ROZENOORD K(eien maliën de man de Mauw* (cieAt Haal (delen We schreven de vorige maal over de betekenis van Rozenoord voor de diaconieën. Inplaats van de armen- huisjes is Rozenoord gekomen. Ver scheidene moeilijke gevallen zijn daar mee reeds opgelost. Van niet minder betekenis is Rozen oord voor de gemeentebesturen en de burgerlijke armbesturen. Voor een luttel verpleeggeld is Rozenoord ook voor deze colleges een dankbare plaats geweest om moeilijke gevallen op te lossen. Het gaat niet aan hier bepaal de gevallen te noemen, maar velen onzer weten uit eigen familie- of ken nissenkring er van mee te spreken. Het is dan ook voor de gemeenten van groot belang, dat Rozenoord in stand blijft en wordt uitgebreid zelfs. We geven de verantwoordelijke per sonen in bedoelde colleges in ernstige overweging de noodzakelijkheid onder het oog te zien van gemeentesteun, bijv. in de vorm van een dubbeltje per inwoner. Dat zou van 26000 in woners 2600 gulden worden per jaar, ruw genomen de rente van een kapi taal van ongeveer f 75000,Voor elke gemeente is het een luttel bedrag op de tegenwoordige begroting. Onze ouden van dagen mogen dat waard zijn. Zeker, ook de R.-Kath. zouden ko men. Doch wat hindert dat We leven in Nederland nu eenmaal volgens het drie-zuilen-systeem. Laten we ons ge lukkig prijzen, dat in West Zeeuwsch- Vlaanderen met twee zuilen kan wor den volstaan. Tenslotte zijn we allen burgers van dezelfde gemeenten. We zijn benieuwd welk gemeente bestuur of burgerlijk armbestuur het eerste zal zijn, dat deze zaak aansnijdt en tot een goed einde brengt. Bij voorbaat ons ere-saluut aan deze onbekende Steun en nog eens steun blijft nodig en geboden. Namens het bestuur, M. Maas, Biervliet - Giro Verantwoording Vorig totaal f 325, Van een oud-predikant van Schoondijke en St. Anna ter Muiden te Barchem f 2,50 Totaal f 327,50 Met vriendelijke dank, tevens voor uw beste wensen maar Van deze gedachte is de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen uitgegaan, toen ze het initiatief nam om een landelijke kledingtentoonstel- ling met een daaraan verbonden show te organiseren. Deze tentoonstelling is zijn tournee begonnen in Noord-Holland en komt via Friesland, Groningen en Drente naar Zeeland. In de week van 9 tot en met 13 April a.s. zal in het „Schuttershot" te Goes getoond worden, waarom de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen de tentoonstelling „Goede Kleding" georganiseerd heeft. Het doel is om aan de Plattelands- te vergeven". Toen Herrick de brief gelezen had voelde ze zich eerst versuft - te ver baasd om de ver-strekkende betekenis er van te begrijpen. Werktuigelijk las ze het geboortebewijs en de andere papieren die er bij waren, hoewel ze geen andere bewijzen nodig had. De brief gaf te sterk de indruk van waarheid. Eén gedachte verdrong alle andere: de man, die ze al tijd als haar vader had beschouwd was haar vader niet, was hoegenaamd geen familie van haar. Haar eerste ge waarwording was er een van verlies. Ze voelde zich beroofd. Haar vader was alles geweest wat ze aan familie bezat - de herinnering aan haar moe der was te vaag om mee te tellen - en nu was di.e verwantschap, die met haar hele leven samengeweven was, haar plotseling ontnomen. En plotseling schenen drie woorden naar voren te springen in hun gehele wonderheerlijke betekenis: „Een on besmette naam". Dat betekende dat ze niet langereen uitgeworpene was, niet meer gebrand- vrouw de juiste voorlichting te geven, hoe zij zich goed, practisch en smaak vol kan kleden. De vrouw moet bewust haar kleren kiezen en leren denken