BRILLEN „Ver land enjoch dichtbij" El Het verlaten eiland ROZENOORD „We 'jSiiÜemaeftei:" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 330 Vrijdag 11 MEI 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Een paar dagen vóór de verjaardag van H.M. de Koningin verscheen de zilveren vogel boven het loodgrijze, natte Schiphol, waar de regen onbarm hartig neerplensde op een schuchtere groep mensen, die verlangend uitzagen naar het K.L.M. lijntoestel uit Buenos Aires. Vlot gleed de machine naar de startbaan toe, rolde uit tot voor het platvorm van het hoofdgebouw. Onze onovertrefbare Good will-Ambassadeur, de Prins der Nederlanden, was terug gekomen van zijn tweede reis door Zuid-Amerika! Met reden tot blijdschap, over het succesvol verloop, het uitbun dig enthousiasme van de hartelijke Chilenen en de charmante Argentijntjes, de gulheid en waardering van de gast heren, en het uithoudingsvermogen van het hele gezelschap! Achtergelaten zijn nu de onverge telijke groene Pacific en blauwe oer wouden, de oneindige purperen pampa's en zwarte reuzengebergten, herfstnevel en Zonda-winden, moerassen als van een Rio de la Plata en snikheet asfalt als van een Boulevard de Julio - alles vermeld in lange rapporten over indruk ken en gesprekken, die aan de regering worden overgelegd ter bestudering. Veertig uren vloog de zilveren vogel - wonder van vernuft - met als regel de Prins zelf aan het stuur. Wie weet, hoe spoedig reeds, over een half jaar misschien, zullen die veertig uren voor een derde reis worden uitgevlogen. De Goodwill-Ambassadeur gunt zichzelf zo weinig rust„Zilveren vogel, waarheen is Uw vlucht"Men mag er Nederland om benijden, zulk een Prins te hebben! Telkenmale op FEUILLETON 6) door P. DE VRIES Kees bestelde nog iets en gooide toen het gesprek op een ander onder werp. „Zo," zei hij, terwij hij haar recht in de ogen keek, „nu heb ik zowat mijn hele doopceel gelicht, nu bent U aan de beurt. Hoe komt U eigenlijk zo in het kranlenwerk ver zeild Dat is toch eigenlijk niets voor een vrouw!" Ze vatte meteen vuur. „Waarom niet?" vroeg ze, haar wenkbrauwen fronsend. „Is een vrouw minder dan een man?" Hij lachte hartelijk over deze laatste opmerking. „Welnee, zo bedoel ik het niet. We hebben immers tegenwoordig vrouwen als rechter, als raads- en kamerlid en als arts. Vrijwel ieder be roep staat in deze tijd voor de vrouw open. Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat de vrouw zich op een lijn moet stellen met de man. De emanci nieuw legt het Huis van Oranje nieuwe, onverbreekbare banden met de onder danen, die telkenmale worden verrast, door wat de leden van dit Huis be reid zijn, voor hen te doen. 't Legt verplichtingen op. Het volk van Neder land blijve niet in gebreke die na te komen en het voorbeeld te volgen van moed en ondernemingslust. De rege ring van Nederland verzuime niet, alles te doen wat in haar vermogen ligt, om, die moed en ondernemingslust te bevorderen J. P. de Klerk. Over de officiële en particuliere be langstelling bij de symbolische eerste steenlegging van onze nieuwe vleugel kunnen we tevreden zijn. Dat geeft de burger moed om op de ingeslagen weg voort te gaan. De samenkomst had plaats in de Kerk. Waar kon die beter plaats vin den, afgezien van het feit, dat Rozenoord een stichting is van de diaconieën. Al doen we bij voortduring een beroep op uw materiële steun, deze vindt zijn oorsprong in de morele verantwoor delijkheid voor onze ouden van dagen. En waar kunnen beter deze zedelijke normen worden aangelegd dan in de Kerk, waar we steeds horen van Gods liefde en barmhartigheid. Help een sprankje van die liefde te benaderen door uw