Geel de flmbonnezen een eigen dorp! Diepgevroren voedsel i van de vliegende Hollanders Het verlaten eiland De schakel ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 341 Vrijdag 3 AUG, 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De gebeurtenissen in het regerings kamp te Woerden, het verbieden van een vlag van een wettige Republiek der Zuid-Molukken (wettig blijkens de officiële conclusie van de Academie voor Internationaal Recht te Rotter dam) en alle narigheid, die dit met zich brengt, toont ons opnieuw dat de gedwongen rust voor de slachtoffers van de Regeringspolitiek ten enen male verkeerd is. Het roept ons het voor stel in herinnering van de heer van den Brink, directeur van het vogel park „Avifauna" te Alphen a/d Rijn, dat de regering tot dusver slechts ver dacht heeft gemaakt en terzijde ge legd. Waarom Laten wij het nog eens nauwkeurig nagaan. Het doel is de morele en materiële rehabilitatie van die groep Ambonne zen, die naar Nederland zijn gekomen, omdat hun afvloeiing in Indonesië niet mogelijk bleek, en door de rechter werd verboden. Het betreft uitsluitend die Ambonnezen (Amb. militairen), wier aanwezigheid in Nederland, naar algemene opvatting, tijdelijk zal zijn. Wij stellen ons voor, dat de mate riële rehabilitatie voorwaarde is voor de morele en geestelijke rehabilitatie. Vóór alles zullen de Ambonnezen werk moeten vinden en zich nuttig maken opdat zij, naar nieuwe verhoudingen, hun gevoel voor eigen waarde ontwik keien. Dit zal slechts kunnen, indien zij prestaties leveren, waarvoor zij een typische aanleg en geschiktheid heb ben, hoe moeilijk het ook moge zijn om dergelijk werk voor hen te vinden. Daaronder zal met name niet vallen het verrichten van grondwerk in de D.U.W., omdat dat werk hen in geen enkel opzicht past, en hen eerder on geschikter maakt en hen een minder waardigheidsgevoel kan geven, voor zover zij in prestatie achter blijven bij de geharde Nederlandse landarbeiders In het Alphense plan zal een oplos sing worden gevonden, welke rekening houdt met wat voor de Ambonnezen typisch is en waarin zij hun speciali FEUILLETON 18) door P. DE VRIES. „Mijnheer Van Bergen, behalve dan dat ik bij U een rekening heb, kent U mij waarschijnlijk niet. Ik ben „U bent juffrouw Klein Leugemors, die mijn zoon geinterviewd hebt voor Uw krant," viel Van Bergen haar lachend in de rede. „Ik ben blij, dat ik eens persoonlijk met U kan kennis maken. Mag ik U mijn compliment maken voor het verslag? Mijn vrouw en ik hebben het met belangstelling gelezen en vonden het erg aardig". Ze boog even. „Dat doet me genoe gen. Maar eh waarschijnlijk is Uw zoon hals over kop naar Austra lië vertrokken. We hebben elkander namelijk meermalen ontmoet en ge sproken en ik zal het zeer op prijs stellen, indien U mij het adres wilt geven in Australië, waarheen Kees van plan is te gaan. U begrijpt ik ben journaliste teit zullen vinden. De volgende aspecten van de plan nen voor het Ambondorp verdienen nader onderzoek 1. Het dorp met al zijn toebehoren, kleding, tuinaanleg (misschien kassen- aanleg voor Indische gewassen), instru menten, prauwen enz. zal, voorzover mogelijk, door de Ambonnezen zelf worden gemaakt. Daaraan zullen in de aanstaande winter nagenoeg alle andere kampen kunnen meewerken. 2. Al deze werkzaamheden en het daarbij te ontwikkelen teamwork zul len een voorbereiding kunnen worden voor de nederzettingen t.z.t. hetzij in de Zuid-Molukken, hetzij op Nieuw- Guinea, op Radja Ampat, in Suriname of waar dan ook. 3. Er zullen vele Nederlandse des kundigen aan het Alphense plan te pas komen en deze contacten zullen voor de Ambonnezen van blijvende constructieve waarde kunnen worden. 4. Het dorp zal een kern worden, een bijdrage tot behoud van cultuur en eigen karakter. In dit verband ver dient overweging, de stichting van een Ambon-huis, van waaruit de plannen aan de kampen worden meegedeeld, en voorlichting gegeven in eigen kring, naar eigen stijl. 5. In het Ambondorp zullen uitvoe ringen van muziek en dans worden gegeven en spelen worden opgevoerd. De kunstenaars uit de kampen zullen, ten dele permanent, in het dorp wor den geconcentreerd en daar, met me dewerking van Nederlandse kunstenaars oefenen en zich bekwamen. 