vóór ze iets koopt. In de keuze van haar kleding en de wijze waarop ze haar kleren draagt, komt haar levens stijl tot uiting. Er is dus alle reden om de kleren met zorg en overleg te kiezen en iets van eigen smaak over te dragen op de kleding, want ze moet in overeenstemming zijn met de per soon, die ze draagt. Goede kleding behoeft nog niet al tijd duur te zijn, want juist wanneer de vrouw over een niet te ruime beurs beschikt en dus ook weinig geld aan de kleding kan besteden, zal ze beter nadenken en met meer overleg een passende garderobe samenstellen. Daarbij moet niet enkel gedacht worden aan een mooie Zondagse mantel of een gekleed jurkje om uit te gaan, maar van even groot belang is het, hoe men zich kleedt bij het werk. De vrouw moet hierin verschil weten te maken, want de kleren voor het werk worden naar verhouding langere tijd gedragen. En juist daarom is het zo belangrijk, dat ook de gewone jurk, waarmee we ons werk moeten doen, een nette en verzorgde indruk geeft. Men voelt zich nu eenmaal niet pret tig bij het werk met een slordige jurk. En over het algemeen zijn veel vrou wen geneigd om haar huis beter te verzorgen dan haar eigen uiterlijke verschijning. De Nederlandse vrouw is hierom bekend tot over de grenzen. Een heel goede eigenschap, maar het mag niet te ver voeren, zodat daardoor haar verschijning tekort gedaan wordt. En hiervan nitgaande worden er op de tentoonstelling shows gehouden, die laten zien hoe practische en met smaak gekozen kleding kan zijn. Daarbij is ook speciaal gedacht aan de eisen, die het platteland aan de kleding der vrouw stelt zij moet naast practisch en smaakvol, ook fris en fleurig en niet al te zeer aan mode onderhevig zijn. Behalve een passend japonnetje wordt er ook getoond welke hoed, schoenen, tasje, enz., bij elkaar gedragen kunnen worden. Tevens worden er ook aan wijzingen gegeven over lichaamsver zorging en -houding. De talrijke fleurige stands van stoffen, schoenen, hoeden, shawls, tassen, sie raden, enz., geven aan het geheel een gezellige sfeer. Dat deze tentoonstelling en show aller belangstelling verdient, behoeft geen nader commentaar. Plaatselijk Nieuws Waterlandkerkje Groene Kruis. Het Groene Kruis hield haar jaar vergadering in de zaal van de heer L. Versprille. De voorzitter, de heer W. Vermeulen, opende de vergadering, waarna de notulen van de secretaris, de heer J. Schilleman en de rekening en verantwoording door de penning meester, de heer W. Bruijnooge, werden goedgekeurd. Daar de secretaris, de heer Schilleman, bedankte als bestuurs lid, werd hem dank gebracht voor al hetgeen hij voor de afdeling heeft gedaan en werd hem het ere-lidmaat- schap aangeboden. In de hierdoor ont stane vacature werd gekozen de heer F. Tazelaar. merkt als de dochter van een oplich ter en zelfmoordenaar. Ze was zich zelf - vrij - ze had geen bitter erfdeel te dragen. Ze hoefde niet meer bang te zijn voor de toekomst, bang voor de smet in haar bloed. Er was geen smet - geen hinder paal. En met dat begrijpen kwam de wetenschap, dat er nu geen scheids muur meer bestond tusschen haar en de man, die ze liefhad. De poorten van het geluk waren plotseling, open geworpen - ze kon er door heen gaan in een reine en goede wereld - en de liefde wachtte op haar. Het was een enigszins bevende en zenuwachtige Herrick, die eindelijk haar nieuws aan Lady Bridget ging vertel len. „Ik zal nu dadelijk een briefje naar Greenwood zenden en Mac vragen om hier te komen," zei ze tegen Mim. „En ik zal Gair telegraferen, dat ik niet met hem kan trouwen, fk zal het hem ook schrijven en uitleggen