ROZENOORD. ENGELSE LES hoofdpijnen zijn verdwenen en zij kan nu normaal haar werkzaamheden ver richten. Op onze vraag of ook kanker bijv. ermede in verband kon staan, zeide dhr. W- dat het wel opvallend is, dat de ziekte zo dikwijls wordt aangetrof fen op kruisingen van wateraders, maar dat het hem niet mogelijk is een con creet bewijs te leveren voor de samen hang. Hij neemt echter het zekere voor het onzekere en verplaatst de bedden van deze zone's. De aangehaalde feiten wijzen er alle op, dat er zöne's bestaan, die de ge zondheid van mensen beïnvloeden. Ongetwijfeld zullen velen, die gebukt gaan onder de gevolgen van zenuw stoornissen, rheumatiek, asthma, sla peloosheid en vele andere kwalen met wichelroede-onderzoek ten zeerste ge baat zijn. We onderscheiden de zorgen voor de oude dag en de zorgen v»n de oude dag. Heden willen we het over de eerste hebben: de zorgen voor de oude dag. Deze waren vele. De eenvoudige werkers werden eertijds als een uit geknepen citroen ter zijde gesteld en het oud en arm schrijnde hen tegen. In een zeker fatalisme naderden zij de oude dag. De drie gulden per persoon of vijf gulden per echtpaar brachten zonnestralen in hun leven. De noodwet pensioenregeling bevestigde dit. De oude dag was niet meer zo troosteloos. De kleine middenstander leefde zijn hele leven in hoop en vrees voor de oude dag. Te grote zuinigheid moest meestal betracht worden om min of meer onbezorgd het einde te kunnen halen. Nog vallen ze bij de noodwet pensioenregeling aan de onbillijke kant. De oude dag is voor hen even drei gend, zo niet erger, als vroeger. De meer welgestelde middenstand kon vroeger zo echt tevreden en soms zelfgenoegzaam de laatste levensjaren doorbrengen. De structuur der huidige maatschappij verandert dusdanig, dat ook voor hen andere en meer zorgen komen. De kapitaalrente, pachten en huuropbrengsten zijn beperkt en niet berekend op de dure tijd van tegen woordig. Hulp in de huishouding en/of verpleging is moeilijk te krijgen en duur. Vele tehuizen voor ouden van dagen worden in den lande door deze categorie reeds bevolkt. Door hun mede werking en samenwerking ook bij ons wordt het draagvlak der stichting gro ter, de algemene sfeer harmonischer, alles ten bate van allen. Help in ons gewest „Rozenoord" in stand houden, uitbreiden en reorgani seren. Verschaf ons daartoe de midde len en stort uw bijdrage op mijn post giro-rekening. Bij voorbaat dank. Namens het Bestuur: M. MAAS, Biervliet, Giro 84634. Verantwoording: Vorig totaal N. N. te Haarlem N. N. te Sluis Ds. Doorn, van een collecte te IJzendijke - 10, Wie volgt? f 232,50 f 12,50 - 200, kans te geven om je op een andere manier te winnen". „Neen," viel ze hem in de rede, „je hebt nooit een kans gehad, Qair. Geloof me, nooit". De plotselinge heftigheid van haar antwoord scheen de duivel in hem wakker te maken. „Dan heb ik dus nu mijn kans," zei hij beslist en haar strak aanziende terwijl hij sprak ging hij voort: „Ik weet toevallig wie je vader was. Ke- nyon weet dat niet. Denk je, dat hij met je zou trouwen als hij het wist - als ik hem de waarheid omtrent jou vertelde?" Het was als een donderslag uit hel deren hemel. Ze kromp ineen, bleek tot de lippen. „Het zou Mac niets kunnen schelen als je het hem vertelde," zei ze, haar eerlijke ogen vast en uitdagend op hem gevestigd. „Ik heb hem al zoveel ver teld, als hij horen wilde en het kan hem gewoon niets schelen wat mijn vader deed". Een ogenblik zweeg Gair. Het scheen bijna of er iets van onwillekeurig me- INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie M. d. R., Als Rotterdammer op bezoek te IJzeiv dijke, bezocht ik Zaterdag de uitvoering van het mijnspel „Glück Auf". Om eerlijk te zijn, moet ik erkennen, dat ik eerst bij het horen van de naam van het stuk glimlachend