E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 333 Vrijdag 1 JUNI 1S51 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Sterven bij de verdediging van het laatste fort? GAAT VRIJ CHINA VERDWIJNEN (door Jack P. de Klerk). (Nadruk verboden). Reeds in midden October van het vorig jaar kon men in de dagbladen lezen, dat ook Formosa voorkwam op het lijstje van de verschillende plaat sen, waar het Kremlin acties zocht te ondernemen. Op grond van een re constructie van de door buitenlandse inlichtingendiensten verzamelde gege vens, hebben de communisten over de gehele wereld nog steeds de leiding in het verwekken van onrust, van Moskou uit geleid. Door het vrije Westen han den vol werk te geven en uit te put ten, wil men in het Kremlin te weten komen, of het Russische leger alle risico's van een wereldoorlog, zelf kan aanvaarden. Het heeft geen zin, de zaken onjuist voor te stellen, als ze onaangenaam zijn. In diplomatieke kringen groeit de overtuiging, dat het Kremlin voorlopig Peking-China nog heel wat vuile werkjes zal laten op knappen. De mankracht van Mao's le gers, is momenteel nog groter, dan die van alle West-Europese strijdkrach ten tezamen. Zij zitten niet stil Onschuldige zondebok. Er is genoeg gespuwd op de man, die weigerde met alle winden mee te draaien. Het is meer dan tijd, dat men uitscheidt met het opjagen van een onschuldige zondebok, zoals Tsjang Kai Sjek is. De wereld mag niet vergeten, dat hij, door zijn buitenlandse vrienden bijna gestenigd werd, bereid was de schuld op zich te laden voor hun fou ten. Generaal Tsjang Kai Sjek - zijn naam is een levende aanklacht. Zal men hem te elfder ure beter te hulp komen, nu Rood-China zich voorbereid, hem op Formosa te worgen? Ieder wil hem kwijt, ieder is zijn vijand. Hoe- velen zouden hem graag in rook heb ben doen opgaan, om van die lastige figuur op het wereldtoneel maar „af" te zijn! Hij belet immers de politici van onze dagen om gemene zaak te maken met Peking-China! Tsjang Kai Sjek kan niet worden weggecijferd. Hij laat zich niet vangen door een prachtige villa en een vet pensioen, in de U.S.A. Hij ruimt niet zonder strijd het veld voor sikkel-en- hamer. Hij wenst te sterven, als het moet, bij de verdediging van de laatste vierkante meters grondgebied, op Formosa. Zijn houding wekt bewonde ring. Hij dwingt zijn Amerikaanse vrienden, terug te komen van de smaad, hem aangedaan. FEUILLETON Het verlaten eiland 9) door P. DE VRIES. Josien stak de grote schemerlamp aan en nodigde Kees uit nog wat te vertellen over Indonesië. Hij zocht in zijn geheugen en vertelde enkele voor vallen en gebeurtenissen, die hij had meegemaakt en de meisjes luisterden met volle aandacht. Later op de avond vroeg Josien op eens: „Wat zijn je plannen eigenlijk, Kees? Daar heb ik mijn interview hele maal niet over gesproken. Eigenlijk dom". „Och dom waarschijnlijk zou ik daarop nog geen positief antwoord gegeven hebben. De bedoeling was, dat ik, na een maandje vacantie, bij vader op de Bank aan het werk zou gaan. Maar vanavond is mijn plan door een wonderlijk toeval eensklaps veranderd". Josien keek hem vragend aan. „Van avond? Zo ineens?" Aan de schandpaal. Het was de Amerikaanse diplomaat Jessup, die een paar jaar geleden eens uit de doeken zou doen, hoe het pro bleem China in elkaar zat. Hij publi ceerde een „Witboek". Niet, om t.a.v. China toe te lichten, hoe een kwart eeuw een adempauze kan uitmaken in een mensenleven, en een mijlpaal kan betekenen in de historie van een land. Neen, hij wenste slechts aan te tonen, dat Amerika zijn handen in onschuld waste, en dat alle narigheid door ge neraal Tsjang Kai Sjek werd veroor zaakt. Voorwaar, een interessant be toog. Door geld en politiek gebonden, gevlucht naar Formosa, moest de gene raal zó „gehonoreerd" worden, voor zijn hartelijke samenwerking met de Westerse „koloniale" mogendheden, voor zijn verzet tegen agressie en re volutie, tegen Japan en tegen Rus land? De heer Jessup leverde er het hout, de spijkers en de touwen bij Dacht hij te bereiken, dat Tsjang Kai Sjek, van zijn kant, de relatie zou ver breken? Tsjang was verstandiger! Hij bood vorig jaar zelfs zijn leger aan, om in de bres te springen voor de Amerikanen op Korea. Hij wist even goed als generaal MacArthur, de op perbevelhebber van het geallieerd com mando voor de Verenigde Naties, dat er toen aan het front slechts een hon derdduizend recruten sronden Dat aanbod van Tsjang Kai