Stichting „DOORjyEÜWEN TROUW" zich geen enkele stad of dorp. Niet temin is de hoofdstad St. Johns, die 60.000 inwoners telt, door de lucht slechts 40 minuten van Gander ver wijderd. De luchtweg en een enkele maal ook de trein, vormen de com municatiemiddelen met de buitenwereld, want er zijn nog steeds geen andere wegen die naar Gander leiden. Voor de ,,Ganderites" kan de lucht vaart ook wel eens te veel van het goede zijn, vandaar dat zij hun grote vacantie óf op het Amerikaanse óf op het Europese vasteland doorbrengen. Amsterdam is voor hen niet een stad, die honderden mijlen aan de andere kant van de Oceaan ligt - het is slechts 10 uur reizen en New-York en Mon treal zijn heel dichtbij slechts vier uur. Als zij dan van hun vacantie terug keren, begint het drukke werk weer, een werk, dat voor het zo belangrijke luchtverkeer tussen twee continenten van grote waarde is. Voetbal. Derde klasse D. Zeelandia Aardenburg 33; Meto De Zeeuwen 11; R.C.S.Breskens 12. Het was Zondag een goede dag voor de clubs uit onze omgeving. Breskens wist einde lijk weer eens te winnen en dat nog wel in Souburg. Zijn deze puntjes van groot belang, nog belangrijker is het, dat het een sportieve wedstrijd is geworden. Gelet op de grote achterstand in wedstrijden van Breskens, is de positie nog niet zo ongunstig. Aardenburg verrichtte eveneens goed werk door in Middelburg bij Zeelandia een puntje weg te halen. Deze puntjes zijn kostbaar, want ook de positie van Aardenburg is nog lang niet veilig. Aan de kop is de spanning nog toegenomen, nu de Zeeuwen bij Meto een puntje moest achterlaten, waardoor thans drie clubs precies gelijk staan. De Zeeuwen 12 8 2 2 5115 18 Middelburg 12 9 o 3 3813 18 Odio 12 9 o 3 2516 18 R.C.S. 12 6 1 5 2626 13 Zeelandia 11 4 3 4 2731 11 Meto 12 5 1 6 3032 11 Nieuw Borgvliet 10 4 1 5 25—28 9 Biervliet 12 4 1 7 2329 9 Aardenburg 13 4 1 8 23—47 9 Breskens 9216 1632 5 Oostburg 11 1 3 7 1429 5 Tweede klasse B. DoskoVlissingen 43; Rood WitGoes 23; DeskInternos 12. Dosko heeft het van Vlissingen niet cadeau gekregen, maar uiteindelijk bleef toch de volle winst in Bergen op Zoom. Weliswaar diende Vlissingen een protest in tegen het toekennen van het laatste doelpunt van Dosko, maar dat zal wel niets baten. Intus sen zit Dosko op fluweel en moet Vlissingen danig gaan oppassen. De andere Zeeuwse club Goes deed het beter en klom zowaar op tot de vierde plaats. Internos stelde zich in veiligheid ten koste van Desk, dat ook nog niet safe staat. Dosko 12 11 1 o 5216 23 Moe 12 7 1 4 1911 15 Alliance 11 5 3 3 2520 13 Goes 11 5 3 3 2831 13 Internos 13 5 2 6 1923 12 R.A.C. 11 4 2 5 1616 10 Desk 11 3 3 5 1315 9 Rood Wit 11 3 3 5 2025 9 Vlissingen 12 4 o 8 1728 8 R.K.C. 11 1 2 8 731 4 Derde klasse E. B.S.C.Terneuzen o1; RiaSluiskil o3; Virtus—V.E.S. o—1. Voor Terneuzen was het een bijzonder goede dag. Niet alleen werd een lastige klip omzeild, maar aan Virtus werd de laatste kans ontnomen door V.E.S. Axel is thans practisch de enige concurrent van Terneuzen. Sluiskil kwam verder in veiligheid, maar voor Ria is daarentegen de hemel zeer duister geworden. „Vertel me, wat er gebeurd is," zei ze niet verstikte stem. Hij vertelde het haar - met de vol doening van iemand, die geniet van een bijzonder lekker hapje - in woor den, die niet herhaald kunnen worden, veroordeelde Herrick volkomen en ver meed zorgvuldig om zijn eigen onvrij willig vertrek uit de villa te beschrijven. „En daarom heeft je broer het enga gement af gemaakt," besloot hij. „Heeft hij je gezegd dat het daarom was?" „Neen, je broer en ik zijn nu niet precies op vertrouwelijke voet met el kaar. Maar kan jij een andere reden bedenken?" De hele zaak was haar nu zo klaar als de dag. Het was alsof de schellen van haar ogen waren