mijn schouders ophaalde en dachtJongen, jongen, wat moet daarvan terechtkomen? Waar haalt zo'n kleine gemeente de geschikte spelers en décors vandaan? Enfin, het platteland is minder verwend dan wij en men is gauwer tevreden. Naar die gedachten bied ik hierbij en gaarne mijn excuses aan en zelfs zeer nederig. Want wat ik gezien heb was bijna geen dilettantisme meer, dat was spel, dat was leven, dat was echt! Breskens kan met recht trots zijn op zo'n vereniging met zo'n regisseur die een dergelijk stuk aandurft en met zo'n resultaat; trots ook op zo'n décor-ont^ werper en zulke spelers en speelsters, die grotendeels optraden met zo'n na tuurlijkheid, alsof het geen toneeUoel was. Slechts één aanmerking had ik en die betrof de te lange pauze's. Maar toen ik vernam, hoe alle décor door een raam moest worden weggebracht en aangevoerd, toen stond ik paf, dat die pauze's niet langer hadden geduurd. Het toneelpersoneel is blijkbaar ook van de goede soort. En nu kom ik tot het eigenlijke doel van mijn schrijven. Is het nu persé no dig, dat in het toch al niet erg prac- tische gebouw alles onpractisch is? Kunnen die gordijnen b.v niet zo wor den gemaakt, dat ze goed function- neren? En bovendien zwaarder en on doorschijnend zijn? Kan ook dat be perkte toneel - hoe weinig ruimte hadden de spelers om zich te bewegen - niet worden vergroot? Zou het zoveel kosten meebrengen, de achtergelegen kleedkamers bij het toneel te voegen en nieuwe kleedkamers op de zijkanten aan te bouwen? Ik geloof het niet en daarom geef ik de eigenaars gaarne in overweging het bovenstaande eens te bestuderen. Deskundig advies op toneel gebied zal de vereniging zeker gaarne geven. Breskens kan zijn trots op zo'n ver eniging niet beter tonen, dan door hen te laten spelen in een omgeving, die hun spel zo goed mogelijk tot zijn recht doet komen. In het belang van de spelers maar ook van de toeschouwers. A Schenk. IJzendijke, 20 Februari 1951. Voetbal. In vergelijking met andere afdelingen werd er in onze omgeving een vrij volledig pro gramma afgewerkt en moesten slechts enkele terreinen worden afgekeurd. Dat is maar ge lukkig omdat, speciaal in onze derde klasse D nog heel wat wedstrijden moeten worden gespeeld. Zo is Breskens nog slechts op de helft van het programma en ook clubs als Oostburg en Nw. Borgvliet hebben een flinke achterstand. Er zijn intussen weer verrassende uitslagen genoteerd, n.l. De ZeeuwenZeelandia 9o; OdioBier vliet 45; MiddelburgMeto 31; Aarden burgBreskens 12. In Vlissingen en Middelburg was er reden tot grote vreugde. In Vlissingen omdat De Zeeuwen geweldig productief waren tegen Zeelandia en in Middelburg, omdat de groen- witten wonnen van Meto, zij het niet zo over tuigend. Maar deze vreugde werd verhoogd door de nederlaag van Odio tegen Biervliet, delijden in zijn ogen kwam. Toen verdween dat medelijden weer, hij zag het hiaat in haar verdediging en maakte er gebruik van. „Misschien kon het hem niet schelen - in het abstracte. Maar heb je hem wel eens verteld dat je vader Quintin Lindris was?" Hij legde een bijzondere nadruk op de naam. „Nee," zei ze onzeker en nerveus. „Maar ik zie niet in, wat voor verschil het zou maken of zijn naam Quintin Lindris is of John Brown. Hetgeen hij deed, daar kwam het op aan". „In dit geval maakt het een groot verschil". „Waarom?" herhaalde ze. Zonder te begrijpen waardoor het kwam, voelde ze zich hoe langer hoe banger worden. Ze had het gevoel, alsof er iets ver schrikkelijks en noodlottigs, iets dat ze niet kende, op de loer stond, ge reed om op haar af te springen. „Het maakt een geweldig verschil of je vader toevallig Quintin Lindris was of - of een andere oplichter," zei hij langzaam, „omdat Quintin Lindris Kenyons vader geruïneerd heeft". „Mac's vader?" Het kwam haperend, 14 9 3 2 6116 