ROZENOORD Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. regelmatig, zijn gedisciplineerd, bekend met moderne wapens, goed van moreel, doch verlangend hun familie op het vasteland van het communisme af te helpen. Formosa is overigens geen slechte plaats om enige tijd in balling schap te verkeren (De naam is Portu gees, de Chinezen noemen het eiland „Taiwan") - haar schoonheid is wereld beroemd. Er zijn inmiddels moderne steden en havens verrezen, grote olie raffinaderijen, een enorme veestapel, in het binnenland. Bovendien staan er de grootste cementfabrieken van Azië. Momenteel is het op Formosa vrediger dan ooit en het valt niet te ontkennen, dat het tot welvaart komt. Jammer is, dat ondanks dat er de Amerikaanse vloot omheen patrouilleert, dikwijls voor Formosa bestemde vrachtboten uit de U.S.A. in communistische handen val len. Dit wordt bevorderd door het feit, dat deze vloot geen behoorlijk om lijnde taak heeft gekregen. Een gewa pende interventie zou Washington immers teveel risico's opleveren, op een ongelegen tijdstip. Merkwaardig is, dat de oogst op het vasteland van Rood-China vorig jaar nagenoeg geheel is mislukt, terwijl de oogst op Formosa dubbel zo groot was als normaal. Met een laconiek ge baar heeft Tsjang Kai Sjek een eska der vrachtvliegtuigen een paar maal naar de noodlijdende provincies ge stuurd, om rijst uit te werpenHet gevolg was, dat Mao Tse Toeng zich haastte om van elders rijst te laten aanvoeren, doch de herinnering aan Tsjang's hulp liet zich niet verdringen en de nationalistische inlichtingendienst in China functioneert sindsdien heel wat beter, dan die van generaal Mac. Arthur! Bij een Chinees gaat de liefde via de maag! Het jongste offensief van de Verbonden legers in Korea, berustte zelfs geheel op de informatie van Tsjang, dat het front was verzwakt, door een legerwisseling bij Mao's troepen (de z.g. „vrijwilligers"!).... De omstandigheden, waaronder Washington dus een nieuwe koers vaart, t a.v. generaal Tsjang Kai Sjek en het eiland Formosa, zijn niet be paald ongunstig. De economische en financiële hulp brengen de Amerikaanse defensie niet in gevaar, zoals altijd, indien een land zichzelf reeds een le ger verschaft. Daarom is het niet zo moeilijk, de sympathie te herstellen voor deze eenzame getrouwe, aan de rand van het communistische gebied. Waarom niet eerder geluisterd, naar de oppositie in het Amerikaanse Con gres, toen het fameuze „Witboek" door Jessup ter tafel werd gebracht? Waar om niet eerder de blauwe brillen afge zet, terwijl de ganse overkant van de Pacific zich rood kleurde? Om twee bekende figuren in het Congres te citeren - b.v. wijlen Senator Vanden- berg „De in Teheran en Yalta door ons betaalde prijs, ten koste van China, om deelneming van Rusland aan de oorlog tegen Japan te verkrij gen, was radicaal fout. Fout was ook de wijze, waarop wij later aandrongen, een nationaal kabinet samen met communisten te vormen, dat onmogelijk tot prac- tische resultaten kon leiden. Wij mogen ons niet neerleggen bij de inmiddels door agressie ont stane toestand - of wenst men sprake van. Dit is niets voor vrouwen," was zijn mening. „Wie weet welke gevaren cr op dat eiland schuilen, waar wij geen idee van hebben. Ver geet niet dat het op het ogenblik een onherbergzaam oord is geworden, nu alle