BRILLEN Een slanke, sympathieke versciiijniiio, lie eclilflenite nan Sultan Hamltl. üilslag Toneelconcours West Z.-VI. DE ZONDEN DER VADEREN. De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7e Jaargang Nummer 321 Vrijdag 9 MAART 1951 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,15 Prijs der advertentiën 7 cent per m.rn.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Zal Soekarno haar man berechten? (J. P. de Klerk). Dezer dagen zijn kort na elkaar een paar merkwaardige berichten in de pers opgedoken, die onze aandacht trokken. Het eerste bestond slechts uit een enkel zinnetje. Dat was de mededeling, dat weldra Zijne Hoogheid SULTAN HA- MID II, voor een Indonesisch gerecht" zal verschijnen, wegens hem ten laste gelegde samenzwering" met kapitein Westerling, tegen Soekarno c.s. Het tweede besloeg in sommige Nederlandse bladen meerdere kolommen en betrof de publicatie in Indonesia Raya", waarin Soekarno verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van duizenden jonge Indonesiërs, gedurende samen werking met de Japanners, enz. enz. Een combinatie van beide berichten brengt ons tot de vraag, WIE er nu eerst VOOR EEN RECHTBANK moet verschijnen, Soekarno of Z. H. Sultan Hamid, wiens familie door Soe- karno's vrienden, de Jappen, werd uit gemoord! De bedoeling van dit artikel is niet, de gestelde vraag te beantwoorden. Wij willen ons bepalen bij een persoon op de achtergrond, wier naam practish nooit meer wordt genoemd, en die wij toch gaarne aan U willen voorstellen. Daarbij gaan onze gedachten terug naar een prille voorjaarsmorgen in 1948, nu alweer drie jaar geleden. Er stond toen een klein groepje mensen op het vlieg veld Schiphol, autoriteiten, vertegen woordigers van de regering, enige dames, twee kinderen, een jonge vrouw in een grijs mantelpakje en een reisjas om, in het midden. Het was de Sultane van Pontianak, of zoals zij zich in Nederland noemt: Mevr. D. Alkadrie-van Delden. Een levendige, slanke, sympathieke verschijning, die nog veel te vertellen had, voor zij in het Indiè-vliegtuig zou stappen, om zich weer bij haar man te voegen, de Sultan Hamid II. Het Adoptie^comité van Den Haag, bood haar een grote bos fleurige bloemen aan en ieder nam vriendelijk afscheid. Haar beide kinderen, de toen nog 9- jarige Edith en de 6-jarige Max, storm den enthousiast het trapje op naar bo ven, waar de stewardess zich lachend over hen ontfermde. De burgemeester van Den Haag vroeg de Sultane nog naar de overgang, die het voor haar zijn moest, als officiersvrouw, nu in zo'n hoge positie. Hij dacht kennelijk aan de vele plichten en zorgen, die op haar smalle schouders zouden komen te rusten. „Ik zie ér niets tegenop, FEUILLETON 85) door PEDLER. En Herrick antwoordde na een bijna onmerkbare pauze: „Het zal ja zijn". Herricks besluit. Vier uur in de middag en door de geurige stilte van de tuin klonk een heldere mannenstem. „Ik kom mijn antwoord halen. Krijg ik absolutie?" Mac sprak heel bedaard, maar er was iets in zijn stem dat vol beteke nis was. Herrick stond doodstil bij de zonnewijzer, waar hij haar gevonden had, haar armen vol bloemen die ze geplukt had. Dit was haar wachtwoord - die paar woorden en nu moest ze ant woorden en die blik van gretige hoop, van opperste liefde, die op vergiffenis wachtte, van zijn gezicht verjagen. Vier uur. Om tien uur die morgen had ze haar woord aan een ander ge geven, had ze Gair Severn beloofd, OOSTBURG hoor", zei ze moedig, „ik weet, dat ik welkom ben in Pontianak, en daarom ga ik graag terug. Van de familie van mijn man heb ik alle medewerking. Dat is voor mij als Westerse natuur lijk bizonder prettig". „Het huis met de pannen" of de aardige villa aan de Kapoeas, dat was geen onoverkomelijk groot verschil. Mevrouw Alkadrie woonde in een rustige Haagse straat, met uitzicht op een voor- en een achtertuintje, vlakbij het Haagse Bos. De naam kon men lezen op een grote zandstenen plaat boven de ingang - dat was vanwege de aparte architectuur. In Pontianak stond wel het Sultanspaleis ter beschik king, maar het diende meer als ambts woning, voor officiële ontvangsten en recepties, bij gebrek aan Westers com fort. De villa er recht tegenover was het echte „home" van de familie. Doods, of rumoerig, of primitief, was het er geen van drieën - en hoe zou dat ook künnen, in