m Het verlaten eiland ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 336 Vrijdag 22 JUNI 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra (J. P. d. K.) Nadat generaal Mac Arthur terug was gekomen, kwam ook de boemerang weer op z'n basis aan. M.a.w., nadat President Truman, Mac. in z'n wiek had geschoten; deed de openbare me ning met Truman hetzelfde! Truman mompelde enige motieven ter veront schuldiging, doch hij werd ronduit ge wantrouwd. MacArthur had de ver standigheid van zijn baas overschat, en Truman had de belangrijkheid van de Pacific-expert onderschat. De republi keinen in de Senaat, waren erdoor in een gemoedstoestand gebracht, boven het kookpunt, en het minste dat ze eisten, was een commissie van onder zoek. Truman kon niet anders, dan toestemmen. Zelfs kopstukken in zijn eigen partij hadden 'zich tegen hem gekeerd. Het Amerikaanse volk wenste de volle waarheid te weten. Dus, de commissie werd ingesteld. Als eerste verscheen MacArthur, Wat hij zei, was duidelijk, overzichtelijk. Andere militairen volgden. Truman werkte aan het zoveel mogelijk het zwijgen opleggen. Aarzelend gaf gene raal Omar Bradley een paar dingen toe, die de regering tegen MacArthur had ingebracht. Marshall, gewend aan de leiband van de president te lopen (men herinnere zich zijn politiek t.a.v. China), was kneedbaarder, doch paste ervoor, onwaarheden te vertellen. Ten slotte wordt een generaal nooit helemaal een politicus....! Toen is Dean Acheson, de Minister van Buitenlandse Zaken, gekomen. Het voorbeeld van een man, die als burgemeester een succes kan worden, of als Staatssecretaris voor Binnenlandse aangelegenheden, maar die in Washington een positie bekleedt, die hem van het eerste moment af niet „gelegen" heeft. Door een bepaalde uitleg te geven, en daarop een mening te baseren, waarvan hij uitgaat om zijn verslag te geven, heeft deze Acheson welbewust getracht, door de mazen der commissie te slippen. Speculerend op de nieuwsgierigheid van de leden, heeft hij zich daarbij zelfs uitgeput in het geven van talloze kinderachtige détails. De commissie, ingesteld om de waarheid te vinden, werd een rad voor de ogen gedraaid. Datgene, waar het om ging, de eigengereidheid van Tru man, werd brutaalweg van discussie uitgesloten, doordat de president Acheson verbood, er dieper op in te gaan! De bejaarde voorzitter, Senator Brewster, verklaarde na afloop in het Congres, dat hij nooit tevoren een onbeschaamder verdraaiing van feiten had gehoord, dan Acheson over de Amerikaanse politiek in China had gegeven Het is geen kleinigheid, op zoek naar de waarheid te gaan! Er kunnen hoofden, baantjes en beur zen mee gemoeid zijn Niet alleen in Amerika overigens Menigeen vraagt zich af, welk nut het heeft, al die vuile was buiten te hangen. De kwestie MacArthur is im mers helemaal geen zaak van inter- Sf JHH Maar de oorlog in Korea gaat voort, en „de zegen van het communisme" wordt door enige millioenen mensen aan den lijve gevoeld - niet alleen door grote mensen, doch ook door kleine Kinderen, die uit het puin van Seoul gehaald zijn en hun ouders hebben verloren Weeskindertjes, uit het puin van Seoul gehaald. De mannen van het Kremlin stellen geen belang in hen. De verenigde Naties, waarvan het Kremlin zelf lid is, mag de zorg verder op zich nemen voor hun opvoeding FEUILLETON door P. DE VRIES. Kees lachte even voor hij antwoord gaf en hoewel hij wist, dat zijn ver trek de beide oudjes pijn zou doen, vermandde hij zich en antwoordde op rustige toon: „Nee, vadertje, dat was me bittere ernst. Kom, kom Zo ver is Australië tegenwoordig niet en ik blijf niet zolang weg. Gun me dit avontuurtje nu maar, dan