goede hart te laten spreken, dat uw portemonnaie doet open gaan zonder bezwaren of op- en aanmer kingen. De voorzitter las een lijstje van ver hinderingen voor. Warme belangstelling sprak uit deze brieven. Jammer, dat de Commissaris der Koningin elders patie heeft ook haar nadelen". „Bijvoorbeeld?" „Och, hoe moet ik dat nu duidelijk maken? Ik zou het zo kunnen formu leren: de vrouw verliest veel van haar charme, als ze zich gaat verplaatsen op een terrein, dat eigenlijk des mans is". „Ik zou niet weten waarom, want „Laat U mij even uitspreken," on derbrak hij haar min of meer beslist. „Kijk eens: de roeping van de man is om zich een positie te veroveren in het maatschappelijk leven. Of dat nu timmerman is of melkboer, krantenbe zorger of arts, advocaat of machinist - ik noem maar iets, wat me te binnen schiet - doet niets terzake. Hoofdzaak is, dat hij op zekere leeftijd op behoor lijke wijze in zijn onderhoud kan voor zien, nietwaar? Wel, is hij eenmaal zover dan zoekt hij zich een levens partner, als hij dat niet reeds onder wijl gedaan heeft. En als er een huis is en meubels, dan gaat men trouwen en men sticht een gezin, alles heel normaal. De jonge vrouw heeft zich op haar beurt voorbereid voor de taak, OOSTBURG moest zijn. Zijn medeleven met ons Rozenoord doet ons goed. Door hetgeen de voorzitter zei is wel bevestigd, dat onze plannen niet stilstaan met de voltooiing van de nieuw bouw. We zullen onze bedoelingen steeds nader aanduiden. Gezegd is het niet, maar begrijpen kunt u wel, dat door de dure tijden de exploitatie-kosten hoger worden. Oude mensen, die zich juist konden bedruipen, kunnen dit nu niet meer. Op velen mag ik een beroep doen, om juist dezen te helpen. Zelf standig hebben ze hun leven geleefd, zelfstandig willen ze sterven, zonder in de termen van steun of bedeling te moeten vallen. Als uw giften en gaven rijkelijk vloeien, kunnen hun onkosten dezelfde blijven, waarmee ook de diaconale en gemeente-patiënten ge baat zijn. Kortom, u doet dan een zeer goede daad van werkelijke barmhartig heid en zonder aanzien des persoons. We zien de voltooiing van de eerste duizend gulden naderen. Volg het voor beeld van uw vrienden en kennissen en help vlug de eerste duizend vol maken. Dan zet ik een streepje aan de balk en we gaan rustig verder met deze zaak voor ons eigen landje, het Landje van Cadzand. Namens het Bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Verantwoording Vorig totaal f 648,68 B. J. de M. te Ritthem f 2,50 Ds. Wiebosch te Biervliet, uit de catechisatiebus Bv. en Dw. f 10, Iz. Luteijn te Goes f 10, Iz. de Hullu-Becu te Groede f 25, A. de Hullu-Kruissen, Groede t 25,— Totaal f 721,18 Met warme dank en voort naar de eerste duizend gulden. Wie volgt? Nu het zomerseizoen weer voor de deur staat, denkt een ieder, om moge lijk zijn lang gekoesterde wensen en plannen te verwezenlijken. Speciaal voor ,de Schakel" meen ik er goed aan te doen, om hierover het een en ander eens te schrijven. Ja, en dat niet alleen voor degene die op reis gaat, maar ook voor diegene, welke om wat voor redenen dan ook, dit niet zullen doen. Begrij- die haar natuurlijke is: huisvrouw en moeder. Ze moet behoorlijk kunnen koken, de woning schoonhouden en later, als er kinderen komen, deze ver zorgen en samen met haar man op voeden tot nuttige leden in de maat schappij. Zo zie ik het normale leven. Maar neem nu de moderne vrouw. Is ze van enige standing, dan gaat ze studeren. Ze wordt advocate of arts, kriigt een taak in het sociale leven of wat dan ook. Is dat haar roeping? Ik meen hierop ontkennend te moeten antwoorden „Maar „Een ogenblik, ik ben zo klaar en dan moogt U