een plaats waar de Sultane vescheen. Ze riep instellingen in het leven, bevorderde onderwijs en medische verzorging, stelde controle in op aller lei bestaande organen, deed regelmatig aan hospitaalbezoek e.d., kortom deed alles om een sociaal en cultureel leven in de hoofdstad van Borneo op poten te zetten. Met beperkte middelen lukte het haar uitstekend. Ze stichtte zelfs een naaischooltje, speciaal voor de oorlogsweduwen onder de inheemse bevolking, en een z.g. leestafel waar boeken en tijdschriften circuleerden. Gemakkelijk wat het niet, de voor raden regelmatig aangevuld te krijgen. Goedkope textiel, lectuur, onderwijs middelen, brachten alle hele problemen met zich mee. Doch alles kwam voor elkaar. De Niwin leende zelfs af en toe erkende artisten uit, die wat leuke avondjes in Pontianak organiseerden. De Europeanen kregen tennisgelegen- heden, ze leerden het ook anderen, en er kwamen helé clubs van. De water sport werd favoriet - wie het een beetje „doen" kon, schafte zich een motorbootje aan. Er kwamen wedstrij den op de Kapoeas, hoofdzakelijk op nationale feestdagen, met grote race prauwen, die een bemanning van 10 tot 30 roeiers kunnen hebben. Zo ging het door. Alles leefde in Pontianak. Men vond er geen tijd van ruzies. De Dajaks, Maleiers en Boeginezen schar relden tevreden rond op de rivier; ieder heeft er zijn eigen prauwtje. dat ze zijn vrouw wilde worden. Daar na, toen de drukte en het gehaast van de reis voorbij was en de trein haar snel naar St. Heriot terug voerde, wa ren haar gedachten bezig geweest met dit ogenblik. Er was maar één manier om haar voornemen uit te voeren. Mac moest geloven, dat ze uit eigen verkiezing met Gair trouwde. Hij zou het nooit geloven als ze eerst hun twist hadden bijgelegd en het misverstand dat hen gescheiden had uit de weg was ge ruimd. Maar ze hadden dat nog niet gedaan - en ze moest hem nu duide lijk aantonen, dat dat nooit kon ge beuren ook. „Krijg ik absolutie?" Herrick hief het hoofd op en haar stem klonk volmaakt vast toen ze ant woordde. Ze had het al zo vaak ge repeteerd. „Nee, Mac, die krijg je niet," zei ze. „Ik heb er goed over nagedacht en ik kan niet met je trouwen!" Hij deed een stap achteruit, alsof ze hem een slag had toegebracht en staarde haar ongelovig aan Dagelijks werden de waren naar de markt gebracht, de Chinezen dreven hun handeltje in de vele toko's, de Brits-Indiërs verkochten textiel, en de door de oorlog verwoeste haveninstal laties, dokken en scheepstimmerwerven, werden brokje voor brokje hersteld. Het gewest, de Negara West-Borneo bemerkte de zorg van liefdevolle han den in de hoofdstad. De adoptie van Pontianak door de Residentiestad van Nederland, droeg daartoe bij. Den Haag bekostigde namelijk een belang rijke medische voorraad, medicijnen, instrumenten, eenvoudige textielwaren, enz. In verband hiermee bezocht Mevrouw Alkadrie reeds eerder Neder land, in September 1946 en in Juni 1947, doch haar afscheid in 1948 op Schiphol was het officiële sluitstuk. Ja, en zo zou er iets heel moois voort- gegroeid zijn, dat een zegen voor heel Borneo ging worden Sultan Hamid II ondertekende het Statuut, voor de Negara West-Borneo, als deel van de „Verenigde Staten van Indonesië". Nog dachten we, dat het goed zou worden. Maar toen kwam de klap - Sultan Hamid had er al honderdmaal voor gewaarschuwd, en velen met hem - Soekarno wenste de Unie-staten (en daarmee in feite de Unie zelve) op te heffen. Alles in de grote smeltkroes, waarover machtswellustelingen en ter roristen zouden heersen De rest weet U wel. Is Borneo ons, Nederlanders, beter bekend dan Nieuw-Guinea? We weten hoogstens, dat van Borneo een stuk Brits bezit is, en van Nieuw-Guinea een helft Australies. In onze opper vlakkigheid, hebben wij deze verafge legen gebiedsdelen destijds menigmaal over het hoofd gezien. Misschien hoor den we eens over de oliewinning op Borneo, of over de koppensnellers. Mevrouw Alkadrie zegt ervan „Toen ik er voor het eerst kwam, was ik ook verbaasd. Maar het is zo'n prach tig land. Ik vond het heerlijk, spoedig met mijn man „op tournee" te gaan. We gingen per boot de rivier de Kapoeas verder stroomopwaarts en be zochten de verschillende gebieden en kampongs, waar wij officieel door de Dajaksdorpshoofden ontvangen werden, welke ontvangsten meestal vergezeld gingen