Het verlaten eiland De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 7e Jaargang Nummer 328 Vrijdag 27 APRIL 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V Een millioenenvolk heeft zijn grootste zoon verwelkomd. Jack P. de Klerk. Nog nooit in de geschiedenis van Amerika heeft een generaal zulk een ontvangst gekregen, als MacArthur vorige week speciaal in New-York is te beurt gevallen. Zelfs de grote Eisenhower, die in 1945 de hulde en dank van het Amerikaanse volk in ont vangst kwam nemen, voor zijn trium- ferende legers, «vermocht niet zoveel mensen op de been te brengen. Bijna acht millioen Yankees stonden in New- York saamgedromd langs de veertig kilometer lange route (Lindbergh in 1927 en Ike in 1945 zagen er elk vier millioen), en zij hebben gejuicht, con fetti gestrooid, met vlaggen gezwaaid en feestelijkheden ontketend, dat het MacArthur duizelde. Toen hij ten slotte voor het stadhuis gelegenheid vond enkele woorden te zeggen, bracht hij zijn landgenoten dank, voor de over weldigende ontvangst, niet vergetend, op de ernst van de tijd te wijzen, toen hij zei„Dit is Amerika. Met God's hulp moeten wij het Amerikaans hou den" BEWOGEN TOESPRAAK. Politieke vrienden van de generaal hadden, vóór zijn komst, de hele on verkwikkelijke geschiedenis nogal opge schroefd en in een gevaarlijk stadium gebracht. Door zijn rede in het Con gres echter, hebben zij kunnen begrij pen, dat zoiets niet in de lijn van MacArthur ligt. Hij zoekt het recht, de waarheid en het belang van zijn land. De mogelijke gevolgen van de kwestie komen eerder voor rekening van President Truman, en de politieke kemphanen daarachter. Inmiddels zal de regering in het Kapitool wel zorgen, dat het zo veel mogelijk MacArthur's wenken ter harte neemt, om de Repu blikeinse partij - die aanvakelijk slechts uit louter eigenbelang MacArthur op de schouders nam - weinig argumenten over te laten. De redevoering voor het Congres zal er stellig op nageplozen worden. Bekort was dat: „Het aan de orde zijnde vraagstuk, gaat ver uit boven de inzichten van politieke partijen. Haar betekenis is fundamenteel. Ons nationaal belang is er in hoge mate mee gemoeid. Zouden wij de zaak zomaar van één kant van de wereld uit bekijken, dan zouden onze conclusies een ramp tot gevolg hebben, voor iedereen op deze planeet. In dit verband meent men hier en daar, dat de Verenigde Staten niet sterk genoeg zijn, om tegelijk aan een Aziatisch en een Europees front te vechten. Dat is een ernstige uiting van défaitisme. Voor wat Azië betreft, moge ik er in ieder geval op wijzen, dat de V.S. in het Westelijk deel van de Stille Oceaan een reeks van eilan den beheersen, van waaruit desgewenst op het vaste land kan worden ge opereerd, met zee- en luchtstrijdkrach ten. Onze natuurlijke verdedigingslinie loopt derhalve van Wladiwostok tot Singapore, voorzien van een minimum aan militaire kracht en financiële mid delen. Uit militair oogpunt is het nood zakelijk, dat Formosa hierin wordt begrepen, en dat wordt belet, dat het ooit in handen van de communisten valt. De vrijheid van de Philippijnen Zuid-Afrikaanse vliegeniers in Korea, bespreken de nieuwe situatie. FEUILLETON 4) door P. DE VRIES. Enfin, die tijd was voorbij, voor goed, met al z'n narigheid en gevaren, maar ook met al zijn ervaringen en prettige herinneringen. Het was slechts een intermezzo, zij het dan ook een verbazend lang intermezzo. Nu stond hij weer voor het werkelijke leven. Dat betekende: van half negen tot twaalf uur en van half twee tot vijf op de kantoorkruk, tenzij Ja, wat tenzij? De traditie wilde, dat zijn broer en hij beiden in de voetsporen van vader zouden treden. Dat betekende dus: opvolger worden. Hij, als oudste, te zijner tijd de lei ding overnemende, en Joop, misschien na jaren, ergens anders directeur. De Bank had immers filialen genoeg in Nederland. En zelfs in het buitenland. Als Joop uit de dienst kwam, zou hij tevens wel zijn diploma Engels heb ben en dan kon hij er uit, ervaringen opdoen in het buitenland. Misschien wel naar Amerika. Nu ja, eerst eens een paar weekjes vacantie. Hij moest toch ook nog offi cieel afzwaaien. Z'n spullen inleveren en zo. En hij wilde ook eens een paar dagen uit; Nederland zien. Hij was al zo lang weg geweest uit het vader land. Bij het Veluws eiland stopte hij even, maar daar was 't hem te druk. Langs de kant stonden touringcars en auto bussen en de speeltuin was stikvol kinderen. Nee, verder maar. Hij scha kelde in en reed door naar Arnhem. Ja, dacht hij opeens, laat ik naar Arnhem gaan. Daar ben ik na de oor log nog niet geweest. Er moet zoveel verwoest zijn. Hij toerde door de stad en zag de hiaten, die de dagenlange strijd ver oorzaakt had in het stadsbeeld. Hier en daar zelfs nog puinhopen. Na een poosje kreeg hij er genoeg van. Puinhopen, verbrande dessa's, die had hij genoeg gezien. Meer dan ge noeg. Via Oosterbeek reed hij de Veluwe Veie Zweedse vrijwilligersbataljons van het Roode