BRILLEN De strategische luchtmacht der U.S.A. Het verlaten eiland SSïfltemadiei:" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 326 Vrijdag 13 APRIL 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Voornaamste troef der vrije naties De bewering, dat MacArthur in Korea de beschikking zou hebben over de beste vliegtuigen van Amerika, is natuurlijk een sprookje. Men zou dat ook van de landstrijdkrachten hebben gezegd, ware het niet, dat zoiets ge makkelijker is te controleren, door de honderden oorlogscorrespondenten ter plaatse. Waar is, dat er hier en daar enkele nieuwe modellen zijn gestation- neerd, die practische ervaring komen opdoen i.v.m. het grillige gevechtster rein in Korea, dat, bijvoorbeeld bij doelen tussen dicht op elkaar liggende bergketens, de beperkte bruikbaarheid van de de lichte bommenwerper B-45 „Tornado" heeft aangetoond (straalaan drijving, te grote snelheid). Het lijkt er veeleer op, dat er gewoon materiaal wordt ingezet, dat „in redelijke conditie" verkeert. De eerste tijd had MacArthur zelfs een tekort aan vliegend materieel, piloten, mecaniciens, enz. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering de wijze les ter harte geno men en begrepen, dat het ernst is met het communisme in de wereld. Zo hebben we de afgelopen maanden kun nen waarnemen, hoe het gigantische apparaat der herbewapening in de U.S.A. op gang is gekomen. Sommige autofabrieken hebben overeenkomsten gesloten, om in bepaalde delen van het bedrijf, uitsluitend defensie-orders uit te voeren. De General Motors heb ben zich b.v. vooral toegelegd op de tanks, en - let wel - die staan niet meer op papier, doch komen dagelijks de deur uit, met precies dezelfde lopende-bandsnelheïd als voorheen de auto's. Bij de Kaiser-Frazer dito met twee modellen vliegtuigen, de Lockhead Marine-bommenwerper P2V „Neptune", als anti-duikboot wapen, en.de zware transportmachine C-119; een derde type volgt later want daarvoor zijn nog nieuwe fabrieken in aanbouw. Naar het voorbeeld van de Ford-fabrieken zijn de prijsverhogingen voor auto's, waar van de productie inmiddels overal voortgang vindt, tegengehouden, doch of dit zo zal blijven, is twijfelachtig. De regering tracht echter op inter nationaal niveau de prijzen te fixeren, sinds duidelijk aan het licht is geko men, dat sommige landen misbruik van de situatie maken, door op grondstoffen zoals tin een abnormaal winstpercen tage te leggen. We zullen de ontwik keling van e.e.a. moeten afwachten. Vast staat, dat de U.S.A. binnen een jaar, land-, zee- en luchtstrijdkrachten van een toereikende uitrusting zal heb FEUILLETON 2) door P. DE VRIES. „Ze is niet meer in Apeldoorn," antwoordde ze, zorgvuldig haar woor den zoekend. „Al een hele tijd. Men zegt, dat ze naar Amsterdam is gegaan. Al kort, nadat ze het afgemaakt heeft, is ze vertrokken". „Was er een ander?" „Ik weet het niet," antwoordde ze voorzichtig. „Men zegt zoveel. Ik heb haar nooit met een ander gezien. Ze is hier ook nooit meer geweest. Na dat ze je afgeschreven heeft, zond ze ons ook een briefje, waarin ze haar beslissing meedeelde en haar ring zat in de envelop. Sindsdien heb ik haar nog een paar maal gezien". „Jammer, moeder Ik ik hield veel van haar „Dat weet ik, jongen. Ben je er nu overheen?" „Ik was het. De eerste tijd heeft het me daarginds wel een schok gegeven. OOSTBURG ben voorzien. De laatste categorie is daar niet mee klaar. Het gaat om het overwicht! Het is maar goed, dat geen inlichtingen over de aantallen worden verstrekt, want ze zouden ons in slaap sussen. De Sowiet-Unie namelijk vreest boven alles, één wapen, en dat is de strategische luchtmacht, die de be schikking heeft over atoombommen, die de Russische bewapeningsindustrie kunnen verwoesten. Hoe staat het daar mee, en wat zijn haar vooruitzichten? Op dit ogenblik is het gehalte van de strategische luchtmacht uitmuntend, doch veel te klein in aantal. Wat er is, is paraat, en de commandant, generaal LeMay (de man van de luchtbrug voor Berlijn) heeft verklaard, dat één tele foontje voor hem voldoende is om ter stond atoombommen te bezorgen in onverschillig welk werelddeel ook. Dit is volstrekt geen propaganda, 't is dé grote nachtmerrie van Stalin. Technisch gesproken is de opdracht ,,laat alle wapenfabrieken van Kazakhstan (Siberië) verdwijnen" in één dag uivoerbaar. Hetzeltde geldt voor Moskou, Kiew en Moermansk. Is daarmee dan - in geval van oorlog - de kous af? Is de radicale vernieling van vier Sowjet-centra vol doende, om van de Russen te winnen? Neen, want het is vrijwel zeker, dat het Kremlin zowel de industrie als het leger gedecentraliseerd heeft (of als dan zal hebben verdeeld in enige zelf standige commando's). Daarom moet verder worden gedacht, heel veel ver der zelfs, en dat is de reden, waarom