Sjek moest toen wel vrucht dragen. Het directe gevolg was, dat MacArthur zich schaamde voor de politieke nala tigheden van zijn regering, en Tsjang hartelijk de hand schudde. Ongeacht, welke reacties zoiets op de wereld ten gevolge kan hebben! De Ameri kaanse regering wist er niet goed raad mee, doch schijnt de bevelhebber te hebben laten merken, dat hij in het vervolg beter de bevelen van zijn su perieuren kon afwachten. MacArthur was het daarmee slechts ten dele eens. Hij telegrafeerde terug, dat hij deed, wat hij in het belang achtte van het onder zijn verantwoording vallende ge bied, dat hij reeds drie keer van plan was geweest ontslag te nemen en dat hij zich desgewenst terstond zou terug trekken. Truman vloog ijlings naar de Pacific en het incident werd gesloten verklaard. Inmiddels bevinden zich nog officie ren van MacArthur in de staf van Tsjang Kai Sjek, die Washington nauwkeurig rapporteren, hoe de papie ren van het vrije China staan. Zo be staat de verbinding Marshall-Tsjang Kai Sjek, waaruit in nauwe samenwerking, iets groots kan voortkomen. Het is duidelijk, dat MacArthur daarvoor het „State-Department" onder een trom- „Ja. Vanavond, hier in huis". De meisjes keken hem verbaasd aan. „Verklaar je nader," verzocht Josien, „want ik begrijp er niets van". Kees antwoordde niet, maar nam de krant en vouwde haar open. Met de vinger op het berichtje, dat hij die avond met zo bizondere belangstelling had gelezen, gaf hij de journaliste het blad en deze las: „5000 BEWONERS VAN EILAND BIJ GUADALCANAL „VERDWENEN". Sydney, 30 Aug. (Reuter). - Drie Australische mijningenieurs, die van de Salomons-eilanden zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat vijfduizend be woners van Saint George, een der eilanden van deze archipel, „verdwe nen" zijn. Het 150 vierkante kilometer metende eiland, 130 km. ten Noord westen van Guadalcanal, is momenteel onbewoond. De inboorlingen van de omringende eilanden weigeren zelfs overdag naar het eiland te gaan om dat daar „geesten" zouden rondwaren. De mijningenieurs hebben verklaard, dat het gouvernement van de Salomons- melvuur van argumenten heeft gehou den, om aan te tonen, dat Tsjang sneller geholpen moet worden. Zó heeft hij een lening van 50 milüoen dollars voor de verdediging van For mosa los gekregen. Dezer dagen kwam Truman zelf met het voorstel, om dit bedrag voor het lopende jaar te ver drievoudigen. Een hele stap voor iemand, die nog geen 22 maanden ge leden de uitgave van het Witboek over China bekostigde- En zie: Tsjang Kai Sjek heeft de schandpaal verlaten! Toegegeven, dat er in China veel corruptie voorkwam onder de Kwo- Min-Tang regeringen van Tsjang. De bevelen en voorschriften werden zelden geheel ten uitvoer gelegd. Overal werd ontzettend geknoeid met de bezittingen van de overheid. Maar is het nu onder Mao Tse Toeng zoveel beter? Heeft hij niet onlangs erkend, dat hij met lede ogen aanziet, dat er in het Centraal China een volslagen oproer heerst, dat guerilla-legers in verschei dene steden en dorpen de lakens uit delen, het verkeer lamleggen door brug gen en wegen op te blazen? Van de Chinese troepen, die op weg waren naar Korea, werden er een paar dui zend door de partisanen vermoord Fouten van Amerika. Jessup zei: „Het noodlottige verloop van de burgeroorlog, is een zuiver Chinese aangelegenheid, waarin Ame rika geen blaam treft". Hoe rijmt dat echter met het bedrag van 2 milliard dollars, dat Tsjang Kai Shek tijdens die „burgeroorlog" van Washington kreeg? Voorts herinneren we aan het noodlottige verzoek van wijlen Presi dent Roosevelt - volkomen onjuist in gelicht, misleid door de machtsont plooiing van Japan - die er bij Tsjang Kai Shek op aandrong, de hulp van de Sowjets in te roepen, tegen z'n gele buurman. Tevergeefs merkte de gene raal op, dat hij toch op z'n eentje de communisten had verdreven, dat hij Japan leeds bijna z'n land uit had ge slagen, en dat hij de toestand best meester kon blijven zonder inmenging van vreemden Enkele maanden la ter kwam de conferentie te Yalta. Amerika bood er de U.S.S.R. Mands- joerije aan, als dank voor de „hulp aan China Dat was het begin van de verkoop van het levenswerk van Tsjang Kai Shek, die op 't inzicht van Uncle Sam, in Aziatische aangelegen heden, moest vertrouwen. Het ergste daarbij was, dat de Chinese regering (generaal Tsjang Kai Shek) niets van deze afspraak gezegd werd! Bij infor matie achteraf werd verklaard, dat dit de „sfeer" te zeer zou hebben vertroe beld en (letterlijk): „Mandsjoerije zou Rusland later toch in handen vallen archipel op de hoogte is van de ver dwijning van de 5000 eilandbewoners, maar dat de bestuurders geen idee hebben, wat er met hen gebeurd is". 