MacArihur zoenoffer of zondebok? Het verlaten eiland ROZENOORD De ALGEMEEN NIEUWS- schakel EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WÉST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 327 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 Vrijdag 20 APRIL 1951 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f ljper kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra V. (Nadruk verboden) een boemerang Truman gooide naar Tokio door J. P. de Klerk De regering van President Truman, heeft duidelijk getoond, niet in staat te zijn de viede te bewaren, of een oorlog te voeren. Het ontslag van Generaal Mac.Arthur, zowel als het verlies van 60.000 Amerikanen aan doden en gewonden in Korea, vormen hiervan o.a. het bewijs. Wij vragen ons af, of thans het voetstuk gereed is voor de herhaling van een Munchen in optima forma. En tevens of voortaan de Amerikaanse militaire leiders in Europa, onder wie generaal Eisenhower, moeten zwijgen, als zij het niet eens zijn met de regering, zodat het Congres niet meer de mening van competente militaire autoriteiten zal vernemen, en iedere militaire of burgerlijke func tionaris in een regeringsorgaan dras tische represailles kan verwachten, voor het geval hij de Minister van Buitenlandse Zaken niet volgt. Achten de opstellers van het besluit van 1945, dat China aan de commu nisten kon worden overgelaten, zich nu vrij, hun koers van overeenstemming verkrijgen door concessies te doen, welke door het conflict in Korea on mogelijk was geworden, te vervolgen Deze opstellers waren toch de Presi dent, zijn Minister van Buitenlandse Zaken en zijn Minister van Defensie Dat was de eerste duidelijke reactie van Truman's tegenstanders, binnen Amerika. De tweede kwam uit Tokio, van Mac.Arthur's naaste medewerker, generaal-majoor Whitney, die tegelijk ontslag heeft aangevraagd uit de mili taire dienst. Generaal Mac.Arthur heeft mij toe gestaan te ontkennen, dat hij de be velen van President Truman, ten aanzien van een zich onthouden van politieke verklaringen, niet zou hebben opgevolgd. Hij is op geen enkel punt schuldig aan ongehoorzaamheid, tegen hen, die officieel boven hem zijn gesteld. Boven dien heeft men generaal Mac.Arthur nimmer speciaal belet, verklaringen af te leggen over de oorlog in Korea. Integendeel, de President zelf heeft hem verzekerd, dat zijn bevoegdheden on beperkt inhouden, verklaringen uit te geven over de Koreaanse oorlog èn wat daarmee samenhangt. De inhoud daarvan heeft overigens, steeds en uitsluitend, betrekking gehad op militaire aangelegenheden, die de generaal, als opperbevelhebber naar voren mocht en moest brengen. Na FEUILLETON 3) door P. DE VRIES. „Dat heb je nooit geschreven," ver weet zijn moeder. „Och hij wuifde luchtig met zijn hand; „waarom zouden we jullie ongerust maken? Per slot van reke ning waren we er niet voor ons ple zier". Ze zuchtte. „Dat is gelukkig nu alle maal voorbij. En als we denken aan al de jongens, die daar gebleven zijn, dan ben ik dankbaar, dat ik jou weer gezond en wel terug heb. Het had ook anders kunnen zijn". „Zeg dat wel. Maar ik heb er dan ook schoon genoeg van. De kapitein zei, dat ik in Holland in dienst kon blijven, maar ik pas er voor. Vier jaar vind ik lang genoeg. Ik ga nu het burgerpakje weer aantrekken". Ze keek hem onderzoekend aan, terwijl hij genoot van de heerlijkheden op het blad. „Je kleren zullen je wel Drukte in de oorlogshavens van Formosa. Tsjang Kai Shek wacht er zijn kansen af. Doch op Mac.Arfhur kan hij voortaan geen beroef) meer doen. drukkelijk inbegrepen de verklaring van de 24ste Maart, waarin hij aandrong op maatregelen tegen de aanvoerbases in Mandsjoerije, c.q. uitbreiding van de oorlog tegen de Chinese communisten, tenzij dat ze tot onderhandelen bereid zouden zijn. In dit licht dient men ook de veelbesproken brief te zien, die generaal MacArthur schreef aan de voorzitter van het Huis van