D kunt er op rekenen, maar 4e Scheldecrilej™ le Terneuzen. 'i Was geên paolienk Sambo en Jocko, van een leeuw en een aap. Het was een kostelijk instrument en ze keken er graag naar, want het was prachtig felrood en het had glim mend koperen banden en knoppen. Met een gevoel van diep ontzag wisten ze dat het hen zou redden als er eens brand zou uitbreken Achter dat blusapparaat was de kaart met de gebruiksaanwijzing be vestigd. Daar stond ook iets op over het verversen van de inhoud op ge regelde tijden. Maar dat vergaten ze; en toen er tenslotte brand uitbrak toen werkte het apparaat niet. Och arme Het Nederlandsche Roode Kruis is een kostelijk apparaat, maar het moet over geoefende mensen en goede ma terialen beschikken om te kunnen hel pen in geval van nood. Het organi seren van cursussen, het oefenen met het materieel, het aanschaffen van medicamenten en verbandmiddelen kosten handen vol geld. Hoe zou het Nederlandsche Roode Kruis paraat kunnen zijn om de burgerbevolking te beschermen, als die bevolking zelf niet had meegeholpen om het Nederland sche Roode Kruis te voorzien van de middelen om hulp te verlenen Er is geld nodigVeel geld We geven U een voorbeeldtoen in 1949 de orders werden geplaatst voor de inhoud van de Rampendepóts, toen kostte één depót pl.m. f 15.000,-. Een jaar later moest er duizend gul den méér worden neergelegd voor pre cies hetzelfde materiaal. Onlangs werd het 51ste depót ingericht en dat kost nu al over de f 22.000,-. „Wie snel geeft, geeft dubbel" zegt het spreekwoord. Dat wordt met het bovenstaande wel bewezen. Men deelt ons mede dat de belang stelling voor het vierde Scheldecriterium buitengewoon groot is. Reeds een 50- tal inschrijvingen zijn geboekt, waar onder de bekende Nederlandse ren ners als Lakeman, de winnaar van vo rig jaar, Sjefke Janssens, tweemaal Nederlands kampioen, Faanhof, die kortgeleden goede prestaties leverde in Frankrijk, verder de bekende sprin ter Bijster, Cor Bakker, G. Loos, Voor- ting, Buijl, Storm, Jan v. Gelderen, Evers, de Best, Blankenauw, van der Kamp, Cleemput; de Belgen Schepers, Rijckaert, e.a. Ook zal Woutje Wagtmans laten zien dat hij niet achteraan komt, ter wijl Jonny Braspenning weer van de partij zal zijn. Aan prijzen wordt be schikbaar gesteld f 1600.-, terwijl de eerste prijs f 300.-, zeker een aanlok kelijke prijs zal blijken te zijn. Tune „De gilde viert" en de Haak-in-actie. Heel Nederland haakt in om de kanker te bestrijden. Nu de Haak-in- actie van de NCRV haar einde begint te naderen is er een gelegenheid geko men voor iedereen om op een bijzon dere wijze nog een steentje bij te dra gen om het reeds overschreden millioen nog wat aan te dikken. Door samenwerking van de auteurs, de NCRV en „Musico uitgave," Den Haag is bij laatstgenoemde verschenen de zo populair geworden tune ,,De band die alle mensen bindt" (muziek: bizondere artikelen bewaren we meestal voor het weekeindnummer, vouwde de krant een beetje zenuwachtig open en zag met een oogopslag het interview op de eerste pagina van het tweede blad. Een grote kop over twee kolom men: „Een vaandrig kwam thuis". En daaronder, kleiner: „Teruggekeerde onderofficier vertelt van het leven in Indonesië". Een sober, maar boeiend verslag, vond Kees, toen hij het ge lezen had. Inderdaad had dat meisje een uitstekende pen Stijl en inhoud was goed en ze had hetgeen hij haar vertelt had, samengevlochten tot een mooi artikel. Kees liep er mee naar zijn moeder en deze zette zich op haar gemak neer om het artikel te lezen. En toen vader even later van de Bank kwam, was zijn eerste vraag: „En, hoe is het? Staat het in de krant Een antwoord behoefde hij niet, want hij zag zijn vrouw aandachtig le- Benedict Silberman, Tekst: Tom van Maaren) van de Steravonden „De gilde viert". In elke muziekhandel is dit vrolijke lied voor zang en piano te bekomen voor f 1,10 De verkoop aan de handel is in handen van Ed. Altona, Amster dam en voor België: Ed. Herman Brauer, Brussel De uitgeefster heeft zich tegenover de NCRV verbonden deze uitgave ter hand te nemen ten bate van het Kon. Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding. Daar iedere luisteraar deze tune, die op zo leuke wijze verschillende be roepen bezingt, zal willen bezitten, zijn de verwachtingen omtrent de verkoop hoog gespannen. Voetbal. De enkele wedstrijden die werden gespeeld waren voor sommige clubs erg belangrijk. Breskens nam geen halve maatregelen en fabriceerde in Middelburg tegen Zeelandia weer de nodige doelpunten (17), waardoor Breskens zich geheel in veiligheid stelde. Breskens kan zelfs nog tot de vijfde plaats opklimmen, wanneer de twee nog te spelen wedstrijden tegen Souburg en Oostburg (beiden thuis) worden gewonnen, wat intussen best mogelijk is. Oostburg vervulde haar sportieve plicht door Aardenburg met grote cijfers te kloppen (62). Hier door is Biervliet veilig gesteld en moet Aardenburg, evenals Oostburg, degra deren naar de vierde klasse. De kampioen van de 2e klasse Dosko had geen succes bij haar poging een plaats in de ie klasse te veroveren, daar ook de uitwedstrijd tegen Theole werd verloren. De Bergenaren kunnen het dus opnieuw proberen. Ook Hulst had een slechte start in Steenbergen, waar met 21 werd ver loren. De kans blijft echter aanwezig, daar Steenbergen nog naar Hulst moet komen. Tenslotte werd Middelburg II, door een 31 overwinning op De Zeeuwen II, kampioen van de reserve tweede klasse, zodat Middelburg het deze competitie wel bijzonder goed gedaan heeft. Insider. FILMNIEUWS Zaterdag wordt in Bio Lux te Bres kens de film „Bastogne" vertoond een film die zowel artistiek als technisch de graad van perfectie bereikt. Het is de geschiedenis van het laatste winter offensief der Duitsers in de Ardennen in 1944, waar een handjevol Amerika nen onder de bitterste omstandighe den, in ijzige koude stand hielden en zelfs voor de grootste zege in deze Wereldoorlog zorgden. Het is een machtig verhaal geworden van echte kerels die te nederig waren om helden te zijn en te kordaat om geen helden te zijn. Meedogenloos en toch vol humor en levenshonger, zal dit verhaal van 50 mannen en een meisje, de vrouwen doen leren de man beter te begrijpen. IV. Van tweéje weten je noe, wat of ze mossen uutvoeren. In noe den dèrden. Meè eên of tweè man in de schute konnen z' alleêne mao stille vissen, zoöas ze da noemen. Vier, vuuf, zes keêr op dezelde plekke inzetten, in a 't nie goeng, dan maor 'n èndje vèder zen. Van Bergen ging op de rand van haar stoel zitten en las over haar hoofd mee. Af en toe knikte hij. „Die jonge dame kan goed schrij ven," prees hij. „Eigenlijk heeft ze het een beetje te mooi gemaakt, maar al- la Zo zijn krantenmensen nu een maal". „Toch maar goed, dat mijn naam niet genoemd is," vond Kees. „Ja, hoewel ingewijden begrijpen wel, dat jij het bent," meende Van Bergen. Tante Fien zal het zeker wel snappen". Kees lachte. „Ze zal er ook wel het nodige van te zeggen hebben, veron derstel ik". Tegen half zes reed Kees met de Chrysler van zijn vader naar de Her tenlaan. Gekleed in zijn nieuw, blauw costuum, dat intussen voor hem ver vaardigd was. Het zat hem als gegoten. (Wordt vervolgd). 81. „Hier ben ik", denkt de stakker zuchtend, „Althans voorlopig uit de brand" Want aan het schuitje hangt als ballast, Een aantal zakken vol met zand; Zij stort ze over Sambo leeg, Die nu de volle lading kreeg! roeien. Af in toe zat 'r wat op 't net, dikkels niks. Vooral at de paolienk nie liep, was 't al eêl slap mee de vangst. Jan ao d'r nie meê van t'rug, van die maniere van vissen. Eêl vroeger ao tie 't wè gedaon, mao noe a jaoren lank gieng d'r eên mee om te polsen. Die most dan langst de kant loópen in mee 'n lange stok in 't riet steken om de paolienk op te jaogen. A 't 'n bitje licht was, kó j' an de bewegieng van 't riet zien, da z' uut de kant schoot. De schute lag dan 'n èndje vooruut, 't net was ingezet, in de polser kon beginnen. Vlak achter de schute scheên- den die dan uut, in dan wier sebiet 't net opg'aold. 't Spreek vanzelf, da j' op die maniere vee meêr vieng as mee stille vissen. A 't 'n bitje meeliep, gebeurden 't wè, dat 'r 'n stik of vier, vuve g'liek op 't net zaoten. Ook wel eês minder, of glad niks, da spreekt. Maor in ieder geval zat 'r eêl wa meêr afwisselieng in Ziezoo, noe oóp ik, da 'k iedereên an z'n verstand ge- brocht èn, waorom of ze mee ulder drieën an de kreke waoren Wao was ik noe ook wee gebleven O, jao, z' aon angespannen in ze konnen be ginnen. Jan in Sjaorel giengen in de schute, in Pier nam z'n polsstok. Dat èndje bie de zaote naomen ze mao nie, wan daor aon z' ondertussen a zoóvee gescharreld, dat 'r wè geên stèrt meê zou zitten. Langst de weie was 't ook ost nóóit wadao plasten de koeien te veê an de kant, maor omdat die noe al een paor daogen in 'n and're weie liepen, zouen ze t'r van aovond 'n keê bienemen. 