21 13 IO 0 3 41 14 20 13 9 0 4 29—21 18 13 7 1 5 29—27 15 14 5 2 7 29-34 12 II 5 1 5 2729 11 12 4 3 5 27—40 11 14 3 1 8 32—37 11 15 4 1 10 25-52 9 IO 3 1 6 18—33 7 II 1 3 7 14—29 5 waardoor een ernstige medegegadigde voor de kampioenstitel voorlopig naar het derde plan is verdrongen. Intussen van Biervliet een mooie prestatie, waardoor deze club in eens een sprong omhoog maakte en zich heel wat veiliger kan voelen. Maar ook Breskens blijkt zich te herstellen en won de lastige uitwedstrijd van Aarden burg. Jammer dat het Aardenburgse publiek zich weinig sportief gedroeg. Gelukkig wisten de spelers zich te beheersen, zodat de wed strijd een regelmatig verloop had. Met dat al is de positie van Breskens heel wat verbe terd. Zeker, er wordt nog de op één na on derste plaats ingenomen, maar b.v.b. Aar denburg heeft slechts 2 punten meer en 5 wedstrijden meer gespeeld. Zelfs Meto, Zee landia en Nw. Borgvliet zijn nog niet veilig, wat blijkt wanneer men de stand beziet De Zeeuwen Middelburg Odio R.C.S. Biervliet Nieuw Borgv Zeelandia Meto Aardenburg Breskens Oostburg Men lette in deze afdeling speciaal op het verschil in gespeelde wedstrijden en ook op het doelgemiddelde. Tweede klasse B. R.K.C.Moe 12; DoskoAlliance 5 1; RacDesk 1—2; InternosVlissingen 22. Voor Vlissingen was het een bijzonder gunstige dag. Niet alleen werd bij Internos een kostbaar punt veroverd, maar twee mede gegadigden voor de onderste plaats leden een nederlaag. In Vlissingen mag men dus weer wat vrijer ademhalen, hoewel het ge vaar nog geenszins is geweken. Is de positie in de staartgroep dus nog onzeker, in de kopgroep is de spanning weg. Dosko won overtuigend van Alliance en behoeft thans nog slechts één puntje om.de kampioensvlag te hijsen. Met nog 6 wedstrijden te spelen is Dosko Moe Goes Internos Desk Alliance Vlissingen R.A.C. Rood Wit R.K.C. SteenB.S.C. 25; R.K.F.C.V.E.S. 62. In deze afdeling was de oogst maar schraal. Zowel het terrein van Ria als dat van Sluis kil bleek onbespeelbaar, terwijl de wedstrijd AxelClinge na 20 min. werd gestaakt we gens beenbreuk van de Clinge-doelman. Steen kon het tegen B.S.C. niet bolwerken, wat heel normaal is, maar dat R.K F.C. zo over tuigend won van V.E.S.is een grote verras sing. Het wordt nu dringen in de staartgroep. Wie zal het lot van Ria delen? Temeuzen 12 11 1 o 4210 23 Axel 14 8 5 1 45—27 21 B S.C. 16 9 3 4 4726 21 V.E.S, 15 7 3 5 40—35 '7 Virtus 10 6 2 2 2516 14 Corn Boys 11 5 o 6 2725 10 R.K.F.C. 15 5 o 10 3445 10 Clinge 12 3 3 6 1630 9 Sluiskil 11 3 1 7 2226 7 Steen 13 3 1 9 2243 7 Ria 13 o 3 10 1651 3 Vierde klasse G. P.S.K.Hoofdplaat 72; PatrijzenHulst o9; HontenisseRobur 1 5. Hulst, P.S.K. en Robur hadden Zondag de gelegenheid hun doelgemiddelde wat op te knappen en deze clubs hebben daar een dankbaar gebruik van gemaakt. Opvallend in deze afdeling, waar de clubs slechts 16 wedstrijden moeten spelen, is het onregelma tige verloop van de competitie. Zo moet Hulst b.v.b. nog drie, E.M.M. nog 6 en Ierseke nog 9 wedstrijden spelen. Onder aan de ranglijst is er geen spanning meer, maar de strijd om de titel gaat tussen Hulst en E M.M. en daarom is die achterstand in wedstrijden, speciaal voor E.M.M. niet prettig. De stand is hier: Hulst 13 10 2 1 6215 22 P.S.K. 12 8 1 3 4124 17 E.M.M. 10 8 o 2 4319 16 Robur 11 7 1 3 47—18 15 Hontenisse 12 4 1 7 3144 9 IJzendijke 10 2 4 4 16—21 8 Ierseke 7124 1520 4 Hoofdplaat 9 1 1 7 1327 3 Patrijzen 10 o o 10 977 o Insider. pleit beslegt. De stand is hier: 14 12 1 1 58—19 J5 14 8 1 5 2214 17 13 6 3 4 30—32 15 15 6 3 6 2225 15 13 5 3 5 17—17 13 13 5 3 5 29—30 13 14 5 1 8 23—30 11 13 4 2 7 17—22 10 12 3 3 6 2026 9 13 2 2 9 13—36 6 Derde klasse E. ongelovig over haar lippen en toen, omdat het te onmogelijk scheen om waar te zijn „Je liegt". Hij schudde het