Afgevaar- digen te Washington, waarin hij ver schillende zaken besprak, en de politiek van de U.S.A. ten aanzien van Europa, scheen te becritiseren. Daargelaten, dat de verklaring en de brief geen verband hielden met elkaar." Op gestelde vragen antwoordde hij later nog met „Ik ontken dat de opperbevelhebber een voorstander zou zijn geweest van uitbreiding van de oorlog in Korea als zodanig. De critiek in deze zin komt slechts van hen, die aanhangers zijn van een algemene sussingspolitiek, waar bij men zich willig voor het karretje van de communisten laat spannen." EEN BOEMERANG. Inmiddels zijn er enige dagen verlo pen. De Marshall-landen hebben hun tevredenheid betuigd over Truman's handelwijze, en de Labour-regering van Engeland is duizelig. We kunnen de zaken nu echter een beetje overzien. MacArthur zal een verklaring afleggen voor het Congres in Washington, is er toegezegd. Maar, wat Londen feitelijk wilde bereiken is al misgelopen: Tru man heeft herhaald, dat de U.S.A. generaal Tsjang Kai Shek en zijn regering op Formosa onvoorwaardelijk als wettig erkent, en dientengevolge geen toetreding van Peking tot de Verenigde Naties in het vooruitzicht stelt! De boemerang heeft namelijk z'n reis terug aanvaard en het is begrij te klein geworden zijn". Hij keek zijn moeder ongelovig aan. „Kom nu, ik ben toch niet meer ge groeid?" „Nee, maar je bent breder gewor den. Je blauwe pak zal je wel te krap zitten". „Ik ga het direct even passen. Hoe eerder ik het uniform voor goed kan opbergen, hoe liever het me is". „Dat begrijp ik. En ik denk er net zo over. Hoewel, je uniform staat je keurig". Hij lachte. „Had U me daar ginds eens moeten zien. Af en toe kwam je thuis vol scheuren en winkelhaken. De dienst in Indië heeft wat kleren ge kost". Een half uur later had hij ziin blauwe pak aan. Moeder had gelijk: het was 'm veel te krap geworden. Hij kon de knopen ternauwernood dichtkrijgen. Zuchtend trok hij het maar weer uit en hulde zich in zijn uniform. Dan maar een nieuw cosiuum kopen. Beneden gekomen, trof hij zijn moe der in de huiskamer. „Vader al op de Bank?" vroeg hij. pelijk, dat President Truman alle moeite doet, de klappen zo veel mogelijk te verlichten. Hoe minder argumenten de republikeinen tegen hem overhouden, hoe beter voor zijn gezondheid MacArthur moest de zondebok zijn. Dat wordt nu duur betaald. De toe komst zal leren, hoe duur, om daarvoor de laatste pion van het Westen in Azië weg te schoppen! Niet MacArthur zul len in de komende weken karrevrach- ten vol verwijten naar het hoofd wor den geslingerd, maar zijn superieuren. Men vergete niet, dat een groot deel van Truman's politieke kornuiten moeite heelt gehad, het optreden van „Harry tegen Mac" goed te keuren. Nog maar twee weken geleden, dienden groepen republikeinen samen met democraten moties tegen hem in, en omgekeerd stonden sommige republikeinen hem samen met democraten te verdedigen. M.a.w. het Congres is verdeeld in zijn meningen, en wee Truman, als men dat vuurtje aanblaast MacArthur voorgesteld als zoenoffer, aan Engeland en de Marshall-landen, is evenmin geslaagd. De zege van Attlee is zonder inhoud, nu Amerika niet van koers wil (durft) veranderen. Truman moet aan z'n hachje denken! GEEN VERBETERING. Zoals het er op het ogenblik uitziet, kan men bezwaarlijk veel verbetering verwachten van MacArthur's verdwij ning. Denken we aan de Japanners, voor wie hij een vaderlijk gouverneur is geweest en voor wie hij een vredes verdrag heeft klaar gemaakt. Denken we aan het volk van de Philippijnen, wier nationale held hij is, en om wie velen toch het communisme verwier pen. Denken we aan nationalistisch China, dat door zijn toedoen de tal loze bittere pillen heeft willen slikken, die Washington gaf, sinds 1945. Den ken we aan de Zuid-Koreanen, die zo nameloos lijden onder een oorlog, die op hun grondgebied wordt uitgevoch ten, en wier belangen hij alleen ver dedigde. Voor