ROZENOORD ENGELSE LES Bijgeloof. We schreven de vorige maal over de arme oude man of vrouw, voor wie bij een van de kinders misschien een plaatsje over was. Voor de kleine en betere midden stand zijn zulke omstandigheden niet veel beter. Zeker, de geldzorgen spelen dan veelal geen eerste rol. Het kan voorkomen, dat de kinders met geld van vader of moeder hun bedrijf be gonnen. Het kan zijn, dat de kinders in de zaak van vader of moeder in- trouwden. Laten we onderstellen, dat het zover alles goed gaat. Doch na verloop van tijd blijkt, dat vader of moeder het graag willen houden, zoals het altijd geweest is. En de tijden veranderen, vooral tegenwoordig, zo snel. Veel oudere mensen kunnen de ontwikkeling niet bijhouden. Ze be grijpen van andere instellingen op het leven of van andere gebruiken niets. In hun tijd was alles anders en beter. En het zij tot hun eer gezegd, ze hebben gezwoegd Als er kleinkinderen komen, worden de verhoudingen veelal nog moeilijker. Die groeien weer moderner op, en aan de leiband lopen van moeder en van opoe gaat niet goed, terwijl de klein zoon de consignes van vader nog kan verwerken, doch opa telt helemaal niet mee. Deze schildering kennen we allen uit eigen omgeving van familie of kennissen. Hoe ideaal men een en ander ook schilderen mag, voor beide partijen is het niet de juiste toestand. Het bestuur van Rozenoord heeft de heilige bedoeling om de zoigen van de arme ouden van dagen te verlichten, zodat ze zoveel mogelijk in eigen sfeer hun oude dag kunnen beleven. Voor de middenstanders en beter gesitueerden streven we eenzelfde doe! na. Het moet niet meer zijn, dat we in de toekomst naar het oude mannen- en vrouwenhuis gaan, doch dat we gaan naar „ons tehuis", ons eigen huis met verplegingszorg en ziekenzorg, als dat nodig is. We weten het, velen moeten dat eerst eens zien en dan geloven ze pas. Aleer het zover is moet er nog veel gebouwd en geregeld worden. Wij kloppen daarvoor gestadig op uw por- temonnaie, maar waarschuwen U ook: „Hebt ge direct belang, komt dan niet te laat". Het blijk van uw medeleven zien we dus gaarne in klinkende munt. Elk bedrag is welkom. Namens het bestuur, M. Maas, Biervliet - giro 84634 Verantwoording Vorig totaal f 245, N. N. te Haarlem - 50, N. N. te Goes - 10, Kerkvoogdij Schoondijke, rente van obligatiehouders - 7,50 Totaal f 312,50 Met hartelijke dank Nu de volgende week de lente begint is het winter-studieseizoen weer geslo ten en zullen de Engelse lessen dus worden stopgezet. Red. hem nog een jaar - hoogstens achttien maanden". Hij uitte geen sympathie-betuiging doch staarde verstrooid in zijn hoed. Toen hij had uitgesproken sloeg hij zijn ogen opnieuw naar haar gezicht op en de uitdrukking er van was even ondoorgrondelijk als altijd. „Goeden middag, lady Mortimer". En het was onmogelijk uit te maken of hij al of niet wist welk een wereld van geluk en vrijheid zijn woorden in hielden voor de vrouw, die stil luiste rend naast hem stond. De poorten van het geluk. De tijd vliegt of kruipt voorbij, doch wat hij ook doet, het is altijd onver mijdelijk precies het tegenover gestelde van wat wij verlangen. Voor Herrick, die in haar hart gruw de voor de dag van haar huwelijk met Gair Severn, scheen de tijd voorbij te vliegen. Het was afgesproken dat het huwelijk zou plaats vinden in Londen en in alle stilte voltrokken zou wor den. Dat had Herrick zo gewild en niets kon haar daarvan afbrengen. Ze voelde, dat het meer zou zijn dan ze dragen kon, als ze moest trouwen in 1. Een paar maanden geleden zat ik met een vriend te praten over koetjes en kalfjes - hoewel er