hoofd. „Nee, ik lieg niet. Je vader heeft de oude Kenyon zijn laatste cent afge zet. Hij heeft zijn hele fortuin in Lin dris' speculaties verloren. Hij was door een vriend gewaarschuwd, doch hij bleef ondanks dat in Lindris geloven - en mo®st voor dat vertrouwen be talen. Hij heeft zich alleen niet voor zijn hoofd geschoten omdat hij toe vallig eerst stierf - een paar minuten vóór hij de trekker zou hebben over gehaald. Het heeft indertijd allemaal in de couranten gestaan". „O nee, nee!" hijgde Herrick. Ze had een gevoel of ze gek zou wor den van ellende, van ondragelijke el lende. Eerst Macs vader geruïneerd en gestorven door de schok, toen zijn moeder wegkwijnende, omdat al wat Les 19 Het gebruik van do (vervolg). Speelden de boeren kaart? Did the farmer play cards? Speelden zij geen kaart? Did not they play cards? Did not wordt vaak didn't geschre ven. Hoeveel mensen sterven in de barak ken? How many (méni) people died in the barracks? Wanneer een vragende zin met het onderwerp begint, wordt di niet ge- gebruikt, echter wel in vragende ont kennende zinnen Wie van de kinderen schreide niet? Which (witsj) of the children did not cry? Ik ben klaar met schrijven. I have done (dan) writing (raiting). Ik heb mijn werk gemaakt. I have done my work (wuk). Zaken doen. To do busyness (bizinis). Dat is voldoende. That will do. Ik kom stellig. I do come. Kom toch! Do come. Kom je nog? Zeker. Do you come! I do. Oefening 19. Zongen de leeuwerikken hoog boven hen? Verguldde de zon alles rondom? Was het in de harten van de wezen geen donkere nacht? Probeerde Alexan dra niet haar broertje te troosten? Kuste zij hem? Zeide Paul de volgende woorden? Zal God ons in de steek laten? Gingen zij naar de begraaf plaats? Hadden de mensen hun ouders begraven? Hoeveeltreinen raasden voor bij? Zegent de priester de boeren? Plaatselijk Nieuws Breskens. Benoeming. Met ingang van 1 Maart a. s. werd onze vroegere dorpsgenoot I. W. Vas- seur, thans hoofdemployé ie kl. der P.T.T. te Eindhoven benoemd tot di recteur van het P.T.T.-kantoor te Oost- burg. Aangezien zijn vertrek uit Breskens in 1946 met teleurstelling werd verno men, omdat hij bekend stond als iemand vol belangstelling voor het plaatse lijke openbare leven en in alle op zichten, voor zover mogelijk, iedereen ten dienste stond, zal het velen onge twijfeld genoegen doen te vernemen, dat hij thans weer terugkeert naar West Zeeuws-Vlaanderen, Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van de heer A. Hamelijnck had in het café van de heer J, v. d. Velde-Keijmel de jaarlijkse vergadering plaats van de Varkenaver- eniging „Eendracht Maakt Macht", welke matig bezocht was. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de ontvangsten voor haar liefde en geluk betekende van haar was weggenomen en tenslotte Carol, die door haar wanhopige ver geefse poging om het geliefde leven te redden het martelaarschap van met Sir Francis getrouwd te zijn had aan vaard. Drie levens verwoest en onge lukkig gemaakt - de drie levens, die voor de man, die ze lief had, het meest betekenden. En het was haar vader die het gedaan had! Herrick streek met haar hand over het voorhoofd en trok die vochtig terug. Kleine zweetdruppels parelden langs haar mond en haar gezicht had een asgrauwe bleekheid aangenomen. Haar ogen stonden dof - zonder uit drukking. „Wat wil je doen?" zei ze toon loos. „Dat hangt van jou af," antwoordde Severn. „Ik heb er een hekel aan om zulk een wapen te gebruiken, maar ik zou alles doen om te beletten, dat je met Kenyon trouwde. Als hij weet, wiens kind jij bent, zal hij niet meer met je willen trouwen". Ze werd als het ware ineens wak ker. „Je bent toch niet van plan het hem te vertellen?" riep ze ontzet. (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1951 | | pagina 2