deze Oosterse landen betekent de persoon van MacArthur méér, dan Westerse diplomaten kun nen begrijpen. Enige miliioenen men sen zijn moreel geschokt, zonder dat Amerika iets gewonnen heeft - of het zou de amper herstelde samenwerking met een (wankele) Engelse regering moeten zijn. Het heeft er, ontdaan van de franje, veel van, of de hele kwestie Truman contra MacArthur, slechts in de bin nenlandse politiek van Amerika dienst doet, als argument tussen partijen. En en-passant wordt genoegdoening ge geven aan mensen, die vol zijn van afgunst en haat, of egoïstische com merciële verlangens hebben. Dit kwaad straffe zichzelf! Ze knikte bevestigend. „Kom eerst een half uurtje bij me zitten," nodigde ze uit. „Over een haif uur krijg je koffie". „Koffie?" Hij lachte. „Ik heb net m'n ontbijt op. Nou ja, het is ook al laat, hè?" Hij kéék op zijn polshorloge. „Goeie, al over half tien". „Wil je roken? Daar staan sigaretten". „Ik heb nog Engelse, aan boord gekregen. Ze zijn beter dan die, welke we daarginds hadden. Straks ga ik even naar vader. Ben benieuwd, hoe het er uitziet". „Och, alles nog als vroeger," ant woordde zijn moeder, toen hij naast haar kwam zitten roken. Alleen is er nu meer personeel. Veel meer werk dan voor de oorlog. Maar jouw plaats staat al gereed". „Dus ik kan meteen al beginnen?' Hij lachte opnieuw. „Neem eerst maar eens een maandje vacantie. Dat heb je wel verdiend". „Ja, eigenlijk wel. Fijn, dat ik net in de zomer thuis ben, hè? Nu kan ik er tenminste eens op uit". Hij keek eens rond naar al de bloem (Eerste steenlegging nieuwe vleugel). 28 April 195 r, 's middags te 3,30 uur, zal voor Rozenoord een heugelijk ogenblik zijn. Dan zal de eerste steen worden gelegd van het nieuwe ge deelte. Diverse autoriteiten en meerdere belangstellenden zullen daarbij tegen woordig zijn. De samenkomst zal plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Sluis. Naast de autoriteiten en de vertegen woordigers van speciale lichamen zijn ook onze donateurs natuurlijk van harte welkom. Deze eerste steenlegging komt ons voor de symbolische handeling te zijn die wijst naar nieuwe tijden voor ons tehuis. We mogen op eventuele rede voeringen niet vooruit lopen, maar dit willen we wel reeds vastleggen, dat met de officiële eerste steenlegging van de nieuwe vleugel de reorganisatie wordt ingeluid. Als het nieuwe gedeelte klaar zal zijn, zal het oude gedeelte niet meer kunnen wachten. Met betrekkelijk weinig kosten is naar ons idee reeds veel te bereiken. Doch betrekkelijk is betrekkelijk en voor een dunne porte- monnaie noch altijd nominaal veel. Ik kom dus aan het slot van onze feestelijke aankondiging toch weer zeggen, dat we nog zoveel geld be hoeven, omdat onze wil zo goed is en onze kracht zo klein. Maar een dracht maakt macht, en vele klein tjes maken een grote Dus protestants West Zeeuwsch-Vlaanderen, toon U dezer dagen van uw beste kant. Weet, dat Rozenoord in het brandpunt staat van de protestantse belangstelling. Stel niet teleur, maar geef en zegt het stukken, die in verschillende vazen de grote kamer een feestelijk aanzien ga ven. Hij stond op en iiep er langs. „Ik heb eigenlijk nog niet eens goed gekeken, van wie al die huldebetui gingen zijn," zei hij. „De mooiste staan in de salon. Er is ook een mooie plant van het per soneel". Hij drentelde van de ene vaas naar de andere en las de namen op de kaartjes. „Verschillende mensen ken ik, maar er zijn ook onbekenden. Buren?" Ze knikte. „Onder anderen," ant woordde ze. „Verder ook van kennis sen van vader, zakenrelaties, klanten en zo". Hij keerde weer terug en ging op nieuw bij haar zitten. „Dat lijkt U wel hè? Al die bloemen. U houdt er im mers zoveel van?" „Ja, ik heb altijd veel van bloemen gehouden. Ik zal ze goed verzorgen, dan blijven ze lange tijd goed". Op een gegeven ogenblik vroeg hij: „Waar is Joop?" „Hij moest vanmorgen vroeg al weer

De Schakel | 1951 | | pagina 1