ga ik, als ik terug kom, als een brave zoon op de kantoorkruk zitten. Goed?" Op het bezorgde gezicht van zijn moeder kwam even een korte glim lach. Maar Van Bergen zuchtte slechts. „Ik kan het je natuurlijk wel verbie- den, maar je bent utt een Fries ge slacht en ik veronderstel, dat het me weinig zal baten, als ik zeg: ik wil het niet hebben. Ga je gang dan maar. Misschien is het wel goed, dat je ook nog eens iets anders van de wereld ziet dan alleen Indië". „Vader, je bent een bovenste beste," antwoordde Kees warm. „Er doe me een genoegen en laat me straks even een luchtpostbrief tikken op je kan toor. Vanmorgen schoot me te binnen, dat ik nog een kennis in Australië heb. Die wil ik eerst even schrijven. Voor mijn pas en de overige noodzakelijke papieren in orde zijn voor de reis, gaan er wel een paar dagen overheen. En in die tijd kan ik net bericht terug hebben". Mevrouw Van Bergen zej niets, maar ze keek haar zoon even aan en de blikken van moeder en zoon ont moetten elkaar. Kees stond op en ging naar haar 1 toe, waar hij op de rand van haar stoel ging zitten. „Kom, moedertje, zucht nu maar niet over je oudste zoon. Ik ben er in Indonesië goed doorgerold, in Austra lië en verder zal me ook niets gebeu ren. Met een paar maanden ben ik misschien weer terug en dan blijf ik voorgoed. Afgesproken?" Ze legde even haar welgevormde hand op zijn arm, maar antwoordde niet. Doch de blik in haar ogen, waar De afgevaardigde van (nationalistisch) China in de Veiligheidsraad, staat bekend als de knapste jurist bij de Verenigde Naties, nationaal beleid. Leiders van de bin nenlandse politiek der U.S.A., hadden hem als deurmat nodig, om hun be- modderde voeten op af te vegen. De bekendste radio-commentator van Ame rika, Henry J. Taylor, zij hierover tot zijn landgenoten „Wij allen hier in de Verenigde Staten, hebben onze rechten als inwo ners. Recht op wijs regeringsbeleid, recht op het weten van de waarheid. Bij ons heeft ook de president precies die zelfde rechten, onverschillig hoe zijn naam is. Wij zijn medeburgers van hem, altijd. In Rusland zou dat niet mogelijk zijn; daar zijn de mensen de slaven van Stalin. Zij zijn zijn mede burgers niet. Zij zijn ondergeschikt aan hem, aan zijn volgelingen, zijn bureau craten, zijn leger, zijn politie. Een essentieel verschil tussen Amerika en Rusland. Wij weten dat wel. Maar, beseffen wij, dat dit verschil wegvalt, als wij gaan beweren dat het schadelijk is voor een land, de waar heid te weten? Russen hebben niet minder vuile was dan wij, doch zij krij gen niets te zien! In Amerika kijken we de mannen op de vingers, die over ons leven en bestaan laten regeren. We willen weten, of ze het goed doen, of ze zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, of ze de bekwaamheid bezitten, hun beloften waar te maken. Wij wensen geen fouten of tekort komingen verstopt te laten." Henry Taylor heeft in de afgelopen maanden vele redevoeringen gehouden, via de 300 Amerikaanse radio-stations en de verhoren voor de Senaatscom missie heeft hij alle in zijn commen mee ze naar hem keek, sprak genoeg. Een poosje later zat Kees in het privékantoor achter een koffermachine en schreef naar zijn vroegere vriend Tom. Uitvoerig verhaalde hij zijn plan nen, tikte het krantenberichtje er bij en vroeg, of Tom misschien iemand kende, die een dergelijke reis geheel of gedeeltelijk zou willen financieren. En terwijl hij even aan Josien Klein Leugemors dacht, voegde hij er aan toe: Misschien is er wel een of an dere krant, die er copy in ziet. Des noods nemen we een journalist mee. Toen hij klaar was, belde hij het postkantoor op en vroeg het lucht posttarief naar Australië. Dat kreeg hij, maar tevens werd hem medegedeeld, dat de eerstvolgende postverzending naar Australië eerst Donderdag a s. plaats zou vinden. „U bent net even te laat, want om half twee vanmiddag vertrekt er een vliegtuig naar Djakarta, dat ook post meeneemt voor Australië". „Is dat een K.L.M.