van „Stefan Borkos" te Breskens. vriesinrichting, geen gemakkelijke taak, want dit betekent het bereiden van iooo maaltijden per dag, een aantal, dat menig :estaurant bij lange na niet haalt. Vijftien verschillende menu's komen hier van de vuren en, het moet gezegd de prestaties van de K.L.M.-koks. zo wel die op de grond als in de lucht, worden door de luchtreizigers hogelijk geapprecieerd. Een opslagkast wordt gebruikt voor het op -300 bewaren van het ingevro ren voedsel; hier kunnen 4000 maal tijden worden geborgen, een hoeveel heid, waaraan één persoon toch wel 10 jaar genoeg zal hebben, aangeno men dat hij één warme maaltijd per dag gebruikt. Een andere kast is be stemd voor opslag van „allerlei", zoals kippen, botertjes, vlees, vanille-ijs, croissants, enz. Tenslotte is er nog een kleine ijskast, die bestemd is voor het kosjer voedsel. Deze kast bestaat uit twee delen, aangezien volgens de Isra ëlitische wet zuivelwaren en vlees streng gescheiden moeten blijven. De soep ondergaat bij de K.L.M. een wel zeer bijzondere bereiding. De soep wordt n.l. niet alleen gekookt, maar ook ingevroren, waarna men het wonderlijke beeld van een soort soep brood krijgt, dat enigszins de vorm van een tulband heeft. Er moet voortdurend voor een grote variatie in het voedsel worden zorgge dragen. Kleine kinderen vragen, via hun moeders, om gezeefde groenten, diabetici stellen hun eisen en de vege tariërs dienen niet vergeten te worden. Zij allen krijgen waar zij om vragen en wat zij verdragen kunnen, hetgeen een voorwaarde is voor een goede service. Ontelbare malen per dag gaat de deur van de bewaarkast open. Vier maaltijden voor een Afrikavlucht, drie voor een Djakartareis, eveneens drie voor de machine naar feheran, enz. Natuurlijk leze men voor „één maal tijd" vermenigvuldigd met het aantal passagiers. Zo gaat het door, het hele jaar nu al, na de pogingen van Mei 1950, die zo schitterend geslaagd zijn 2700 maaltijden per week de lucht in, onge rekend de ontbijten en de be stellingen voor de buitenlandse maat schappijen, die Schiphol aandoen. De verantwoordelijke man strekt de service aan die buitenlandse maatschap pijen zo ver uit, dat hij het nodige Spaans heeft geleerd om de benaming van de maaltijden te kunnen schrijven van de voedselboxen, die met de Zuidamerikaanse machines meegaan. Nu zit hij gedurende de middagpauze over een Hebreeuws leerboek gebogen en zet, enigszins onzeker nog, de Hebreeuwse lettsrs neer, die het woord „vlees" moeten voorstellen. „Dat zal de Israëlitische stewardess wel aardig vinden", zegt hij. Zondagsdienst doktoren. 5 Auguitus Oostburg. Aardenburg, Eede: Dr. Buskop, Oostburg, tel. 60. Sluif. Cadzand, Zuidzande Dr. Beek, Zuidzande. tel. 8. Breskens. Oroede, Schoondijke: Dr. Jongsma, Groede. tel. 2. aardige jongedame hem vroeg, waar mee ze hem van dienst kon zijn. Kees vertelde, dat hij uit Nederland kwam - alweer een glimlach - en dat hij nu naar Cloncurry moest. Hoe hij daar het snelst kon komen. Ze liep naar een deur en opende die. „Komt U even binnen en neemt U plaats," nodigde ze hetn uit. „Dan zal ik even de verbindingen voor U opzoeken". „Jonge," dacht Kees, „wat een ser vice. Dat is hier af." Hij nam plaats op een der metalen stoelen en zette zijn koffer naast zich neer. Het meisje kwam nu tegenover hem zitten met een lijvig spoorboekje in de hand, waarin ze nu ijverig ging bladeien, terwijl ze af en toe iets op een bloc notevel schreef. Het duurde geruime tijd en Kees wist niets anders te doen dan een van zijn sigaretten op te steken, totdat het meisje gereed zou zijn met haar werk, dat nog al ingewikkeld scheen te zijn. Maar tenslotte was ze toch klaar. Ze