ENGELSE LES van het probleem, welke verrassend is door haar eenvoud een koelwagen, gecombineerd met een koelinstallatie. De koelwagen bestaat uit een grote, geïsoleerde bak, die weer is verdeeld in een aantal roestvrije, gesloten bak ken, welke met water gevuld zijn. De koelinstallatie bestaat uit een electrisch gedreven koelmachine van geringe capaciteit en een pekelbak. Aan het pekelbad is een transportpomp aange bracht. Hierdoor is het theoretisch mogelijk per etmaal pl.m. 100.000 cal. aan het pekelbad te onttrekken. Op bijzondere wijze wordt de pekel langs de stalen bakken geleid, waardoor het water bevriest. Op de wagen is een ventilator gemonteerd, die de buiten lucht via de bakken en een slang naar het vliegtuig leidt. Gedurende de tijd, dat de wagen niet voor het koelen van vliegtuigen wordt gebruikt, wordt hij op het pekelbad aangesloten en wor den de bakken opnieuw ingevroren. Het is de bedoeling om de tempera tuur in het vliegtuig pl.m. 5 gr. F. beneden de omgevingstemperatuur te brengen en de vochtigheid van de zich hierin bevindende lucht met 15-20% te verminderen. De nieuwe vinding biedt vele voor delen; het is nu mogelijk geworden om koeling naar behoefte te leveren, de installatie is goedkoop in aanschaf fing, vraagt practisch geen onderhoud en is eenvoudig te bedienen. De eerste koelwagen is zojuist ge reedgekomen en andere zijn in aan bouw. Zij zullen straks naar de K.L.M.- stations in de tropen gaan om daar „koele lucht op bestelling" te gaan leveren. Voetbal. Het was Zondag weer een slechte dag voor onze derde klassers uit West Zeeuwsch-Vlaan deren. Geen enkel winstpuntje werd veroverd, met het gevolg dat het degradatiespook blijft dringen. De uitslagen waren: OostburgDe Zeeuwen 46; Zeelandia— Odio 1 1; MetoAardenburg 42; Nw. BorgvlietBreskens 41. Voor Oostburg bleek de opgave om winst te behalen op De Zeeuwen, te zwaar. En toch hebben de hekkensluiters goed partij gegeven zelfs zo goed, dat een kwartier voor het einde van de wedstrijd alles nog mogelijk was. Was de stand bij de rust reeds 4o voor De Zeeuwen en 5 min. na de hervatting zelfs 5o, Oostburg bJeef volhouden en het pleit toch wel voor de Oostburgers, dat zij de achterstand wisten op te halen tot 54. Vier doelpunten in een klein half uur. Toen werd de betere techniek en het grotere uithoudings vermogen van de Vlissingers doorslaggevend en toen 5 min. voor het einde Laurens voor de zesde maal werd gepasseerd, was Oost burg verloren. Dat Breskens verloor, was een teleurstel ling. Na de twee achtereenvolgende overwin ningen hadden wij iets meer verwacht. Het blijft oppassen voor Breskens, hoewel de po sitie niet hopeloos is. Aardenburg staat er heel wat slechter voor, daar deze club nog slechts vier wedstrijden moet spelen, w.o. de zware uitwedstrijd tegen Middelburg. De Aar denburgers staan er practisch het slechtste voor. Zeelandia is nu wel in veiligheid, nu weer eens een puntje werd veroverd en dat nog wel op Odio. De strijd om de titel zal nu wel verder gaan tussen De Zeeuwen en Middelburg. De Vlissingers hebben het voor deel dat zij Middelburg nog thuis moeten ontmoeten. De stand is nu: De Zeeuwen 15 Middelburg 13 Odio 14 R.C.S. 13 Nieuw Borgvliet 12 Meto Zeelandia Biervliet Aardenburg Breskens Oostburg 15 13 14 16 67 41- 3022 2927 31 13 3639 28—41 29—34 27—56 19—37 18-35 20 23 14 20 '9 15 13 13 in ellende en verdriet. Rex had eens gezegd, dat hij haar, de dochter van een oplichter en een dief, niet tot de moeder van zijn kin deren kon maken. Ze was nog min der geschikt om de moeder van Mac kinderen te worden, dat zag ze dui delijk in. Ze was.overtuigd, dat zelfs als Gair het aan Mac vertelde, deze toch met haar zou willen trouwen - gedeeltelijk uit eergevoel en gedeeltelijk omdat hij, nu hij wist hoe verkeerd hij haar be oordeeld had, verlangend zou zijn om zijn liefde te tonen, om zijn wantrou wen goed te maken en dat hij dit maal absoluut zou weigeren om iets