Perzië voor hst «licht Het verlaten eiland AKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 343 Vrijdag 17 AUG. 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (Copyright J. P. de Klerk). Wat er op het moment ook gebeu ren moge bij de nationalisatie van de „Anglo-Iranian", het staatshoofd van Perzië, de Sjah, zal men voor deze gang van zaken moeilijk een verwijt kunnen maken. Sinds zijn troonsbestijging op 16 September 1941, heeft deze jonge vorst al het mogelijke gedaan, zijn goede wil tegenover het Westen te tonen. Gedurende de tweede wereld oorlog was het aan zijn persoonlijke tussenkomst te danken, dat de „Anglo- Iranian" de geallieerde vloot in de Middellandse Zee van olie voorzag. In die tijd verleende hij trouwens ook gastvrijheid aan Britse en Russische troepen en liet Amerikaanse wapenzen dingen door, voor de Sowjet-Unie. Maar, toen de Sjah kwam met een paar een voudige verzoeken, kreeg hij in Londen zowel als in Washington tot antwoord „Neen, later misschien!" Wie zijn dus tekort geschoten? Wie hebben de Perzische regering als-het-ware aangemoedigd, zelfstandi ger optreden? Het koningshuis, waaruit de Sjah van Perzië stamt, heeft niet altijd als zodanig bestaan. Een regerend vorst kende men er niet, totdat Mohamed Pahlevi van Mazanderan kwam, in 1925, met algemene stemmen gekozen door de gezamenlijke grondeigenaren, die toen de regering vormden. Mohamed Pahlevi was een gewezen kolonel van een verdienstelijke politietroep, die met vaste hand de vrede bewaarde tussen dieven, smokkelaars, slavenhalers en boeren, die geen van allen een hoger moraal bezaten dan de Arabieren, uit de dagen van Christus' omwandeling op aarde. Welnu, deze man groeide snel in macht en aanzien. Als hij in 1925 zijn bezit had geïnventariseerd, zou hij stellig tot de ontdekking zijn gekomen, multi-millionair te zijn. Mo hamed Pahlevi was en bleef een recht schapen mens, die, als eerste Sjah van Perzië, zijn land wist op te trekken uit de diepte van de Middeleeuwen, tot een niveau, dat wij 16de eeuws zouden noemen. Een prestatie, waarmee hij zich de haat van de „upper-ten" op de hals haalde. Nadat men hem ten slotte in 1941 van de troon had ge stoten, kwam de huidige Sjah aan bod. Nimmer had hij iets van zijn opvat tingen laten merken, tijdens de rege ring van zijn vader. Niemand dorst op dat ogenblik te voorspellen, wat hij zou gaan doen. Zijn eerste troonrede zal menige Minister in Teheran heugen. De jonge Sjah ontpopte zich n.m. als een demo FEUILLETON 19) door P. DE VRIES. „O, Cloncurry is zo groot. Dat pluk- kie huizen, dat je bij het station hebt gezien, is eigenlijk maar een voorstad. Cloncurry zelf is veel groter. Maar wij wonen er net voor, dicht bij de mijn". Langzamerhand begon iets van de werkelijkheid van Tom's woorden tot hem door te dringen. Lieve help, wat een land, waar je een nacht en ander halve dag in een trein kon zitten. En nu had hij nog maar door een klein deel van Australië gereisd Na een kwartiertje rijden was men eindelijk op de plaats van bestem ming. Tom draaide een dicht met bo men begroeide zijweg in en even later stopte hij voor een klein houten huisje, terwijl hij de motor afzette. Overal in deze straat ontdekte Kees van die lage, houten huisjes en haast overal stond er een of andere aftandse auto voor de deur. Een fiets was hij nog Aardolie,een vloeistof, die de wereld in beroering brengt. In de centrale laadstations wordt dag en nacht gezwoegd, om de zwart-groene brei op te pompen en door te zenden naar de raffinaderijen craat, die niet voor niets jarenlang had omgegaan met Engelse, Franse en Amerikaanse vrienden, op de Hogere school in Rolle (Zwitserland). Hij stelde een regering voor met een Parlement, hij schafte alle dictatoriale bevoegdhe den af, deed een schenking van 250 millioen voor de staatskas, en gaf amnestie voor alle gevangenen! Op 29 Januari 1942 ondertekende hij vriend- schaps- en handelsverdragen met Groot- Brittannië en de Sowjet-Unie. In de zomer van 1943 verklaarde hij zich solidair met de geallieerden en vanzelf kwam zijn regering in oorlog met de As-mogendheden. Vijfjaar later echter boette hij bijna met zijn leven voor zijn Westerse opvattingen. Als