schoof het velletje papier, dat ze van haar blocnote afscheurde, naar hem toe en zei, wijzende met een bloedrood gelakte nagel Na maandenlange voorbereiding von den Zaterdag en Maandag een tweetal opvoeringen plaats van het toneelspel „Stefan Borkos," in het geïmproviseerde openluchttheater te Breskens. Zoals reeds eerder werd vermeld geschiedden deze uitvoeringen onder auspiciën van de Oranjevereniging, terwijl het geheel ten tonele gebracht werd door de toneel vereniging Thalia" te Breskens. De baten waren bestemd voor het organi seren van de jaarlijkse uitstapjes van de Breskense ouden van dagen Wij spreken hier wel van een ge ïmproviseerd openluchttheater, maar wij kunnen uit volle overtuiging spreken, als wij zeggen, dat geen enkel ,,echt" openluchttheater hiertoe meer geëigend zou zijn geweest dan de omgeving van ons Breskense duingebied, dat hiervoor door het Waterschap Oud en Jong Breskens en de plaatselijke V.VV. wel willend ter beschikking was gesteld. De korte inhoud van dit toneelspel, dat zich afspeelt in een bos in Hon garije, is als volgt Stefan Borkos, stamhoofd van een zigeunertroep, heeft het zigeunermeisje lllona tot zijn bruid uitverkoren. Dit is niet naar de zin van Margitka, de me dedingster van lllona naar Stefan's liefde en van Geza, die jaloers is op Stefan's waardigheid als stamhoofd. Deze twee smeden tezamen met enige ongure ele menten uit het zigeunerkamp, plannen om Stefan van lllona te scheiden en zijn gezag als stamhoofd te ondermijnen. De zigeunerhoofdman en zijn bruid worden gesteund door de geheimzinnige Katinka, de weduwe van Stefan's voor ganger als stamhoofd, die lllona heeft opgevoed en als waarzegster onder de zigeunertroep zeer in aanzien is. Uiteindelijk worden de intriganten ontmaskerd en wordt het slotaccoord gevormd door de hereniging van Stefan en lllona. Wij weten niet, wat wij van deze opvoeringen het meeste moeten roemen, spel, entourage, costumering, grime of de geluidsweergave, alles was tot in de puntjes verzorgd. Alle rollen van dit sterke speelstuk werden zonder uitzon dering goed vertolkt. De entourage vermeldden wij reeds in het begin van onze recensie. Het volledig tot zijn recht komen van dit onderdeel werd mogelijk gemaakt door He aanplant van een groot aantal den- nebomen, hiertoe expres uit Noord- Brabant aangevoerd. De verzorging van costumering en grime waren bij de firma de Bruijn- Claus uit Breda in geroutineerde han den, wat evenzeer het geval was bij de geluidsweergave, welke verzorgd werd door de Gebr. de Hullu uit Nieuwvliet. Burgemeester Eekhout van Breskens sprak Zaterdagavond een openingswoord, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot mevrouw van den Broecke-de Man uit Aardenburg, ter wijl hij> in zijn slotwoord alle mede werkenden dank bracht voor het ge- bodene. Na de tweede opvoering op Maan dagavond j.l. dankte de voorzitter der Oranjevereniging al degenen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt aan het welslagen van deze opvoerin- „Om precies half elf gaat er een sneltrein naar Sidney. Daar moet U overstappen, maar U hebt vrijwel met een aansluiting op de expres naar Brisbane. Daar bent U dan vanavond tegen zeven uur. Om half acht ver trekt de laatsle sneltrein naar Rock- hampton, die daar net om middernacht aankomt. U kunt daar overnachten en de eerste trein morgenochtend nemen naar Townsville, maar U kunt ook met de nachttrein doorreizen naar die stad. Dan bent U er morgenochtend cm half zes. Om zeven uur negen vertrekt er een trein naar Cloncurry en daar bent U dan om twee uur drie. Dat is de snelste verbinding". Kees had met stijgende verbazing geluisterd. „Dus als ik het goed