Noorse reus aan de wandel ROZENOORD Het verlaten eiland De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 331 Vrijdag 18 MEI 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra VJ V.N. is toegenomen, nu zij in feite over een collectief leger beschikken. Wij zullen op die weg moeten voort gaan, zij hij, omdat de oorlogstoestand waarschijnlijk nog lang zal voortduren. Op de eerste steenlegging terug komend herinneren we aan de sympa thieke woorden van Ds. Fournier uit Oostburg. Deze sprak als praeses van het Classicaal Bestuur. Dit zegt ons genoeg en moet voor ons, protestanten West Zeeuwsch-Vlaanderen, vol doende zijn, onze steun te geven en blijven geven aan dit stuk ere-werk, genaamd Rozenoord. De lasten lijken groot, maar gezamenlijk gedragen, valt dit wel mee. Dan herinneren we met groot ge noegen aan de woorden van de heer Wage, die als loco-burgemeester van Sluis de verblijdende mededeling deed van een gift van gemeentewege, met algemene stemmen toegekend, voor meubilair in ons nieuwe gedeelte tot een bedrag van f 250,gedachtig aan mijn suggestie van een dubbeltje per inwoner. Mogen de andere gemeen ten dit goede voorbeeld volgen. Na de eerste steenlegging gaan we nu denken aan de dakpannen. De bouw schiet op. Als de gebinten geplaatst worden, zult u uw bijdrage wel ge zonden hebben. De goede voorbeelden werken goed, de eerste duizend gulden nadert. Wie zal dit eerste mijlpaaltje nemen Wijdt uw Pinkstergedachten alsnog aan ons. Uw heilige geest moge ons goede streven bezielen om op deze weg voort te gaan. Namens het bestuur, M. Maas te Biervliet - Giro 84634 Verantwoording Vorig totaal f 721,18 N.N. te Groede - 2,50 Fa Wed. P. Zonnevijlle, Sluis - 10, Mej. S. J. Vermeulen - 5, I. Leenhouts - 25, M. Verschoore - 10, A. Vermeulen - 20, J. P. Verheul - 50, J. Mathijs-Vlaminck - 25, J. P. Lucieer - 25, Totaal f 893,68 Zo blijft het goed gaan. Met warme dank. Ter navolging. „Heeft ze je geïnterviewd?" infor meerde mevrouw Van Bergen belang stellend. „Ja, maar ik heb bedongen, dat mijn naam niet genoemd wordt. Dat heb ik liever niet, mede met het oog op va- der's positie in de stad". Van Bergen knikte. „Heel verstan dig". Gedurende de morgen maakte Kees een wandeling in de stad, in de stille hoop het wagentje van Josien te ont moeten, maar er gingen wel verschil lende Morissen voorbij, zonder echter die van de journaliste. En tegen twaal ven ging hij, een beetje uit zijn hu meur, weer naar huis. Gedurende de rest van de week vertoefde hij des morgens een paar uur bij zijn vader in het privékantoor om zich alvast een beetje voor te be reiden voor zijn komende taak op de Bank. In de middag ging hij meestal met zijn vader's wagen een eindje toeren en dan vermeed hij de drukke wegen. Zonder dat hij er zelf nog erg in had, was de naam Eefje langzamer hand aan het vervagen en kwam daar voor in de plaats de kleine, zwarte journaliste. Want af en toe betrapte hij er zich op, dat hij aan Josien dacht. Hij had haar echter, sedert die avond bij de Julianatoren niet meer gezien. Zaterdagsmiddags, even voor het koffiedrinken, kwam de krant. Kees, gedachtig aan de woorden van Josien: 7) door P. DE VRIES. Hij was een beetje onthutst. „Eigen lijk hebben we dus geen verschil van mening, ik dacht vandaag, nadat ik U ontmoette, dat U wel zo ongeveer de hele dag op een krantenbureau zat". Ze schoot in een lach en het scha terde door de stilte in de vallende avond. „Nee, hoor, ik ben geen bureau journaliste. Ik ben er altijd op uit. Soms overdag, soms 's avonds, dan hier, dan daar. Reportages is mijn fort. En interviews. En ik ben ook hele maal niet van plan om mijn hele ver dere leven journaliste te blijven. Ik zal 'te zijner tijd ook wel trouwen, want daarin moet ik U gelijk geven: dat is tenslotte de roeping van de vrouw. Dat er uitzonderingen zijn, och, die zullen er wel altijd in het leven blij ven. Maar die had je vroeger ook". „Maar toch niet zoveel als tegen woordig". „Och kom. Maar om U te bewijzen dat ik ook de eigenlijke taak van de vrouw versta, nodig ik U bij deze uit om eens een avondje bij ons te ko men dineren. Mijn vriendin zal het zeker op prijs stellen. En dan moet U nog eens wat vertellen over Indo nesië. Weet U, dat U prettig kunt vertellen Dit