-vliegtuig?" in formeerde Kees. „Ja, het vertrekt op die tijd van Schiphol". taar besproken, doch het zou te ver voeren, dat aan te halen. Hij wijst echter op iets, dat steeds duidelijker wordt in de gedachtengang van Mac. Arthur en die van vele van zijn col lega's die inmiddels ontslag namen, n.m., dat zij van een andere visie op Rusland uitgaan, dan de politici. Be richten, zoals gevluchte officieren en professoren die meenemen, uit de Sowjet-Unie, onderschrijven trouwens die visie. Immers, steeds wordt verondersteld, dat men Rusland niet teveel moet prikkelen, want dat daar een derde wereldoorlog van zal komen. Is dat wel zo Is het waar, dat men zo moet oppassen en voorzichtig zijn, bij al die z.g. „kwetsbare plekken," Korea, Per- zië, Berlijn, Joegoslavië, Wenen, Triest, Formosa, enz. Of maken we ons daar maar druk voor niets, ja, doen we juist, wat Moskou zo graag wil - ons bezig houden met honder den nietigheden, en maar steeds kleine beetjes hoop wekken, en kleine con cessies verkrijgen (langzaam aan, dan breekt het lijntje niet), zodat er vonk jes blijven gloeien t.a.v. een betere toekomst, onnodige bewapening en zo verder, (de opleving van het wereld- federalisme en de oppositie-affaire in de Britse Labour-Party) Als dat de opzet is van Moskou, zie dan even rond en constateer, hoe schitterend het Kremlin over de domme massa in het Westelijke kamp triumfeert De visie, die Mac.Arthur heeft, en waaraan al zijn voorstellen en maat regelen in de Pacific ontsproten (klaar blijkelijk met onovertrefbare bekwaam heid) is, dat Rusland de mond ge snoerd kan worden met flinke maat regelen en onbevreesd optreden. Niet de slappe defensie, maar het flikkerende, ontblote zwaardOmdat Rusland, zo als de zaken nu staan, zich niet aan een handgemeen waagt, omdat een derde wereldoorlog (die er, tengevolge van de gesloten overeenkomsten, on middellijk uit voortvloeit) niet de ze kerheid van een overwinning herbergt. Het Kremlin moet een datum vastge steld hebben, waarop zij veronderstelt, dat dit wel het geval zal zijn. Dus, concluderen Mac.Arthur, Taylor en andere Amerikanen, is er geen reden, de Russen te ontzien GESLAAGD. Woensdag j.l. slaagden te Utrecht voor de cursus Landbouwwerktuigen de volgende heren A. P. Leenhouts, Breskens; P. Hoste, Driewegen; A. Legrand, Zuidzande; P. Groosman, Hoofdplaat; C. Groosman, Hoofdplaat; P. Veraert, Driewegen. Afgewezen 1 „Wel, als ik zelf de post met een wagen naar Schiphol breng, nemen ze de brief dan nog mee?" „Als het er op tijd is, ja". „Wat is de 'uiterste lijd?" „Ja, precies weet ik dat niet, maar ik neem aan: een half uur voor het vertrek van het vliegtuig". „Dan zal ik er voor zorgdragen, dat het er voor énen is," besloot Kees. „Dank U wel voor de inlichtingen". Hij legde de microfoon op het toe stel en wendde zich toen tot zijn va der. „Mag ik de wagen even, vader?" Van Bergen had het gesprek half en half gevolgd en begreep onmiddellijk, dat zijn zoon de brief naar Schiphol wilde brengen. „Ja, ga je gang maar; als je ten minste niet al te wild rijd". Kees keek op zijn polshorloge. „Het is nu ruim half tien," zei hij. „Naar Schiphol zal zo ongeveer een kleine honderd kilometer zijn. Dat rijd ik toch best in twee, twee en een half uur? Dan ben ik er al om twaalf uur". „Goed, doe het dan maar". Vijf minuten later startte Kees de

De Schakel | 1951 | | pagina 1