be grijp is het anderhalve dag en een nacht reizen, aannemende, dat ik in eh Rockhampton meteen de nacht trein neem. Maar lieve help, hoeveel kilometer is dat dan wel?" Het meisje lachte. „Ruim drieduizend kilometer, mijnheer. Maar met onze sneltreinen gaat het vlug genoeg". (Wordt vervolgd). gen, terwijl hij namens het bestuur bloemen en een verrassing aanbood aan de regisseur, de heer J. C Ie Bleu. die de bloemen aan de spelers doorgaf door ze te overhandigen aan Mevr. Dierick-Wage, de vertolkster van Ka tinka. Eindconclusie een welverdiend succes voor de Oranjevereniging en de Toneel vereniging Thalia," die eens te meer hebben getoond, dat door eendrachtige samenwerking veel te bereiken is o Inmiddels heeft „Stefan Borkos" op gang gemaakt en is na onderhandeling met de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Retranchement, onder leiding van burgemeester Leenhouts, besloten dit toneelspel ock op te voeren in het oper.luchtpark te Retranchement en wel op Zaterdag 1 1 Augustus a s. Plaatselijk Nieuws Schoondijke. Athletiekwedstrijden. De 25 km. om het landskampioen schap, zal de recordwedstrijd bij uit stek worden. Athleten alsA. v. d. Zande, kampioen en recordhouder op de 25 km., A. Moens, marathon-kam pioen van Nederland, Dé Slegt, W. Bravenboer, C. de Koning en dan de Zeeuwse vechter Staf Dobbelaere, zul len het vooral gemunt hebben, om kampioen van Nederland te worden, maar tevensom de verschillende records te verbeteren n.l. het uurrecord, dat op naam van niemand minder dan Wim Slijkhuis staat, het 20 km record en het 25 km. record. Het gaat hier niet alleen om het Nederlands record, maar natuurlijk ook om de districtrecords. Eén record is inmiddels al gesneuveld en wel dit der inschrijvingen, want vo rig jaar kwamen er 26 deelnemers naar het afgelegen oord, dat Zeeuwsch- Vlaanderen op sportgebied zeker is. maar dit jaar zullen er 42 deelnemers aan de start verschijnen, dus zal er zeer zeker een mooie en harde strijd te verwachten zijn. Aan de startnummers die de athleten dragen, wat betreft 1 t/m 22, kan men zien hoe de athle ten zich het vorige jaar klasseerden, dus nummer 22, wordt gedragen door P. van Leenen die in 1950 als 22ste aankwam. 23 en 24 zijn uitvallers en de andere lopen voor de eerste keer in Schoondijke. Maar ook de bijnummers beloven heel wat te worden, wel zijn deze uiterst beperkt, dit in verband met de gesteldheid van het nieuwe terrein. Maar wat te denken van een hernieuwde strijd tussen Harting, Rootsaert, de Booy en hieraan toegevoegd de sterke clubgenoot van Harting, van Seeuwen en de Belg de Martelaere? Deze keer zal het niet over de 800 meter gaan, maar op de 1500 meter. Verder komen er sprinters met zeer goede reputatie de Pagter als Zeeuw, Smits van A.A.C. Amsterdam, tegen de beste Belgen uit Brugge, Rieme en Oostende. Ook de 3000 meter met als favoriet de onoverwinlijke Belgische juniores kampioen Van Poucke van A.C. Rieme beloofd heel wat te wor den. Kortom het is een klein, maar een programma om van te genieten. Sluis E. H. B. O.-examens. Bij het gehouden examen ter ver krijging van het eenheidsdiploma E.H. B.O. slaagden de dames A. Bron, T. F. M. van Hootegem, M. Aernoudts, M. S. T. Verhage, M. N. van Damme, mevr. L. M. T. Geeraert, J. C. Beve lander, E. van Vooren en de heren A. Clyncke, A. Baert, J. P. de Bruijn, O. P. de Bruijn, Ch. J. Bukkens, A. J. Moens, A. Breyaert en J. de Klerk. Examinator was Dr. Buskop uit Oostburg. Schoolreisje. De leerlingen van de laagste klassen der openbare lagere school maakten een uitstapje naar Hulst, waar 0.a. de speeltuin werd bezocht. Biervliet Wielercours. Aan de ronde van Biervliet over een