De ScheldejTwemwedstrijd. ring in Teheran schrijft, is in feite bewerkstelligd door één mande Sjah. Toen hij b.v. voorstelde, de boeren in de gelegenheid te stellen, hun bedrij ven te moderniseren en uit te breiden, heeft hij niet geaarzeld daarin voor te gaan, door alle van zijn vader geërfde bezittingen (in aantallen dorpen te be cijferen), te laten verdelen onder de bevolking. De medewerking van de regering is de Sjah dus wel wat waard. Het is jammer, dat de tegenwoordige premier Mossadeq, een multimillionair die nog nimmer iets van zijn bezittin gen afstond, de verbetering van Perzië op een heel andere wijze zoekt. De overhaaste en totaal ondeskundige na tionalisatie van de „Anglo-Iranian" vormt hiervan een triest bewijs. De samenstelling van de regering berust niet op politieke partijen, (die zijn nog „in de groei") doch op de voorspraak van de vooraanstaande fa milies. Het doet komisch aan, te be merken, dat uit één gezin, vier broers staatssecretaris zijn, terwijl de vijfde Minister van Gezondheid is. De Mi nister-President is zijn neef, die op zijn beurt getrouwd is met de dochter van de Minister van Economische Zaken, wiens zuster de vrouw is van de Mi nister van Oorlog! Het beleid van het oligarchies be wind is tot dusver bar slecht geweest. Er is groot gebrek aan deskundigen. Tijdens de tweede wereldoorlog was de staatskas dik en vet; toen de oor log was afgelopen werd het lukraak bestemd voor dure aankopen in het buitenland De kas is leeg BURGERLIJKE STAND. Gsmeente GROEDE Maand Juli. INGEKOMEN14, Hillije Kerssies, van Gasselte naar W 4. 16, A. F. C. Trommelen, van Oostvoorne naar Rijks kamp „De Haven". 16. Ludolvine Schoonderwal, van Oostvoorne naar Rijkskamp „De Haven". 18. Volkert G. J. Mooijen, van Texel naar hotel „Het Vlaemsche Duijn". 26. Cyriel J. van Hecke, van Breskens naar O 137. 30. Sara S. Basting, van Zuidzande naar W 91. 31. Th. Cambier en echtg. van Breskens naar Groede. VERTROKKEN2. F. L. Meijer en gezin, van Rijkskamp „De Haven" naar Goes, Jasmijnstraat 17. 2. J. Smith, van Rijkskamp „De Haven" naar Goes, Jasmijnstraat 17. 3. J. J. C. Verhage, van A 66 naar Breskens, Boulevard Z 7. 4. A. de Paepe, van O 144 naar Schoon- dijke W 95. 9. J. P. Overdulve, van O 219 naar Bergen op Zoom, N. Z. Haven 18. 9. G. F. H. Scheepe, van Rijkskamp „De Haven naar Yerseke, v. Klinkenb.str. 7. 9. I. J. Ekkenbus, van W 77 naar Breskens W 68. 10. F. Lamster, van Rijkskamp „De Haven" naar Yerseke, v. Klinkenb.str. 7. 19. A. Spee, van A 234 h naar Heinkens- zand, Kerklaan 19. 20. Hetty V. Ever aars, van A 197 e naar 's-Gravenhage, Sneeuwbalstraat 150. 31. V. G. J. Mooijen, van hotel „Het Vlaemsche Duijn" naar Enschede. GEBOORTEN: 14. Marinus W. S., z. van J. Marijs en J. C. Meeuwsen. 14. Manfred Th., z. van D. A. van Foute en M. van Heese. 26. Vera W., C. 'an W. C. Kesteloo en T. de Jonge. OVERLIJDEN 23, Herman z. van P. B. Provoost en I. S. Verstraete, HUWELIJKEN: 31, Th. A. de Smet, 30 j., landbouwer te IJzendijke en E. M van den Hemel, 30 j. te Groede. POSTER IJ EN Frankeerzegels buiten gebruik. Zoals reeds eerder bekend gemaakt is, worden met ingang van 1 October 1951, de frankeerzegels met de beelte nis van H. M. Koningin Wilhelmina van het type Hartz, uitgifte 1947, evenals de daarmede overeenkomende zegelafdrukken (op briefkaarten, post- bewijsformulieren, militaire luchtpost bladen en arbeidslijsten) buiten gebruik gesteld, waardoor zij voor de franke ring waardeloos worden. FILMNIEUWS In het Luxor-Theater te Breskens wordt Zaterdag vertoond de film „Ge kooide meisjes". De directrice van het gesticht is overleden en de adjunct-directrice neemt haar taak over, hetgeen een achter uitgang betekent in de toestand van de meisjes. Verschillende botsingen komen voor, zelfs tot hongerstaking komt het, totdat eindelijk de verlossing een einde maakt. Kan haat ooit een bijdrage vormen tot heropvoeding Het antwoord vindt u in deze film. Zondagsdienst doktoren. 