hij niet de tegenwoordigheid van geest had ge had, zijn aanvaller van het balcon van de Teheraanse Universiteit af te gooien, zou hij er heel slecht afgekomen zijn. De fanaticus had zich vermond als persfotograaf en vuurde op tien pas afstand zijn revolver leeg. Het eerste schot ging dwars door de militaire pet van de Sjah, het tweede ook, het derde ging over hem heen (de Sjah liep op de man toe), het vierde ging door zijn mond en onderkaak, het vijfde door zijn schouder, het zesde (terwijl de Sjah de man achterover wierp) schampte de maagstreek. In Washington. In December 1949 vertrok de Sjah naar Amerika, en gedurende verschei dene weken reisde hij door het land van Uncle Sam, om heel het gigantische industriële apparaat te leren kennen, en van dichtbij de verschillende be kende fabrieken te bekijken. Aan vriendelijke woorden en gebaren ont brak het hem nergens. Hij reisde regel matig in Truman's eigen vliegtuig. Hij putte uit dat alles de moed, aan te dringen op de vestiging van Ameri kaanse bedrijven in zijn land. Een laatste bezoek gold speciaal mevrouw Roose velt, om in haar de overleden staats man te eren, bij welke gelegenheid hij een groot en kostbaar tapijt ten ge nauwelijks tegengekomen. Fietsen de den de mensen hier zeker niet „Welkom thuis," zei Tom lachend, toen ze binnentraden. „Mag ik je even mijn vrouw voorstellenEllen. Ze kent geen woord Hollands, dus je zult En gels met haar moeten spreken". Kees mompelde iets als: „Prettig, met U kennis te maken," zich in stilte verwonderend over het feit, dat Tom ook al een Australische vrouw had en nam plaats op een der stoelen. Tom's vrouw bleek een opgewekt, vrolijk ding te zijn en Kees schatte haar op nauwelijks twintig jaar. »Ja> jong, als vrijgezel is het hier niks. Nergens krijg je een behoorlijk kosthuis en daarom heb ik maar gauw de knoop doorgehakt en ben zelf een home begonnen. Ellen is een leuke meid, dat zul je gauw genoeg bemer ken. Maar vertel eens wat van Holland, want ik ben razend nieuwsgierig". Kees vertelde, wat hij wist en zo doende kwam het gesprek ook op het bewuste krantenbericht, dat Kees uit geknipt had. Hij haalde het uit zijn portefeuille te voorschijn en overhan schenke gaf. Naar verluid zat de Sjah op z'n knieën op de grond om Mevrouw Roosevelt te laten zien, hoe het weef sel in elkaar zat en dat er 100 draadjes geknoopt zaten op elke vierkante duim (inch)! De voornaamste kwesties legde de Sjah voor aan President Truman, met wie hij een gehele dag ernstig van ge dachten wisselde. Hij verzocht daarbij om enig oorlogsmateriaal voor een be scheiden leger, ter bescherming van verafgelegen olie-installaties; in con- creto 64 Shermantanks. Tot zijn grote verbazing kreeg hij niet meer dan enige vage toezeggingen. De tanks werden botweg geweigerd, omdat die - volgens Truman's adviseurs - „zo duur" waren!! In Washington vond men Perzië onbelangrijk De Sjah trok zijn conclussie In Londen. In Londen gekomen, legde de Sjah de kwestie van verhoging van Perzië's aandeel in de „Anglo-Iranian" op tafel, in de stellige verwachting, dat Enge land daarmee accoord zou gaan. Het ging niet zozeer om een commerciële verandering dan wel om een monetaire, d.w.z. dat er dus meer van de op brengst binnen Perzië's grenzen zou worden besteed. Als de regering- Churchill nog aan het bewind was ge weest, zou de zaak hoogstwaarschijn lijk naar genoegen zijn geregeld, im mers, het geld dat Perzië meer kreeg in de toekomst, zou terugvloeien door aankopen van machines enz. in Enge land. Men moet toch wel erg kort zichtig zijn, daar geen waarde aan te hechtejp. Maarde Labour-Ministers waren van mening, dat de verhoging helemaal geen haast had en dat ze de zaak weieens „in studie" konden ne men op een veel later tijdstip! In Londen vond men Perzië dus ook niet belangrijk De Sjah vertrok, gekrenkt en ver bitterd De democratische In Teheran. rechten, die de digde het aan zijn vriend. Deze las het even en gaf het toen weer terug.. „Je zult natuurlijk willen weten, waarom ik onmiddellijk teruggeseind heb, dat je kunt komen. Wel - Tom had reeds het gezwollen Engelse ac cent, als hij de 1 uitsprak - mijn baas met wie ik uitstekend overweg kan, heeft interesse