afstand van 60 km. voor nieuwe lingen, werd door 28 renners deelge nomen. De uitslag was als volgt 1. P. Hermes, Oud Gastel2. R. Ver- helst, Axel3. G v. d. Borst, Etten 4. P. van Herk, Meerveldhoven 5. H. v. d. Kloot, Zundert 6. C. T. Lau- reijssens, Zundert 7. H. J. van Looy, Veldhovei 8. M. P. Oomen, Breda; 9. K. v. Wel, Goes 10. Chr. Luijster- burg, Nieuw Vosmeer. Hand boogschieten. Zondag en Maandag hadden alhier schietwedstrijden plaats bij J. Oubrie, waaraan elke dag door ruim 50 schutters weid deelgenomen. De uitslag van Zondag was hoofd vogel en ie zijvogel, C. Wijffels, alhier 2e zijvogel, mevr. R. S. de Vilder- Lutaert te IJzendijke. Maandag waren de prijswinnaars A. Boeije, alhier, hoogvogel L. Bral, Bouchaute, ie zij vogelCl. du Puy, IJzendijke, 2e zijvogel. Voetbalwedstrijd. Biervliet I speelde een voetbal wedstrijd tegen een elftal Ambonezen uit Vlissingen en Middelburg. De Ambonezen wonnen met 43. Breskens. Heropening kappersbedrijf. Woensdag werd door de heren V. van Houte Zoon in de Dorps straat alhier hun geheel vernieuwd kappersbedrijf geopend. Bij het betreden van de portiek is er een aparte ingang voor de dames- en herensalon, welke laatste tevens aanzienlijk is vergroot. Door de vergroting van de étalage ruimte komen nu ook de artikelen meer tot zijn recht. Het bedrijf is geheel naar de eisen des tijds ingericht. De verlichting is aangebracht op speciaal voorschrift van de Philipsfabrieken, waardoor bij avond het daglicht zeer dicht wordt benadert. De modernste tiède (lauw) perma nent-apparaten zijn aanwezig. Alles ziet er zeer keurig uit, zodat onze gemeente weer een prachtige zaak rijker is geworden. De aannemers waren Gebr. Visser en de architect was de heer Loonen, beiden alhier. Nieuwe betonweg. Woensdagavond omstreeks half zes werd het gedeelte van de nieuwe betonweg vanaf de gemeentegrens tot de kruising BoulevardGrote Kade voor het verkeer vrijgegeven. Direct daarop snorde het snelverkeer en ook de wielrijders met tamelijk grote snel heid over de baan, die voortreffelijk gelegd is. Blikseminslag. Tijdens het onweer dat zich Dinsdagavond boven onze gemeente ontlastte is op een paar plaatsen de bliksem ingeslagen en wel in de Hullu- dwarsstraat en op de Boulevard. Het bleef bij enige materiële schade. Aanbesteding. Woensdag werd in hotel Roest aan besteed de bouw van een landbouw- schuur met veestalling voor Mevr. Wed. A. Manneke alhier. Ingeschreven werd als volgt Gebr. Visser, Breskens f 64.742,' Heijkamp II, Vlissingen f 60.800, I. de Bliek, Schoondijke f 58.300, Aanvaring. In de nacht van Dinsdag op Woensdag kwam in de haven alhier, het vissersvaarttuig BR. 41, schipper J. Marijs, in aanvaring met het motor schip „De hoop geleidt ons", schipper Derksen uit Renkum. Beide schepen liepen schade op aan de voorsteven. Oo8tburg Geslaagd. De heer J. van Strien slaagde voor hét diploma vakbekwaamheid slagerij. Jubileum. Gisteren vierde de heer Jan Ver sprille alhier zijn 20-jarig jubileum als klokkenluider. Aanbesteding. Door het architectenbureau Steen Tuinhof te Vlissingen werd aanbe steed het bouwen van een woonhuis met landbouwschuur voor de heer J. A. Verhage alhier. Ingeschreven werd als volgt Bouwonderneming „IJzendijke" f 54.400,— De Bruin Zn., Aardenburg f 53.000, Vic. Verstraeten, Hoofdplaat f 52.250,— Simpelaar, Oostburg f 51.300, Heijkamp II, Vlissingen f 49.990, Van Hee, Sluis f 49.429, Gebrs. Visser, Breskens f 49.290, Cortvriend, Sluis f 49.227, Daansen Zn., Oostburg f 48.470, F. J. Petri, Vlissingen f 47.273, Morel, Oost burg f 40.497, Het werk is aan de laagste inschrij- ver gegund. De begroting bedroeg f 47.800,

De Schakel | 1951 | | pagina 2