19 Augustus Oostburg, Aardenburg, Eede: Dr. Kesteloo, Aardenburg, tel. 52. Sluis, Cadzand, Zuidzande Dr. Timmer, Cadzand, tel. 25. Breskens, Groede, Schoondijke: Dr. van der Maas, Breskens, tel. 22. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, zal morgenmiddag weer de traditionele Schelde-zwemwedstrijd plaats hebben. Twintig deelnemers(sters) zullen aan de start verschijnen. De zwemmers zullen ter hoogte van de vuurtoren aan de Nieuwe Sluis te Breskens te water gaan voor de zwaarste lange afstandswedstrijd die in Neder land wordt verzwommen. Aan deze zwemwedstrijd zal o.a. ook het lid van de zwemvereniging „Schelde- stroom" te Breskens, de heer Th. Cambier, deelnemen. Plaatselijk Nieuws Nieuwvliet Geslaagd. In 's-Hertogenbosch slaagde onze dorpsgenoot, de heer J. Sonnevijlle, werkzaam bij de Weerdt's schoenhan- del te Breskens, voor het meester- examen „Onder Rijkstoezicht gediplo meerd schoenhersteller". Cadzand Bazar. Hedenavond wordt de bazar ten bate van de muziekvereniging „V.I.O.S." in het gymnastieklokaal van de O. L. School geopend. De vele attracties en het goede doel, zullen zeker een stimu lans zijn hieraan een bezoek te bren gen. de mijneigenaar had willen gaan. „0, Maandagmiddag pas," antwoord de zijn vriend luchtig. „Maandagsmor gens zie je hem nooit. Voor twee uur komt hij beslist niet". „Is dat ver hier vandaan?" „Nee, in het midden van de stad is het kantoor. Een minuut of tien rijden. Maar komaan ik zou haast ver geten, dat je een lange reis achter de rug hebt je zult zeker wel wat lusten? Ik geloof, dat Ellen al bezig is met het eten. Je zult eens zien, hoe fijn ze een Hollandse pot kan koken. Ja, dat is een van de dingen, die ik haar al geleerd heb. Ze is nog geen negentien jaar, zie je I „Nog geen negentien?" herhaalde Kees verbaasd. „Nee, jong hè?" Hij lachte even verlegen en haalde een sigaret uit een pakje, dat op tafel lag. „Och, een maand of vier geleden hebben we el kaar voor het eerst ontmoet. Haar va der is een collega van me, rijd ook op een van de vrachtwagens. Hij nodigde me toen uit en zei: Kom eens een avondje praten. Ik wil wel eens wat meer weten over dat Holland van jul lie. Nou, ik ben er diezelfde avond heengegaan. Ze is de oudste van een hele troep kinderen. Maar een vrolijke meid! Ik was in tijd van ja en nee gek op haar en toen we een poosje met elkaar gescharreld hadden, vond ik, dat we maar moesten trouwen. En zij mocht me toen ook al graag. Be gin Augustus zijn we getrouwd. Met een huis had ik nog al geluk. Hier woonde een oud echtpaar, waarvan de man juist een paar maanden geleden gepensionneerd is. Die zijn nu ver trokken naar een stadje hier in de buurt, waar al de getrouwde kinderen wonen. En zo kon ik dit huis krijgen". „Maar is dit de Smithystreet dan niet?" Tom lachte. „Nee, hoor. Die is mid den in het eigenlijke deel van de stad. In de city, zal ik maar zeggen. Maar ze hebben je brief doorgezonden. Dat scheelde maar een paar uurtjes". Tom's vrouw vertoonde zich in de deuropening en kondigde aan, dat het eten gereed was. (Wordt vervolgd). Schoondijke Afscheid Wika Hiensch. Zondagmiddag