waarom niet". En Lady Bridget wier eigen leven en huwelijk zo droevig door haar Cadzand Paasdrukte. Ook hier deed zich reeds de Paas drukte gelden ondanks het ongunstige weder. Onophoudelijk bewogen zich auto's en fietsen naar de kust. Ook van Belgische zijde kwamen veel be zoekers opdagen langs de zeezijde, want reeds de tweede dag na het be ëindigen der werkzaamheden aan de nieuwe Zwingeul was het voor de Belgische wandelaars mogelijk deze „pootje badend" over te steken. Bij tientallen zag men hen naar de Hol landse zijde waden. De geul werkt intussen uitstekend. De beversing van het natuurreservaat heeft momenteel op normale wijze plaats en trok veel kijkers. Wel moest meer landwaarts de passage plaats hebben over de kruin van de afsluit- dam, waar bij hoogwater de golven tegenaan sloegen. Het strompelen over de scherpe stukken puin viel niet mee en bleek vooral voor het schoeisel der dames noodlottig. Opgewekt werd echter de hindernis genomen, vooral door de Belgen, wien in Holland de zo begeerde „druppel" wachtte. Breskens Toneelavond. Zaterdagavond gaf de personeels vereniging der N.V. Kon, Mij. „De Schelde" alhier een toneelavond in het gemeentelijk verenigingsgebouw. De zaal was goed bezet, toen de heer A. v. d. Ster de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder burgemeester Eekhout. Vervolgens werd opgevoerd het dra matisch toneelspel in drie bedrijven „Inkeer", door A. Bromet. Dit zeer mooie stuk werd vrij goed vertolkt en het hartelijk applaus bij het einde was dan ook volkomen verdiend. Deze jonge vereniging, zij is pas opgericht in 1948, zal ongetwijfeld in de toekomst nog heel goede uitvoeringen ten beste kun nen geven. De in de pauze gehouden verloting slaagde uitstekend, evenals het door de band van Pierre Leenhouts uit Oostburg verzorgde bal. Ongeval. Op 2e Paasdag bezocht een groep padvinders uit Terneuzen deze gemeente. In de duinen werd een kleine oefening gehouden, waarbij een vrij ernstig ongeval plaats vond. De 14-jarigg M. de D. kwam n.l. zodanig van een hoge bunker te vallen, dat hij een pols brak en een ernstige hoofdwonde opliep. Dr. Eggink uit Schoondijke verleende eerste hulp, waarna de jon gen per auto naar het ziekenhuis te Oostburg is overgebracht. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse tot het instellen van een onder zoek. Door diens bemiddeling werden de nodige maatregelen getroffen. Tot op heden maakt de D. het goed. Dit voorval laat weer eens zien hoe gevaarlijk het duinterrein met zijn vele uitgravingen kan zijn. Vergadering „Animo". Op 18 Mrt 1.1. hield de konijnen en pluimveevereniging „Animo" alhier haar jaarlijkse algemene vergadering. Uit het verslag van de secretaris penningmeester bleek, dat er de laat ste jaren weinig liefhebberij voor deze mooie sport bestaat en dat het leden tal veel verminderd is. Wat de finan- ouders geregeld waren, glimlachte wee moedig bij die gedachte, doch met een onzelfzuchtige blijdschap in haar hart over de eerlijke, zekere manier waarop dit kind van een latere, vrijere genera tie haar eigen zaken behandelde - en kalm, op het punt van een huwelijk zonder liefde te sluiten, alle conventies op zij schoof en greep naar het geluk met de man, die ze lief had. Voor Herrick was geen andere weg mogelijk, zelfs niet denkbaar. Haar liefde vopr Mac had alle bedenkingen op zij geschoven Lang geleden had ze hem het enige, waarvoor hij vergiffenis behoefde, vergeven - zijn wantrouwen in haar, evenals ze nu, in haar nieuw verworven vrijheid, haar vader kon ver geven, dat hij zijn geheim zo lang be waard had - hoewel hij