tussen hen in te laten komen. NuMaar wat zou later gebeuren? Later als er misschien kinderen kwa men? Mac zou, al vocht hij er nog zo tegen, altijd de schande van haar fa milie voelen, van de smet op het bloed van zijn kinderen en altijd in voort durende vrees leven dat die tot uiting zou kunnen komen. Ten slotte zou het hun geluk verwoesten, het in de kern vergiftigen. Tweede klasse B. InternosGoes 32; AllianceR.A.C. o2; DeskRood Wit 22. Internos drong Goes van de derde naar de vierde plaats, maar dat zal wel tijdelijk zijn, daar Goes twee wedstrijden minder heeft ge speeld. Alliance liet zich in eigen huis klop pen door R.A.C.waardoor deze laatste club Vlissingen passeerde. Ook Rood Wit ver overde een kostpaar puntje en mede hierdoor is de positie van R.K.C. vrij angstig gewor den. Toch moet Vlissingen proberen om uit de vier nog resterende wedstrijden wat winst te boeken, omdat het gevaar nog lang niet verdwenen is, wat blijkt uit de stand: Dosko 14 12 1 1 58—19 25 Moe 14 8 1 5 22—14 17 Internos 16 7 3 6 25—27 17 Goes 14 6 3 5 32—35 15 Desk 14 5 4 5 19—19 14 Alliance 14 5 3 6 29—32 13 R.A.C. 14 5 2 7 1922 12 Vlissingen 14 5 1 8 23—30 11 Rood Wit 13 3 4 6 2228 10 R.K.C. 13 2 2 9 13—36 6 Derde klasse E. Virtus Axel 3—2; Clinge- -Steen 4- —1; V.E.S.—Sluiskil 6—2. Axel werd door Virtus definitief uitgescha keld voor de titel, omdat de achterstand op Terneuzen nu te groot is geworden, n.l. een verschil van 8 verliespunten. Ook al mocht Zondag a.s. van Terneuzen worden gewonnen, Virtus is nu practisch de enige concurrent geworden met 5 verliespunten meer dan Ter neuzen. Clinge duwde Steen nog wat vaster naar onder, terwijl ook Sluiskil in gevaar blijft. De stand is hier: Terneuzen Axel BS.C. V.E.S. Virtus Clinge Corn Boys R.K.F.C. Sluiskil Steen Ria 23 15 16 16 11 13 11 15 12 14 13 o 4210 2 47—30 21 4 4726 21 5 46—37 19 2 28—18 16 6 20—31 11 6 2725 10 10 34—47 10 8 24—32 7 10 23—47 7 10 16—51 3 Vierde klasse G. HoofdplaatPatrijzen 42; E.M.M.IJzen- dijke 11. Hoofdplaat drukte De Patrijzen nog wat vaster op de onderste plaats, doch de uitslag was heel normaal. Een grote verrassing was het echter dat IJzendijke bij E.M.M. een puntje veroverde, waaruit blijkt dat IJzen dijke de laatste tijd heel wat sterker is ge worden. Voor E.M.M. kan dat éne puntje wel eens funest worden, daar Hulst nu één ver- liespunt minder heeft. Hulst moet Zondag a.s. echter naar Robur en dat wordt een zware opgave. Wordt deze wedstrijd gewon nen, dan staat de weg naar promotie wijd open. Zover is het echter nog niet en ook hier zijn verrassingen niet uitgesloten. De stand luidt hier nu: Hulst E.M.M. P.S.K. Robur IJzendijke Hontenisse Hoofdplaat Ierseke Patrijzen 13 10 2 1 6215 22 11 8 1 2 44—20 17 12 8 1 3 41—24 17 11 7 1 3 47—18 15 11 2 5 4 17—21 9 12 4 1 7 31—44 9 10 2 1 7 17—39 5 7 1 2 4 1520 4 11 0 0 11 11—8I 0 Insider. Bridgen. Om het Zuidelijk kampioenschap. Zaterdagmiddag werd in 's-Hertogen- bosch de demi-finale gespeeld voor het kampioenschap bridgen van het zuiden. Een 70-tal paren uit Brabant, Zeeland en Limburg namen aan deze demi-finale deel. Er werd gespeeld in zes groepen De winnaars van iedere groep werden geplaatst in de finale. Van de zes pa ren uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die in deze demi-finale uitkwamen, werden er vijf uitgeschakeld. Alleen de heren W. v. Veen-R Sondag uit Oostburg, die in hun groep uitkwamen tegen uitsluitend paren uit Brabant en Limburg, wisten zich als eerste te classeren en plaatsten zich dus in de finale. Deze finale werd En zij was het die Mac voor dat alles moest behoeden - hem moest behoeden voor zijn liefde voor haar - zij moest hem zelf de keus niet laten. Dit was het enige goede wat ze in de wereld kon doen - de manier, waarop ze het kwaad dat haar vader had ge daan kon goedmaken. En dat kon ze doen door Gair Severn te trouwen. Herrick kwam die avond Lady Brid gets kamer binnen, juist toen deze bezig