ROZENOORD Het radarriet in Alaska is thans voltooid. Vele van de daar aanwezige ingenieurs hebben zich dezer dagen reeds naar het Zuiden begeven, dat in dit opzicht nog vrijwel braak ligt. Waarom, zo zal men zich wel eens hebben afgevraagd, eerst zoveel zorg aan dat woeste gebied in het Noorden besteed en niet aan belangrijke steden als New-York, Chicago, Washington, e.d. De voornaamste reden daarvoor is het gedrag van de overbuurman in Siberië. In de Kamchatka, langs de Beringstraat en op Sachalin is sinds een paar jaar een grote militaire macht samengetrokken, waarvan naar vrij be trouwbare inlichtingen alleen al het personeel van de Rode Luchtmacht 800.000 man telt. Zij kunnen daar slechts zijn om aan het terrein en de omstandigheden te wennen, paraat voor het geval het Kremlin opdracht geeft een sprong te wagen, op Japan of op Alaska - een derde mogelijkheid is er niet, of we zouden zover moeten doorzetten met de bewapening, dat Rusland er niet meer aan denkt, risico te gaan lopen voor een twijfelachtig winstpunt. De proefnemingen met de „Viking" gaan door, en daarmee dus het weten schappelijk onderzoek van de wereld ruimte en de dampkring. Een fantas tisch idee als een bezoek aan de maan latend voor wat het is, moge men be denken dat Viking-raketten (ontwikkeld naar het oude model van de Duitse V-2), in geval van oorlog met water stof gevuld, een zeldzaam effectief wa pen kunnen worden. In ongelooflijk korte tijd kunnen zij maximaal een hoogte bereiken van 380 kilometer boven het aardoppervlak. Al die tijd geschiedt de bediening radiografisch, inclusief fotograferen, registreren van temperaturen, snelheden, vochtigheids graad, verschijnselen t.a.v. de zwaarte kracht, richting, luchtstromingen, enz. Indien horizontaal vliegend zou één „Viking," in de U.S.A., in ruim 25 minuten, de afstand van kust tot kust kunnen afleggen. Door zo'n knaap on der een hoek van een bepaald aantal graden te starten, kan hij op myste rieuze wijze op vijandelijk grondgebied terecht komen. Op zijn reis is hij prac- tisch onaantastbaar. De XS-i, het eerste speciaal voor de oorlogvoering ontwor pen raket-vliegtuig, van de Glenn L. Martin fabrieken, bereikte maximaal een hoogte van 32 km. en gemiddeld 24 km. De Viking komt uit luchtlagen van ten minste tien keer zo ver en zonder dat men tevoren iets van zijn komst heeft kunnen registreren aan de landsgrenzen. Nadere bijzonderheden mogen uiteraard niet worden bekend gemaakt, doch het spreekt vanzelf, dat men met al deze dingen rustig doorgaat, en dat elk nieuw wapen van Amerika, hoe verschrikkelijk ook, er toe bijdraagt de weegschaal naar de kant van het Westen te doen door slaan. Het behoort waarlijk tot de mogelijkheden, dat naarmate de wape nen van het Westen in aantal en be langrijkheid toenemen, de kans ze te moeten gebruiken steeds kleiner wordt. Dit althans is het oogmerk van de U.S.A., en van de landen in het At lantic Pact. Nadruk verboden. (J. P. de Klerk). Maar Kees van Bergen, de gerepa trieerde vaandrig, wist toen nog niet, dat hij enkele weken later weer voor lange tijd zijn ouderlijk huis zou ver laten HOOFDSTUK II. Kees sliep de volgende morgen uit. Wel was hij even om tegen zessen wakkër geworden, maar onmiddellijk realiseerde hij zich, dat hij nu thuis was en vrij van dienst. Niet meer in Indonesië en niet meer op de boot, maar thuis, in een heerliik zacht bed. En behaaglijk keerde hij zich om en sliep verder. Toen hij die morgen voor de tweede maal zijn ogen opende, keek hij in het lachende gezicht van zijn moeder, die voor hem stond met zijn ontbijt. „Ik dacht," begon ze met haar pret tige stem, „laat ik Kees vandaag nog maar eens verwennen en zijn ontbijt boven brengen". Hij kwam meteen overeind en krabde zich eens door de haren. „Wat een luilak, hè?" ,,'t Hindert niets hoor. Heb