voor die eilandengroep. Volgens hem zit er ook koper in de grond. Toen ik je luchtpostbrief kreeg, was hij toevallig net in de stad en ik ben naar hem toegereden en heb met hem gesproken. Onder bepaalde voor waarden heeft hij er wel zin in om een expeditie naar dat eiland te finan cieren. De finesses zal hij je zelf wei meedelen. Maar in het kort komt het toch hier op neer: Zelf heeft hij een flinke zeewaardige motorboot. Of eigen lijk is het meer een jacht. Alleen in de vacantietijd maakt hij wel eens tochtjes op zee. Wel, die boot krijg je tot je beschikking. En er gaan nog een paar man mee. Onder anderen ondergete kende. Ja, dat heb ik al voor elkaar gekregen. We varen dan eerst naar dat eiland, dat ik weet niet hoe ver Sjah het Parlement schonk, waren meer weelde dan het dragen kon. Het kabi net beleefde crisis op crisis, die de Sj-.h lijdelijk moest aanzien. Ais opper bevelhebber had hij echter grote be voegdheden en zo sloot hij de relatie met de U.S.A. af, door zijn land, voor alle in kas zijnde dollars, een kleine luchtmacht te verschaffen. Tegelijkertijd liet hij de Amerikaanse r-n Britse pro gramma's van radio-Teheran opruimen. Vervolgens ondertekende hij handels verdragen met de Sowjet-Unie en wei gerde elke verdere culturele uitwisseling met de U.S.A.; uitnodigingen aan voor aanstaande Engelsen en Amerikanen werden ingetrokken. Toen vloog hij naar Parijs, om een vrouw te zoeken In Parijs. De Sjah wond er geen doekjes om, in de Franse hoofdstad. Tegenover journalisten verklaarde hij: „Ik wil trouwen. Maar ik heb nog in geen stad ter wereld een meisje gezien, dat de moeite waard isHet werd Octo ber 1950, voordat de Sjah naar wens slaagde, en zijn uitverkoren Soraya een kostbare ring aan de vinger schoof. De Sjah was reeds getrouwd geweest, van 1939 tot 1948, met prinses Fawzia van Egypte (zuster van koning Faroek), doch na haar reeds 3 jaar tevoren verlaten te hebben, liet hij zich van haar scheiden. Zijn dochtertje, Ghahnaz, bleef in Teheran. In Januari 1951 vond de nieuwe huwelijksvoltrekking plaats. Zijn gemalin stamt uit een familie, die, evenals zijn vader, grootgrondbezit kende en het is niet juist, wat toen door sommige dagbladen werd gezegd, over „een huwelijk met een volks meisje," e.d. Zij neemt overigens nog niet deel aan het openbare leven; dat is verklaarbaar, als men bedenkt, dat de overgang van Parijs naar Teheran - speciaal in haar positie - groot is. Overigens is de zuster van de Sjah, prinses Ashraf Pahlevi, actief genoeg, op sociaal en cultureel gebied! Haar functies stemmen overeen met die van mevrouw Péron in Argentinië, of met die van de koningin van Griekenland, die zo zeer ijveren voor de lotsverbe tering der meest verwaarloosde bevol kingsgroepen. De regering. Een familiekluitje van regenten, zie daar een goede typering van de Per zische regering. Een blok aan het been voor een vooruitstrevend staatshoofd. Desondanks heeft de Sjah het bestaan, deze lieden, met hun eigen geld be taald, te laten zien, hoe het land moet worden verbeterd. Geen enkel voorstel kon hij aangenomen krijgen, als hij er niet eerst een voorbeeld van gaf, in hout en steen. Alle vooruitgang, die het buitenland op naam van de rege- hier vandaan ligt en dan gaan we eerst eens kijken, waarom dat eiland zo plotseling ontvolkt is. Gelijktijdig zullen de andere mannen die meegaan, een onderzoek naar de bodem instel len. Er zijn een paar ingenieurs bij en zo. Als er koper in de bodem zit - Thomson heeft alleen maar interesse voor koper - dan zal onderzocht wor den, of een lonende exploitatie moge lijk is. En anders gaan we op de an dere eilanden in de buurt kijken. Er zijn er heel wat. Straks zal ik wel eens een uitgebreide kaart laten zien van die eilandengroep. Er zijn er honder den". Kees glunderde. „Dus als ik het goed begrepen heb, is alles al in kan nen en kruiken?" „Nu ja," remde de ander voorzich tig af, „de baas zal, zoals ik al ge zegd heb, alle finesses zelf wel metfe bespreken. Hij is in de eerste plaats business-man. Dat begrijp je. Maar ik denk wel, dat je het met hem eens zult worden". „Wanneer kunnen we hem spreken?" vroeg Kees, die het liefst meteen naar

De Schakel | 1951 | | pagina 1