„De Historische Deis." Het verlaten eiland E SCHAICE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e jaargang Nummer 340 Vrijdag 20 JULI 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat iO - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V door M. J. de Jager. Bij het reisbureau is het, de weken die voorafgaan aan de reis, een komen en gaan. Wat daar allemaal besproken wordt, voordat uiteindelijk eens door adspirant-cliënt besloten is, zou op zichzelf reeds Uw aandacht enige avonden bezig kunnen houden. Dit is echter met dit verhaal geenszins de be doeling, wel veroorloof ik mij de vrij heid om U enkele typerende gevallen in deze te schetsen. Ja, er hoort ook wat toe, wanneer men het vaste voor nemen heeft, om binnenkort zo maar de alledaagse bezigheden te verlaten, om daardoor in een touringcar plaats te nemen. Ja, indien men spreken mag van een grote dosis moed hebben is dit moge lijk het geval bij het overwinnen van een zekere schuchterheid, bij het moeilijke van een beslissing nemen. En dat alles is met de na-oorlogse jaren er niet beter op geworden. Begrijpelijk, dat U zich afvraagt, of het werkelijk wel zo moeilijk is, om een reis te gaan bespreken. Hoe het zij, in ieder geval heeft mijn jarenlange praktijk uitgewezen, dat beslissen tot deelname van een reis en een speciale keuze maken uit een reisprogramma voor velen een niet gemakkelijke bezig heid is. Nu valt het niet te ontkennen, dat de verscheidenheid van reizen na de oorlog niet groot was. Voor ons land en met name Zeeland was dit Jgunstig, n.l. er werden een tweetal jaren terug alléén maar dagreisjes, de drie en zes- dagen Zeeland aangeboden, dit was zo ook het geval met Zuid-Limburg. Het eigenaardige nu was, dat men voor Zuid-Limburg een grotere toeloop had, dan dat dit het geval voor Zee land was. U zult zich afvragen, wat voor redenen hiervoor bestaan hebben. Laat ik U gerust stellen met het volgende antwoord De oorzaak is vrijwel alge meen te zoeken in het feit, dat het reislustige publiek, onbekend is met de schoonheid, welke Zeeland hun te bieden heeft. Laat ik U verder verhalen, over de toekomstige touristen, die Zeeland zul len gaan zien. Wij hebben juist een mooie lente achter de rug, kortom het jaargetij noopt elke stedeling een wan deling over de boulevard te maken, wat een groot woord hé, voor een stad als Amsterdam, ja, en nog erger of meer groot wordt dit, wanneer U be denkt, dat Amsterdam geen boulevard rijk is, echter voor een stedeling is het steeds een goed vertoeven bij de FEUILLETON 16) door P. DE VRIES. „Bah, al die bollebozen in de kran tenwereld zitten op hun geldzak en je krijgt geen cent los. Soms bekruipt je wel eens de zin, om de hele boel er maar bij neer te gooien''. „Dat laatste kan ik je adviseren," zei Kees op droge toon. „Wat zou je er van zeggen, als ik je een baantje bezorgde op het kantoor van mijn vader?" Ze keek hem verontwaardigd aan. „Zeg eens, ik ben niet om werk ver legen, hoor! In de journalistiek kan ik altijd nog wel mijn kostje opscharrelen. Geld moet ik hebben om de reis te betalen. Zeg, als je toch helpen wilt, misschien kun je je vader warm ma ken voor mijn plan". Hij keek haar verschrikt aan. „Voor welk plan?" „Doe niet zo achterlijk," antwoordde ze ongeduldig. „Je begrijpt drommels historische plaats van ons vaderland, bij de plaats, waar in vroeger jaren en eeuwen de Oost-Indië-vaarders hun rijke lading binnenbrachten. Met deze gedachten komen schijn baar vele adspirant-touristen ons bu reau binnen wandelen. Wat zegt U, is het een dwaze voorstelling! Zodra komt mevrouw Hamers over de drempel, kan het de eerste zijn, die misschien voor een reis naar Zeeland mag geboekt worden? Hé ja, wat zou dat fijn zijn, „want één schaapje over de dam en dan volgen er meer", zegt het spreek woord. Ons voornemen aldus kennende, neemt de spanning toe, naarmate me vrouw Hamers meer het appartement afd. bespreking of boekingen naderbij komt. Dit is er niet beter op gewor den, nu ik deze dame een welgemeende zucht hoor slaken. Met enige aarzeling wordt door haar het handtasje op de balie gedeponeerd. Door ons is vanzelf sprekend op de meest voorkomende wijze gegroet, waarna ook mevrouw Hamers een groet met een klein glim lachje weet te bezigen. „Mijnheer", zegt ze, „dat reisje naar Zeeland is niet veel hé, U krijgt zeker geen boekingen daarvoor, wel?" Door de enorme spanning, die er enkele minu ten bij mij was, antwoordde ik „Maar mevrouw, het is één van onze mooiste reizen". Mevrouw „Hoe kan dat nu, mijnheer, in Zeeland is toch niet veel te zien?" „Maar mevrouwtje, hoe kunt U dat nu zeggen. Het is een pracht- reis". Hierop kwam als antwoord een „hm". Mij door deze minder sterke tegen- argumentering van mevrouw enigzins meer zeker van mijn zaak gevoelende, durf ik er iets meer op te wagen en daardoor te zeggen „Maar mevrouw, U komt, wanneer U een reis mee maakt, terug, om hem altijd weer over te doen". De betekenis van deze woor den kunt U nog beter begrijpen, wan neer ik U vertel, dat mevrouw Hamers één van onze beste cliënten is, ieder jaar gaat deze dame met haar man via ons bureau een tiental reisjes ma ken. Zeker is haar onze wijze van rei zen uitstekend bevallen, waardoor dan ook haar antwoord komt. „Welnu mijn heer gaat U naar Zeeland?" Met enige moeite (veroorzaakt schijnbaar door de gemaakte overwinning) kan ik kalm antwoorden „Op Maandag 2 Juli om 9 uur vertrek, mevrouw!" „Boekt U mij dan en ook mijn man, mijnheer". U begrijpt, dat het maar juist mogelijk bleek, om met enige voorzichtigheid het befaamde blauwe potlood te han teren. Mevrouw betaalde ook reeds een cautie en vertelde tevens, dat zij vol gende week het restant van de reis goed, wat ik bedoel. Zou ik bij de Bank niet een lening kunnen sluiten?" Hij schudde zijn hoofd en keek haar olijk aan. Weet, ja, bankdirecteuren hebben dit met krantenmagnaten ge meen, dat ze beiden altijd erg op de geldzak zitten. Jammer, hé?" „Och, jammer ik kom toch wel aan het benodigde geld, reken maar. Als ik eenmaal iels in mijn hoofd ge zet heb, gebeurt het ook. Daar kun je van op aan". „Ja, dat merk ik. Je hebt dus nog steeds het plan, om ook naar dat eiland te gaan?" Ze knikte vastberaden. „Ja, jonge man. Daar krijg je me niet van af". „Wat zegt je vriendin wel van dit dwaze plan?" „O, die Bep is een heel aardig kind, maar er zit geen initiatief in. Als die maar kaartjes kan geven en geld kan incasseren voor de Spoorwegen, is ze al tevreden. Die heeft geen an dere ambities. Ik wil wat zien van de wereld". „Wel, kijk dan naar buiten. Dan zie je al een heel stuk". som kwam voldoen. Nu mevrouw Hamers besloten had, bleek, dat er een zekere opluchting gekomen was, de conversatie werd dan ook op prettige wijze voortgezet. „Nu mijnheer, tot de volgende week dan hoor! Met vlugge dribbelpasjes ver dween mevrouw Hamers. Nu waren wij opgetogen over het eerste succes, over de eerste boeking naar Zeeland. Nadat wij nog enkele cliënten uaar be horen onze diensten hebben weten aan te bieden, waar misschien een twintig minuten sinds het vertrek van mevrouw Hamers mee verlopen waren, komt daaraan, wie schetst onze verbazing mevrouw Hamers. Het is geen ijdel woord, maar onze spanning komt in hogere sferen te recht, zeer zeker door de gedachte als, die komt een andere reis bespreken, natuurlijk in de plaats van de reis naar Zeeland. Onze gedachten klagen aan: vanzelfsprekend niet op de juiste wijze besproken, geen overtuiging weten te geven, kortom, in dit korte moment krijgt onze zelfverzekerdheid een da nige knauw. Juist wanneer ik ai bezig ben de oorzaak op te zoeken, wat aan leiding mag zijn tot het terug komen van Mevr. Hamers, b.v. fout in op treden, in aanbieding der reis, enz., enz. zegt Mevrouw: „Mijnheer, ik kom even terug, daar ik u wil vragen of er nog vier personen bijgeboekt kun nen worden, n.l. voor de heer en mevr. Mathlener en het echtpaar Vos. U begrijpt het al, dat nu door dit onge dachte succes, wij ineens torenhoog verheven waren door zelfverzekerdheid en zelfvoldaanheid. Wij waren zeker, dat de reis naar Zeeland volgeboekt werd. Binnen de gestelde tijd was deze overtuiging dan ook een feit gewor den. Ja, zelfs was er nog een dame, die beslist graag mee zou willen, ze nam desnoods genoegen om op een stoeltje plaats te nemen in het mid denpad van de touringcar. Hoe spijtig ons dit dan ook was, wij mochten dit niet aannemen. Wat was ik blij, dat een dertigtal touristen. op Maandag 2 Juli Zeeland zouden gaan zien. En toch, tegen U lezers en lezeressen mag ik het intussen zeggen, bij al die blijdschap was daar toch een klein addertje tussen het gras, dat zijn kop opstak. Door dit alles kwam in mijn gedachten sterk de vraag naar voren„Zal het mij nu gegeven zijn, om Zeeland te laten zien, zoals het gezien moet worden," ja, laat het mij nu een beetje aanklagen, daar in mijn binnenste de vraag naar voren komt: heb