je lek ker geslapen „Als een roos. Goeie, er gaat toch Na de Paasvacantie ontvingen we onderstaand gedicht, dat voor zichzelf spreekt. Hier is een zeer sympathieke daad gesteld, waarvoor we zeer dank baar zijn en die hopelijk tot ruime navolging mag leiden. Geachte Feestgenoten! Als ceremoniemeester van dit Bruiloftsfeest Ben ik even met wat anders bezig geweest, 'k Zou zo zeggen Luister eens even, Dan zal ik er uitleg aan geven. Je hebt allen wel eens gehoord Van ons Rozenoord, hier in Sluis; Welnu, dat is een Tehuis Voor ouden van dagen, Daarvoor zou ik U allen wat willen vragen. Het Bestuur, dat zit in nood, Want het gebouw moet worden vergroot. Het aanwezige is te klein, Doordat er steeds meer aanvragen zijn. Het wordt voor de oudjes een moeilijke tijd, 'k Geloof, dat U allen daar wel wetende van zijt. We hebben gezien in de couranten, Dat er gebrek is aan contanten. Zouden we het hier vanavond nu eens wagen, Om elk een steentje bij te dragen? Vinden jullie het allen goed? Gooi dan dat steentje in mijn hoed! Allen vonden het een goed besluit, Eén en veertig gulden 68 cent werd de buit. We hopen, dat anderen nu ook eens wat [zullen verrichten En het Bestuur wat van zijn zware taak [helpen verlichten. De ceremoniemeester, L.I.B. Namens de ouden van dagen wen sen we het jonge paar veel geluk en voorspoed in hun huwelijk, tot vreugde van de wederzijdse families. Verantwoording Vorig totaal f 327,50 Inzameling op een bruiloft f 41,68 Totaal f'369,18 Namens het bestuur, M. Maas, Biervliet. Giro 84634. Plaatselijk Nieuws Oostburg Vergadering bijenvereniging. Zaterdagmiddag had in café De Vuijst de voorjaarsvergadering plaats van de bijenvereniging afd. Oostburg. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, sprak in zijn openingswoord zijn te vredenheid uit over de goede opkomst der leden. Verder besprak hij de alge mene zaken betreflende de bijenteelt. De bijenziekte is in het afgelopen jaar nogal schappelijk geweest. Deze mijt- ziekte komt in hoofdzaak voor aan de Belgische grens. Het plan is om het ,,Fross"-middel dit jaar ook hier toe te passen. Er zal getracht worden een cursus in bijenteelt te organiseren. Door de secretaris, de heer C. Man neke, werden de notulen^der vorige vergadering voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer I. Luteijn, die reeds 13 jaar deze functie bekleedde, bedankte als zodanig. In zijn plaats werd zonder hoofdelijke stemming be noemd de heer J. de Reu te Nieuw- vliet. De voorzitter bracht, mede namens de leden, dank aan de heer Luteijn voor het vele en goede werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan. De heer Luteijn dankte wederkerig bestuur en leden voor de prettige samenwerking. Op voorstel van een der leden werd de heer Luteijn met algemene stemmen tot ere-lid benoemd. Tot leden van de commissie tot na zien der rekening voor dit jaar werden maar niets boven thuis, hè moeder?" En toen hij het blad met brood en thee voor zich had: „Lieve help, wat een heerlijkheden allemaal, toast, een ei, tomaten Moet ik dat allemaal opeten?" Ze ging op de rand van zijn bed zitten. „Zoveel is het niet. Eet er maar lekker van. Het zal je best smaken". Hij keek eens^door het raam naar buiten. „Het is mooi weer, hè?" „Heerlijk, eindelijk eensw een paar echte zomerse dagen. We hebben lang genoeg regen gehad". „Nou, wij aan boord ook. De hele Spaanse en Franse kust langs. En dan is 't zo vervelend op 't schip. Het duurt toch al zo lang". Hij pelde het ei en vervolgde: „Ver leden jaar om deze tijd zaten we in de buurt van Soerabaia. En moesten we iedere dag patrouille rijden. Met een jeep. Link werk. Iedere dag zestig kilometer heen en zestig kilometer te rug. Langs gevaarlijke wegen. Je wist nooit, of je 's avonds weer terug zou keren (Wordt vervolgd). benoemd de heren J. Risseeuw te Cad- zand en J. Bakker te St. Kruis. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht werden benoemd de heer Dieleman en mevr. Dijk, bei den te Biervliet. Omtrent het houden ener excursie is nog geen beslissing genomen. Dit zal nog nader worden bekeken. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake het afmaken der bijen bij mijtziekte. Enige leden waren niet tevreden over de geldelijke uitkering bij dergelijke gevallen. De voorzitter zal dit nader onderzoeken en t.z.t. hieromtrent mede delingen doen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze geanimeerde ver gadering. Jaarverslag Ambachtsschool. Wij ontvingen het jaarverslag van de Vereniging „DeAmbachtsschool voor Oostburg en Omstreken," waaraan wij het volgende ontlenen: De aftredende bestuursleden, de heren J. A. van Baal, J. M. A. C. van Dongen en. P. van Putten, werden in de algemene vergadering van 10 Febr. bij acclamatie herkozen. Op de avondschool verkregen 15 Maart 7 leerlingen het diploma. Op 1 October werd de cursus aangevangen met totaal 85 leerlingen. Op 31 Maart verkregen op de dag school 13 timmerlieden en 22 bank werkers een getuigschrift, terwijl 3 timmerlieden en 4 bankwerkers een tweede getuigschrift behaalden. Voor de nieuwe cursus melden zich 55 leerlingen, waarvan 38 smeden- bankwerkers en 17 timmerlieden. 1 Juli was de heer A. de Hullu, leraar smeden-bankwerken, 30 jaar aan de dagschool verbonden. In een ver gadering van bestuur, personeel en leerlingen der school werd hij gehul digd en enkele passende geschenken aangeboden. Grote veranderingen von den er in de samenstelling van het personeel niet plaats. Mej. A. Hoste nam op 1 Maart ontslag als administra trice. 7 Juli vond de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen school, die aan de laagste inschrijver, I. A. Bos- sand Zn. te Oostburg, voor de prijs van f 157.130 werd gegund. Op 13 November overleed de heer P. Daansen Wz. Bij het graf herdacht de voorzitter de heer Daansen als een actief bestuurslid en bracht hem dank voor de vele werkzaamheden die hij gedurende 18 jaar als bestuurslid voor de vereniging heeft gedaan. Overigens bleef het bestuur onge wijzigd en was dit aan het eind van het jaar samengesteld als volgt J. Mijs, voorzitter; Iz. A. Brakman, secretaris-penningmeester; J. A. van Baal; J. M. A. C. van Dongen; Mr. K. Hoekzema; P. van Putten; P. Rookus; Ir. I. van Sandick; J. Trapman; P. Vermeulen. Eén vacature. In de commissie van nieuwbouw werden aangewezen de heren J. A. v. Baal, P. Daansen en Ir. I. v. Sandick. In de kascommissie de heren J. M. A. C. v. Dongen en Mr. K. Hoekzema. Er vonden 2 algemene vergaderingen plaats, terwijl het bestuur 7 maal bij een kwam. Het aantal leden en begunstigers bedroeg 42. Jimmy Brown. Jimmy Brown, sportheld no. 1, was Zaterdag j.l. alhier, in levende lijve. Geen wonder dat de jeugd uit geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen, alles op haren en snaren had gezet om met deze populaire sportheld kennis te maken. Want Jimmy Brown's avon turen zijn alom bekend en met grote spanning worden ze gevolgd in de P. Z. C. De belangstelling voor dit optreden van Jimmy was zo overweldigend, dat vijf achtereenvolgende voorstellingen in het ruime Ledel theater nodig wa ren. De jeugd van Breskens, Groede en Nieuwvliet genoot de primeur en reeds voor half negen 's morgens reden volgeladen autobussen van de S.B.M. naar Oostburg. In het Ledel theater heerste onmiddellijk een echte stemming. Nog voordat de voorstelling begon werden de meest populaire lied jes, gespeeld door de heer den Toon der, uit volle borst meegezongen. Maar het enthousiasme in de zaal tijdens het optreden, eerst van kleine Jimmy en later van de grote Jimmy, was overweldigend. De climax werd bereikt toen Jimmy, nadat hij eerst de jeugd