Gerestaureerde korenmolen „De Brak" te Sluis door de Commissaris der Koningin io werking gesteld. Openbare eindles Landijouwtiulshoudsohgol te Schoondijke. heeft een fraai t alles in deze geest is men nog bezig, wanneer daar het sein tot vertrek ge geven moet worden en eigenaardig is het dan, dat een ieder zo zijn eigen plaats plotseling gevonden heeft. (Wordt vervolgd). Bon 506 en 510 voor koffie. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te Den Haag heeft bon 506 algemeen (voorkomend op de A- en B-kaarten) en bon 514 algemeen (voorkomend op de D-kaart) aange wezen voor het kopen'van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 20 Juli 1951 worden ge bruikt en blijven geldig voor het ko pen van koffie bij de detaillist tot en met 4 Augustus 1951. In Sluis heeft men slag van feestvie ren. Dat is Zaterdag weer gebleken, toen de gehele gemeente in vlaggen- tooi was, ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikstelling van de geheel ge restaureerde windkorenmolen .,De Brak" van de heer Sanders. ,,De Brak'' is de oudste stenen molen uit Zeeuwsch- Vlaanderen en één van de fraaiste mo numenten van Sluis. Het is dan ook gelukkig dat deze molen, die in 1944 eveneens tot de slachtoffers van het oorlogsgeweld behoorde, eindelijk weer geheel opnieuw is gerestaureerd en daardoor weer een attractie is gewor den voor de vreemdelingen die Sluis bezoeken Er was voor deze ingebruikstelling een geweldige belangstelling. Daar was niet alleen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, maar tevens de ieden van G.S-, de heren A. L. S. Lockefeer en A. Schout, de grif fier mr. J. Pielaar, de oud-griffier, mr. B. Tellegen, de vertegenwoordigers van het departement van O. K. en W., dr. R. Holte; de heer P. J. v. d Velde van Monumentenzorg; mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de Ver. ,,De Hollandse Molen" en vele anderen. Nadat de gasten op het gemeentehuis waren ontvangen, werd achter de mu ziek van ..Apollo" gewandeld naar de molen, waar eerst burgemeester van Hootegem een toespraak hield, waarna de Commissaris, door het trekken aan een touw, de molen in werking stelde. Er zijn daarna nog vele toespraken gehouden, zowel door Hollandse als Belgische gasten. Een aardige geste was het. dat door de heer Ch Bukken» aan de Commissaris een stamboom werd aangeboden, omdat gebleken was dat hij rechtstreeks afstamt van Samuel de Casembroot, die in de zeventiende eeuw schepen en burgemeester van Sluis was en in Sluis op het Sint Janskerkhof ligt begraven Ter gelegenheid van de ingebruik stelling van de molen, waren er in de openbare lagere school een tweetal ten toonstellingen ingericht, één van molen schilderijen, van de Vlaamse schilder A. de Vaere uit Damme en een van oudheidkundig bodemonderzoek, waar voor dr. E. Glazema aanwezig was, de directeur van het Oudheidkundig bo- weg terug niet kunnen vinden naar de wagen, wat dan?" „Wel," zei hij opgeruimd, „dan bi vakkeren we vannacht maar in het bos. Dat mag 'm niet hinderen. Heb je al vast een voorproefje voor als je een maal op Saint George bent". „Dat is nog vroeg genoeg als we eenmaal daar zijn," antwoordde ze on verstoorbaar. „Maar hier vind ik het niet nodig". „Vertrouw jij maar op mijn speur zin," zei Kees luchtig, terwijl hij bij een boom in het mos ging zitten. „Ik heb in Indonesië wel eens kilometers diep in een oerwoud gezeten en kwam er toch altijd weer zonder dwalen uit. Ik weet precies, hoe ik hier moet lo pen, om weer bij de wagen te komen". „Dan zullen we daar maar op ver trouwen," besloot het meisje, terwijl ze naast hem ging zitten. Kees sloeg zijn arm om haar middel alsof dit de doodgewoonste zaak van de wereld was en het meisje was schijnbaar dezelfde mening toegedaan, want ze liet het stil tue en legde zelfs haar zwart gelokt hoofd tegen zijn demonderzoek. Baide tentoonstellingen werden even eens door de Commissaris geopend. Intussen werd in Sluis het feest ge vierd met volks- en