er zulke verschrikkelijk grote vlieg velden worden aangelegd, omringd door radar-installaties. Dat is ook de reden, waarom prominente senatoren de na druk hebben gelegd op de bouw van 300 B 36 en B 50, de reuzen bommen werpers - voor het team van generaal LeMay. En daarom ging onlangs in White Sands, in Nieuw-Mexico, kort na een reeks proeven met kleinere atoombommen (de z.g. „slaghoedjes" voor waterstolbommen), voor de vijfde maal een „Viking" de stratosfeer in De strategische luchtmacht heeft haar vaste basis in de Zuidelijke staat Nebraska, en heeft, voor het huidige aantal strato-cruisers, een corps van too.000 man technisch personeel ter beschikking. Dagelijks wordt geoefend, met radiografisch controleerbare, realis tische opdrachten! Bijvoorbeeld van Mexico naar de Canadese grens en te rug, op welke route ergens een radio- post is opgesteld waarop men zoge naamd een A-bom neerlaat. (Bij aan komst zich melden op dat punt). De piloten wordt zo'n plaats quasi „Sta lingrad" of iets dergelijks genoemd en verscheidene van hen, hebben zodoen de, aardig wat atoombommen op de Russen gedropt!! Terwijl de oefeningen plaats vinden, wordt een bepaald vliegveld in alarmtoestand gehouden, voor het geval het spel ineens werke lijkheid zou worden. Dit is strikt nood zakelijk, omdat een strategisch ingrij pen, ogenblikkelijk nadat de oorlogs toestand intreedt, de aanvaller in be langrijke mate in verwarring zal bren gen (zie boven). Als de Sovjet-Unie zou aanvallen, weet men, dat dit op de wijze van Pearl Harbour zal gebeu ren, als een dief in de nacht, op een ogenblik dat wij denken dat het „wel los zal lopen". We kunnen er van ver zekerd zijn, dat generaal LeMay des tijds zijn lesje goed heeft geleerd. Dag aan dag staan enige toestellen start klaar. Een hoekje van één der grote vliegvelden in Nebraska (U.S.A.). Toen ben ik een avond aan de boe mel geweest. Wat veel gedronken. Maar daarna niet meer. Och, we had den geen tijd om te piekeren. De dienst was zwaar en je moest elke minuut van de dag op je hoede zijn. Ik heb mijn vrienden naast me zien vallen. Het is eigenlijk een wonder, dat ik zelf steeds ongedeerd ben ge bleven „Zet haar helemaal uit je hoofd, Kees. Nu, achteraf bekeken, geloof ik, dat Eefje niet de geschikte vrouw voor je geweest zou zijn. Je moet maar denken, dat het zo heeft moeten zijn". Het was een schrale troost, die moeder gaf, maar het was in ieder geval een troost. Zelf had hij van de eerste dag af gevoeld, dat moeder niet zo erg ingenomen was met Eefje. Natuurlijk was ze altijd vriendelijk en aardig tegen zijn meisje, later zijn verloofde geweest. Maar toch Nee, moeder had er nooit over gesproken en vader helemaal niet. Vader was al tijd opgewekt en vrolijk, had een zon nig humeur en Eefje ook. Die twee konden het altijd uitstekend samen vinden. En tante Fien had nooit iets goeds aan Eefje ontdekt. Het eersle, wat ze die avond van de verloving had ge constateerd, was: ze rookt. En roken vond tante Fien onvrouwelijk. Ze was niet voor niemendal een zuster van moeder, afstammende uit een oud, conservatief Fries geslacht. „En ze ge bruikt rouge". Dat vooral was niet naar haar zin. En de derde grief was: ze is me te luidruchtig. Dat was na tuurlijk na-ijver, want in een gezel schap moest tante Fien domineren, dat beschouwde ze nu eenmaal als haar recht. Doch ais Eefje er was, viel tante Fien in het niet, want Eefje's zilveren lach klonk de hele avond bo ven alles uit en tante Fien zat dan in de regel met een zuur gezicht ergens in een hoekje en voelde zich veronge lijkt. Enfin, tante Fien behoefde Eefje's gezelschap niet meer te verdragen. Er zou geen Eefje meer zijn in de fa milie van Bergen 's Avonds was de salon opnieuw vol met familie en genodigden. Kees v/erd op alle manieren gefêteerd en hij moest volmondig erkennen, dat het een leuke avond was. Maar toch was hij blij, toen om ruim één uur de laatste gasten vertrokken. Hij was meer vermoeid dan na een dag dienst in de binnenlanden van Java. En ver langde nog slechts één ding: slapen. Moeder ging mee naar boven, naar zijn kamer. Hij was er 's middags al even geweest. En had gezien, dat al les er nog zo was als vier jaar gele den: z'n oude, half versleten fauteuil, z'n smalle kastje, volgepropt met boe ken, de zelf gemaakte schemerlamp bij het raam Hier had de tijd stilge staan, in afwachting van zijn terug keer. En nu was hij er dan weer In de kamer omhelsde hij zijn moe der op ouderwetse wijze. „Moedertje, van harte bedankt voor deze prettige dag. En bent U nu blij, dat ik er weer ben?" Ze kuste hem en keek hem diep in de ogen. „Blij en dankbaar, dat ik je ongedeerd terugkreeg na al die jaren. En nu blijf je bij ons, he?" „Wat dacht U dan? Ik ben nu lang genoeg van huis geweest

De Schakel | 1951 | | pagina 1