'n Èndje geroeid, 't net ingezet, in Pier kon an 't wérk. Ier was 't polsen nog nie zoo lastig. De kant van de weie lag nie veel oóger as 't waoter, in 't liep t'r makke lik. De vangst was nao gewènte nie vee, in dan nog kleine, stoppenaolden. 't Zou strek wè beter oóren, a z' an de rietmatte kwaomen. Dan wier 't voo Pier 'n eêle kerwei. Da was achter de weiedao lag 't land veel oóger as 't waoter van de kreke, in die wier daor ook vee dieper, 'n Smal gos- kantje, in vèder ao j' an d' eêne kant waoter, in an d' and're kant veldvruch ten. Di jaor lag t'r 'n groóte partieje sukerbeêten. Wordt vervolgd. Plaatselijk Nieuws Schoondijke. Oudermiddag Landbouwhuishoudschool. De jaarlijkse oudermiddag van de landbouwhuishoudschool alhier had dit maal een bijzonder karakter door de aanwezigheid van de schoolarts dr. K. Pels, die sprak over het onderwerp: „Moeilijkheden bij de meisjes in de puberteitsjaren". Het spreekt vanzelf dat dit onderwerp aller belangstelling had en ongetwijfeld zullen vele moe ders hieruit wat geleerd hebben. Van de geboden gelegenheid om in de pauze de school te bezichtigen en met de leerkrachten te spreken over de prestaties van de meisjes, werd een dankbaar gebruik gemaakt. De presidente van de Commissie van Toezicht, mevrouw Ramondt, stelde tenslotte voor, een ouderfonds op te richten, welk voorstel spontaan werd aangenomen. Het doel van dit fonds is, bijdragen te verzamelen van Maar door het lossen van de ballast, Krijgt de ballon de vrijheid weer, Hij schiet dus plotseling naar boven En weldra, ziet men hem niet meer Niets hoort men in de stille nacht Dan juffrouw Hupstra's jammerklacht de ouders van leerlingen en oud-leer lingen en verdere belangstellenden en dit fonds aan te bieden bij de officiële - opening van het nieuwe schoolgebouw, welke plechtigheid binnenkort verwacht mag worden. De goed geslaagde mid dag werd mede bijgewoond door de voorzitter van het schoolbestuur, burge meester F. A. van Rosevelt. Nieuwvliet. Kermis. De kermis is weer voorbij en het mag gezegd worden, het bezoek aan de gemeente is meegevallen, de slechte weersomstandigheden in aanmerking ge nomen. Dit laatste was echter oorzaak, dat de kermisexploitanten op straat het niet overstelpend druk hadden. In de dansgelegenheden heerste des avonds een gezellige drukte en kon men jong en oud lustig in het rond zien zwieren. Natuurlijk had ook nu weer op 3e Pinksterdag de traditionele ringrijderij te paard plaats Het doet altijd prettig aan de glimmende Zeeuwse paarden, waarop berijders met vrolijke gezichten, door het dorp te zien komen. Breskens. Brand. Door het in brand vliegen van een petroleumstel brak gisteren brand uit in de noodwoning van dhr. J. M. in het Noodplan alhier Door kordaat optreden van mevr. Visser-Hovestadt, die het vuur met emmers water wist te blussen, werd een ramp voorkomen. Overplaatsing. Met ingang van 1 I Mei j.l. is de Wachtmeester der Rijkspolitie le klasse E. van Bunder van de Groep Koewacht gedetacheerd op de Groep Breskens. IJzendijke. Wielercours. Onder grote belangstelling had op Derde Pinksterdag alhier de jaarlijkse wielercours plaats. De jonge renners gaven een goede sport te zien. Nadat Burgemeester jhr. L. E. D. von Bönninghausen tot Heringhaven, de renners had toegesproken, gaf hij het sein van vertrek voor 53 nieuwe lingen w.o. enige uit België. Het parcours was 6 k.m. lang en er moesten elf ronden worden afgelegd. De renners zetten er direct een hoog tempo in en spoedig bleven er achter. Brouwer wist zich los te maken, maar na drie ronden werd hij ingelopen, tot hij in de zesde ronde in de kopgroep door een val werd uitgeschakeld. In middels had Borremans een uitloop- poging gewaagd, die slaagde. Enige tijd werd hij fel achterna gezeten door Verhelst en Hermans, maar Borremans wist zijn voorsprong geleidelijk te ver groten om tenslotte met 1V2 minuut voorsprong onbedreigd te winnen. De strijd om de tweede en derde plaats werd op de eindstreep beslist ten gunste van Verhelst. Het tempo bleek voor sommige deelnemers te hoog, zodat er enige uit vielen. De uitslag was: 1. A. Borremans, Hogerheide; 2. M. A. Verhelst; 3. P. Hermes, Oud Gastel; 4. H. Schoen- makers, Blerik; 5. J. L. Coone; 6. P. Oomen, Etten; 7. C. Raymaekers, Veld hoven; 8. Th. Ollensius, Westdorpe; 9. A. van Deyk, Sprundel; 10. J. Hof land, Beverwijk.

De Schakel | 1951 | | pagina 2