heeft in een jeugd dienst Wika Hiensch afscheid genomen van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Wika Hiensch sprak naar aanleiding van Rom. 837 „Maar in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars". Hij werd ingeleid door Ds. Schopenhauer, die tijdens de dienst ook de liturgie leidde. Na afloop van de dienst was er in het arbeiderslogeerkamp een brood maaltijd en contactavond. Deze avond werd geopend door Ds. Kuijlman van Zuidzande, waarna wika Van Vliet, directeur van Hedenesse, de scheidende wika toesprak namens de Class. Herv. Jeugdraad en het bestuur van Hede nesse. Verder voerden nog het woord de heer P. Karreman, namens de Jonge Kerk, district West Zeeuwsch-Vlaan deren, de heer H. Luteijn, namens de Jeugddienstcommissie en de heer L. Tack, namens de Jeugdgemeenteraad van het jeugddorp Hedenesse. Allen spraken hun waardering uit voor de grote activiteit die wika Hiensch ge durende zijn verblijf in deze streek aan de dag heeft gelegd. Namens de West Zeeuws-Vlaamse jeugd bood mej. C. Snoep hem een boekwerk aan. Wika Hiensch dankte allen en drong er bij de jeugd met klem op aan stand te houden in hun strijd voor een ge zond jeugdwerk in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Ds. Kuijlman sloot deze avond. Collects. De alhier gehouden buscollecte ten bate van de hulp aan gerepatri- eerden heeft f 45,04 opgebracht. IJzendijke Nieuw uurwerk. Dezer dagen is in de nieuwgebouwde toren van de R.-K. Kerk het uurwerk aangebracht. Dit uurwerk loopt elec- trisch, terwijl des avonds de wijzer platen zijn verlicht. Ongeval. Het 5-jarig zoontje van de familie Marteijn-de Boevere is, bij het spelen op de zolder van het graanpakhuis van de heer T. alhier, van een hoogte van 4.50 meter op de straatstenen ge vallen. Het jongentje is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht. Groede De schilderijen- en poppententoonstellingen. Ondanks het minder gunstige weer hebben beide bovengenoemde tentoon stellingen zeker niet over belangstelling te klagen gehad. De poppententoon- stelling b.v. trok niet minder dan 2500 bezoekers, terwijl ook de schilderijen tentoonstelling veel bekijks had. Dinsdag j.l. bezochten de adjudant van H.M. de Koningin, jhr. Sickinghe en zijn echtgenote en mevr. Boden- hausen-Gast met nog twee andere leden van de hofhouding de poppententoon- stelling. Het gezelschap sprak zijn grote voldoening uit over de wijze waarop het dames-comité de tentoonstelling verzorgd had. De V.V.V., die deze tentoonstellingen georganiseerd heeft, kan dan ook ten volle tevreden zijn. Het van verschillende zijden gedane verzoek de tentoonstellingen nog enige tijd langer open te houden, kon, wat de poppententoonstelling betreft, niet worden ingewilligd. De schilderijen van Kimpe echter blijven nog enige dagen ter bezichtiging in het gemeen tehuis. Retranchement Openluchtspel. Daar wegens de bijzonder ongunstige weersomstandigheden de opvoering van het zigeunerspel „Stefan Borkos" door de toneelvereniging „Thalia" te Bres kens in het bastion alhier niet kon doorgaan, zal deze opvoering nu plaats vinden op Zaterdag a.s. Daar vele Belgen, benevens een groot aantal badgasten, die langs onze kuststrook vertoeven, vorige week moesten teleurgesteld worden, is het te hopen dat morgenavond onder gun stige weersomstandigheden deze mooie opvoering doorgang zal kunnen vinden. Zie de advertentie elders in dit blad. Ongeval. De heer L. alhier had bij het bou wen van een hangar het ongeluk van een ladder te vallen, waarbij hij zijn