten eten. Dan gaan we daarna een toertje ma ken in de omtrek. Het is hier verdu veld mooi, jong. Daar heb je geen flauw idee van." HOOFDSTUK XIV. Thomson, de mijndirecteur, bleek inderdaad vóór alles zakenman te zijn. Tom had hem 's middags naar de stad gereden en zijn baas bleek dade lijk bereid Kees te woord te staan. De directeur begroette Kees op joviale wijze, drukte hem stevig de hand en wees hem een stoel. Nadat hij een sigaret gepresenteerd had, voerde hij ondanks het mooie weer en kalme water. En wij moeten direct erkennen, zij hebben gelijk gekregen, getuige de gemaakte tijden. Tenslotte wisten 13 deelnemers, wier prestaties door dui zenden toeschouwers vanaf de Boulevard te Vlissingen werden gevolgd, onder luide toejuichingen de finish te berei ken, zodat er 7 uitvallers waren, w. o. helaas ook onze dorpsgenoot Cambier, die maar pl.m. een kilometer meer te zwemmen had. De uitslag was als volgt 1. R. van Daatselaar (Robben) Hilver sum, 2 uur 18 min. 34,4 sec.; 2. J. Hessing (D.J.K.) Amsterdam, 2.27.53,2 3. mej. W. Willemsen (H.D.Z.) Amster dam, 2.36.34,4 4. J. C. Schefter (D.J.K.) Amsterdam, 2.37.27,8 5. P. Bindt (D.J.K.) Amsterdam, 2.37.406. C. Verbeek (Zeehond) Vlissingen, 2.40.5 7. S. Ventevogel (Zeehond) Vlissingen, 2.40.58,5 8. mej. Th. van Kollem (Robben) Hilversum, 2.44.8,59. H, Bouwmeester (D. J. K.) Amsterdam, 2.44.29,5 10. mej. E. Kemperman (H. Z. C.) Hilversum, 3.1.28,5 ir. mej. A. de Bie (Zeehond) Vlissingen, 3.1.38 12. mej. B. Schrauwen (Surea) Breda, 3.3.41 13. M. Caljouw (S.Z.V.) Sou burg, 3.11.41. Er is een complete revolutie in het haarknippen voor heren op til. Waren het na de Eerste Wereldoorlog de da mes, die tot kortgeknipt haar overgingen, thans, na de Tweede Wereldoorlog, blijken - naar het werk op kapconcour- sen en de mededelingen uit de buiten landse toonaangevende modecentra te oordelen - de heren aan de beurt. Zij zullen in de komende tijd een evenredig aandeel van hun kuif onder 's kappers schaar zien vallen. In Amerika en Frankrijk is de belangstelling voor en de populariteit van het ,,brosse"-knip- pen zeer groot en deze interesse is nu naar ons land overgewaaid. Inplaats van het achterover gekamde haar treedt de „coupe en brosse." waarbij het bo venhaar tot op een lengte van onge veer 4 cm. wordt afgeknipt, zodat het blijft „staan". Dit blijven „staan" van het haar wordt ook zoveel mogelijk doorgevoerd bij de scheidingkapsels. Ook daar zullen de haren de lengte van ongeveer 4 cm. nimmer mogen overschrijden. Onder de kappers is de „brosse"- mode met veel enthousiasme ontvangen, daar ze een welkome afwisseling vormt in de eentonigheid, waaronder de he renmode lijdt, aan de cliënten een spor tief, intelligent, mannelijk uiterlijk verschaft en bovendien de grootste het gesprek onmiddellijk op de expe ditie. „Ik heb bij de regering al getracht inlichtingen te winnen omtrent die gekke historie daar op Saint George, maar in Canberra wisten ze er ook al niet veel meer van dan in de kranten had gestaan. Die zwartjes zijn nu een maal erg bijgelovig, hè? Enfin, daar heb ik allemaal niets mee te maken. Iets anders is, dat ik toch al geruime tijd het plan had een expeditie naar een aantal van die kleine Salomons eilanden uit te rusten, om te onder zoeken of er ook kopererts in de grond zit. Volgens de bodemdeskundigen - geologen noemen ze die in jullie land, niet? - is de kans zelfs vrij groot. Welnu, je kunt meegaan en daar eens een kijkje nemen. Daar heb ik geen bezwaar tegen. Doch er zijn verschil lende voorwaarden.. Een daarvan is, dat je gedurende de tijd, dat de expe ditie onderzoek instelt, er bij moet blijven. De bedoeling is, dat men een half jaar uiterlijk wegblijft. Misschien korter. Dat zal van de resultaten van het onderzoek afhangen. In de tweede UNITED NATIONS Ra» to th« Order op Secreti i_ Uniti NATIONS i.