Kruis, hebben een aandeel in de ver zorging van de tienduizenden doden en gewonden, aan het front tussen Noord- en Zuid-Korea. bepaalde landen buiten de Verenigde Staten, scherpe critiek losgekomen. Dat betreur ik, doch ik meen te mogen aannemen, dat mijn werkelijke opvat tingen, aan vrijwel elk militair, die iets met de operaties in Korea had uit te staan, bekend waren en volledig wer den onderschreven de chefs der mili taire staven tot dusver inbegrepen. Z.g. „oorlogsophitsing" is mij vreemd. Al veel vroeger heb ik herhaaldelijk ge pleit voor het prijsgeven van het mid del oorlog, om internationale geschillen op te lossen. Alleen, zodra de V.S. een oorlog opgedrongen wordt, hebben wij tot plicht, die oorlog aan te vatten, om haar met alle ons ten dienste staande middelen, tot een spoedig einde te brengen! Kan dat soms door een sus- singspolitiek? De geschiedenis is er, om ons te vertellen dat slapheid en halfslachtigheid alleen goed zijn, om de basis te leggen voor nieuwe, ver der gaande eisen van de tegenstanders. Men bedenke, dat mijn soldaten mij hebben gevraagd„Waarom worden op het slagveld bevochten resultaten, teniet gedaan, door ze later weer aan de vijand prijs te geven?" Ik kon hen daar geen antwoord op geven Of zal ik het nu doen? Omdat het militair optreden van de Verenigde Naties aan handen en voe ten gebonden is, daarom is het een tragedie geworden. Daarom staan onze vijand bases ter beschikking, door gren zen beschermd. Dat we toch stand hebben gehouden was een kwestie van schier eindeloos manoevreren, in een gebied, waar onze bevoorradingswegen gunstiger lagen dan die van de com munisten. Als de voorwaarden niet zowel als van Japan zou hierdoor direct in gevaar komen, en hoogstwaarschijn lijk zouden onze troepen worden ge dwongen, zich op de Amerikaanse Westkust terug te trekken". Heren Afgevaardigden en leden van de Senaat, ik leef reeds in de avond schemering van mijn leven, en mijn hart gevoelt geen bitterheid terwijl ik hier ben. Ik heb maar één doelmijn land te dienen. Zoals ge weet, werd ik niet geraadpleegd, toen de President in Juni 1950 het besluit nam, de aan gevallen republiek Zuid-Korea, te hulp te komen, doch dat besluit was wel gezond. Na gewapend optreden ston den de Verenigde Naties vrij spoedig voor de verwezenlijking van hun doel einden - tot Communistisch China, militair tussenbeide kwam. Zo ontstond een nieuwe situatie, die onmiddellijke diplomatieke stappen vereiste, die helaas niet werden genomen. Als thans tegen de Chinese aggressie te nemen maat regelen, zie ik nog vier mogelijkheden ie. Verscherping van de economische blokkade tegen Rood-China. 2e. Bewaking van de hele Rood-Chi nese kust, door vaartuigen van de marine. Opheffing van de bestaande be perkingen voor luchtverkenning, t.a.v. Mandsjoerijë en de kust plaatsen van China. 4e. Machtiging van de Chinese rege ring op Formosa, haar strijdkrach ten in actie te brengen. Wat ik in het verleden heb gezegd over de in het Verre Oosten te volgen politiek, is dikwijls in verwrongen vorm bekend geworden. Daarop is vooral in 3e op, langs de oude bekende plekken van vroeger en tegen etenstijd was hij weer thuis. Vader zat al in zijn hoekje de krant te lezen en keek belangstellend naar zijn oudste zoon, toen deze de kamer binnenkwam. „En hoe rijdt de wagen?" „Puik.. Heel wat anders als een jeep". „Waar ben je geweest?" „Arnhem eens bekeken. En langs de Hoge Veluwe terug. De heide begint ai te bloeien". „Ja, het is ook al half Augustus". Ja, dacht Kees, het is al half Augustus. Over een maand moet ik weer geac climatiseerd zijn en aan het werk. En dat vooruitzicht lokte hem op dit ogen blik niet erg. DERDE HOOFDSTUK. Geleidelijk aan raakte Kees weer thuis in zijn omgeving. Hij maakte een praatje met oude kennissen, stapte bij de bekende winkeliers eens binnen en groette joviaal de buren. Z'n uniform had hij nu ingeleverd en nu was hij weer in burger. Dat leek hem beter, nadat hij vier jaren de wapenrok ge dragen had, hetzij battle- of evenings- dress. Af en toe betrapte hij er zich zelf op, dat hij zijn revolver miste. Die leegte op je heup, dat was zo vreemd. Maar aan al die dingen zou hij wel wennen. Hij had een dag doorgebracht bij tante Fien en oom Bert, zoals de fa milietraditie wilde. En was blij, dat het avond was en hij weer naar huis kon gaan. Oom Bert mocht hij graag, maar van tante Fien kreeg je na een half uur al schoon genoeg. Haar mond stond niet stil Op een morgen, aan het einde van Augustus, nam hij de fiets van zijn broer en zei, dat hij een paar uur ging peddelen. Kalmpjes aan door de stad. Oude bekende hoekjes zien. Tenslotte hield hij van Apeldoorn. Rustig fietste hij de Hoofdstraat uit, de Loolaan op. Bij de Gedenknaald sloeg hij rechtsaf, de Waldeck Pyr- montlaan in. Hier, bij de spoorlijn, had hij vaak als jongen gespeeld. Nu speel den er andere kinderen. Zo was immers het leven (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1951 | | pagina 1