schouderblad brak. Hij is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Oostburg. Geslaagd concert. De belangstelling voor het aange kondigde concert, gegeven door de Wiltener Stadtmusik van Innsbrück (Oostenrijk) op de Markt alhier, was buitengewoon, men schat het aantal bezoekers op ruim 3000. Omstreeks vijf uur verzamelde het corps zich op het Eligiusplein, vanwaar onder aanvoering van een groep jeugdige Oostburgse tamboers naar het gemeente huis werd gemarcheerd, waar de loco burgemeester de heer J. H. v. Kam pen, zijn vreugde uitsprak over dit be zoek en hoopte dat dit bezoek zou bij dragen tot verbroedering van de beide volkeren. Voor de zieken en ouden van dagen werd bij het R.K. Ziekenhuis een mooi programma uitgevoerd. Hierna volgde een muzikale rondgang. Omstreeks 8.15 u. verzamelde het muziekcorps zich op de Markt en heette de heer A. Hoolhorst de gasten welkom. Hij zeide in het Oostenrijks te spreken omdat die taal voor Neder landse oren welluidener klonk dan Duits en wenste hun verder veel suc ces toe bij het bezoek aan Nederland. Daarna werd een aanvang gemaakt met het concert, waarbij steeds ieder nummer een daverend applaus oogstte. In de pauze werd gejodeld en enige volksdansen uitgevoerd, welke bijzonder in de smaak vielen. Aan het slot van de avond werd aan elk der gasten een lepeltje met het gemeentewapen van Oostburg aan geboden. Bovengenoemd corps heeft Woens dag deel genomen aan het muziek concours te Kerkrade waar zij twee eerste prijzen met lof hebben behaald. Aardenburg Grote Snoek. Bij het vissen in „Het Grote Gat" te St. Kruis werd door de heer Th. de Backere een snoek gevangen van 7>7 hg. en een lengte van 1,07 meter. Breskens Geslaagd. In 's-Hertogenbosch slaagde onze dorpsgenoot, de heer G. de Weerdt (van de Weerdt's schoenhandel), voor het meester-examenOnder Rijkstoe- zicht gediplomeerd Schoenhersteller. (Zie advertentie elders in dit blad). Botsing. Woensdagavond reden enkele jeugdige Belgische wielrijders op de Rijksweg, even buiten de kom dezer gemeente, tegen een groepje padvinders uit Utrecht. Enkele wielrijders liepen ontvellingen op, terwijl een der Belgi sche wielrijders een gehavend rijwiel had. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Gaslaagd. Voor het diploma vakbekwaamheid smedenbedrijf slaagde te Amsterdam de heer H. Hubregtse, alhier. Aanrijding. Maandagmiddag omstreeks 15.30 uur heeft er op de Rijksweg onder de gemeente Groede, ter hoogte van het gehucht Buitenlust, een aanrijding plaats gehad tussen twee luxe auto's. Doordat de bestuurder van de auto A 1645 geen voorrang verleende aan de auto K 2754, reed laatstgenoemde auto in de sloot. De bestuurder van laatstgenoemde auto wond zich hier over zodanig op dat hij de bestuurder van eerstgenoemde auto te lijf ging en hem een vuistslag toediende. De Rijks politie die spoedig ter plaatse was, maakte tegen beiden proces verbaal op. Zwemmen. Zaterdagmiddag hadden alhier in het Wilhelmina-Zwembad onderlinge zwemwedstrijden plaats van „Schelde- stroom". De uitslagen waren: 25 m. schoolslag meisjes 9 t/m 11 jaar: Serie 1Judi Maas. Serie 11 Marie van Meenen. 25 m. schoolslag jongens 9 t/m 11 jaar: Serie 1: Ronny Verschoor Serie IIHenk Fenijn. 50 m. schoolslag meisjes 12 t/m 14 jaar: Serie I: Marie Verplanke. Serie 11: Mien Fenijn. 50 m. schoolslag jongens 12 t/m 14 jaar: Serie IHans Valk. Serie 11: Jac. v. d. Heuvel. Serie III: P. de Baare. 25 m. rugslag meisjes 12 t/m 14 jaar: Serie IMarie Verplanke. Serie IIMien Fenijn.

De Schakel | 1951 | | pagina 2