helemaal geen vee aan te pas kwam - en daarbij kwa' men we op de een of andere manier op „bijgeloof" terecht. „Bijgeloof," zei mijn gezelschap, „wat bedoel je daar eigenlijk mee?" „Wel," gaf ik ten ant^ woord, ,,dat is toch waarachtig nog al eenvoudig. Bijgeloof is En ik stak van wal, om al spoedig in mijn eigen woorden verward te raken. Daar zat ik met mijn eenvoudigheid. Nijdig op me zelf haalde ik een encyclopaedie voor de dag om te zien, wat de geleerden ervan maakten, waarbij ik tot mijn ge noegen zag, dat die er feitelijk ook geen weg mee wisten. In die encyclo paedie werd dan gezegd„Bijgeloof is het toekennen aan personen en voor werpen van een macht, die zij niet be zitten en het geloof aan niet bestaande wezens." Verder kwamen er dan nog een massa beperkingen en toelichtingen, waaruit bleek, dat zelfs de geleerde samenstellers van dat grote woorden boek geen kans hadden gezien, een omschrijving te geven, die voor een alledaags mens begrijpelijk was. Wat onvermijdelijk was - dat wist ik ook wel - de godsdienst kwam eraan te pas. Eén ding is zeker: het bijgeloof is, bij wijze van spreken, zo oud als het mens dom. Reeds in het Oude Testament (Deut. 18:9 v.v.) is er sprake van waarzeggerij en toverij. In de loop der historie is wel geble ken. dat, wat men bijgeloof noemt, in sterke mate afhankelijk is van het tijd vak, waarin men leeft. Wat bijv. 4 a 5 eeuwen onvoorwaardelijk als vaste waarheid werd aangenomen, wordt nu als bijgeloof uitgekreten. En het is lang niet onmogelijk, dat veel van wat wij nu als onomstotelijk vast aanvaarden, later als bijgeloof aangemerkt zal wor den. Dat schijnt ons onmogelijk, maar het wordt iets aannemelijker, als we nagaan, dat in onze verlichte 20ste eeuw katholieken en protestanten een verschil lend standpunt innemen. Wat de een als onaantastbaar heilig geloof beschouwt, noemt de ander bijgeloof. En omge keerd. Mogelijk, dat eeuwen later uit gemaakt zal worden, wie gelijk had, even goed als wij nu uitgemaakt heb ben, dat het geloof aan heksen en spo ken bijgeloof is Dan zullen de mensen in dat latere tijdvak misschien medelij dend glimlachend de schouders ophalen en zich verbaasd afvragen, hoe de mensen in de eeuw van electriciteit, vliegwezen, atoomsplitsing nog zo ach terlijk konden zijn om aan dergelijke dingen te geloven. Wat voor dingen dat zijn? Dat weten we niet en we kunnen het ons zelf niet voorstellen in een tijdperk, waarin de geleerden ons keer op keer verbazen met hun opzien barende ontdekkingen en uitvindingen. Maar enkele eeuwen geleden waren er ook geleerden; toch, ondanks hun geleerdheid, geloofden zij aan heksen. Een voorbeeld Omstreeks 1600 leefde in Duitsland de beroemde wiskundige Keppler. Hij is de man. die heeft vastgesteld, dat de aarde, en ook de andere planeten, zo als Mars, Venus, Jupiter, zich om de zon bewegen in banen, die de vorm hebben van een elips. We kunnen dus veilig aannemen, dat het met zijn ver stand wel in orde was. De moeder van Keppler werd beschuldigd van hekserij en voor de rechtbank verdedigd door het kleine, grijze kerkje van St. Heriot, waar zij en Mac elke Zondag heen waren gegaan en waar ze gedroomd had, dat zij eens tot man en vrouw zouden worden gemaakt - meer dan ze kon dragen om Alec Fane met zijn vriendelijke, scherpe ogen voor haar de dienst te zien leiden op God's al taar, zijn bekende stem met de onder toon van trouwe vriendschap de plech tige woorden te horen uitspreken, die haar voor altijd zouden afsnijden van alle hoop op geluk. Men was dus overeengekomen, dat ze, vergezeld door Lady Bridget en Billy, de dag voor de huwelijksvoltrek