inwoners er verdwenen zijn". „Dat doet allemaal niets terzake. Mijn besluit staat vast: ik ga met je mee!" „Maar Josien," riep haar vriendin uit. „Wat kost dat niet ontzettend veel geld! Dat haal je er toch nooit uit?" „O," reageerde de ander luchtig, „de baas moet er ook een behoorlijke duit aan mee betalen. En voor de rest wel, ik heb ook nog wel een paar centen en er zullen nog wel meer bladen in Nederland zijn, die er in teresse voor hebben „Hoor eens hier, Josien," zei Kees ten slotte op een toon, die geen te genspraak meer duldde, „daar kan niets van komen. Bep heeft gelijkde reis alleen al kost een schep geld en dan nog de uitrusting, proviand, een boot, benzine, enz. voor de tocht naar dat eiland. Zet het dus maar gerust agressie permanent te laten zege vieren?" En Senator Knowland „De inhoud van de uitgebrachte rapporten bevestigt, dat onze rege- ring, gedurende enige critieke jaren, pogingen in werk heeft gesteld, de opname van communisten te bevor deren in de wettige Chinese rege ring, en hierbij zelfs drang heeft uitgeoefend. Het strekt generaal Tsjang Kai Sjek tot blijvende eer, dat hij zon der voorbehoud, samenwerking met het internationale communisme heeft afgewezen." Slot volgt. Met grote vreugde vermelden we heden de giften voor ons protestants tehuis te Sluis. Ook ontvingen we opgave van nieuwe dona teurs en van anderen, die hun donatie ver hoogden. Ik moge hier alleen de giften ver antwoorden. De penningmeester zal de donaties innen, voorzover ze niet gezonden zijn Vorig totaal f 933*68 Ph. de Vuyst, Oostburg f *25* N N., poststempel Biervliet f 10, J. B. R., Groede f 15, J. van Sorgen, IJzendijke f 2,50 Jac. de Kraker, Biervliet f 2,50 R. WemaereGoossens, Sluis f 10, J. du Fosséde Roo, Den Haag, oud-Sluizenaar (passeert de eerste duizend) f 25, A. Geysels, kolenhandel, Sluis f 25, Een bejaard man f 10,— N.N., Sluis f 75, N.N Sluis f 25 Kapitein Luteijn, Breda f 10, Mevrouw Luteijn, Sluis f 2,50 P. Dierkx, Sluis f 5,— P. Schaap, Biervliet f 2,50 L. Aarnoutse, IJzendijke, donatie f 2,50 A. Beun, St. Kruis f 10, Gebr. Leenhouts, Biervliet f 2,50 Dr. L. Koch, Aardenburg, donatie f 10, M. J. Verbrugge, Waterlandkerkje f 10, N. N., Schoondijke f 20, H. van Iwaarden, Sluis, donatie f 10, A. Buijze, Zuidzande, donatie f 5, W. J. Robijn, Cadzand f 10, J. Klompe, Aardenburg f 5, J. DielemanDees, Schoondijke f 100, A. J. Zonnevijlle, Biervliet f 20, M. Beun, Oostburg f 10, I. de Hulsterv. d. Vijver, Groede f 2,50 J. DielemanLako, Schoondijke f 100, M. Riemens, Oostburg f 2,50 J. Vergouwe, Oostburg f 5, Ds. L. Doorn, IJzendijke, van een onbekende f 5, A. J. Hennekeij, Groede f 10, E. v. d. Hooftv. d. Linden, Knocke f 15, A. v. d. Linden, Knocke f io,— Totaal f 1543,68 Met warme en hartelijke dank! Dat is een klinkend antwoord op onze vraag en weder vraag. Ter navolging! Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Voetbal. In onze derde klasse werden Zondag nog enkele restanten uitverkocht, n.l. BreskensR.C S 32 en Zeelandia-— Oostburg 46. Breskens en Oostburg besloten het seizoen dus beiden met een overwinning, voor Breskens de vijfde in successie, waardoor de vijfde plaats is bereikt. De wedstrijd van Zondag heeft echter bewezen dat Breskens zon der H Fenijn een zwakke ploeg is, zo dat aan het spilvraagstuk alle aandacht geschonken mag worden. Laat men daarom de voetbalrust gebruiken voor een ernstige training. In deze afdeling rest nog het spelen uit je hoofd. Ik beloof je, dat ik je, voor zover mogelijk, per brief van een en ander op de hoogte zal houden en ik garandeer je bij deze reeds het alleenpublicatierecht van mijn bele venissen, als ik bij leven en welzijn terugkeer". „Je kunt praten als Brugman, vaandrig, maar mijn besluit staat vast: ik ga mee". Kees sloeg van verbazing zijn han den ineen: „Wel, wel, dat heeft een willetje hoor. Enfin, laten we onze gezellige avond niet bederven met re detwisten. Het is nog niet zover en voor ik definitief vertrek, kan het nog dagen duren. Ik stel voor, dat we de discussies over dit punt sluiten en dat jullie beiden in mijn wagen stap pen en we ergens heen gaan, waar het gezellig is en een mop muziek wordt gespeeld". De meisjes vonden het uitstekend, maar aan de vastberaden trek om de mond van de journaliste zag hij wel, dat het heel wat moeite zou kosten om haar het dolzinnige plan uit het hoofd te praten. Dit bericht is in 1949 letterlijk in de pers gepubliceerd. (Wordt vervolgd). Daar heeft ze 't steeltje al te pakken! Maar ach, tot schrik van 't arme schaap, Hangt aan de steel... een harig monster! Een vieze griezelige aap; Zij slaak een gil! Bleek en ontdaan Staart zij het spart'lend monster aan! Maar, wat is dat? Daar komt de tafel Zo op haar af! Ze geeft een schreeuw En staart, met steïlgerezen haren, Recht in de ogen van een leeuw, Zodat ze van de schrik subiet Floep! in de vuilnisemmer schiet! van één wedstrijd, n. R.C.S - ■O 0 1 en dan is de kous af tot September. De eindstand is nu Middelburg 20 16 1 3 6620 33 De Zeeuwen 20 13 4 3 83—32 30 Odio 19 10 3 6 43—41 23 Nieuw Borgvliet 20 10 2 8 56-53 22 Breskens 20 9 2 9 58-51 20 Meto 20 8 3 9 53—52 19 R.C.S. 19 8 2 9 41—45 18 16 Zeelandia 20 5 6 9 44—69 Biervliet 20 6 2 12 34—50 14 Aardenburg 20 5 2 13 3270 12 Oostburg 20 4 3 13 36—63 11 Insider. Plaatselijk Nieuws Sluis Vergadering Groene Kruis. Onder voorzitterschap van de heer Joh. Ie Clercq hield het Groene Kruis alhier zijn jaarvergadering. Uit het ver slag van de penningmeester, de heer J. Fremouw, bleek, dat de geldmidde len dringend versterking behoeven. Het werven van nieuwe leden zou dus een eerste eis zijn. De aftredende bestuursleden, de heren J. de Bruijne en G. J. van Oorschot, werden met algemene stemmen her kozen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van het Groene Kruis, welke dit jaar in Grijpskerke zal worden gehouden, werd aangewezen de voor zitter, de heer Joh. Ie Clercq, terwijl zuster De Munck plaatsvervangster zal zijn. Zij zal ook de afd. vertegenwoor digen op de zusterdag te Haamstede. Cadzand Benoeming. De heer F. P. Versprille, volontair ter secretarie te Schoondijke is benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier. Jubeldag Ned. Padvinstersgilde. Alhier is ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Ned. Pad vinstersgilde een jubeldag gehouden. Hieraan namen deel een groot aantal padvinsters uit West Zeeuwsch-Vlaan- deren en Vlissingen, terwijl mede aan wezig waren de districtssecretaresse, mevr. Ahn en mevr. Kolft uit Vlissin- scn- De meisjes kwamen bijeen in het clubhuis in de duinen, waar een hoe veelheid zilverpapier en postzegels werd