gevallen en of alles wat vreemd en verward had ge schenen, nu plotseling doorschijnend helder en begrijpelijk was geworden. Herrick had haar gered en had daar door zelf alles verloren. Ze voelde zich diep ontroerd. Wat dapper en zelfopofferend! Ze voelde, dat niets ter wereld te groot was om Terneuzen 12 11 1 o 4210 23 Axel 13 8 4 1 4224 20 B.S.C. 14 8 2 4 3921 18 V.E.S 13 7 2 4 35—26 16 Virtus 9522 2215 12 Corn Boys 11 5 o 6 2725 10 R.K.F.C. 13 4 o 9 2742 8 Sluiskil 11 3 1 7 2226 7 Clinge 11 2 3 6 13—28 7 Steen n 3 o 8 1735 6 Ria 12 o 3 9 1448 6 Vierde klasse G. RoburP.S.K. 3o; HoofdplaatHulst 24; IersekePatrijzen 72; E.M.M.Hontenisse 7—0. P.S.K. heeft de laatste weken een lelijke inzinking en daardoor zijn de kampioens kansen verkeken. Hulst maakte geen fout en heeft nu nog alleen gevaar te duchten van E.M.M.dat slechts één verliespunt meer heeft. De Patrijzen fladderen rechtstreeks naar de onderafdeling. Hulst 11 9 1 1 5214 19 E.M.M. 10 8 o 2 43 19 16 P.S.K. 10 7 o 3 3321 14 Robur 9 5 1 3 30—16 11 Hontenisse 11 4 1 6 3039 9 IJzendijke 10 2 4 4 16—21 8 Ierseke 7124 1520 4 Hoofdplaat 8 1 1 6 1732 3 Patrijzen 8008 856 o Insider. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie HET ZWIN. Neen waarde Strandloper! Of U liep te weinig over het strand, of U gaf bij uw strandloop uw ogen de kost niet. Volgens U liep de thans afge- wurgde geul tot voorbij Hotel Noord zee, vóór ze werd afgedamd. Laat mij U beter inlichten. Met de afdamming was men begin Juli 1950 reeds doende en kon het zeewater bijgevolg reeds toen niet meer doorstromen naar het Zwin. In Juli en Augustus hebben groepen per sonen, wie de kwestie interesseerde kunnen vaststellen, dat de geulbedding naar zee leidde 260 meter westelijk van genoemd hotel, dus geenszins daar voorbij. Maar natuurlijk is het enigs zins verleidelijk om de vervorming van het strand aldaar toe te schrijven aan een reeds lang ter ziele gegane Zwin geul. Ook blijft volgens U het zeewater nu honderd meter van de dam ver wijderd. U moet noodwendig eens zien, hoe het water bij giertijen die dam wel degelijk bereikt, er door wordt gestuit en dan zowel west- als oostwaarts wijkt. Die oostwaarts gerichte stroom heeft zich in December, dus eerst vijfmaan den nadat de Zwinafvloeiïng gestopt was, verenigd met een poel, die zich in Juli en Augustus vormde voor Hotel Noordzee en door baders alstoen liefst maar gemeden werd. Nu is die poel weer half gedempt. Doch beoordeel nu zelf de waarde van hetgeen men U in de pen gaf. Ik laat nu nog de moge lijkheid open, dat bij de luchtfoto's in de zomer van 1950 genomen, ook de situatie op de bewuste plaats is vast gelegd. Als U voorts in plaats van zand- aanwinning eens sprak van zandver- lies. Waar anders komt het zand van daan, dat nu dag aan dag met kipkar ren en vrachtauto's uit het haventje van Cadzand wordt gehaald en weg gevoerd? Neen waarde strandloper. De zaak waarover nu de hoofden bijeengesto ken worden zit anders. Ouden van dagen herinneren zich maar al te duidelijk dat zij een 60-tal op het altaar van zulk een vriendschap te leggen en op dat moment verloor Carol, die was gesard en geplaagd tot ze een nerveuse, angstige vrouw was geworden, alle vrees en toonde alle grootheid die in haar was. Kalm, met een bijzondere waardigheid, wendde ze zich tot haar man: „Je vergist je absoluut," zei ze. „En Mac ook. Herrick kwam die avond uit eigen beweging onverwacht naar de villa. Ik was daar". Ze hief het hoofd op en keek Sir Francis strak en kalm aan. „Ik ging er heen om afscheid van Jem te nemen en Herrick kwam er om me te waarschuwen dat jij me volgde en dat jij hoopte me daar te verras sen". „Ah!" Sir Francis uitte een uitroep van triomf. „Dus nu heb ik je einde lijk tot een bekentenis gedwongen. Ik