kinderspelen, sport wedstrijden enz een feest dat tot heel laat voortduurde. Dinsdagmiddag hadden in de land- bouwhuishoudschool „Prinses Marijke" de eindlessen plaats. Onder grote be langstelling werden verschillende leer vakken gedemonstreerd. Na deze lessen ging men naar de cantine van het arbeiderslogeerkamp, waar de diploma's werden uitgereikt. Wegens afwezigheid van burgemees ter van Rosevelt werd door de heer Quaak deze bijeenkomst geopend met een welkomstwoord, waarin hij wees op het grote belang van deze school. Mevrouw Ramondt, voorzitster van de Commissie van Toezicht, sprak haar vreugde er over uit, dat aan zovelen het diploma uitgereikt kon worden en wenste hun geluk met het behaalde succes. Wethouder de Feijter reikte met een toepasselijk woord het diploma uit aan de volgende leerlingen Diploma 2-jarige cursus Maria E. Barendse, Helena W. Becu, Jozina Casteleijn, Jozina J. Cijsouw, Johanna L. M. van Halst, Maria J. E. Hendriks, Helena M. van Kerkvoort, Helena M. Merk, allen te Groede. Levina A. Cappon, Janna A. Oosterling, beiden te Breskens. Johanna A. Dees, Suzanna Neyssen, Elly M. de Poorter, Johanna Riemens, Janna C. Wil- lems, allen te IJzendijke. Elsje van Hal te Sluis. Jacoinina Kareis, Anna S. E. de Nood, beiden te Waterlandkerkje. Catholina J. Leenhouts te Retranchement. Adriana C. Quist, Suzanna J. v. Slikke, bei den te Schoondijke. Geertruida J. de Visser te Oostburg. Getuigschrift voor 2-jarige vervolgcursus naaien Godelieve M. M. Bonte, Johanna L. den Hamer, Anna A; M. van der Slikke, allen te IJzendijke. Maria M. E. de Bruijne, Cadzand. Maria A. Dekker, Wilhelmina C. de Nood, beiden te Waterlandkerkje. Catharina P. Huigh, Maria M. Dees, Adriana W. J. de Bruijne, allen te Schoondijke. Adriana S. Leenhouts, Retranchement. Greta M. Sanders, Sluis. Thona E. de Nood, Oostburg. Getuigschrift koken (fijne keuken) Godelieve M. M. Bonte, Johanna L. den Ha mer, Tanneke J. den Hamer, Anna A. M. van der Slikke, allen te IJzendijke. Anna N. de Bruijne, Maria M. E. de Bruijne, beiden te Cadzand. Adriana W. J. de Bruijne, Schoondijke. Hermine H. M. van den Hemel, Tanneke E. Salomé, beiden te Groede. Adriana S. Leenhouts, Janna C. Leenhouts, beiden te Retranchement. Wilhelmina C. de Nood, Waterlandkerkje. Greta M. Sanders, Sluis. Jozina A. Kools, Cadzand. Aantekening voor koken (fijne keuken) en costuumnaaien Elizabeth Suz. Aarnoudse, Aardenburg. Sara M. Ie Clercq, Retranchement. Jacoba M. Cijsouw, Groede. Anna M. Leenhouts, Maria S. Risseeuw, bei den te Breskens. Adriana J. Risseeuw, Cadzand. Aantekening voor costuumnaaien Janneke den Dekker, Johanna de Hullu, bei den te Nieuwvliet. Tannetje Herrebout, Janneke Herrebout, bei den te Schoondijke. Jozina A. Kools, Cadzand. Clara J. L. M. Visser, Sluis. Martina J. Meijboom, Middelburg. Aantekening voor koken (fijne keuken) Elizabeth J. Risseeuw, Oostburg en Adriana schouder. En toen hij zijn lippen op de hare drukte, beantwoordde ze zijn kus eveneens. „Ik geloof." zei Kees dromerig, „dat ik aardig op weg ben om verliefd op je te worden. En jij „Och, dat weet ik zo niet. Ik mag je natuurlijk wel, anders liet ik me niet kussen. Maar verliefd „Ik geloof warempel, dat ik je zal missen, als ik weg ben," bekende Kees. „Neem me dan mee. Dan behoef je me niet te missen," stelde ze voor. „Nee, kleine meid, dat gaat nu een- maai niet. Zet dit nu maar eens en voor altijd uit je hoofdje. En blijf als een zoet meisje op me wachten, tol ik terug ben". Ze vleide zich dichter tegen hem aan, terwijl ze met haar ene hand over zijn gezicht streek. „Toe, Kees, wees nu niet flauw. Neem me mee. Ik betaal zelf wel m'n reis". „Josien, het gaat niet. Begrijp dat nu toch eens. Je bent een vrouw. En wat voor een vrouw!" (Wordt vervolgd). F. Verplanke, Biervliet. Namens de Plattelandsvrouwen wer den door mevr. Becu-Risseeuw enige woorden gesproken in het belang van de school. De heer Rosseel sprak namens de Z.L.M. en bood zijn gelukwensen