king naar Londen zou gaan en dan daar in reistoilet in een van de kerken zou trouwen, in een kerk, die geen herinneringen bevatte en geen dromen. En nu; was de dag van vertrek aan gebroken. (Wordt vervolgd). haar zoon. Deze trachtte wel haa-r on schuld te bewijzen, maar het kwam niet eens in zijn hoofd op om te wij zen op het onzinnige van de beschul diging zelf, want, even goed als de rechters, geloofde hij zelf aan heksen. Een andere geleerde, Maarten Luther, de man van de kerkhervorming, ge loofde er eveneens aan We kunnen ons dat moeilijk voorstellen van perso nen, wier naam een wereldvermaard heid verkregen heeft. Nu mogen we alle bijgeloof niet over dezelfde kam scheren. Er is n.l. een bepaalde vorm, die uitsluitend voort vloeit uit gebrek aan ontwikkeling. In de oudheid meende men, dat de aarde een plat vlak was. Wie aan de rand daarvan kwam (niemand was er natuur lijk ooit geweest) staarde in een peil loze diepte. Later ontdekte men, dat de aarde een bol was, maar nog eeuwen daarna hielden velen (en dat was het onontwikkelde deel van het mensdom) vast aan het platte vlak. Nog een dergelijk voorbeeld. Ieder een weet nu wel, dat de aarde in 24 uur om haar as draait van het westen door het zuiden naar het oosten en dat de zon stil staat. Tot voor een viertal eeuwen geloofde ieder; dat de aarde stil stond en de zon ons iedere dag tegemoet kwam van het oosten naar het westen. De beroemde Galileï was de eerste, die in het openbaar verkon digde, dat de aarde niet stil stond, maar draaide. Het zou hem het leven gekost hebben, als hij dat volgehouden had en om dat leven te redden trok hij zijn woorden dan ook weer in. Waarvan de aarde zich overigens niets aantrok, maar even lustig doordraaide. Toch ge loofden nog eeuwen daarna velen (en dat waren alweer de minst ontwikkel den) aan een stilstaande aarde en een draaiende zon. Anonymus. (Wordt vervolgd.) Bon 489 voor koffie. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 489 alge meen (A- en B-kaarten) en bon 497 algemeen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 16 Maart worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 31 Maart a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaan wijzing eerst op 26 April a.s zal ge schieden. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Ouderavond R. L.W.S. In het arbeiderskamp werd de jaar lijkse ouderavond gehouden van de Rijkslandbouwwinterschool, waarvoor, ondanks het minder gunstige weer, de belangstelling groot was. Tevoren was aan de ouders gelegenheid gegeven om een kijkje te nemen in de nieuwe school. De voorzitter van de commissie van toezicht, burgemeester Verbrugge, sprak het openingswoord, waarna de direc teur der school, de heer L. van Dijk, o.a. uiteenzette wat er zoal gedurende de twee winterhalfjaren door de leer lingen moet worden gepresteerd. Ir. Bouman, wnd. Rijkslandbouw- consulent, hield een causerie over het onderwerp „Gevleugelde woorden in de landbouw", waarnaar door de aan wezigen met grote aandacht werd ge luisterd. In de pauze werd thee met een ver snapering aangeboden, terwijl de ouders tevens gelegenheid werd geboden zich met de leraren te onderhouden en in lichtingen in te winnen over hun zoons. Een commissie controleerde de stand van het ouderfonds, waaruit bleek dat de ouders flinke steun hadden verleend, terwijl de heer de Roo dank werd ge bracht voor zijn accuraat beheer. De directeur, de heer van Dijk, hield een causerie over „De geschiedenis der oogstwerktuigen", verlucht met licht beelden. Ook deze boeide de aandacht der aanwezigen ten zeerste. De heer Verbrugge