üttiEs N. itusss lSasLt«state "fëp i» ï.ooMoc.cc] L0ne Million and no/lC(j-«A -j dollars. 27 June 1V53 See att'd (First Instalment due 1 July'52 'AN UNIT}» y.4TIONS -yftATIOXS I'.VAS „Hier is de huisbaas". De huurder staat al klaar, met het geld in de hand Het bedrag is echter wel wat hoog een millioen dollar Eigenlijk i3 het niet precies „de huur", maar een eerste terugbetaling op een lening, groot65 millioen dollar, renteloos voorgeschoten door de Amerikaanse regering. Met dat geld kwam het nieuwe thuis van de Ver enigde Naties tot stand, dat thans sinds een half jaar in gebruik is. Als een massief blok kijkt het uit over de havens van New York, zich niet be wust van de spanningen en problemen, die daarbinnen de gemoederen zo bezig houden Op de foto neemt de Amerikaanse Ambassadeur, Ernest A. Gross (links) de cheque aan van z'n „huurder", Byron Price, Assistent van de Secreta ris-Generaal der V. N. De cheque staat afzonderlijk afgebeeld. (J. P. d. K.) technische vaardigheid en vakkennis vereist, aangezien het „brosse"~model geldt als het moeilijkste kappersmodel, Met name de jonge mensen laten zich zonder slag of stoot door deze nieuwe mode veroveren. POSTER IJ EN Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1.570.750 tegen 1.562.841 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 477.523 plaats zal je geen enkele aanspraak kunnen maken op hetgeen een of meer dezer eilanden zal opleveren, onver schillig of dat nu goud of koper is of iets anders. Ik heb van de regering vergunning voor een groot aantal eilan den en zal van mijn bevindingen rap port moeten uitbrengen. Bovendien gaan er twee deskundigen mee, die uitgezonden worden door de regering. Voor tweederde financier ik de reis en Canberra voor een derde. Ik heb in Townsville mijn jacht liggen en van daar uit zal het een reis zijn van on geveer een maand. Precies weet ik dat niet, maar de leider van de expeditie is een van mijn ingenieur. Die zal je verder wel alle bizonderheden kunnen vertellen. Nog iets?" Kees moest inwendig grinniken over de voortvarendheid van de mijneigenaar, maar aan de andere kant vond hij het uitstekend Hoe eerder men vertrok, hoe liever het hem was. „Ja, wanneer vertrekken we, mijn heer Thomson?" „Dat zal wel aan het einde van deze week worden. Er moet natuurlijk een aangeslotenen op het Rijksradiodistri- butienet tegen 478.265 op 1 Juni. Clandestiene zender. Zondag 19 Augustus werd in Ooster- hesselen bij Gramsbergen, de clandes tiene zender „De Zwaluw" in samen werking met de Rijkspolitie door PTT in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de landbouwer E. P., wonende Grevenberg 85, Gem. Dalen. grote hoeveelheid levensmiddelen, wa ter, benzine en zo ingeslagen worden. Voor zover ik weet, is men er al mee bezig. Maar al die details kun je wel van Whiteheaven - dat is de leider van de expeditie - vernemen. Jonge man, je moet me excuseren, ik heb nog meer te doen. Voor het vertrek zie ik je nog wel". Kees stond op en drukte andermaal de hand van de mijnmagnaat. „Ik vind het prettig met U kennis gemaakt te hebben," zei hij eerlijk. Thomson lachte en liet een rij tan den zien, die gedeeltelijk met goud gevuld was. „Het genoegen was ook aan mijn kant," verklaartfè hij. „Ik heb altijd veel respect gehad voor de Hol landers. En ik heb er verscheidene in mijn dienst. Flinke kerels, waarop je kunt bouwen". Na het bezoek aan de directeur zocht Kees het bureau op van inge nieur Whiteheaven. Doch deze was niet aanwezig en zijn secretaresse zei, dat hij de volgende dag eerst maar even moest bellen. Kees stelde zich voor en deelde terverduidelijking mede, dat hij de Hollander was, die niet de expeditie naar de Salomons-eilanden meeging. Dat scheen een toverwooid te zijn, want als bij toverslag veran-

De Schakel | 1951 | | pagina 1