laatste wist ik niet. En de uit nodiging neem ik vanzelfsprekend graag aan. Het zal me zelfs een groot genoegen zijn om kennis te maken met Uw home. En natuurlijk met Uw vriendin, juf frouw Klein Leugemors „O, zegt U alstublieft Josien. Mijn achternaam vindt ik monsterlijk." „Afgesproken, |osien. Als jij ten minste Kees zegt. Ik houd ook niet erg van dat „meneer" en zeker niet, als je al die jaren aangesproken bent met vaandrig." HOOFDSTUK IV. De volgende morgen aan het ont bijt, vroeg Van Bergen„Zeg Kees, hoe is dat eigenlijk afgelopen met die journalist?" Kees keek zijn vader een beetje nuchter aan. „Journalist?" herhaalde hij. „Ja, hij wilde je toch immers inter viewen? Van welke krant was hij?" Kees schoot in een lach. „Die is goed! Het was geen „hij", maar een „zij". Het is namelijk een vrouw juffrouw Klein Leugemors." „O, wacht eens, die ken ik wel. Haar vader is jarenlang redacteur ge weest. Woont ze niet ergens op het Loo?" „Daar in de buurt. Aan de Herten laan. Samen met een vriendin. Haar ouders zijn al jaren geleden gestorven. Het lijkt me een energieke vrouw." „Ja, dat zal wel. Ik ken haar maar heel oppervlakkig. Ze heeft een rekening courant bij ons. Maar ze zal wel een goeie baan hebben, want onlangs heeft ze een kleine auto gekocht." „Klopt. Een Morris. Ik heb er gister avond in gezeten. Ik ben uitgenodigd om er Zaterdagavond te komen dine ren." door J. P. de Klerk. Trygve Lie zal het wel niet met ons eens zijn, maar als we hem zo eens een poosje hebben beke ken, achter groene, blau we en witte tafels, met z'n grote houten hamer, dan vinden we 'em echt geschikt voor een plaatje, op een pak havermout. Misschien zou een op name, zo ten voeten uit, ook wel op een fles lever traan passen - als aan moedigende reclamena het gebruik! We bedoe len maar, dat deze Noorse reus, in zijn bizonbere functie als Secretaris- Generaal van de Ver enigde Naties, z'n figuur mee heeftWat een gestalte, breed, gevleesd, massief als een rots blok Er is gezegd, dat me neer Lie de bekenste en meest gefotografeerde man van de V.N. is. Wel, dan heeft hij nu in de afgelopen weken de pers gelegenheid te over ge geven, de bekendheid zowel als de foto-collectie in ruime mate te vergro ten. Immers, hij maakte een uitgebreide rondreis voor besprekingen in de hoofdsteden van de lan den rond de Middellandse Zee, in Arabië en West- Europa, die een aardig succes is geworden voor het aanhalen der betrek kingen met de V.N. Een goodwill-missie van de belangrijkste en toegewijdste vertegenwoordiger, die de V.N. heeft. Trygve Lie is van nature geen krachtpatser of supermens, inte gendeel, een gemoedelijk en vooral ge duldig man, maar hij kan goed praten. Dat is door zijn jongste reis onder streept. I* Damascus zij hij, dat de machi nerie van de Verenigde Naties juist ter beschikking staat van landen als Israël en Syrië, die een betrekkelijk klein geschil moeten overbruggen. In Tel- Aviv voegde hij hieraan toe, het een juist voorbeeld te vinden, dat Israël en Syrië zich terstond, uit eigen be weging, tot de V.N. hadden gewend. In Beiroet merkte Lie op, dat Korea één van de belangrijkste sleutels blijft, waarmee de deur kan worden geopend tot wegneming van de spanningen in de wereld. In Cairo zei hij, dat als men wil, dat de V.N. oorlogen voorkomen, alle aangesloten landen die vrede verlangen, daadwerkelijk en volledig deel moeten nemen aan de overeengekomen activi teiten. In Ankara verklaarde Lie, dat de V.N. op het ogenblik geen groter wens hebben, dan het staken van de vijandelijkheden in Korea, doch dat hier niets van kan komen zo lang de Noordelijken, en zij die hen bevoor raden, niet ophouden met hun aan vallen. In Istanbul wees hij er op, dat alle leden-regeringen van de V.N. onder het oog zullen moeten zien, dat de wereld in een gevaarlijke crisis is ge raakt, omdat geen enkel plaatselijk conflict plaatselijk blijven kan. In Athene zei Lie, ondanks alles wat gebeurd was en nog gebeurde, wat te geloven in de belangrijkheid van het instituut der Verenigde Naties, dat immers op vele terreinen de voor uitgang van de wereld bewerkstelligt. In Belgrado, waar Tito een speciale persconferentie had georganiseerd, zet te Lie uiteen dat de kracht van de

De Schakel | 1951 | | pagina 1