sprak het slot woord, waarna deze goed geslaagde avond weer tot het verleden behoorde. De eindles is bepaald op 24 April a.s., waarbij weer een koffiemaaltijd en een feestavond zullen worden ge organiseerd. Cadzand Muziekuitvoering. De muziekvereniging „V. I. O. S." gaf Zaterdag j.l. een uitvoering in de zaal van de heer Allaart. Na opening door de voorzitter, de heer J. Dubois, werd het programma vlot afgewerkt. Ter afwisseling werden enige schetsen opgevoerd. Uitvoering. In het verenigingsgebouw ,,'t Zwin" werd Vrijdag j.l., op veler verzoek, door de N.P.G. en de Kabouters al hier een tweede uitvoering gegeven. De avond werd weer een groot succes. Waterlandkerkje Kleuteronderwijs. De vereniging tot bevordering van het algemeen kleuteronderwijs verga derde in de zaal van de heer L. Ver sprille. Burgemeester Verbrugge opende de vergadering, waarna de voorzitter, de heer C. de Nood, doel en werkwijze van de vereniging uiteenzette. Daar er voldoende kleuters, nl. 24, zijn, zal met het onderwijs worden aan gevangen en wel in een leeg lokaal der óp 31 Maart a.s. te openen nieuwe o. 1. school. De statuten en het reglement werden vastgesteld. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld C. de Nood, voorzitter W. J. A. Dhondt, secretaris J. J. de Bruijne, penningmeester M. J. Verbrugge, P. Tourné, A. Volmer en W. J. Ver meulen, leden. Het ligt in het voornemen op Hemel vaartsdag een bazar te houden. Nadat nog enige films vertoond waren, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen, sloot de voorzitter de vergadering. Breskens Geslaagd. Aan de Hogere P.T.T.-school te Wassenaar slaagde één dezer dagen onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. E. Willems, thans te 's-Gravenhage, voor het eindexamen voor adjunct- Referendaris der P.T.T. Benoeming. De heer Jasper Anthonisse te Biervliet is benoemd tot directeur van de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" alhier. Uitvoering. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie elders in dit blad, be treflende de uitvoering ten bate van het „Groene Kruis". Het belooft een gezellige avond te worden. Kleuterbureau. Dank zij het onvermoeid streven van het bestuur van het Groene Kruis zal voortaan op te voren aangekondigde data's, een kleuterbureau gevestigd worden in het wijkgebouw alhier en wel voor de plaatsen Breskens, Schoon dijke en Sasput. Lezing. Dinsdag 20 Maart a.s., des avonds om half acht, zal Ds. Teeuwissen in de Ned. Herv. Noodkerk alhier een lezing houden over zijn evangelisatie- arbeid in het getroffen gebied van Noord-Frankrijk. Aangezien daar nog heel weinig is opgebouwd, moet men wel onder zeer moeilijke omstandig heden leven en is ook de geestelijke ontreddering groot. Enkele filmstroken zullen het gesproken woord illustreren. De toegang is vrij. Voetbal. De ambtenaren alhier speelden Zaterdag j.l. een partijtje voetbal tegen personeel van de Amsterdamse Bank te Oostburg. De ambtenaren wonnen met 42. Zuidzande Uitvoering. Zaterdag j.l. werd in de zaal van de heer P. de Witte door de muziekver eniging „Veronica" en het dameskoor „Juliana" de laatste uitvoering gegeven in dit seizoen. Leden van het dameskoor wisselden het geheel af met enkele voordrachten. In de pauze werd een verloting ge houden. Het was een goed geslaagde avond en de belangstelling was zeer goed. Pierre Leenhouts uit Oostburg ver zorgde als altijd de dansmuziek. Oostburg Jonglisto. In het Ledeltheater gaf de bekende telephaat van Avro's bonte trein enige mooie staaltjes van zijn kunnen. De belangstelling was zeer gering.

De Schakel | 1951 | | pagina 2