dacht het wel". Hij grinnikte en er was iets onbeschrijfelijk afschuwelijks en akeligs in dat geluid. Het klonk als het bestiale grinniken van een krank zinnige. Carol huiverde, doch dwong zich om verder te spreken. „Dus jij wist, dat ik er geweest was, jaren geleden van de plaats waar nu het haventje is, rechtstreeks het Zwin in konden zien in de richting West- capelle (België), zo onbeduidend waren de duinen toen nog. Men kon destijds ook nog tussen die duinen en de paal hoofden doorwandelen. Nu staan die zelfde duinen als een machtige forma tie over het voorste einde dier paal hoofden heen, daar waar de gewraakte geul was. Ontelbare malen is er duin- afslag geweest. Maar toch - de duinen groeiden. De voorheen woeste stroom uit het Zwin (men noemt nog een paar mensen, die de dood er in vonden) was een onbeduidend stroompje ge worden. Het Zwin verlandde. Het ging al kon het nog vele jaren aanlopen, zijn natuurlijke dood tegemoet, tot er een meneer verscheen, die dit proces meende te moeten verhaasten. Waar om Op zijn zachtst gezegd, om een hersenschim. Na heel wat tam-tam in een nieuwsblad, na veel geschetter over calamiteit werd na twee mislukte pogingen de dam gelegd, die voor kustbewoners en minnaars der natuur als een aanfluiting is. Loffelijk blijft de poging van ande ren om door een nieuwe geul langs de grens het Zwin als natuurreservaat te redden. Dat die geul buitenduins spoedig zou dichtstuiven, kon men op de vingers natellen. Maar weet strandloper, welk deskundig advies mede van invloed is geweest om ook binnenduins die geul te doen misluk ken?? Voor de ontwerpers var. de dam is het nu maar te hopen, dat geen storm losbarst als op 1 Maart 1949. Want dan zouden we nog vreemde dingen kunnen beleven, nu behoorlijke uitlo- zing aan het Zwin ontnomen is. Waarde Strandloper; men trachte niet meer het denkbeeldige nut van de dam in het licht te stellen. Jegens de gezegde schending van het natuur schoon past slechts een fel protest. Natuurvriend. Namens Volk en Regering betuig ik, in mijn functie van Gevolmachtigd Minister van de Republiek Zuid-Moluk- ken, mijn oprechte dank aan het Nederlandse Volk voor al de hulp, welke tot dusver aan de vrijheidstrijd van de Ambonnezen werd verleend. Voor ons Ambonnezen is er alle reden voor goede hoop op de eind uitslag. Mijn volk vecht en blijft hopen op steun voor onze rechtvaardige strijd. Teneinde nu alle krachten te coör dineren voor het bereiken van nog betere resultaten, zulks in het belang van mijn Volk, dient de hulpverlening te worden geconcentreerd in één cen traal orgaan n.l. de Stichting „Door de eeuwen trouw" (Giro 426) te Eind hoven. Daarom doe ik een dringend beroep op het Nederlandse Volk om al zijn steun, zo mogelijk in nog grotere mate te willen verlenen aan de Stichting „Door de eeuwen trouw" te Eindhoven, opdat onze strijd des te spoediger worde gewonnen en Ambonsbloed van vrouwen en kinderen niet langer zal vloeien. P. W. Lokollo. Den Haag, 7 Februari 1951 Plaatselijk Nieuws al die tijd?" Hij knikte gemoedelijk. „Ik was er zeker van. Humphreys zag je er binnen gaan." Carol wierp hem een minachtende blik toe. „Ik veronderstel, dat je alles vooruit afgesproken had - om net te doen of je langer zou wegblijven dan je van plan was". „Ik dacht wel, dat je, als je zeker was dat je niet bespied werd, iets dwaas zoudt uithalen en jezelf zou compromitteren. Humphreys is een on betaalbare bediende," zei hij tevreden. „Onbetaalbaar, ja, dat geloof ik ook," antwoordde Carol. „Het enige wat ik niet begrijp is, waarom je alles zo ver hebt laten komen en Herrick de schuld op zich hebt laten nemen. Het kan toch geen voldoening voor jou zijn, dat het engagement af is?" „Daar vergis je je zeer in. Miss Way- len heeft misbruik gemaakt