was zich voor tafel te verkleden. „Ik heb u iets te vertellen, Mim,'' zei ze. Haar ogen stonden erg helder en een weinig rouge en een lippen stift, handig gebruikt, maskeerden vol komen de bleekheid van haar gezicht. „Gair heeft me vanmiddag gevraagd?" Lady Bridget glimlachte. „Dat heeft hij al eens meer gedaan, is 't niet?" vroeg ze geamuseerd. Herrick glimlachte stralend terug. „Ja, het was een chronische kwaal bij hem. Hij komt morgen mijn ant woord halen". „En wat zal dat zijn? Ben je al be sloten?". (Wordt vervolgd). nog dezelfde avond gespeeld tussen 12 paren. Voor de spelers uit Zeeuwsch- Vlaanderen was dit een grote handicap. Eerst de grote reis naar den Bosch, daarna een wedstrijd van ruim 4 uren in een ondraaglijke temperatuur en \lh uur later wederom een wedstrijd van ruim 4 uren, was wel wat te ver moeiend. Toch werd in deze finale een eervol resultaat bereikt, n.l. de achtste plaats. Les 20 Just as the children decided to fol low the railroad to the next village to beg a bite of bread, they heard a voice „What are you doing here An unknown man appeared and looked at them searchingly. They became so confused, that they could not say at once, that they were the children of immigrant, and had lost their parents. The stranger commanded them to follow him and led them into an office. There the man decided to send them to the barracks for orphans. Onregelmatige werkwoorden Tegenw. tijd Verl. tijd Verl. deelw. Vert, hear (hie-) heard (hu-d) heard horen do (doe) did done (dan) doen know (noo) knew (njoe) known (noon) lose (loez) lost lost lead (lied) led (léd) led send (sénd) sent (sénd) sent become became become (bikam) (bikeem) Woordenlijst kennen verliezen leiden zenden worden just as djast és juist, toen next nékst naaste village vilids dorp beg békg bedelen a bite of bait ov bete brood bread bre'd voice vois stem unknown anoon onbekend appear epie- verschijnen look loek kijken searchingly su-sjingly onderzoekend confused konfjoesd verward immigrants imigrents land verhuizers command kemaand bevelen stranger streenzje vreemde office ofis kantoor Plaatselijk Nieuws Zuidzande Uitvoering. Voor een stampvolle zaal gaf de Rederijkerskamer alhier in de zaal van de heer P. de Witte haar tweede win- teruitvoering. Het stuk „De tijd staat niet stil", werd zeer goed gespeeld. Na afloop werd nog een dansje ge daan op muziek van de band van Pierre Leenhouts uit Oostburg. Breskens. Vernieuwing zeewering. Begunstigd door prachtig voorjaars weer was het Zondagmiddag een ge zellige drukte in en langs de duinen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik, een kijkje te nemen bij het omvangrijke werk, dat momenteel aan de duinvoet ten W. van het v.m. fort Fred. Hendrik, door de fa. Cambier Vermeulen, wordt uitgevoerd. Het werk bestaat uit de aanleg van een verdediging tegen de voet der duinen, teneinde deze te beschermen tegen verdere afslag door stormvloeden. De verdediging zal, naar men ons mededeelde, een totale lengte verkrij gen van pl.m. 600 meter. Het werk wordt uitgevoerd in betonblokken, vol gens het octrooi van de heer Streef kerk, de voormalig Techn. Hoofd ambtenaar der Rijkswaterstaat te Breskens. Hierbij passen de blokken volgens de diabool-vorm in elkaar, zo dat geen enkele blok door golfslag kan worden uitgeslagen. Enkele rijen blok ken zijn voorzien van verhoogde kop pen, teneinde de golfoploop te remmen. Alvorens de blokken worden aange bracht, worden de duinen plaatselijk bij gevlakt en van een stevige kleilaag voorzien. Het is te begrijpen, dat voor een dergelijk werk nogal een en ander komt kijken. Duizenden m3 zand moeten worden verzet, auto's met materiaal rijden af en aan, kortom, er heerst de gehele week een levendige bedrijvigheid. Het werk is thans ongeveer voor de helft gevorderd. Gelukkig heeft de na tuur het werk in dit vrij ongunstige seizoen tot op heden nog met rust gelaten. Als alles meeloopt hoopt men tegen