had laten genieten van zijn kunsten op de fiets, tenslotte in de boksring verscheen en daar de sterkste man ter wereld knock out sloeg. Niet alleen de jeugd, maar ook vele oude ren, hebben van dit optreden volop genoten. De voorstelling, die ruim 1V2 uur duurde, werd nog afgewisseld door een bekwaam goochelaar en het ge heel zal ongetwijfeld nog lang in her innering blijven. Dank zij een prima organisatie had alles een vlot verloop. Feestavond gerepatrieerde militairen. Voor de ruim dertig jongens uit deze gemeente, die in Indonesië onder de wapens zijn geweest, is door de „Plaatselijke Gemeenschap" in het Ledeltheater een feestavond aange boden. Mede aanwezig waren hun ouders en familieleden, de in deze ge meente verblijvende gerepatrieeide ge zinnen, het gemeentebestuur, leden van het Niwin-comité en vele ingezetenen. Burgemeester Hoekzema, voorzitter van de „Plaatselijke Gemeenschap", sprak een hartelijk welkomstwoord, waarna hij de militairen of hun ouders als herinnering een dasspeld aanbood, waarop aan de ene zijde het wapen van Oostburg en aan de andere zijde een inscriptie was aangebracht. Na deze plechtigheid werd het Wilhelmus ge zongen. De avond werd verder ver zorgd door de Oostburgse Harmonie, de plaatselijke toneelverenigingen „St. Eloy" en „Oefening en Vermaak", het geheel afgewisseld met accordeonmuziek door Frans Belderok. Ook Pierre Leen- houts zong enkele van zijn bekende liedjes. Tot slot werd nog een film vertoond over het Koninklijk bezoek aan Zeeland. De vice-voorzitter van de „Plaatselijke Gemeenschap", de heer Lastdrager, bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze mooie avond. Toneel- en balavond. Zaterdag had in hotel Mabesoone een toneel- en balavond plaats ten bate van de wielersportvereniging alhier. Medewerking aan deze avond verleen den de beide plaatselijke toneelverenigin gen „St. Eloy" en „Oefening en Ver maak," benevens de heer Pierre Leen- houts. Tot slot volgde een gezellig bal, verzorgd door de populaire band „Hup en Vooruit," versterkt met de accor- deonnisten G. de Reu en P. de Winne uit Retranchement. Het was een succesvolle avond, waar in ook een verloting plaats had. Groede. Geslaagd. Bij de op 9 April gehouden muziekexamens te Middelburg,) slaagde voor het Gehrels-diploma de heer J.C. Haartsen, Hoofd O. L. School alhier. IJzendijke Toneelavond. Zaterdagavond, Zondagmiddag en -avond gaf de R.-K. toneelvereniging „IJzendijke" in het Hotzicht-Theater een opvoering van „De zondvloed", spel van het Zeeuws-Vlaamse land in drie bedrijven, door L. Lockefeer. Dit zeer mooie stuk speelt tijdens de oor log 1940-1945, toen grote vruchtbare gebieden blank werden gezet uit vrees voor een dreigende invasie. Het stuk werd zeer goed vertolkt, waarbij vooral het fraaie spel van de heer R. de Pauw, als Sjefke Lampers, de Vlaamse venter, opviel, zonder hiermede tekort te wil len doen aan de andere spelers, die stuk voor stuk zeer rolvast waren. Het zijn dan ook drie geslaagde opvoeringen geworden, waarvan een zeer talrijk publiek heeft genoten. Breskens Jaarvergadering Schaakvereniging. Dinsdag j.l. hield de schaakvereni ging haar jaarlijkse algemene vergade ring, die de voorzitter opende met een woord van aanmoediging tot de leden om zich nog meer te bekwamen in het spel, wat z.i. zeer hard nodig is, gezien de competitiestand der vereni ging- Hierna volgden de notulen en het finantieel overzicht. Wat het laatste betreft staat de vereniging er goed voor. In het afgelopen jaar konden tien wedstrijdborden en stukken worden aangeschaft terwijl de contributie tot f 1,per maand werd verlaagd. Het ledental bedraagt 19. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Een hoofdpunt uit deze bespreking was n.l. het aanleren van schaken door de schooljeugd. In

De Schakel | 1951 | | pagina 2