van haar voorrechten. Ze heeft zich met mijn persoonlijke zaken bemoeid en dat per mitteer ik niemand. Ze heeft haar ver diende loon". (Wordt vervolgd). Oostburg. Amateurs zetten hun beste beentje voor. Een dezer dagen is de Oostburgse amateur Pierre Leenhouts naar Hilver sum geweest om proef te zingen en te spelen op z'n mondharmonica voor de A.V.R.O. Dit in verband met een Bonte Dinsdagavondtrein-programma, waarin amateurs zullen optreden. Aangezien de heer Leenhouts hiervoor tijd noch kosten gespaard heeft, wordt met span ning op een gunstig resultaat gewacht. Vergadering Harmonie. In café de Vuijst werd Maandag avond de algemene vergadering van de Oostburgse Harmonie gehouden. De w.n. voorzitter, de heer R. de Mil- liano, gewaagde met dankbaarheid van de verhoogde subsidie van de ge meente. Echter ook deze subsidie zal de begroting niet sluitend kunnen ma ken, daar 1950 sloot met een flink tekort. Daarom werd besloten een propaganda-actie te organiseren voor werving van donateurs. In de plaats van de heer R. de Milliano, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de heer G. v. d. Bossche, terwijl als vertegenwoordiger der wer kende leden in het bestuur werd ge kozen de heer J. Bossand. Humanitas. In de bovenzaal van café de Vuijst alhier werd een propaganda- vergadering gehouden van „Humanitas," om te komen tot de oprichting van een afdeling West Zeeuwsch-Vlaande- ren. In deze opzet is men volkomen geslaagd, daar een 17-tal leden toe trad. Het bestuur van de afdeling be staat nu uit: G. J. van Oorschot, Sluis, voorzitter; mevr. C. Hoolhorst-van Kampen, Oostburg, secretaresse en R. Sondag, Oostburg, penningmeester. Feestavond Volksonderwijs. De afdeling Oostburg van Volks onderwijs gaf Zaterdagavond in café de Vuijst een feestavond, welke zeer goed geslaagd is. Ook hier was het weer de onder wijzers-toneelvereniging die met groot succes „Betje regeert" voor het voet licht brachten. Er konden deze avond vele nieuwe leden geboekt worden. IJzendijke. Oudercommissia. De oudercommissie alhier kwam in een lokaal van de Openb. Lagere School in vergadering bijeen. Mevr. Dees- Risseeuw, voorzitster, heette alle aan wezigen welkom, waarna zij de schei dende secretaris-penningmeester, de heer Bruijnooge, toesprak en hem dank bracht voor het vele werk dat hij in het belang van de kinderen en de school heeft gedaan. Ook het hoofd der school, de heer Struijs, sprak enige woorden tot hem, waarop de heer Bruijnooge allen dankte voor de pret tige samenwerking. In zijn plaats werd gekozen de heer J. A. Triou. De boe ken van de scheidende secretaris-pen ningmeester werden, na gecontroleerd te zijn, overgedragen aan zijn opvolger. Sluis. Uitvoering. Voor een stampvolle zaal gaf de rederijkerskamer „De Oranjebloem" al hier een uitvoering. Opgevoerd werd het blijspel: „Sproetie neemt de lei ding". De rol van Sproetie werd ver tolkt door de 13-jarige Lisa Clijncke, die dit uitstekend deed. Ook de an dere rollen werd goed vertolkt, zodat het geheel zeer in de smaak van het publiek viel. In de pauze was er accor- deonmuziek door het duo Ruebinck de Klerk, die hiervoor een hartelijk applaus in ontvangst te nemen kregen. Na afloop volgde nog een gezellig bal. Retranchement Benoeming. Tot verpleegster aan het Zuider ziekenhuis te Rotterdam is benoemd mej. M. Zwier alhier. Zuidzande Uitvoering. In de zaal van de heer P. de Witte gaf de sportvereniging voor een goed bezette zaal een toneeluitvoering. Na afloop was er bal, verzorgd door de band van Pierre Leenhouts. Oostburg. Zanguitvoering. Onder zeer grote belangstelling gaf de Chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria" en het kinderkoor „Zangvogel tjes", onder leiding van de heer J. de

De Schakel | 1951 | | pagina 2