de zomer met het werk gereed te zijn. Een mooi stuk werk zal dan weder om zijn verricht in de eeuwige strijd tegen de zee. Jaarvergadering „Schuttevaer" 40-jarig jubileum S. M, DE VUIJST. Zaterdagavond had alhier in het hotel Roest de jaarlijkse algemene ver gadering plaats van de afd. Breskens van de vereniging „Schuttevaer", welke werd bijgewoond door 17 leden en enige schippers van elders- De afdeling bestaat thans 42 jaar. De heer S. de Vuijst heeft 40 jaarvergaderingen als besturslid bijgewoond. Uit het jaarverslag bleek dat er een goed slot was van f 271,26. Het bestuur trad in blok af, doch werden allen herkozen, zodat thans het bestuur bestaat uit de herenJoz. Roest, S. M. de Vuijst, Iz. Verschoor, W. Gosseije, J. de Kosterden Outer, P. de Baare en F. L. Vroon. Burge meester Eekhout die ook ter vergade ring aanwezig was, werd benoemd tot Ere-Voorzitter. De grote algemene vergadering zal plaats hebben op 24 en 25 April te Nijmegen. De heer Vroon merkte op tijdig kennis te geven van de algemene ver gaderingen. Na een gezellige discussie waarin naar voren kwam het algemeen belang tot het verkrijgen van voldoende ge legenheid tot het ontvangen van jachten in de haven alhier en een ge makkelijke gelegenheid te maken voor de opvarenden. De ere-voorzitter, burgemeester Eek hout toonde hiervoor veel belangstel ling en zegde hiervoor zijn volle mede werking toe. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter onder dankzegging deze vergadering. Overzicht gedurende de jaren 1909-1951. De afdeling Breskens werd opge richt 20 Februari 1909, met aan vankelijk 35 leden welke spoedig steeg tot 80. Tot Voorzitter werd gekozen de heer P. C. Roest, Secretaris de heer J. Ph. Salomé en tot Penningmeester de heer S. M. de Vuijst, thans Secre taris. Verder namen zitting de heren F. Klaaijsen, M. Vroon, Iz. de Koker, Jac. v. d. Sande, B. Brand en J. de Vuijst. Van de oprichters zijn nog in leven de heren S. M. de Vuijst, Jan Hoog stad, P. de Baare, Dirk Mookhoek Sr. en E. Klaassen. Reeds spoedig toog men aan het werk en werd begonnen met het op ruimen van een wrak en het leggen van tonnen. In 1915 werden pogingen in het werk gesteld tot het bekomen van een betere ligplaats voor vissersschepen in vlot water, hetgeen eerst na de ie wereld oorlog zijn beslag kreeg toen de Oost haven was tot stand gekomen en de visserssteiger werd gemaakt. In dit jaar had een ernstig ongeluk plaats. Schip per Adr. Hoogstad liep met de B. R. 19 op een mijn, waarbij de gehele bemanning omkwam. In 1916 werd op voorstel van de heer Iz. de Koker de eerste aanvraag gedaan voor een mistsignaal alhier, doch heeft de totstandkoming nog enige jaren geduurd. In 1928 bedankte de heer P. C. Roest als Vooizitter, in diens plaats werd gekozen de heer Th. Verschoor. In 1930 deed de Ere-Voorzitter Burgemeester Van Zuijen pogingen om de grote algemene vergadering alhier te houden, waarvoor hij duizend gulden beschikbaar stelde uit de gemeentekas, een boot van de Prov. Stoombootdienst was reeds toegezegd om de afgevaar digde leden een reis aan te bieden ter bezichtiging van de haven te £ee- brugge. Het bleek echter dat door verschillende omstandigheden die ver gadering alhier niet kon plaats hebben. Op 20 Januari 1930 kwam na ja renlange kwestie tot wording de mist- sirene. Het visserssteiger werd van een groot neon-licht voorzien. In 1933 deed de Prov. Stoombootdienst een aanslag op de vrije vaart betreffende onze haven, zodanig, dat men 7 min. vóór en 7 min. na aankomst of vertrek van de boot niet de haven zou mogen aan doen of uitvaren. Door ingrijpen van het hoofdbestuur is dit door de Minister van Waterstaat niet geaccepteerd. Op 2 April 1941 overleed de voor zitter de heer Th. Verschoor, in zijn plaats werd gekozen de heer Joz. Roest Pz. De oorlog heeft ook in deze ver eniging diepe wonden geslagen, c.a. 24 leden zijn door het oorlogsgeweld om gekomen.

De Schakel | 1951 | | pagina 2