van uitgebreide rijsttafels. Deze verschillen in zoverre van die op Java, dat ze hier hoofdzakelijk uit vleesge rechten bestaan, in tegenstelliig met de „Meen je dat?" vroeg hij hees. „Kun je me niet vergeven?" „Ik bedoel het niet precies zo. Ik - ik kan je wel vergeven - en kan wel weer vrienden met je zijn. Maar ze schudde het hoofd, „maar ik ver lang niet meer om met je te trouwen". „VriendenIk vraag geen vriend schap". Het waren Gairs eigen woor den, dacht ze - afschuwelijk, ironisch dezelfde. „Bedoel je," ging hij snel voort, „dat je liefde zo gemakkelijk kon sterven? Of is het trots? Ik heb je gewantrouwd, dat weet ik, maar ik geloof dat menige man in mijn plaats hetzelfde zou hebben gedaan. En God weet, dat ik er voor geboet heb, dat ik er voor geleden heb. Als ik die avond in Two Ways Cottage met tien jaar van mijn leven ongedaan kon maken, zou ik het doen „Ja, als je dat kon. Maar we kun nen nu eenmaal niets ongedaan ma ken, Mac. Dat kunnen we juist nooit," herhaalde ze bitter. „Wil je het me niet laten proberen, liefste?" Hij sprak met een hartstoch telijke innigheid, die haar bijna deed Javaanse waarbij men immers veel meer groentengerechten aantreft." Voorts„Wie in Nederland over de Dajaks hoort, denkt altijd aan gevaar lijke, wilde koppensnellers, maar, er bestaat geen vriendelijker, aardiger volkje dan juist dat van de Dajaks! Mogelijk, dat er diep in het oerwoud, nog weieens een vete tussen twee stamleden beslecht wordt, doch over het algemeen vind ik het heus een goedmoedig volkje". Dit oordeel typeert de liefde van de Sultane voor het land, het is „Soekanegare"Drie-en-een-half jaar zat haar man in een Jappenkamp opgesloten, en drie-en-een-half jaar voorzag ze in eigen onderhoud. Dat is een vuurproef geweest. Er is een nieuwe vuurproef bij gekomen. Haar man zal terecht staan, op last van een misda diger, die ons -bekend is onder de naam Soekarno. Wij vragen ons af, of Vrouwe Justitia een blinddoek voor heeft Breskens won definitief wissel beker, alsmede fraaie zilveren beker geschonken door het Gemeentebestuur van Oostburg Zaterdagavond had in hotel Mabe- soone te Oostburg de contactavond plaats, op welke avond de jury, be staande uit Mevr. van den Broecke- de Man, de uitslag van het gehouden toneelconcours bekend maakte. De grote zaal was geheel gevuld met toneelliefhebbers, toen de voor zitter van de Toneelkring West Z. Vlaanderen, de heer J. Schippers uit Groede, het openingswoord sprak. Na dat hij alle aanwezigen met een harte lijk welkom had begroet, deelde hij mede, dat nog niet alle prijzen aan wezig waren, zodat de uitreiking hier van binnen enkele weken zal geschie den. Spr. sprak de hoop uit, dat alle aanwezige toneelspelers(sters) veel van deze avond zouden kunnen leren, ter wijl hij verder dank bracht aan Burge meester Hoekzema van Oostburg voor de door deze gemeente beschikbaar gestelde eerste prijs in de vorm van een fraaie zilveren beker. Hij eindigde met de mededeling, dat door het be stuur getracht zal worden om alle to neelverenigingen uit West Z.-Vlaande ren aangesloten te krijgen. Mevr. v. d. Broecke hierna het woord voerende, begon met haar grote vreugde uit te spreken over het feit, dat het spelpeil der verenigingen die aan het concours hebben deelgenomen, zo zeer was vooruitgegaan. Zo waren er dit seizoen geen onvoldoendes, in wankelen. „Wil je me niet de kans geven om te trachten het ongedaan te maken? Herrick Hij wilde haar in zijn armen trek ken, doch ze deed haastig een stap achteruit en hief instinctmatig haar handen op om hem af te weren, zo dat de bloemen, die ze gedragen had om haar voeten neervielen. Ze moest er een eind aan maken nu, nu ze nog de kracht had om door te zetten. „Neen," zei ze en haar stem klonk hard en stug door het zelfbedwang dat ze zich oplegde. „Neen, het is te laat. Ik - ik ben van idee veranderd. Ik ga met Gair Severn trouwen". „God!" Er klonk een andere vreselijke klank in zijn stem - tot nu toe had hij ge vochten tegen wat hij verwacht had te moeten bevechten - de beledigde trots van een vrouwenliefde, die gewond was. Doch nu vertelde de vrouw, die hij aangebeden had, hem kalm en zonder enig gewetensbezwaar, dat ze haar woord aan een ander gegeven had. De nuchtere waarheid was, da* hij aan de dijk was gez^t - dat haar

De Schakel | 1951 | | pagina 1