6. Diverse takken van nijverheid zullen in het Ambondorp, met steun van de gemeente, naar vermogen wor den ontwikkeld. Gedacht wordt aan de vervaardiging van decoratieve kunst voorwerpen, zilverwerk, houtsnijwerk, weef- en vlechtwerk en bouw van bo ten en cano's. Onder leiding van hel Ambonhuis zullen deze werken ook worden uitbesteed. 7. De afzet van de bedoelde voor werpen zal voor de pasar in het Am bondorp gereserveerd blijven, ter voor koming van knoeierijen en marktbederf. 8. Het Ambonhuis zal het nodige moeten doen om het eigen karakter van de Ambonnese gemeenschap te bewaren. Er zal moeten worden ge streefd naar een „rust in eigen kring". Thans zijn de verhoudingen in de kampen van dien aard, dat de mensen veelal tot wanhoop komen. De sprei ding is veel te groot. De aparte vrijgezellenkampen cor responderen niet met de inzichten en adatverhoudingen van de Ambonnezen. Het gebrek aan een eigen cultureel Van Bergen lachte fijntjes. „Ja, ze ker, U denkt: daar zit copy in, niet waar?" Ze keek hem dankbaar aan. „Inder daad, mijnheer Van Bergen. Het is nu eenmaal mijn vak". De directeur stond op. „Een ogen blikje. In de kamer heb ik het opge schreven. Ik zal het adres even halen, als U me wilt excuseren". „Maar natuurlijk. Gaat Uw gang, mijnheer". Even later kwam hij terug met een velletje papier en las: „Tom Groenho ven, 17 Smithystreet, Cloncurry,Queens land". Josien, die al een blocnote te voor schijn had gehaald, schreef het adres vlug over en herhaalde het, waarna ze opstond. „Ik dank U zeer voor Uw inlichtin gen, mijnheer Van Bergen. Ik ben er van overtuigd, dat U spoedig na aan komst bericht van Kees zal hebben". „We hopen het," antwoordde Van Bergen, min of meer gereserveerd. Na een handdruk verliet Josien het privé-kantoor en liep naar een der centrum leidt in vrijwel alle kampen tot geestelijke stuurloosheid en ontbin ding, tot ontevredenheid en tot actie bij politici. Het Ambonhuis zal daarin verandering brengen. Het zal ook plannen uitwerken en bij de Regering bepleiten, om te ko men tot verantwoorde samenvoeging van kampen, m.a.w. de vorming van concentraties, waarin de Ambonnezen hun geestelijke en materiële welzijn kunnen hervinden, zover dat mogelijk is. De plannen voor later vertrek naar de Tropen, zullen in de belangstelling worden gehouden. 9. Het Ambondorp heeft ook een economisch aspect. Een mogelijkheid voor zakenlieden, d.w.z. zowel voor de Ambonnezen als voor Nederland (vreemdelingenverkeer). De rechtstreekse baten zullen bij uit sluiting ten goede komen aan de Am bonnezen. De Ambonnezen behoeven trouwens belangrijke fondsen, uiteinde lijk voor hun terugkeer De gedachte, dat de Nederlandse Overheid alles moet betalen en de Am bonnezen niets behoeven te verdienen, is moeilijk te aanvaarden. In de indirecte voordelen (vergro ting vreemdelingenverkeer) zal de Ne derlandse Staat en misschien ook de gemeente Alphen aan den Rijn, een gedeeltelijke compensatie kunnen vin den voor kosten, aan de Ambonnezen besteed. 10. De vaststelling en handhaving van een gunstige verhouding, tussen de Ambonnese en de Nederlandse ge meenschap, vereist aan beide zijden een planmatige activiteit en een voort durend overleg Een comité van verantwoordelijke Nederlanders zal toezicht moeten hou den op de stichting van het Ambon dorp en op de economische en cultu rele ontwikkeling. Dit comité zal als curatorium van het Ambonhuis, een overkoepelende instantie moeten vor men, voor het overleg, waartoe de bovenbedoelde plannen tot samenwer king moeten leiden. Dit curatorium zal moeten waken voor een hartelijke ver houding van het Ambondorp tot de Nederlandse Overheid. Indien de Overheid hier niets voor voelt en, afgaande op de berichten uit de kampen, gecombineerd met de po litiemaatregelen tegen groepen en or ganisaties, voortdurend allerlei gevoe lens oproept die schadelijk zijn voor de gelegde contacten, dan wordt het een schier eindeloos drama, waarvan de gevolgen op geen stukken na zijn te overzien. (J. P. d. K.) loketten, alwaar ze vrijwel al haar geld