door dit te doen haar zo diep ongelukkig had ge maakt. Hij kon niet weten, had er niet over door gedacht, wat die zelfzuchtige geheimhouding haar kosten kon, be dacht ze en wat ze eens tegen Mim gezegd had met betrekking tot Mac, ging ook op met betrekking tot de man, die ze nooit had opgehouden lief te ciële zijde aangaat, er is nog een klein batig saldo over 1950. Besloten werd om te trachten de fokkerij weer wat nieuw leven in te blazen en hiertoe in November a.s. een clubtentoonstelling te organiseren. Tevens wordt aan de fokkers van sier- duiven de gelegenheid geboden om tot de vereniging toe te treden, zodat zij hun dieren dan ook zouden kunnen exposeren. Na afloop der vergadering sprak de voorzitter, de heer P. Roth, de wens uit dat alle leden hun best zouden doen dit jaar iets te fokken en zoveel mogelijk propaganda voor de sport- fokkerij te maken. Geacht publiek van Breskens en omstreken Er is een groot gebrek aan geschoolde schoenmakers. U heeft dit een dezer dagen kunnen lezen. Gelukkig voor Breskens, en dus ook voor U, dat hier twee adressen zijn met geschoolde schoenmakers. Geef toch Uw luxe-, maat- of werk schoenen niet mee aan een colpor teur, maar breng ze bij èn praat met de vakman zelf (Uw schoenmaker). Super-reparatie is beter ge repareerd is hand-reparatie. Vraagt voor Uw betere schoenen SUPER REPARATIE Bovengenoemde adressen zijn 3eZandstr.5 Ph. v.Kleefstr. 41 (Ingez. med.) Met een autobus vertrok Dins dag directie en personeel van de ma chinefabriek van de firma v. d. Sande alhier naar Amsterdam, alwaar zij een bezoek brachten aan de Kromhout- motorenfabriek. F.en en ander had grote belangstelling. Ook de vrouwen en verloofden van het personeel hebben het genoegen ge had aan deze tocht deel te nemen, hetgeen bijzonder in de smaak is gevallen. Met voldoening kunnen de deelnemers dan ook öp deze reis terug zien. Gunning. Namens de Wed. v. d. Velde v. d. Linde alhier, heeft de architect J. C. P. Loonen opgedragen de her bouw van een woonhuis met berging aan de Boulevard alhier aan de volgen de aannemers voor de totaalprijs van f 10.060,50 J. v. Roosevelt (perceel no 2). Fa. Gebr. Rookus (perceel no. 3). Fa. Schippers en Nauta (perceel no. 4). Fa. Carels (perceel 5). Deze aannemers zijn allen woon achtig te Breskens. Vismijn - Breskens Week van 18 Maart t/m 24 Maart. 3688 kg exp. garnalen f 2,33 - f 0,68 1539 bot f 0,42-f 0,16 419 schar f 0,75 - f 0,45 6 schol f 0,58 - 20 tong, klein f 1,70 - f 1,40 18 rog f 0,54-f 0,37 hebben als een vader: „Je kunt niet laten de mensen te vergeven, die je lief hebt". Er was slechts één ding dat haar ver wonderde en bevreemdde, waarvoor ze geen verklaring kon vinden en dat vertrouwde ze Mac toe, toen de eerste zalige extase van hun hereniging was overgegaan in de zekerheid van weder kerig begrijpen. „Het was zo moeilijk het hoe en waarom van alles te begrijpen," zei ze onzeker „Al die tijd heb ik gevochten tegen iets, dat alleen maar denkbeeldig was - en wierp jou en mezelf tegen een muur, die in werkelijkheid niet be stond. Het schijnt allemaal zo nutteloos zo doelloos te zijn geweest". En Mac, hand in hand met haar, beiden kinderen van de tijd die tuurden in de vage en verborgen wegen der Eeuwigheid, kreeg een kort visioen van de waarheid. „Jouw dapperheid was dezelfde, of wat je geloofde dat waar was werkelijk de waarheid was of niet," zei hij lang zaam. ,,lk geloof dat dat er in het le ven op aan komt. Zie je niet in, liefste, dat juist het feit, dat je zo prachtig gestreden hebt, je gemaakt heeft tot wat je bent?" Einde.

De Schakel | 1951 | | pagina 2