verpakt, samengebracht om een hulp behoevende pad vinster te helpen. Vervolgens liet iedere padvinster een ballon op waaraan een naamkaartje was bevestigd en werd een speurtocht ge houden. Tot slot is in het verenigings gebouw „Het Zwin" de poppenkast vertoond. De gehele organisatie berustte bij de groepsleidster alhier, waarvoor een woord van dank zeker op zijn plaats is. Schoondijke Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Stich ting 1940^1945 bracht de som van f 264,19 op. Dit bedrag kan nog ver hoogd worden met ongeveer f 100, aan vaste jaarlijkse bijdragen. Oostburg Nieuwe klok. Op de Markt, aan de gevel van de Nutsspaarbank, is een uurwerk aange bracht. Vooral ook voor de buspassa giers is dit wel van belang. School-athletiek. De twee eerstvolgende Zater dagen zullen op het gemeentelijk sport terrein de jaarlijkse school-athletiek- wedstrijden weer worden gehouden tussen de jongens en meisjes van de lagere scholen. Het programma ver meldt hardlopen, hoog- en verspringen. Athletiek. Het district Zeeland van de K N-A U opende Zondag het baan- seizoen met internationale athletiekwed- strijden op het sportterrein alhier. De Zeeuwse athleten moesten het, speciaal op de loopnummers, opnemen tegen hun Belgische sportvrienden, die met een flinke groep waren opgekomen. De Belgen waren over het algemeen op deze loopnummers sterker, alleen op de 100 meter wist de Pagter te zegevieren, in de uitstekende tijd van 1 1.3 sec. De voornaamste uitslagen waren 3000 m.l Lancriet, Brugge, 9 m. 23 3 sec.; 2 H. van Akkeren, Ol 10.33.4. 1500 m IR. Stijaert, Rieme (B), 4.34.9; 2 Danaeghei, A.B.C (B) 4.36.7; 3 E Walker, De Zeeuwen 4 39.8. 800 m 1 Malengier, A C B (B) 2.10.1; 2 A. Bilius, Mar. 2.11.5. 100 m. heren A en B klasse: 1 G de Pagter, De Zeeuwen 11.3 sec.; 2 C van Damme, Rieme 11.5- 100 m. heren C en D klasse: 1 F. Siembrouck, Brugge 11 8 sec.; 2 Groot- jans, De Zeeuwen 12,1. 100 m. Jun, heren: 1 A. v. Olm, De Zeeuwen 12.1; 2 v. Boxtel, Mar. 12 2. 100 m. dames: 1 Zeeuwen 13 3; Ach. 14.-. 100 m. dames jun. 1 E. Wijgman, De Zeeuwen 13.3; 2 W. Cijsouw, Mar. 14 9. Verspringen dames: 1 L. Minderhoud, De Zeeuwen 4.59 m.; 2 E. Wijgman, De Zeeuwen 4.25 m Hoogspringen dames1 H. Heikens, E.MM. 1.31 m.; 2 B. Ludikhuijze, E.MM. 1.26 m. L. Minderhoud, De 2 T. Zuiderhof, Kogelstoten dames: 1 S. van Belzen, Mar. 8.425 m.; 2 B. Ludikhuijze, E.MM. 8.32 m. Discuswerpen heren1 G de Pagter, De Zeeuwen 34.50 m.; 2 M. Groot- jans, De Zeeuwen 34 - m. Discuswerpen dames: 1 A. van Belzen, Ach. 25.90 m.; 2 J. W. Tabak, De Zeeuwen 25.18 m. Kogelstoten heren 1 J. de Jonge, (B.) 12 36 m 2 M. Grootjans, De Zw. 10.835 m. Hoogspringen heren: 1 Calus, Rieme (B) 1.52; 2 v. Boxtel, K.N A.U. 1.48 m. Verspringen heren: 1 C v. Damme, Rieme 5.79 m.; 2 De Feber, Rieme 5.49 m. Discuswerpen heren: 1 de Jonge, Brugge 40.50 m. Aardenburg. Wielersport. De ronde van Aardenburg, Maandag verreden, trok weer veel belangstelling. De deelname was niet zo bijzonder groot, daar er slechts 25 amateurs aan de start verschenen. Er werd gereden over een afstand van 89 km De uitslag was 1. A. Geluk, Rotterdam, 2 u. 20 min.; 2. C. Witteveen, Amsterdam; 3. L. v. Daele. Ruddervoorde (B.); 4. A. van Oers, Langeweg; 5. L Cantineau, Breda; 6. Verplaatse. Maldeghem (B.); 7. H.

De Schakel | 1951 | | pagina 2