zich verdedigen. Vroe ger, toen wij kinderen waren, ging een meisje, als ze van school af kwam, in een dienstje. Daar leerde ze alles wat behoort tot de taak van de vrouw in huis. Komt de man in haar leven, dan trouwt ze en is ze berekend voor dat gene, wat van haar verwacht wordt. Maar zie nu eens de jonge vrouw van tegenwoordig uit de werkende stand. Die gaan naar een fabriek of een atelier, worden busconductrice of pelijk, dat Schakellezers zich misschien zullen afvragen, waarom dit stukje; met welk nut? Welnu, niets anders dan voor beide partijen (als vorenstaand aangegeven), te doen verstaan en te beleven „Ver land en toch dichtbij". Als „explicator" van gezelschappen mocht ik het voorrecht hebben, om een aantal van 4000 personen de pro vincie Zeeland en België op mijn toch ten te laten zien. Zoals U zelf wel weet, is Zeeland een der moeilijkste provincie's om te bereizen, echter door zijn stromen en eilanden is het zeer zeker ook één van de meest bezienswaardigste, waarbij in de allereerste plaats tevens zijn rijk dom aan historie niet mag worden vergeten. Mijn gedachten gaan uit naar het beroemde Zwin, waar Napoleon eens de veerman omkocht, naar een „Jantje van Sluis", naar een Retranchement, kortom naar een „Landje van Cadzand", dat zo iedere week zich weer op andere wijze voordoet. Ja, steeds weer met zijn rijke landouwen nieuwe kleuren en aspecten naar voren weet te brengen. Met zijn wilgenbomen (in alle soor ten), ieder zijn eigen taal sprekende, dit met alles weet één geheel te vor men. En deze eigenschappen worden in niet geringe mate nog meer als het ware naar voren gebracht door het heden en zijn historie. Zeeland met zijn verscheidenheid van bevolking (een van de oorzaken zijn wellicht de stromen, welke de provincie rijk is) o.a. de bewoners van het „Landje van Cadzand" hebben meer gemoede lijkheid en gastvrijheid, dan dit het ge val is b.v. in de onmiddellijke omgeving, n.l. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, laten we desnoods de stad Hulst hier buiten. Wat mij op al mijn tochten is opge vallen, mag ik zeer zeker niet nalaten te vermelden. In het „Landje van Cad zand" komt, bij het zien van een ge zelschap toeristen, welke reizen per touringcar, de groet eerder naar voren, dan dit het geval is in andere delen van Zeeland (met uitzondering dan van Schouwen- en Duiveland). Ik weet, dat ik namens alle toeristen hiervoor aan de bewoners van „West Zeeuwsch-Vlaanderen" dank mag zeg gen. Laat ik er tevens aan mogen toe voegen „Blijf zo gemoedelijk en wees dankbaar voor Uw toeristen", ont houdt hen in het vervolg ook Uw groet staan de hele dagen in een warenhuis klanten te helpen. Een kous kunnen ze waarschijnlijk niet stoppen, een stof doek hebben ze misschien nooit in hun handen gehad, gezwegen nog van een dweil en een boender. En eten koken? Ik beklaag de mannen, die la ter dergelijke meisjes als vrouw krij gen. En nu U. U bent journaliste. Prachtig. Hebt reeds een eigen wa gentje en schrijft artikelen en berichtjes voor de kranten. Ik heb respect voor U, zoals voor iedereen, die op ener gieke wijze in het leven vooruit tracht te komen. Maar ik zou U liever in een keuken achter het fornuis zien, met een witte schort voor". Ze lachte en boog even, terwijl ze van haar ijs snoepte. „Dank U wel voor Uw compliment, dat in wezen toch geen compliment is. Maar maakt U zich in dit opzicht over mij maar geen zorgen. Als U morgenochtend om een uur of elf de moeite wilt nemen om bij mij thuis te komen, dan wordt Uw wens vervuld en kunt U me, ge huld in een schort - het is alleen niet wit - achter het fornuis zien. Ik woon

De Schakel | 1951 | | pagina 1