0 Josien gaf, nadat ze het bericht ge lezen had, de krant aan Bep en vroeg, min of meer spottend: „Ben je soms van plan om die vijfduizend bewoners van dat eiland te gaan opsporen?" Kees knikte langzaam, maar beslist: „Inderdaad, dat ben ik van plan". Bep, die het bericht nu ook gelezen had, keek hem verbaasd aan en vroeg „Meen je het?" „Ja, inderdaad," zei hij nogmaals. „Ik wil wel eens weten, wat de oor zaak kan zijn van die verdwijning. Geesten bestaan niet en spoken even min. Er moet dus een of andere oor zaak zijn waarom die inboorlingen verdv/enen zijn. En waarheen Als het er nu vijf zijn, of tien Maar vijf duizend!" De meisjes keken hem nog steeds verbaasd aan. „Maar dat zal toch een schep geld kosten," meende Bep. „Ja, dat zal wel," veronderstelde Dit verraad heeft de U.S.A. lelijk opgebroken. Onder het communistische bewind van heden blijkt, van welk be lang Mandsjoerije is, voor China, voor heel Azië, en bovenal voor Rusland, die het, „als vriendschappelijk gebaar", voor Mao Tse Toeng in gebruik heeft genomenDaarmee houdt Stalin China onder controle, daarmee heeft het Kremlin de slagader van Peking in handen, daarmee gaat het overwicht van Amerika op Azië verloren! Vier vijfde deel van China's industrie be vindt zich in dit gebied! Tijdens de strijd in Korea hebben de troepen van het Verenigd Commando tot op 8 kilometer van de grootste krachtcen trale van Mandsjoerije (en daarmee dus ook van China) gestaan. Daarom - en daarom alleen - barste de bom en grepen Chinese legers in. Stalin dwong Mao hiertoe, met een listig voorwendsel. Hij zei, dat Amerika rood-China bedreigde, en, dat dat zo gevaarlijk zou zijn, voor de orde en rust in Mao's land Mao trapte erin! Vanaf hetzelfde ogenblik begon nen een aantal republikeinen in de Senaat te Washington oppositie te voeren, en iedereen verwijten naar het hoofd te slingeren, Truman, Marshall en MacArthur incluis Enfin, eens te meer bleek, dat Stalin wel in staat is, op het juiste moment de situatie in zijn voordeel te wijzigen. Van alle stommiteiten, die in Azië uitgehaald zijn, is hij degene, die de vruchten plukt. De brokken zijn voor rekening van het Westen. Tragisch, hard, maar waar. Met het communisme zijn nooit ac- coordjes mogelijk. Een eerlijk man als generaal Marshall, geeft dat t.a.v. China volmondig toe. Het „State Depart ment" zwijgt er echter liever over. Niet dan met grote tegenzin erkent het, dat de regering van Tsjang Kai Sjek feitelijk de enige is, die door de jaren heen de vaste wil heeft behouden, tegen alle communistische of fascistische agressie te strijden. De politieke partij van Tsjang, de Kwo-Min-Tang, is tevens de enige in Azië, die, zowel vroeger als nu, aanspoort tot loyale samen werking met de Westerse mogendhe den. Niemand is haar leuzen oprechter trouw gebleven dan zij. Gans China zou Amerika's grote bondgenoot heb ben kunnen zijn, als representanten van datzelfde Amerika, niet met ware hartstocht waren komen pleiten voor een accoordje Met die politiek heb ben zij de éénheid van de regering van generaal Tsjang Kai Sjek, onder mijnd Amerika's nieuwe koers. Op Formosa wachten 600.000 man van China's vrije, nationale leger, de komende gebeurtenissen af. Zij oefenen Kees, terwijl hij een nieuwe sigaret aanstak. „En daar zal mijn vader wat op moeten vinden. Overigens, ik heb zo'n idee, dat hier heel wat meer achter zit, dan wij misschien op dit ogenblik wel kunnen beseffen". HOOFDSTUK V. Geruime tijd was het stil. Ieder had blijkbaar zo zijn of haar gedachten. Langs de nu geheel donker geworden weg ging een wielrijder en het rode achterlicht van de fiets stak opeens scherp af tegen de zwarte achtergrond. Langs de Waldeck Pyrmontlaan reed een trein, die even floot voor de vele onbewaakte overweggetjes tussen het station en de Zwolseweg en in het bos aan de overkant klonk geluid van een nachtvogel. In de voorkamer wierp de grote schemerlamp een mat schijn sel over de jongelui. „Ik ga met je mee!" verklaarde Jo sien opeens op besliste toon. „Daar zit copy in. En wat voor copy! Als ik het de baas vertel, weet ik zeker, dat ik hem er warm voor kan maken". Kees schudde zijn hoofd. „Geen

De Schakel | 1951 | | pagina 1