aan. Verder gaf hij nog een korte beschou wing over het vele werk van wijlen Vorsterman van Oyen en eindigde met een opwekking aan de huismoeders om hun kinderen naar deze school te zenden. Door wethouder de Feijter werd namens het gemeentebestuur een woord van dank gebracht aan mej. Spieren burg, die de gemeente gaat verlaten en wenste haar geluk en voorspoed in haar nieuwe werkkring. Mevrouw Ramondt wees op het pas opgerichte ouderfonds en wekte de aanwezigen op om lid te worden van dit fonds. Aan de beste leerlinge, n.l. L. Leenhouts uit Retranchement werd uit dit fonds een Prinses Marijke-bekertje uitgereikt. De directrice, mej. Verhage, felici teerde de geslaagden, waarop zij van de leerlingen een spiegel en complete borstelhanger in ontvangst mocht nemen voor de school. Met enige waarderende woorden richtte mevrouw Ramondt zich tot mej. Spierenburg, daar zij de school gaat verlaten. Tevens werden haar enige fraaie geschenken aangeboden. Mej. Spierenburg dankte allen voor het vertrouwen dat zij in haar gesteld hadden, alsmede voor de geschonken cadeaux. Na dit officiële gedeelte werden on der leiding van mevr. Schijve door de leerlingen enige liederen ten gehore gebracht. Verder was er declamatie, accordeon- en banjo-muziek. Alles werd op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Officiële opening metcompetitiewedstrijden Zaterdagmiddag is het nieuwe zwem bad te Aardenburg officieel in gebruik genomen. Vanzelfsprekend was voor deze plechtigheid grote belangstelling. Burgemeester van Dongen hield een korte, maar kernachtige toespraak, waar in hij speciaal naar voren bracht, dat dit zwembad er is gekomen, dank zij een innige samenwerking van de ge hele bevolking. Daarom is dit zwembad, evenals het sportpark, dat nog zal wor den uitgebreid met een oefenveld en een wandelpark, van geheel Aarden burg. Ook aan de jeugd is gedacht, evenals aan de moeders, omdat er ook een kleuterbad is, waarbij nog een zandbak zal worden gemaakt. De kleu ters zullen zich hier kostelijk kunnen vermaken, terwijl de Moeders daarvan rustig kunnen genieten, temeer daar hiervoor geen toegangsprijs is gesteld. Burgemeester v. Dongen vertrouwde er op dat dit alles zal worden gewaar deerd, door het bezit met zorg te be handelen. Op zijn verzoek werd de opening verricht door het enige vrou welijke raadslid en tevens het enige vrouwelijke lid van de Aardenburgse sportcommissie, mevrouw E. van den Broecke-de Man, die een op de loop brug gespannen lint doorknipte, waarop onze Europese kampioene, mej. Ray- monde Vergauwen uit Sas van Gent, als eerste in het bad dook en een baantje zwom. Onmiddellijk daarop werd begonnen met zwemwedstrijden voor de zwem- competitie, georganiseerd door de Tech nische Commissie der Kring Zeeland van de K.N.Z.B., welke wedstrijden oorspronkelijk in Souburg gehouden zou den worden, maar die door de S.Z.V. bereidwillig aan Aardenburg waren af gestaan. Hoewel de temperatuur van het water nog vrij laag was, kon dit de prestaties niet beinvloeden, integen deel, het feit dat de banen maar 25 m. lang waren, bleek gunstig voor het ma ken van snelle tijden. Hierdoor kwam het ook dat twee Zeeuwse records wer den verbeterd, beiden door leden van de Bruinvis uit Sas van Gent, n.l. mej. Vergauwen en de heer Geerling. Aan de wedstrijden namen deel verenigingen uit Middelburg, Vlissingen. Sas van Gent, Souburg en Terneuzen. De uitslagen waren 50 m. schoolslag meisjes 13 en 14 jaar: 1. N. Petiet, Luctor, 48.7 sec; 2. F. de Bruin, Schelde, 49 sec.; 3. J. de Wijs, Schelde, 49 s. 50 m. schoolslag jongens 13 en 14 jaar: 1. K. Paauwe, S.Z.V., 45 sec.; 2. R. Mondeel, Luctor, 45.8 sec.; 3. G. Hagens, Bruinvis, 47 sec. 50 m. vrije slag meisjes t/m 17 jaar: 1. M. Mille, Zeehond, 39.5 sec.; 3. E. Kolff, Zeehond, 40.2 sec.; 3 F. Meuleman, Bruinvis 40.4 sec. 100 m. vrije slag dames 1. R. Vergauwen, Bruinvis, 1 min. 26 sec.; 2. T. de Draak, Luctor, 1 min. 28,4 sec; 3. A. de Bie, Zeehond, 1 