je geen verkeerde dingen en aan prijzingen gedaan. Ben je wel bij machte, ook dat deel van ons land naar behoren te tonen? Ja, kun je aan Ze legde haar sigaret neer op het asbakje en leunde op haar ellebogen, terwijl ze hem ernstig aankeek. „Je wilt me dus nog steeds niet meenemen?" „Nee, kleine meid, dat is veel te gevaarlijk voor je. Ik vind je een ver duveld aardig vrouwtje en als ik te rugkom uit Australië, dan wil ik best de kennismaking met je voortzetten, maar blijf jij maar rustig in Apeldoorn op me wachten". „Nou, dan zal ik op eigen houtje moeten gaan," besloot ze flegmatisch. „Josien, luister nu eens, kleine kat- tekop. Snap je dan nog niet, dat dit niets is voor een vrouw? Lieve help, hoe moet ik dat nu aan je verstand brengen Ik Ze lachte en wuifde met haar hand. „Houd er nu maar over op, beste jongen, want ik heb je al eerder ge zegd, dat mijn besluit vast staat. Ik ga er heen. AI zal ik moeten gaan „Op een ploffiets," vulde hij aan. „Bijvoorbeeld," lachte ze opnieuw. „Maar gaan doe ik". „Nu, we zullen er maar niet langer de verwachtingen der touristen in de week van 2 Juli voldoen? Ondertussen, de datum en uur van vertrek komen. „Vol verwachting klopt ons hart". Met deze uitdrukking op het gezicht zie ik als het ware mijn te leiden gezelschap naar het bureau ko men. Voor ons huis staat de touring car, die al zijn best weet te doen om met zijn chroom- en nikkelwerk door de zonneschijn nog beter uit te komen. Mijn collega, de chauffeur, is in de allerbeste stemming, hoewel hij aan mij in een achteraf hoekje vroeg, wat voor een reis het worden zou. Meteen maar met de deur in huis te vallen, ant woordde ik: „Als alle factoren een klein beetje mee willen werken, dan wordt dit één van onze mooiste reizen". Het enige, wat hij hierop wist te zeg gen, was „Oké". Hieruit bleek, dat hij en ik elkaar volkomen begrepen hadden, waarmede alvast een prettige samenwerking ver zekerd was. Ik weet niet of U het al eens van nabij hebt meegemaakt, n.l. het zich opmaken tot het deelnemen aan een reis. In dit stadium bevindt zich mijn gezelschap, kortom, voor de laatste maal werd veel vertoon met papieren gemaakt (o.a. tickets, paspoorten, trouwboekjes, persoonsbewijzen en ge boorte-uittreksels). Een veel voorko mende vraag aan mij werd gesteld, n.l. „Mijnheer, waar logeren wij In wat voor hotel en is er stromend wa ter?" Waarop ik steeds het voor hen raadselachtige antwoord gaf: „daar mevrouwtje of mijnheer, waar U zich het beste op Uw plaats gevoelen zult". Zelf heb ik dit als een idioot antwoord gevonden. Echter, omdat het op een prettige wijze gezegd was geworden, werd als regel door de betrokkene geen verder commentaar naar voren gebracht. Lezers en lezeressen, inmid dels is het al kwart voor negen ge worden, nog vijftien minuten en het tijdstip van vertrekken is daar. Nog een enkele phrase moet ik U vertellen, wat in vijftien minuten kan voorkomen het gezelschap is reeds aan het plaats nemen in de touringcar, een gezelschap, dat bestaat uit mensen van allerlei slag, lieden, die het in velerlei opzicht in 't geheel niet met elkaar eens zijn, mensen met hun maskers en hun goede eigenschappen, met hun typische eigen aardigheden, hun vriendelijkheidjes en egoïstische onhebbelijkheden. Al deze goede en kwade eigenschappen komen in meerdere of mindere mate reeds tot uiting, zij het dan in de vorm van en de wijze waarop „mensen van allerlei slag" doen plaats nemen. De één wil absoluut bij een raampje zitten, de ander op het voorste plaatsje. Met over twisten. Apropos, iets anders. Plannen voor vanavond?" „Och, plannen Nu ik hier toch niet meer aan de krant verbonden ben, kan ik vrij over mijn avonden beschik ken". „Wel, zullen we dan vanavond sa men ergens heen gaan? Dansen? Of liever een stukje muziek?" „Nee, daar heb ik niet veel zin in. Zeg maar, hoe laat en waar ik je van avond kan halen, dan gaan we wat toeren". „Laten we het dan maar omdraaien. Ik kom je halen in mijn vaders wagen. Dat spaart jou benzine en olie". Ze lachte weer. „Best," antwoordde ze. „Kom me dan om zeven uur maar aan de Hertenlaan halen." Het werd een leuke avond. Ze re den naar een stil gedeelte van de Ve- luwe - Kees had er geen idee van, waar ze nu eigenlijk precies waren - en daar stapten ze uit. Kees deed de Chrysler op slot en samen wandelden ze een eindje het bos in. „Niet te ver," waarschuwde Josien. „Het wordt al donker en als we de

De Schakel | 1951 | | pagina 1