van haar rekening in contanten vroeg. Toen reed ze naar huis, alwaar ze een koffer met kleren inpakte. Daarmee gereed gekomen schreef ze een kort briefje en legde dit in de hall op het tafeltje bij de trap. Als Bep vanavond thuiskwam, wist ze in ieder geval, dat ze voorlopig het rijk alleen zou heb ben. Daarna keek ze nog even de ge zellige salon in, zuchtte en liep naar haar wagentje en vertrok met bekwame spoed. HOOFDSTUK XII. Vrijdagmorgen vroeg daalde het Australische verkeersvliegtuig van Dja karta op het vliegveld bij Melbourne. Er stapten slechts enkele passagiers uit en onder hen bevond zich Kees van Bergen. Vermoeid van de lange reis, die nagenoeg geheel zittende was doorgebracht, maar voldaan, liep hij met zijn koffer naar de douanehall, al waar de douaneformaliteiten spoedig vervuld waren. Toen men in zijn pas poort had gekeken en gezien had, dat Keuken op Schiphol, serveren op 3000 m. hoogte. Op Schiphol gaan per week onge veer 2700 diepgevroren maaltijden de lucht in, ongerekend de ontbijten en de bestellingen voor de buitenlandse maatschappijen. De K.L.M. bereidt zelf het eten voor de luchtreizigers in haar keukens op Schiphol, vriest het daar na in en slaat het op in enkele enorme bewaarkasten. Vandaar gaan de maal tijden naar de vliegtuigen. In het oventje van de handige vliegtuigkeuken worden ze dan omgetoverd in smake lijke lunches en diners. Een jaar geleden begon de K.L.M. op Schiphol met de eerste pogingen om het voedsel voor de luchtreizigers zelf te bereiden in de goed geoutilleerde keuken en het daarna in te vriezen op 40° onder nul. Deze pogingen van de zgn. Civiele Dienst werden met succes bekroond. Tussen twee barakken van deze dienst in bevindt zich de koudste plek van Schiphol, vlak naast de proefpantry, waarin de stewardessen hun opleiding krijgen. Hier staan een paar grote vrieskasten, o.a. een met een enorme deur. In deze kast worden de zgn. Utected Plates gekoeld. Utected Plates zijn een uitvinding van enkele K.L.M.- employées. Het zijn niet anders dan platte stalen dozen, waarin zich een vloeistof bevindt, volgens een geheim procédé samengesteld, hetgeen het mogelijk maakt om de blikken, nadat ze eenmaal aan hevige kou zijn bloot gesteld geweest, voor zeker vijf dagen als koelmedium te laten dienen. De invrieskast heeft een inhoud van negen m3 en kan 100 a 150 van deze dozen in één keer op de juiste temperatuur brengen. Is dit eenmaal gebeurd, dan worden ze (meestal twee tegelijk) bij het ingevroren voedsel gestuwd, dat meegaat aan boord van de Vliegende Hollanders en zij houden dit voedsel dan, als het moet dagenlang, op een temperatuur, die enkele graden onder nul ligt. Dan zijn er twee vrieskasten met eveneens meer dan manshoge deu ren van ruim 25 cm dikte. Hierin kun nen in drie uur tijd 700 maaltijden worden ingevroren, wat wil zeggen, dat er ca. 3000 bakjes met voedsel ingaan (elke maaltijd bestaat uit aardappelen, vlees en groenten, dus drie bakjes; voor- en nagerechten buiten beschou wing gelaten). De vriesinrichting van deze kasten werkt automatisch. De koks in de keuken moeten zor gen voor een voortdurend gevulde hij Hollander was, kwam er even een glimlach op het stroeve gelaat van de douanebeambte. Hoffelijk overhandigde hij het paspoort weer en Kees kwam tot de slotsom, dat Nederlanders hier in ieder geval welkom waren. Dat was al een goed ding. Een autobus bracht de vliegtuigpas sagiers naar het centrum van de stad en hier besloot Kees meteen maar eens naar een station te gaan om te infor meren, hoe hij het snelste in Cloncurry kon komen. Aan de eerste de beste voorbijganger vroeg hij de weg naar het station en tot zijn tevredenheid verstond de inboorling zijn Engels perfect. De man wees hem een tram en zei, dat deze het station als eind punt had. Hij kon zich dus niet ver gissen. Kees bedankte en wachtte bij de halte tot de tram aankwam. Een kwartier later was hij in de hal van het grote station en na enig zoe ken vond hij een loketje, waarvoor een bord met het opschrift „informa tions". „Daar moet ik zijn," zei Kees half luid en ging naar het loket, waar een

De Schakel | 1951 | | pagina 1