min. 31.2 sec. 100 m. rugslag heren: 1. J. Geerling, Bruinvis, 1 min. 28.5 sec. (N.Z.R.); 2. P. de Kraker, Luctor, 1 min. 29 1 sec.; 3. C. de Rijk, Luctor, 1 min. 30 s. 3 x 50 m. wisselslag persoonlijk dames: 1. R. Vergauwen, Bruinvis, min. 21 sec. (N.Z.R); 2. F. de Draak, Luctor, 2 min. 39 sec.; 3. A. de Bie, Zeehond, 2 min. 42.2 sec. 3 x 100 m. wisselslag estafette heren: 1. Bruinvis, met J. Geerling, H. Fermont en A. Sampon, in 4 min. 7.4 sec. 2. Luctor I, met P. de Kraker, C. de Rijk en W. Wondergem, in 4 min. 9.6 sec. 3. Zeehond II, met J. Jongman, C. den Boer en C. Verbeek, in 4 min. 37.2 sec. Tenslotte werden de polowedstrijden, even eens voor de competitie gespeeld. Hiervan waren de uitslagen: Zeehond IIBruinvis II (heren) 0—4. Zeehond ISchelde I (dames) 2—0. Zeehond ISchelde I (heren) 61. Luctor IVSchelde II (heren) o3. Schelde ILuctor II (dames) o1. Toegelaten tot het Koningin Wilhelminalyceum te Oostburg Adriaan Kotvis, Schoondijke. Johannes Ris seeuw, Schoondijke. Tannetje van Haneghem, Schoondijke. Frans Gittenberger, Breskens. Pieter H. de Dreu, Oostburg. Jacob A. van der Lij cke Aarden burg. Hans Duinker, Oost burg. Jacobus P. Dieleman, Zuidzande. Frans ten Broeke, Oostburg. Ronny Verschoor, Breskens. Maria C. Leenhouts, Cadzand. G. de Lozanne, Oostburg. Marianne W. Rijckborst, Nieuwvliet. Cornelia W. de Graag, Oostburg. Pieter den Hamer, Oostburg. Jannis Duste, Oostburg. Wilhelm Fournier, Oostburg. M. Quaars, Breskens. B. W. Woittiez, Breskens. Iz. J. Herman, Breskens. Iz. Abr. de Hulster, Breskens. Abr. Iz. Verhage, Groede. Willy Temmerman, Oostburg. Adriaan de Kraker, Aardenburg. Hendrik van der Laan, Oostburg. Albert Jansen van Rosendaal, Oostburg. W. van Gorsel, Oostburg. Cornelis Jansen, Water landkerkje. Mulo-examens. Bij het deze week gehouden Mulo examen te Goes, slaagden Lieske de Meester en M. H. v. d. Sande, beiden te Breskens; H. E. J. de Voldere te Sluis; J. Ramondt, J. W. Quist, L. C. Cauwels, allen te Schoondijke; J. Ver- couteren en J. I. Contant, beiden te Oostburg. Plaatselijk Nieuws Breskens Het openlucht-toneelspel. Naar wij vernemen belooft het open lucht-toneelspel „Stefan Borkos", dat op 28 en 30 Juli a.s., onder auspiciën van de Oranjevereniging, zal worden opgevoerd in de duinen alhier, heel wat te worden. De laatste voorbereidingen zijn in volle gang. Zo zullen alle medespelers gekleed zijn in originele zigeunerkledij, terwijl de verschillende taferelen met de gewenste kleuren zullen worden belicht. Ook de meeslepende zigeuner- muziek, alsmede de vele te planten dennebomen voor de noodzakelijke be bossing, zullen de sfeer niet weinig verhogen. Verder is de ligging van het terrein zeer gunstig, zodat iedere toe schouwer het spel tot in de kleinste bijzonderheden zal kunnen volgen. Wanneer wij bij dit alles nog de spelers van „Thalia" noemen, die reeds twee jaar achtereen de eerste prijs in het West Zeeuws-Vlaamse toneel concours verwierven, dan kan het niet anders of deze avonden zullen bij goed weer een groot succes worden. Nat. Zangfeest. Vorige week heeft de Chr. Zang vereniging „God is mijn lied" alhier, deel genomen aan het Nat. Zangfeest te Doorn, welke gehouden werd op het landgoed „Hydepark". Een 60-tal zangverenigingen waren tegenwoordig. Een gedeelte van dit Zangfeest is uit gezonden door de Radio. De vissers naar Oostende. Zondagmiddag om 1 uur zullen de vissers uit onze gemeente vanaf de weeg brug met 3 autobussen naar Oostende vertrekken, om daar deel te nemen aan het grote feest, dat gewijd is aan de visserij. Hiertoe zullen ze met een precies nagemaakte vissersboot, gemon teerd op een jeep, in de optocht mee rijden, terwijl achter deze vissersboot de vissers in hun originele kledij, als mede vissersvrouwen en -meisjes in West Z.-Vlaamse klederdracht, zullen meelopen. Naar men ons mededeelde, zijn in Oostende vele landen vertegenwoordigd, terwijl de optocht zeer lang en fraai moet zijn.

De Schakel | 1951 | | pagina 2